Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 503604 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tepegöz

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #1500 : 17 Nisan 2018, 10:35:00 »
Yanlız. Abd diyelimki Rus üslerini hedef aldı. Ozaman işin rengi çok değişirdi. Rusların nükleer savaş başlatma ihtimali çok yüksek. Çünkü kendisine yapılmış bir saldırı söz konusu. Bu konuda ruslar blöf yapsaydı abd çoktan vururdu Rus üslerini.
Şuan Rusya nükleer savaş ihtimali soğuk savaş döneminden bile daha yüksek açıklaması yaptı geçen. Mesela benim bulunduğum şehir ilk nükleer darbeyi yiyecek şehirlerden biri. Roket ve radar üslerinden biri var burada. Mçs, ve polis birimleri halkı nükleer savaşa hazırlıyor şuan.
Bu hazırlıklara bakarak ben rusların blöf yaptığını düşünmüyorum. Alarm verildiğinde biz köye kaçacağız hazırlıkları yapıyoruz.

Rus askeri uzmanlar nükleer savaş çıktığında NATO ya nekadar zarar verebileceklerini animasyonlar ile gösterdiler. Abd  ve natonun sahip olduğu coğrafyanın tamamı nükleer silahlarla imha edilebilecek kadar çok nükleer silah var rusyada. Rusyanın ise %70 i nükleer silahlardan etkileniyor.

ABD ve yancıkları Suriyede Rus üslerini vurduğu anda ICBM ve diğer nükleer leri ateşleme olasılığını ben çok yüksek görüyorum.

Soru şu Batı bu riski alırmı?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1501 : 17 Nisan 2018, 11:13:40 »
Gerçek bir savaş olsaydı ilk önce bu hava savunma sistemi çökertilecekti ondan sonra bu hedefler imha edilecekti yada ikisi eş güdümlü olacaktı. Rusya askerini öldürmemek için böyle bir füzelere dokunmadan hedeflere saldırı düzenlendi. Biz mesela Yunanistan a savaş açsak ilk önce adalardaki yeri belli radarlara füze üslerine araçlara saldıracaktık. Bu safhayı bir mecburiyetle harekattan çıkartır sonraki aşamaları sadece yaparsan tabiki füzelerin vurulur bu demek değilki Ruslar madar etti.

+1
Doğru. Bu operasyon ABD ile Rusya arasında bir sıcak çatışma değildi. Sadece Suriye'deki belirli kimyasal tesisler hedef alınmıştı. Zaten hemen hepsi de boşaltılmıştı. O kadar yaygaradan sonra... Penaltı atışı gibiydi!

Ancak gerçek savaşta önce Serkan'ın da dediği gibi hava savunma sistemleri hedef alınırdı. Muhtemelen B-2 gibi radara yakalanmayan uçaklar kullanılırdı. 1. Körfez Savaş'ında ilk bombayı F-117 uçağından bırakmışlardı!
Hocam, Hava savunma sistemleri hedef alınsa bile, Sadece Suriye hava savunma sistemlerinin çökertilmesi için en az 300, 500 Cruise füzesine ihtiyaç var. Bu kadar Füze Abd hariç kaç ülkede var. ? Rusya ve Çin ihtimal. Ben bu saldırının önemli bir dönüm noktası olduğunu düşünüyorum. Savunma sistemleri kendini ispat etti. Bana göre.
B-2 ücaklarıda diyelim hava savunma sistemlerine yakalanmadan ( S400 ve S300) füzeyi bıraksa bile, Pantsir gibi Hss'ler ile gene imha edebilirler. Hava savunma sistemlerini imha etmek istiyorsanız bana göre Suriyede diyelim 300 hss füzesi var 400 füze atarak imha edebilirsiniz. Bunuda Abd dışında yapacak ülke yoktur. + Uzun menzilli gemisavar füzeleri, denizaltılar, elektronik harp gibi gibi savunan ülkelerinde karşı saldırı imkanları var. Düşman destroyerlerini, B-1 uçaklarına müdahale edebilecek imkanları var. Suriyede yoktu ama Karadeniz için işler değişir mesela.
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2018, 11:25:12 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1502 : 17 Nisan 2018, 11:52:30 »
Hocam, Hava savunma sistemleri hedef alınsa bile, Sadece Suriye hava savunma sistemlerinin çökertilmesi için en az 300, 500 Cruise füzesine ihtiyaç var.

