Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 504879 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #1720 : 29 Kasım 2018, 17:51:45 »
Engelleyen ABD değil ki! Anlatamadım herhalde! Galiba daha önce yazdıklarımı okumuyorsun!

Degil mi? Irak ordusu hangi araclarla donatildi? ABD hummerlari vizir vizir gitmiyor muydu. O kadar guzel dengelemis ki Amerikalilar, ne Kurdistanin olusmasina izin Verdi, ne de Irakin Pesmergeyi onune surup tamamen "Kurt bolgesini" geri almasina izin Verdi.

Bu oyunu tam olarak bir Turkiye ve Iranda uygulayamadi, gerci girisim oldu bircok sehirde hendek operasyonu gerekti. Gorursun bak bundan 10 sene sonra yine ayni seyleri konusacagiz ve "Kurdistan" kurulmamis olacak (ne Irakta, ne Suriyede), ama kanayan yara hep orada kalacak. Bu iki devlet daima kangrenli hasta gibi kalacak (ABD gucunu kaybedene dek, veya petrolun hicbir onemi kalmayana dek).

Değil!
Tekrar yazıyorum. Türkiye'deki darbe girişimi başarılı olmuş olsaydı, ülkemizin yönetimi tamamen CIA uzantısı olan fetönün eline geçecekti! Akdeniz'e uzanan Kürt devleti için ne Fırat Kalkanı ne de Zeytindalı harekatları yapılmayacaktı! Koridorun önü ardına kadar açık olacaktı!

Aynı şekilde Rusya Suriye'nin toprak bütünlüğünü büyük ölçüde korumak için Suriye'ye yerleşmiş olmasaydı, ABD pkk uzantılarıyla birlikte Esad'ın üzerine yürüyecekti!

Pkk uzantılarına Suriye'de serbestlik sağlanacaktı! Rahatlıkla Kuzey Suriye'de ABD koruması altında hareket edeceklerdi! ABD yönetimi bu şartlar altında Barzani'ye değil, Irak yönetimine baskı yapacaktı! Irak Yönetimi karşı gelseydi de değiştirmek kolaydı. İki sünni camisi yakılıp iki şii türbesi bombalandıktan sonra ABD'nin verdiği silahlarla şiiler ve sünniler birbirleri yerken Irak ve Suriye'nin Kuzeyinde Akdeniz'e uzanan bir Kürt devleti kurulacaktı! Irak resmen üçe bölünecekti!

Aynı zamanda, ülkemizde de bazı şehirlerde süren Hendek olayları ülke geneline yayılmış olacaktı. Darbe, darbe karşıtları ve teröristlerle bir arada iç karışıklıkla uğraştırılan ve Fetö tarafından yönetilen  ülkemiz de bu nedenle Akdeniz'e ulaşan terör örgütüne gerektiği gibi tepki göstermeyecekti!

Yukarıda altı çizgili olarak belirttiğim kısımlar gerçekleştiği için bu A planı suya düştü! O planı büyük ölçüde biz bozduk! Bu nedenle Barzani'ye susması talimatı verildi. Ama hevesi kursağında kalan Barzani  önce talimata uymadı! O zaman aba altından sopa ile dürtüldü ve sesi kısıldı!

Suriye'de iç karışıklık, Türkiye'de darbe girişimi ve bağımsız kürdistan çabasının, Işid vs gibi farklı etkenlerin aynı dönemde olmasının sadece bir tesadüf olduğunu düşünüyorsan, büyük resmi göremiyor, sadece anı yaşıyorsun demektir!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1721 : 29 Kasım 2018, 18:13:00 »

Değil!
Tekrar yazıyorum. Türkiye'deki darbe girişimi başarılı olmuş olsaydı, ülkemizin yönetimi tamamen CIA uzantısı olan fetönün eline geçecekti! Akdeniz'e uzanan Kürt devleti için ne Fırat Kalkanı ne de Zeytindalı harekatları yapılmayacaktı! Koridorun önü ardına kadar açık olacaktı!

Olmayacakti, birkere o koridor haritasinda Suriyenin Lazkiye sehiri (dolayisi ile Rus donanma ussu) icinde olacakti. Ruslar ussunu vereceklerdi oyle mi?

