Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 505222 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #1160 : 03 Ekim 2016, 22:54:07 »
ABD: Rusya ile Suriye görüşmeleri durduruldu
AA
03 Ekim 2016 - 20:46Son Güncelleme : 03 Ekim 2016 - 22:00
Son dakika haberi: ABD: Rusya ile Suriye görüşmeleri durduruldu

ABD yönetimi, Rusya ile Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşması çerçevesindeki ikili temasları durdurma kararı aldığını açıkladı. Washington’ın Suriye konusunda Moskova’ya ikili ilişkileri askıya alma kararını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’deki taahhütlerini yerine getirmekte başarısız olan ABD’nin kabahati Rusya’ya yıkmaya çalıştığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'deki çatışmaların durdurulması anlaşması kapsamındaki son duruma ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
Kirby, "ABD, çatışmaların durdurulması anlaşmasının sürdürülmesi için Rusya ile kurulan ikili temaslara katılımını durduruyor." ifadelerini kullandı.
Alınan kararın kolay olmadığını vurgulayan Kirby, Washington yönetiminin; Suriye'de şiddetin azaltılması, insani yardımların yerine ulaştırılması ve DAEŞ ile el-Kaide gibi terör örgütlerinin geriletilmesi için elinden geleni yaptığını kaydetti.

RUSYA TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİREMEDİ

Rusya'nın, uluslararası insani yardım hukuku ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı da dahil, taahhütlerini yerine getirmede başarısız olduğu ifade edilen açıklamada, Moskova yönetiminin, isteksiz olması veya gücünün yetmemesi sebebiyle Suriye rejiminin, ateşkes anlaşmasına bağlı kalmasını sağlayamadığı kaydedildi. Bununla birlikte Rusya ile Esed rejiminin, 19 Eylül'deki insani yardım konvoyuna saldırı da dahil sivilleri, hastaneleri ve altyapı tesislerini bombalamak suretiyle askeri yöntemi kullanmaya devam ettiği belirtildi.

ABD yönetimi, ayrıca, (Rusya ile uygulanması) muhtemel Ortak Uygulama Merkezi kapsamında görevlendirilen tüm personelin de geri çekildiğini bildirdi. Bununla birlikte bölgede görev yapan Amerikalı personelin güvenliği ve Suriye'de iki ülke arasında çatışmanın yaşanmaması için Rusya ile iletişim kanallarının sürdürüleceği de ifade edildi.

Sabah saatlerinde Rusya Dışişleri Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile yaptıkları Suriye anlaşmalarının "Washington yönetiminin tutumundaki belirsizlik" nedeniyle askıda olduğunu söylemişti.

RUSYA'DAN JET YANIT

Washington’ın Suriye konusunda Moskova’ya ikili ilişkileri askıya alma kararını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’deki taahhütlerini yerine getirmekte başarısız olan ABD’nin kabahati Rusya’ya yıkmaya çalıştığını belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/abd-rusya-ile-suriye-gorusmeleri-durduruldu-40238759
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1161 : 03 Ekim 2016, 23:18:28 »
ABD ve Rusya arasında son günlerdeki restleşme tehlikei boyuta ulaşmak üzere!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1162 : 04 Ekim 2016, 13:40:12 »
ABD-Rusya ilişkilerinde korkutan gelişmeler

Hürriyet Haber04 Ekim 2016 - 10:05Son Güncelleme : 04 Ekim 2016 - 12:26
ABD-Rusya ilişkilerinde korkutan gelişmeler

ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerin Suriye'deki gelişmeler nedeniyle gerildiği günlerde Washington'dan flaş bir iddia geldi. ABD'den üst düzey askeri yetkililer, Rusya'nın Suriye'ye ilk kez SA-23 Gladiator (S-300VM) gelişmiş füze savunma sistemi yerleştirdiğini öne sürdü. Öte yandan İngiliz basınının iddiasına göre, Rusya, Batı'nın olası bir nükleer saldırısına karşılık, hazırlık yapmaya başladı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Amerikan Fox News kanalına açıklama yapan üst düzey üç askeri yetkili, SA-23 Gladiator olarak adlandırılan anti-balistik füze savunma sisteminin geçen hafta sonu Suriye'nin Tartus Limanı'na ulaştığını bildirdi.

Açıklama yapan yetkililerden biri, geçen haftalarda Rusya içinde SA-23 Gladiator füze sistemi parçalarının taşınmasıyla ilgili bazı istihbarat bilgilerine sahip olduklarını ifade etti. ABD ile Rusya arasındaki Suriye kapsamlı ikili temasların durdurulduğu gün gelen bu açıklama, Rusya'nın Esed rejimine askeri desteğini sürdüreceğinin açık bir göstergesi olarak değerlendirildi.

150 mil menzili bulunan SA-23 Gladiator sisteminin, Rusya sınırları dışında ilk kez yerleştirildiği belirtildi.

