Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 505161 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #1460 : 15 Nisan 2018, 17:57:58 »
Eskisi de çok matah değildi yenisi de matah değil bu ülkenin. Ancak bir fak var yeniyi anlamlı kılan. Eski azınlıktakilerin çoğunluğu yönetme haliydi bu yüzden aşırı endişeli tedbirli gayretli dikkatli idiler buda ülkeyi gerim gerim yapıyordu. Yeni yönetim de kötü ama sırtını büyük çoğunluğa yaslamış bu yüzden bu ülkeyi noralleştirmeye çalışmak için bu yeni yönetim daha doğru bir başlangıçtır. Bu yönetimi ıslah edebilirsin zamanla ama eskiyi edemezsin çünkü o zaman iktidarı kaybetme ile karşı karşıya kalıyorlardı izin vermiyorlardı. Şimdikinin üstünde çağdaşlaşmaya çalışmak daha doğru seçim eskisi ile çağdaşlaşmak mümkün değildi genel kanının tam aksine.
Alakası bile yok. Seçim kaybetme korkusudur insanlara doğruyu yaptıran. Ben ne yaparsam seçimi kazanırım kafasındaki bir zihniyete çağdaş olmayı nasıl öğreteceksin ? 15-16 yıldır iktidarda kalan bundan sonrası içinde elinin altında %50nin varoldugu bilincindeki kişi zaten kendisini Tanrı gibi görüyodur. Daha 10 cocugun tecavüze ugradıgı ensar vakfına ağzını açamadı kapatamadı. Halkın tepkisini önemsemeyen , ötekileştiren , devamlı surette "onlar - siz" diye hitap edip bölücü ayrıştırıcı bir üslup içinde bulunan kişilerin şu saatten sonra çağdaş olmaya uygun olduklarını sanmıyorum. Özelliklede tamamen kişisel hırslarını "millet böyle istiyor" kılıfına uyduran şahısların yine şahsi düşüncelerini milli görüş diye lanse etmeleride o kadar iğrenç. Altını tekrar çiziyorum en az sizler kadar bende esaddan nefret ediyorum ve devrinin bitttiğine inanıyorum ama Esad'ı eleştirdiğin konuları sen yapıyorsan burda bir sorun var demektir. Bu ülkede kılık kıyafete karışıp , insanların içtiği alkole carta curta laf edip birde üstüne turist beklemek zaten başlı başına ayrı bir salaklıkta bunları es geçiyorum. Ama şuda bir gerçekki dolmuşta mini etek giydi diye kıza tekme atan şahıs bu cesareti mevcut hükümetten alıyor. Bunun gibi onlarca örnek sayarım. Dünyadaki tüm büyük halk felaketlerinin başlangıc noktaları ufak önemsenmeyen hadiselerdir. Önlem alınmadıgı için sonu felaket olmuştur.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2018, 17:58:51 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1461 : 15 Nisan 2018, 18:35:00 »
Maşallah bazi arkadaşlar tarihi kafalarina göre baştan yaziyorlar.

Pkk'yi Gladyo değil cia ve onun tr şubesi mit kurdurmuştur. Tapu kadastro memuruyken çengel atilip koynundaki karisi bile mitten özenle seçilmiştir.

Ancak apo, çok kurnazdir. Kendisini kontrol ettirmeyince harcanacağini anlayip birkaç sadik adamiyla yurtdisina kaçmiştir.

Şu anda ise bu ülkeyi kontrol eden faiz ve inşaat sektörü, Pkk'yi tasfiye etmeye karar vermişlerdir. Zira pkk, bağimsizlik istemekte, faiz ve inşaat sektörünün ise bölgede ciddi yatirimlari bulunmaktadir.

Ayni faiz ve inşaat sektörü, abd'de hilary clinton'i seçtirebilseydi, esad çoktan gitmişti. (Fetönün de hilary'ye oynadiğini unutmayalim.)

