Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 503460 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #1860 : 28 Haziran 2019, 15:41:53 »
Peki ne yapmamızı önerirsiniz? Bir yanda Akdeniz'de bir gerilim var. Diğer yanda halen bizi bekleyen Fırat'ın doğusu. Bunların üzerine bir de Suriye ile savaşalım mı?

Ya da bu tip saldırılar sonrasında İsrail'İn yaptığı gibi, Suriye'ye ait bir kaç hedefi vursak acaba akıllanırlar mı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1861 : 28 Haziran 2019, 16:23:09 »
Peki ne yapmamızı önerirsiniz? Bir yanda Akdeniz'de bir gerilim var. Diğer yanda halen bizi bekleyen Fırat'ın doğusu. Bunların üzerine bir de Suriye ile savaşalım mı?

Ya da bu tip saldırılar sonrasında İsrail'İn yaptığı gibi, Suriye'ye ait bir kaç hedefi vursak acaba akıllanırlar mı?

Sahsi dusuncem.
1-Rusya ile idlip konusunu gunun sartlarina gore tekrar muzakere etmek.
2-Turkiyenin mevcut gozlemci statusunun etkin surdurulebilmesi icin  Ruslarin Sahada daha fazla rol almalarini  talep etmek.
3- Idlipte bulunan hukumet karsiti orgutlerin bolgeden cikarilmasi icin yontem gelistirmek ve bu sahislari kendi ulkeleri veya kabul gorecekleri ulkelere transferi. Bunun icin Rusya ve BM de katki saglayabilir.
4-Suriye devletine bu sure dahilinde sabirli olmasi icin Rusya tarfindan baski yapilmasi.
5-Bolgedeki koruma altinda olan siviller ayrildiktan sonra bu bolgeyi Suriye devletine bir takvim cercevesinde geri vermek ve askerlerimizi oradan cekmek.

*Butun bunlar yapiliriken onceligimiz silahli kuvvetler mensuplarimizi guvenligi, bolgenin asli sahiplerine teslimi , ilskilerin normallesmesine katki saglayabilecegi gibi sinirdasimiz Suriye devleti olmasi ile guvenlik sorunu minimuma inmis olabilir.

« Son Düzenleme: 28 Haziran 2019, 16:24:47 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1862 : 28 Haziran 2019, 16:31:10 »
+1 Metin Bey,
Aslında sizi dışişleri bakanı yapmak gerek.

Gözlem noktalarımıza saldırıları, o noktalarda Rus askerilerinin de görev yapmasını sağlayarak durdurabilir miyiz?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1863 : 28 Haziran 2019, 16:58:17 »

Aslında sizi dışişleri bakanı yapmak gerek.

Gözlem noktalarımıza saldırıları, o noktalarda Rus askerilerinin de görev yapmasını sağlayarak durdurabilir miyiz?

"Dis isleri bakanligimizda rakamlari gun gectikce azalsa da, halen deneyimli akli basinda danismanlar mevcut .Yeterki onlari azacik dinleyen olsun."

Suriye rejim guclerinin hamisi Rusya .Idlip  ve cevresindeki soz hakkini ABD  Rusyaya birakti .Ruslar da ABD ye Suriyenin baska alanlarinda soz hakkini birakti.

Ruslar ile musterek devriye veya gozlem noktalari olusturmak sureti ile rejim guclerinin sozde kazaen ihlallerinin vs onune gecileblir veya azaltilabilir kanisindayim.

Asil disli sorun idlipteki terorist tanimli radikallerin bolgeden cikarilmasi bunun icin yontem gelistirilmeden cozum zor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1864 : 01 Temmuz 2019, 08:53:19 »
Alıntı
YANLIŞLARI OLURSA GEREKLİ DERSİ ALMAYA DEVAM EDECEKLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ''Suriye konusuna dönecek olursak. İdlib'deki saldırıları rejim yapıyor ama Rusya'nın da kontrolünde olan bir yer. Siz Putin ile bu konuyu konuştuğunuzu söylediniz. Nasıl açıklıyorlar bu saldırıları? Bununla ilgili ne söylüyorlar? Bir de ABD'nin de İdlib'e ilgi duyduğunu söylediniz. Biraz açar mısınız, onların bir talebi var mı bu konuda?' sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

"Yani talep demeyeyim de şunu söyleyelim. Hep söyledikleri şu; 'İdlib'i beraber başardık' Ama işin doğrusuna bakarsanız İdlib'de biz hakikaten Sayın Putin'le çalıştık ve çalışıyoruz. Şu anda orada Rusya'nın tesiri olsa bile biz bunun arkasında rejimin olduğunu görüyoruz. Putin'e bu saldırılar konusunda rejimi uyarmasını söylüyoruz. Son olayda rejimin bizim gözlem noktalarımıza yaptığı saldırıda 1 askerimiz şehit oldu. Biz de buna gerekli karşılığı verdik. Bundan sonraki süreçte de eğer böyle bir yanlışları olursa gerekli dersi almaya devam edecekler. Bugün bizim en çok üzerinde durduğumuz konulardan biri de özellikle şu anda buradaki mücadelede 300 bin insanın bizim sınırımıza doğru hareketlenmesi emareleridir. Biz bu hareketlenmenin durdurulması arzusundayız. Zira 330 bin kişi Suriye'ye geri dönüş yaptı. Biz geri dönenlerin daha da artmasını beklerken İdlib'den böyle bir durum söz konusu olursa o zaman demek ki elde var sıfır. Böyle bir noktaya gelmeyi arzu etmiyoruz. Öyleyse bunun önünü öyle ya da böyle kesmemiz lazım. Başta BM Genel Sekreteri Guterres olmak üzere diğer görüşmelerde de bunu etraflıca konuştuk. Daha önce Sayın Trump'la da yaptığımız görüşmede terör koridoru olarak belirlenen yerde bir 20 mil meselesi vardı. Yani kuzeyden güneye doğru 32 kilometrelik bir derinlikte güvenli bölge olarak söylediğimiz mesele vardı. Şimdi burayı öyle bir güvenli bölge yapalım ki burada biz devlet olarak TOKİ ile devreye girebiliriz. Ama diğer tarafta ABD, Rusya, Almanya, İngiltere, Fransa, koalisyon güçleri bize mali destek versinler ve bu mali destekle biz buralarda konutlar inşa edelim"