Turkiyedeki, olaylar senin dedigin gibi olsun mantikli bir senaryo ama benim bahsettigim Irak'taki Kurt bagimsizlik referandumu.

Niye engelledi Amerika? Ona cevap ver guzel adli sinirli kardesim  ;D

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1722 : 29 Kasım 2018, 18:20:50 »
Devam beyler çok güzel ve çok kaliteli gidiyor

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1723 : 29 Kasım 2018, 20:22:00 »
Niye engelledi Amerika? Ona cevap ver guzel adli sinirli kardesim  ;D

Amerika engellemedi ki; Türkiye, İran, Irak bir olup Barzonun üzerine çullanınca, ABD' nin yapabileceği bir şey kalmamıştı. Fırsat ellerine geçinceye kadar, mecburen bir ağacın kovuğuna tünediler! Hafızalar henüz taze, hatırlamıyor musunuz? Habur Sınır Kapısını Irak merkezi hükumetine devredilince, Barzonun cülusü düştü. Peşmergenin maaşını dahi ödeyemediler yahu! En sonunda İsrail uşağı Barzo; ''bağımsızlığımızı ilan edememiş olabiliriz fakat referandumu yapıp cebimize koyduk'' demedi mi? Bu ne demektir; şartlar olgunlaşırsa, bağımsızlığımızı ilan edeceğiz demektir. Bunun için de Türkiye ve İran' ın zayıflatılması gerekiyor. Mesela bu iki devlet birbiriyle kapışsa ne güzel olur değil mi (!) YOK Şİİ HİLALİ, YOK SÜNNİ BİLMEM NESİ... falan. Yeme de yanın da yat... İşte FETÖ kalkışması başarıya ulaşsaydı; Türkiye ve İran kanlı bir mezhep savaşına tutuşacaktı.  Hocam, bunları bilelim.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1724 : 29 Kasım 2018, 20:24:02 »
Devam beyler çok güzel ve çok kaliteli gidiyor tartışma. Dişarıdan yapmış olduğunuz yorumları okumak gerçekten güzel, savunmakta olduğunuz fikirler arasında büyük bir fark olmamakla birlikte sadece belirli bir konuda ayrılıyorsunuz sanki ‘’O da ABD kürt kartını nereye kadar ve ne şekilde oynak istediğinde ayrışıyorsunuz.’’
Yani kürtlere Irak,Suriye ve Türkiyeyi den koparılacak ve kopmuş olan parçaların birleşmesi ile  büyük Bağımsız kürdistanmı ?
 sadece Irak ve Suriyden koparılacak daha küçük federatif kürt devletimi planlanıyor?
yoksa kürtleri sadece proxy olarak kendi amaçlarını gerçekleştirmek amacı ile araç olarak mı kullanmakta?
Belki bu soruları deşmek sureti ile ,yani ABD açısından getiri ve götürülerini değerlendirmeniz sonrası ortak noktaya ulaşabilirsiniz.
Benim kişisel  düşüncem ABD sadece ve sadece öncelikle kendi çıkarlarını sonra da İsrailin güvenliğini değerlendirmek  urety ile ortadoğu politikasını şekillendirmekte .
Yani bu günkü ABD orta doğu politikasında öncelik kürtlere, büyük güçlü bağımsız bir devlet yaratma  düşüncesi olduğunu sanmıyorum .Çünkü büyük ekonomik bakımdan güçlü bir Kürdistan belirli bir zaman sonrası kontol dışına çıkar .
 Büyük güçlü  Kürdistan yerine , daha  kontrol edilebilir bir  Irak ve Suriye oluşacak federative bir kürdistan öncelikli plan olduğu kanısındayım. Böyle bir yapı hali ile  iplerin dolaylı yoldan ABD elinde olmasından dolayı İsraile de hizmet eder. Ayni zamanda bölgede her zaman batlamaya hazır bir çıban başı olarak yaratılmış olur. Kürtler her zaman tam bağımsızlıkları ve büyük kürdistan hayali ile yaşatılır gerektiğinde bu koz ABD tarfından oynanır. Bölgede ulunan Türkiye ve İranı da dolaylı yoldan meşgül eder. 
ABD nin amacı bölgenin stabilizasyonunu bozmak surety ile kendi çıkarlarını elde edip sürdürebirlik olduğu kanısındayım. Bu nedenle de bana dokunmayan yılan bin yaşasın politikasının doğru olmadığı kanısındayım .
Bu yılan bu bölgeden atılmadan veya başı ezilmeden her fırsatta bizleri sokmaya yelteneceği kesin. Bizleri de direk kendisi sokmayacak çünkü hırpalanma olasılığı yüksek ,bu nedenle  PKK/PYD , veya FETÖ proxy ayağını mı kullanır , yoksa yurt içinde mezhepleri kaşımak ile mi yapar onu da o günkü şartlar göstereceği kanısındayım.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1725 : 29 Kasım 2018, 21:06:15 »
Aynen Metin,