Ben bu ülkenin artik konsolide edildiğini düşünüyorum. 20-30 yillik kredi borçlarini alanlar, 3+1 daireye 1milyon tl ödeyen dahiler düşünsün ne yapalim.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1462 : 15 Nisan 2018, 18:49:30 »
Maşallah bazi arkadaşlar tarihi kafalarina göre baştan yaziyorlar.

Pkk'yi Gladyo değil cia ve onun tr şubesi mit kurdurmuştur. Tapu kadastro memuruyken çengel atilip koynundaki karisi bile mitten özenle seçilmiştir.

Gladyo dediğimiz, İtalya' da ki Gladyo değil elbette. Gladyo tabiri, ABD' nin diğer müttefikleri NATO üzerinden kontrol etme mekanizmasının genel kabul görmüş adıdır. Bazıları buna Gladyo der, bazıları Süper NATO örgütü der, bazıları Kontrgerilla der, Bazıları Derin Devlet der, bazıları Komünizmle Mücadele Dernekleri der... Türkiye' deki yapılanmaya geçerli bir ad bulunamadığından; biz de bu Amerikan örgütüne İtalya' da olduğu üzere Gladyo diyoruz. Bazıları da ''Ergenekon'' diyordu! Adı her ne olursa; ABD amaçlarına hizmet ettiği için ve İtalya' da deşifre olan örgütün adı da sabit olduğundan oradan hareketle Gladyo denilmiştir. Bu örgüt mensuplarının, devletin her kademesine sızdığı açıktır. O nedenle ülke siyasetini tartışırken, koyun postu altında ki tilkiyi görmek lazım. Zira kimin ne halt olduğu belli değildir.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1463 : 15 Nisan 2018, 18:52:34 »
Bizimkiler en başında ABD ve saz arkadaşlarının gazına gelmeseydi, kardeşim esad devri devam ederdi! Biz olayların başında Esad ve Rusya'dan yana olsaydık, muhtemelen şimdi Suriye'de karşıklık olmayacaktı. En azından bu seviyede olmayacaktı! Minyonlarca Suriyeliyi misafir etmek zoruda kalmayacaktık!. Sınırlarımızda pyd gibi bir tehdit de olmayacaktı.

Ancak batının daha fazla baskısı altında kalacaktık. Ekonomimiz daha da kötü durumda olacaktı muhtemelen.

Suriye'de huzursuzluk ortamı olmayınca, ölen binlerce insan hayatta olacaktı. Muhtemelen fazla baskı altında olmayan Esad, katil esede dönüşmeyecekti.

Bu siyasette bizim büyük hatamız var. Esad'ın da büyük hataları var. Esad malesef kendi halkını katleden bir lider artık. Bu saatten sonra Esad'ın Suriye'de geleceği zor. Rusya'nın desteği ile kaybettiği toprakların büyük bölümünü kurtarmış gibi görünüyor. Ancak ülkesinde huzur kalmadı. Kendisine güvenen de kamadı neredeyse! ABD ve saz arkadaşlarının planlarına Rusya ve dolaylı yoldan Türkiye taş koydu! ABD'nin bu aralar komik şovlar yapmasının nedenlerinden bri de bu eziklik duygusu.

Artık bizim ne yapacağımızı kestirmek zor. Dışarıdan bakınca asla güvenilmeyecek bir ülke izlenimi verdiğimiz bir gerçek!

Bu son cümlemize kadar değerlemeniz tamamen yanlış. “ Kardeşim Esatla "  adamı ileriye dönük Türkiye’ye yakın tutup o bölgede etkisini artıracaklardı bizimkiler. Olmadı neden çünkü araya arap baharı girdi .  Yoksa Suriye ile ileriye dönük ekonomik ve stratejik işbirliği gayet yoluna girmiş olacaktı. Ayaklanmaların ardından Özgür Suriye’nin ordusunun peşinden hemen hemen işid çıktı piyasaya.  Ondan sonra katliamlar bir bireyimlerini izledi işit tarafından olsun esatın askerler tarafından olsun .