https://www.ensonhaber.com/erdogan-trumptan-s-400-icin-yaptirim-duymadim.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1865 : 01 Temmuz 2019, 12:07:47 »
Dış siyasette halen duygusal davranma hatasına düşüyoruz!

Rusya'ya söylemişiz, daha doğrusu Putin'e söylemişiz rejimi uyarsın diye! Halen kurumlar değil, kişiler üzerinden iş yapma hevesindeyiz. Biz burada bir kişiyi değil, bir devleti temsil ediyoruz. O bölge Rusya'nın kontrolü altıysa burada sadece Putin'e söylemek yetmez! Rusya devleti savunma bakanlığına resmi bir yazı ile durumun ne kadar tehlikeli olduğu belirtilir. Ancak bunun öncesinde, mutabakata varılmış bir görev için saldırıya uğradığımıza göre Suriye yönetimine sert bir nota verilir! Biz Esad rejimini tanımıyoruz falan demekle olmaz o iş! Eğer bir mutabakat anlaşması varsa o zaman tanıyorsunuz demektir! Devletler arasında duygusallığa yer yok! Bizim orada hangi amaçla bulunduğumuzu, bu nedenle Rusya ile işbirliği içerisinde olduğumuzu anlatırsın resmi olarak. Ki zaten biliyor olması gerek! Bilmezden geliyorsa o zaman anlayacağı dilden konuşursun. Öyle çocuk gibi, ben Esada küstüm, ağabeyi Putin'e şikayet ettim diye bir şey olmaz!

Diğer önemli konu, orada gözlem amacıyla bulunan ülkelerin farklı bölgeleri paylaşmaları yerine, eşit sayıda aynı bölgede birlikte görev yapmaları. Türk askerinin yanında Rus askeri de bulunmalı! Bu konu için Rusya'dan resmi talepte bulunulmalı!

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1866 : 01 Temmuz 2019, 12:48:28 »
Diğer önemli konu, orada gözlem amacıyla bulunan ülkelerin farklı bölgeleri paylaşmaları yerine, eşit sayıda aynı bölgede birlikte görev yapmaları. Türk askerinin yanında Rus askeri de bulunmalı! Bu konu için Rusya'dan resmi talepte bulunulmalı!

Kucuk bir ekleme .Rusya ile ayni gozlem noktasini paylasmak soyle olabilir . Gozlem noktalarinin daimi ortak kullanimi,  Gozlem noktalarinina Ruslarin Bayraginin eklenmesi ve Ruslarin bu noktalara fasilalar ile ugramasi. Ortak devriye.  Neticede Suriye rejiminin hamisi Rusya olduguna gore Bayraginin dalgalandigi nokta Suriye rejimi tarafindan top atisina tutulacagini sanmiyorum.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
"Rusya ve Türkiye’nin çabaları uluslararası istikrar unsuru"
« Yanıtla #1867 : 03 Temmuz 2019, 16:40:48 »
"Rusya ve Türkiye’nin çabaları uluslararası istikrar unsuru"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’deki çabalarının uluslararası istikrarın önemli unsuru olduğunu belirtti.
Putin, Kremlin Sarayı’nda Rusya’da görevine başlayan 18 ülkenin büyükelçisini kabul etti.

Törende, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar da Putin’e güven mektubunu sundu.

Putin, burada yaptığı konuşmada, Rusya- Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.

İki ülke arasındaki ortaklığın stratejik seviyeye ulaştığını belirten Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sürekli iletişim halinde olduğunu ifade etti.

Putin, nisan ayında Moskova’da yapılan Rusya-Türkiye Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi toplantısının verimli geçtiğini hatırlatarak “Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ve TürkAkım doğal gaz boru hattının yapımı gibi büyük ve önemli projeler başarıyla uygulanmaktadır. Pek çok ilginç projemiz ve ortak girişimimiz var.” dedi.

Rusya ve Türkiye'nin uluslararası istikrar için çalıştığına işaret eden Putin, “Rusya ve Türkiye'nin Suriye’de durumu normalleştirmek ve barış sürecini başlatmak için koordineli çabaları uluslararası istikrarın önemli bir unsurudur.” ifadelerini kullandı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/rusya-ve-turkiyenin-cabalari-uluslararasi-istikrar-unsuru-41262864

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1868 : 04 Temmuz 2019, 11:07:21 »
Alıntı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Saldırıları durması gerekiyor. Rusya'nın rejimi kontrol altında tutması gerekiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-bakan-cavusoglundan-s-400-aciklamasi-41263451

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1869 : 13 Temmuz 2019, 12:14:49 »
Hangi arada mesajlari sildin? Meraktan patliyorum    ;D