Benim de anlatmak istedigim de bu. ABD bir Kurdistan yaratmis olursa bir azinligi, ayrilikci unsuru olmayan bir devlet yaratmis olur (ki hicbir emperyalist ulke bunu yapmiyor, ornekleri de verdim Ingilizlerin Afrikada yaratigi ulkeler). Emperyalist herzaman proxy olarak kullanabilcek unsurlar iceren ulke ister ki gerektiginde iceriden karistirabilsin. Kendi eli ile oyle homojen ulke yaratmaz, ozellikle orta doguda.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1726 : 29 Kasım 2018, 21:15:37 »
Yani bu günkü ABD orta doğu politikasında öncelik kürtlere, büyük güçlü bağımsız bir devlet yaratma  düşüncesi olduğunu sanmıyorum .Çünkü büyük ekonomik bakımdan güçlü bir Kürdistan belirli bir zaman sonrası kontol dışına çıkar

Bende kontrol dışına çıkmaz diyorum. Gerekçeler; Bir ülkeyi büyük yapan şey sadece coğrafi büyüklük değildir. Örneğin Moğolistan' ın yüz ölçümü 1,5 Milyon km². Peki Moğolistan büyük bir devlet mi? Çin ve Rusya arasına sıkışmış, denizle bağlantısı olmayan ve nüfusu son derece az; Wiki' ye göre 3 Milyon... Böyle bir bir ülkenini büyük olabilmesi mümkün mü?

Hadi Moğolistan, arada derede kalmış; denizle bağlantısı olmayan bir ülke diyelim... O zaman alın size Pakistan! 880 Bin km² yüz ölçümü, 197 Milyon Yurttaş ve aynı zamanda Nükleer güç. Pakistan' a ''Büyük Pakistan'' denilebilir mi?

Örnekleri çoğaltabiliriz. Arabistan' dan tutunda Mısır, Libya, Cezayir, Irak... say babam say. Bu ülkelerin hangisi kontrolden çıkmıştır!

Bakınız, Çin' den tutunda teee Kuzey Afrika' nın öteki ucuna kadar; şu kadar milyon km² yüz ölçümü içinde kontrolden çıkabilecek sadece iki tane HAKİKİ DEVLET vardır; İran ve Türkiye...

Kaldı ki, Kürtler büyük ölçüde orta çağın feodal yaşam biçimine göre  hayat sürmektedirler. Klanlar, büyük aileler ve aşiret düzeni içinde ki Kürt nüfusun hiç bir şekilde  Büyük Kürdistan kurabilmesi mümkün değildir. Türkiye ve İran' ın zayıflığından yararlanarak Kürdistan kurabilirler lakin o devlet hiç bir zaman büyük olamaz.