YENİ FÜZE SİSTEMİNİN AMACI 'BELİRSİZ'

Henüz aktif olmadığı kaydedilen füze savunma sisteminin hangi amaçla Suriye'ye getirildiği netlik kazanmazken, bölgede DEAŞ ve el-Nusra gibi unsurların hava gücüne sahip olmaması nedeniyle yeni füze savunma sisteminin amacı sorgulanıyor. Yeni sistemin, muhtemel bir Amerikan "Cruise" füze saldırısına karşı "tedbir" amaçlı olup olmadığı ise şu aşamada bilinmiyor.

Moskova yönetimi, geçen yıl kasım ayında, sınırlarını ihlal etmesi dolayısıyla Türkiye tarafından bir savaş uçağının düşürülmesinin ardından Suriye'ye S-400 füze savunma sistemi konuşlandırmıştı.

SURİYE GÖRÜŞMELERİNİ DURDURDULAR

Suriye'de 12 Eylül'de bir haftalığına başlayan ateşkesin sürdürülemesinin ardından ABD ile Rusya karşılıklı suçlamalarda bulunmuş, dün de iki ülke Suriye kapsamındaki görüşmeleri durdurduklarını açıklamıştı.

RUSYA'DA 'NÜKLEER' HAZIRLIK

İngiliz The Mirror gazetesinin haberine göre ise Rus medyası ve yetkililer, ABD’nin, Suriye’deki faaliyetleri nedeniyle Rusya’ya saldırı düzenlemek istediğini iddia etti.

Gazetenin haberine göre, yetkililer Cuma günü, olası bir saldırı halinde Moskova’nın 12 milyonluk nüfusunu barındırabilecek yeraltı sığınakları sahip olduğunu açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’na ait Zvezda (Yıldız) televizyonunun geçen haftaki başlıklarından birinde, “Amerikalı şizofrenler, Moskova için nükleer silahlarını geliştiriyor” ifadesini kullandı.

PUTİN 'PLÜTONYUM' ANLAŞMASINI ASKIYA ALDI

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ile ABD arasında plütonyum imhasına yönelik anlaşmanın askıya alınmasını öngören kararı imzaladı.

Devletin resmi internet sitesinde yayımlanan Putin'in imzaladığı karara gerekçe olarak "koşullarda yaşanan köklü değişiklikler ve ABD'nin Rusya'ya düşmanca davranması sonucu stratejik istikrara karşı oluşan tehditler" gösterildi.

Bir diğer gerekçe olarak da "ABD'nin plütonyum imhası konusundaki taahhütlerini yerine getirmediği" öne sürüldü.

Rusya ve ABD, 29 Ağustos 2000'de plütonyum stoklarını azaltma konusunda anlaşmıştı.

RUSYA'DAN SERT AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan yazılı açıklamada "ABD'nin Suriye'de arzu ettiği rejim değişikliğini elde etmek için şeytanla anlaşma yapmaya, tarihi geri çevirmeyi hayal eden teröristlerle ittifak yapmaya hazır olduğunu izlenimi giderek güçleniyor" denildi.

"Riskler çok yüksek" uyarısının yer aldığı açıklamada, "Eğer ABD'nin kararı sonucunda Suriye teröristlerin yeni saldırılarının hedefi olursa bunun suçlusu Beyaz Saray olacak. Seçim Washington'ın: Suriye halkı için nasıl bir gelecek istediklerini onlar akıllıca tartmalı" ifadelerine yer verildi.
http://www.hurriyet.com.tr/abd-rusya-suriyeye-fuze-savunma-sistemi-yerlestirdi-40238980

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1163 : 07 Ekim 2016, 08:25:46 »
Rusya'dan ABD'ye tehdit

AA06 Ekim 2016 - 22:06Son Güncelleme : 06 Ekim 2016 - 22:54
Rusya'dan ABD'ye tehdit

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'de rejim güçlerinin kontrolündeki bölgelere yapılacak hava veya füze saldırılarının Rus askerleri için tehdit oluşturacağını belirterek, "Amerikalı stratejistlere hatırlatmak isterim ki S-300 ve S-400'lerin etki alanı, tanımlanamayan nesneler için sürpriz oluşturabilir." dedi.

Konaşenkov, Moskova'da yaptığı açıklamada, bazı basın kuruluşlarında yer alan "ABD'nin Suriye'de rejim güçlerine karşı askeri operasyon yapabileceği" yönündeki haberleri değerlendirdi.

Suriye'de kurulu koordinasyon merkezindeki Rus subayların çoğunun sahada görev yaptığını ifade eden İgor Konaşenkov, "Bu nedenle Suriye hükümeti kontrolündeki bölgelere yapılacak hava veya füze saldırısı, Rus askerleri için açık bir tehdit oluşturur. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Deyr ez-Zur şehrinde Ordu birliklerini bombalamasının ardından, Rus askerlerine karşı olası hataları önlemek için tüm tedbirleri aldık." diye konuştu.