Uzunu sevmesem de bunun gibi konularda biraz daha o pektif davranın. Yok böyle yapsaydın öyle olurdu öyle yapsaydım böyle olurdu artık bu palavralarıdan bana kına geldi beni neredeyse sıkıntıya boğuyor.

Bu felaketin sonuçları böyle olacağını kimse öngöremezdi aksini iddia eden yalan söylüyor .

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1464 : 15 Nisan 2018, 18:59:19 »
Bizimkiler en başında ABD ve saz arkadaşlarının gazına gelmeseydi, kardeşim esad devri devam ederdi! Biz olayların başında Esad ve Rusya'dan yana olsaydık, muhtemelen şimdi Suriye'de karşıklık olmayacaktı. En azından bu seviyede olmayacaktı! Minyonlarca Suriyeliyi misafir etmek zoruda kalmayacaktık!. Sınırlarımızda pyd gibi bir tehdit de olmayacaktı.

Ancak batının daha fazla baskısı altında kalacaktık. Ekonomimiz daha da kötü durumda olacaktı muhtemelen.

Suriye'de huzursuzluk ortamı olmayınca, ölen binlerce insan hayatta olacaktı. Muhtemelen fazla baskı altında olmayan Esad, katil esede dönüşmeyecekti.

Bu siyasette bizim büyük hatamız var. Esad'ın da büyük hataları var. Esad malesef kendi halkını katleden bir lider artık. Bu saatten sonra Esad'ın Suriye'de geleceği zor. Rusya'nın desteği ile kaybettiği toprakların büyük bölümünü kurtarmış gibi görünüyor. Ancak ülkesinde huzur kalmadı. Kendisine güvenen de kamadı neredeyse! ABD ve saz arkadaşlarının planlarına Rusya ve dolaylı yoldan Türkiye taş koydu! ABD'nin bu aralar komik şovlar yapmasının nedenlerinden bri de bu eziklik duygusu.

Artık bizim ne yapacağımızı kestirmek zor. Dışarıdan bakınca asla güvenilmeyecek bir ülke izlenimi verdiğimiz bir gerçek!

Bu son cümlemize kadar değerlemeniz tamamen yanlış. “ Kardeşim Esatla "  adamı ileriye dönük Türkiye’ye yakın tutup o bölgede etkisini artıracaklardı bizimkiler. Olmadı neden çünkü araya arap baharı girdi .  Yoksa Suriye ile ileriye dönük ekonomik ve stratejik işbirliği gayet yoluna girmiş olacaktı. Ayaklanmaların ardından Özgür Suriye’nin ordusunun peşinden hemen hemen işid çıktı piyasaya.  Ondan sonra katliamlar bir bireyimlerini izledi işit tarafından olsun esatın askerler tarafından olsun .

Uzunu sevmesem de bunun gibi konularda biraz daha o pektif davranın. Yok böyle yapsaydın öyle olurdu öyle yapsaydım böyle olurdu artık bu palavralarıdan bana kına geldi beni neredeyse sıkıntıya boğuyor.

Bu felaketin sonuçları böyle olacağını kimse öngöremezdi aksini iddia eden yalan söylüyor .

İyi de o Arap baharı Arapların bir anda aklına nasıl geliverdi de başladı! Biraz mantıklı düşünün!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1465 : 15 Nisan 2018, 19:02:21 »

İyi de o Arap baharı Arapların bir anda aklına nasıl geliverdi de başladı! Biraz mantıklı düşünün!

Domino etkisi hocam. Bunu batı iyi değerlendirdi.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1466 : 15 Nisan 2018, 19:24:59 »
Şu Arap baharı hangi ülkeleri etkiledi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1467 : 15 Nisan 2018, 19:38:53 »
 Suriyeye yönelik saldırı bence son zamanlarda ki en büyük "Füzelerin savaşı" diyebiliriz. Bizimde bazı çıkarımlar elde etmemiz gerekli.