Yine örnek verelim: Şu kadar imkana, doğal kaynağa, insan gücüne, tarihi mirasa rağmen Büyük Türk Milleti BÜYÜK TÜRKİYE' yi yaratabilmiş midir (?) Büyük Türkiye' yi bırakınız, bazıları Küçük Amerika olacağız diye 70 sene içinde milletin anasını ağlatmıştır. O Küçük Amerikacıların profiline baktığınızda, yine karşınıza feodal yaşam biçiminden kurtulamamış; büyük toprak ağaları, aşiret reisleri, ağalar, beyler, işbirlikçi kodamanlar çıktığını göreceksiniz. Hele ki bu insan profilini, Peşmerge türü insan motifinden bulmak daha kolaydır. Ayrıca Kürt nüfusu daha dindardır. Doğal olarak manipüle etmesi daha kolaydır. Tutucu bir toplumu da kontrol edemeyeceklerse; dükkanı kapatıp gitsinler hocam.     
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2018, 21:19:19 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1727 : 29 Kasım 2018, 21:33:03 »
Aynen Metin,

Benim de anlatmak istedigim de bu. ABD bir Kurdistan yaratmis olursa bir azinligi, ayrilikci unsuru olmayan bir devlet yaratmis olur (ki hicbir emperyalist ulke bunu yapmiyor, ornekleri de verdim Ingilizlerin Afrikada yaratigi ulkeler). Emperyalist herzaman proxy olarak kullanabilcek unsurlar iceren ulke ister ki gerektiginde iceriden karistirabilsin. Kendi eli ile oyle homojen ulke yaratmaz, ozellikle orta doguda.

Katkı olsun, bir bilgi daha verelim. Bugün Kürt dediğiniz nüfus homojen bir nüfus değildir. Konuştukları lehçelere bakacak olursanız; Kurmançî, Soranî, Gorani, Zazakî (-ki bu Zazacayı konuşanlar Kürt olarak kabul edilmiyor. Kendileri Kürt demiyorlar yani... Fakat Kürt ayrılıkçı hareketinin içine bir şekilde monte edilmiştir.) ve ayrıca Lekî ve Kelhurî dilini konuşan azınlık bir grubun olduğu da biliniyor. Ve bunların hiçbir birbiriniz anlamaz ha...! Bizim bilmediğimiz belki daha neler vardır?

Kısacası kaşımak istedikten sonra; buradaki her bir dil ailesine yeni bir tarih yazabilirsiniz. Türk milletine yapılan da aynı şey değil midir? Konu Mikro Milliyetçilikse; al Mikro Milliyetçilik! 
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2018, 21:34:44 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1728 : 29 Kasım 2018, 21:50:17 »
Sanırım tam ifade edemedim , büyük güçlü kürdistan dan kastım sadece toprak yüzölcümü değildi.
Büyük ile kastım Nüfüs idi ayni zamanda , Irak,Suriye,Türkiye, İran coğrafyasında yaşamakta olan tüm kürt nüfusu pek de küçük bir rakam yapmaz sanırım. Bunun bir kısmı sadece dahi oluşacak böyle bir yapıya katılmaya karar kılsa  yine pek küçük sayılmazlar . Ekonomik olarak da hali ile petrol geliri şu anki ekonomik durumlarının iyileşmesini sağlayacağı kanısındayım. Kürtlerin feadol yapıları konusunda tamamı ile size katılmakle birlikte kısa bir zamanda olmasa da  bu insanlarda bir miktar eski feodal yapılarından arınma yolunu arayacakları kanısındayım . Bu da var sayalım iki generasyon sürse o zaman işte ABD döngesini hali ile sorgulayacaktır kanısındayım. Ama sizlerin savunmakta olduğu görüşler de geçersiz olduğunu iddia edemem çünkü oluşma olasılığı yüksek.

Bu arada Hocalık sizlere daha yakışır  kanısındayım. Sadece bu konuda değil forumda tartışılmakta olan bir çok konuda vermiş olduğunuz yanıtları okuduğum zaman kendimi elinize su dökecek seviyede görmüyorum.   ''iltifat değil fact''

Çevrimdışı Alpagu

• DefenceTurk
  • *
  • -12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1729 : 29 Kasım 2018, 22:01:42 »
Değinmediğiniz bir problem var demografik yapı. Öyle yada böyle kurulsada kurulmasada bir kürdistan tehlikesi var. Şimdi bir kaç ülkeye parça parça yayılmış bir kürt nüfusu birilerinin kucağına oturmadan etkili hareketler devrimler gerçekleştiremez. Ya 50 60 70 yıl sonra? Doğum kontrol namına zerrece çabası olmayan kürt halkının nüfusu aleyhimize evrildiğinde ne olacak?