Hava Savunma Sistemini Tomahawk' la değil AGM-88 HARM füzeleriyle saf dışı bırakacaklar. Radarı vurduğun zaman geriye ne kalır ki!

Çevrimdışı Tepegöz

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1503 : 17 Nisan 2018, 12:00:52 »
Abd Rus üslerini vurmak istese vurma ihtimali yüksek. Ama arkasından Rusyanın nükleer kartını masaya koyma riski büyük. Bu kart Rusyanın en güçlü ve abd içinde ölümcül bir kart. Bu kart yüzünden ABD ve batı asla bu riske giremez girmemeli de. Bu iş ancak böyle vekalet savaşı şeklinde sürer gider.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1504 : 17 Nisan 2018, 12:06:37 »
Hocam, Hava savunma sistemleri hedef alınsa bile, Sadece Suriye hava savunma sistemlerinin çökertilmesi için en az 300, 500 Cruise füzesine ihtiyaç var.

Hava Savunma Sistemini Tomahawk' la değil AGM-88 HARM füzeleriyle saf dışı bırakacaklar. Radarı vurduğun zaman geriye ne kalır ki!
AGM-88 HARM'yi hesaba katmadım. Awacks var, Gemilerdeki radarlar var, Aesa radarlı savaş uçakları var. Bunlardan da Buk, Pantsir gibi hava savunma sistemlerine bilgi aktarılır. Füzelerin rotası aktarılır vs. Aslında bu söylediklerimle ilgili bende ciddi bilgilenmek istiyorum. Kendi araştırmalarımla forumlarda yazılanlarla bu sonuca vardım. Doğrumu yanlış m bilmiyorum.
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2018, 12:07:35 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1505 : 17 Nisan 2018, 12:08:57 »
Ayrıyetten AGM-88 HARM gerçekten ne kadar etkili ? Bu füzelere karşı ne gibi savunma yapılır. ?

Çevrimdışı Tepegöz

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1506 : 17 Nisan 2018, 12:54:02 »
Ayrıyetten AGM-88 HARM gerçekten ne kadar etkili ? Bu füzelere karşı ne gibi savunma yapılır. ?

TorM2 ve Pantsir sistemini geçebilirse vurmamazlık yapmasın. Tek harm füzesi ile hiçbirşey vurulmaz.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1507 : 17 Nisan 2018, 13:56:45 »

Pantsir veya Buk icin HARM ile Tomahawk`in ne farki var? Stealth dedigi Scalp/Storm Shadow keklik gibi vurdu...

Çevrimdışı Tepegöz

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1508 : 20 Nisan 2018, 12:59:45 »
Sıcak gelişme. Rusya Abd nin Rus askerlerini bombalamasının intikamını almaya hazırlanıyor. Bombardımanın Tu22M3 uçakları ile yapılacağı yazıyor. Önümüzdeki günlerde Rusya yoğun şekilde ypg yi bombalayabilir.

ABD nin füze saldırısında kendi eski sistemlerinin başarısından sonra daha agresif bir Rusya görecek gibiyiz.

Not:Suriye konusunu bulamadım. Lütfen yazıyı ilgili bölüme taşırmısınız.
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2018, 13:23:02 Gönderen: Tepegöz »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1509 : 20 Nisan 2018, 13:08:42 »
Sıcak gelişme. Rusya Abd nin Rus askerlerini bombalamasının intikamını almaya hazırlanıyor. Bombardımanın Tu21 uçakları ile yapılacağı yazıyor. Önümüzdeki günlerde Rusya yoğun şekilde ypg yi bombalayabilir.

ABD nin füze saldırısında kendi eski sistemlerinin başarısından sonra daha agresif bir Rusya görecek gibiyiz.

Not:Suriye konusunu bulamadım. Lütfen yazıyı ilgili bölüme taşırmısınız.

Rus envanterinde böyle uçak yok, nasıl bombalayacaklar  ;D