Özellikle, Hava savunma sistemlerinin ve seyir füzelerinin önemi birkez daha ortaya çıktı. 3, 5 seyir füzesiyle tesislerin vurulamayacağı ortada. Ayrıyette Alçak ve Orta menzilli hava savunma sistemlerinin önemi birkez daha anlaşıldı. Bizim öncelikle hava üslerimizi acil katmanlı hava savunma şemsiyesiyle korumaya almamız lâzım.
Korkut Ciws, Hisar A, Hisar O sistemlerimizi büyük  hava üstlerimizde  aktif hale getirmemiz gerekli. Önümüzde ki 5 yıl içersinde bu işi başarabiliriz. Hisar A 2020, Hisar O 2021 yılında seri üretime geçecekler. 1 üssü bu şekilde katmanlı hava savunma şemsiyesiyle korunduğu taktirde en az 50, 100 adet füze atılması gerekiyor.
Diyarbakır, Merzifon, Akıncılar, Eskişehir, Incirlik, Malatya, Konya, Balıkesir, Çiğli ana jet üslerimiz ve Aksaz deniz üssümüz vs sadece hava üslerimiz 10 adet bu kadar üssü vurmak için en az 1000 adet seyir füzesine ihtiyaç duyulur. Bu kadar füze Amerika hariç hangi ülkede var ? Yunanistanda 50 Scalp var onla hangi üssü vuracak. Balıkesir üssümüz bile Korkut, Hisar A/O ile korunduğu taktirde 50 Scalp ile tam anlamıyla imha edemez. Hal böyleyken Alçak irtifa hava savunma sistemleri bile çok çok önemli. 5 yıl içinde biz bu kapasiteye ulaşabiliriz. Bence bu kapasiteye ulaşmak F-35, Tf2000, LHD gibi projelerden bile daha önemli ve daha az maliyetli ve daha kısa sürede başarılabilir.

Ayrıyetten az sayıda seyir füzelerinin de pek bir önemi kalmadı. Eskiden Yunanistan'ın 50 Scalp füzesini ciddiye alırdım. Şimdi o kadarda ciddiye almıyorum. Bizim ciddi sayılarda bu füzeleri üretmemiz gerekiyor. 50 Slam Er var düşük üretimde 9 Adet Som teslim edildi. Bu sayılar çok düşük. En az 250, 300 Som füzesine ihtiyacımız var. Som'un motoruda yerli olacak yakında. Istediğimiz kadar üretebiliriz. Önümüzde ki 5 yılda 250 adetlere ulaşmamız çok önemli. 250 adet demek 5 Hava savunma sistemi dahil olan hava veya deniz üssünü vurabilmek demek. Buda çok önemli özellikle Yunanistan'ın zaten elinde anca 5, 6 önemli hava üssü var hepsini vurabilme imkânı sağlıyor. Ama 50 Slam Er ile zarar veremeyiz. En az 250, 300 Som kesin şart. 5 yıl içinde hem savunmada hemde saldırıda çok önemli işler yapabiliriz.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2018, 19:51:22 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1468 : 15 Nisan 2018, 19:58:06 »
Arap Birliği zirvesinde Türkiye ve İranın bazı arap ülkelerinin iç işlerine karışmasından duyulan rahatsızlık dile getirilip Türkiyenin afrin operasyonu kınanacakmış.Rusya-İran ve Türkiye arasındaki görüşmelerde arap bulunmaması zaten yeterince zorlarına gidiyordu. Afrinde bulunan cephanelerin üstünde arapca yazılar oldugu ve cephanenin körfezden geldiğide bilinen birşeydi. bu araplara hala kardeş gözüyle bakan tatlı su kardeşciklerine duyurulur.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2018, 19:59:09 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1469 : 15 Nisan 2018, 21:19:34 »
suan anlasindiki  nükler silah ve  Gezgin füzemizin acilen elimizde  olamsi gerekliligi

abd-ab  bunlar  da her  düsmanlik  gele bilir