Konaşenkov, Amerikalı mevkidaşlarına bu tür planları hayata geçirmeden önce olası sonuçlarını iyi hesap etmelerini tavsiye ederek, "Amerikalı stratejistlere hatırlatmak isterim ki S-300 ve S-400 hava savunma sistemlerinin etki alanı, tanımlanamayan nesneler için sürpriz oluşturabilir. Sistemin, roketin menşeini belirlemek için vakti olmayacaktır." ifadelerini kullandı.

http://www.hurriyet.com.tr/rusyadan-abdye-tehdit-40241883

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1164 : 08 Ekim 2016, 08:47:48 »
Rus Uçakları Suriye'de Süresiz Kalacak

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma, savaş uçaklarının iç savaş ülkesindeki Himeymim Hava Üssü'nde süre sınırı olmaksızın konuşlanmasını onayladı.

00:16-04:16
Rusya, Suriye'de kalıcı olmak için yeni bir adım daha attı. Parlamentonun alt kanadı Duma, Rus savaş uçaklarının Beşar Esad'ın kalesi Lazkiye'de bulunan Himeymim Hava Üssü'nde süresiz konuşlandırılmasını öngören anlaşmayı onayladı.

Rusya ile Suriye hükümeti arasında 26 Ağustos 2015'te imzalanan antlaşma, Rus uçaklarının ve askerlerinin üsse süresiz olarak yerleşmesini kapsıyor.

RUSYA ÜCRET ÖDEMEYECEK

Antlaşmaya göre, Rusya üssün kullanımı için Suriye'ye herhangi bir ücret ödemeyecek. Üsse yerleştirilecek uçak, personel ve teçhizat Rusya tarafından belirlenecek.

RUS PERSONELİ VE AİLELERİ DOKUNULMAZLIĞA SAHİP OLACAK

Himeymim Üssü'ne getirilecek eşyalar vergiye ve gümrük kontrolüne tabi olmayacak. Burada görev yapacak Rus personel ve aileleri, diplomatlara benzer ayrıcalık ve dokunulmazlığa sahip olacak.

SURİYE DAVA AÇAMAYACAK

Suriye, faaliyetlerinden ötürü Rusya'ya ve görevli personeline herhangi bir dava açmayacak.

Söz konusu anlaşma, bir kaç gün içinde onaylanmak üzere parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde de görüşülecek.

Moskova yönetimi, halihazırda Şam rejiminin en önemli destekçisi konumunda ve Beşar Esad'ın koltuğunu korumasında en etkili rolü oynuyor.

http://www.sondakika.com/haber/haber-rus-ucaklari-suriye-de-suresiz-kalacak-8838024/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1165 : 12 Ekim 2016, 17:48:38 »

Rusya'nın Amrial Kuznetsov uçak gemisi Suriye yolunda...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1166 : 14 Ekim 2016, 08:26:02 »
Esad'dan 'Türkiye' açıklaması
Hürriyet Haber14 Ekim 2016 - 07:43Son Güncelleme : 14 Ekim 2016 - 08:14
Esad'dan 'Türkiye' açıklaması

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Halep'i muhalif güçlerden almanın "teröristleri Türkiye'ye geri püskürtecek bir sıçrama tahtası sağlayacağını" söyledi.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Rusya’nın Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Esad, Halep’in teröristlerden geri alınmasının diğer Suriye kentlerinin özgürleştirilmesi için ilk adım olacağını ifade etti. “Bu bölgeyi temiz tutmak ve teröristleri geldikleri yer olan Türkiye’ye itmek ya da öldürmek zorundasınız. Başka bir seçene yok” diyen Esad, şöyle devam etti:
“Askeri ve stratejik açıdan, El Nusra’yı izole etmemiz mümkün değil. Ancak Halep’i almak, diğer şehirlere doğru ilerlemek ve onları da teröristlerden kurtarmak için başlama noktası olabilir. Halep bu yüzden önemli.”

‘ÖSO İLE IŞİD VE NUSRA ARASINDA BİR FARK YOK’

Özgür Suriye Ordusu ile IŞİD ve El Nusra arasında herhangi bir fark olmadığının altını çizen Esad, “Teröristler Suriye’ye ilk geldiğinde kimse El Nusra ya da IŞİD’den bahsetmiyordu. Onlara basitçe Özgür Suriye Ordusu deniyordu, hükümetin ve ordunun karşısındaydılar. Ancak gerçekte, biz ilk haftalardan insanların kafalarını kesmeye başladıklarını gördük. Bu, onların başından beri radikal bir grup olduğunu gösteriyor” diye konuştu. Suriye lideri, “ÖSO büyümeye başladığında, suçlarını saklamak imkansız hale geldi ve Batı da El Nusra’nın varlığını kabul etmek zorunda kaldı. Ancak aslında bu Özgür Suriye Ordusu, bu IŞİD. Aynı köklere sahipler ve bir yerden diğer yere hareket edip duruyorlar” dedi.

SUUDİ ARABİSTAN, İRAN'DAN UZAKLAŞMAMIZ KARŞILIĞINDA DESTEK TEKLİF ETTİ'

Suudi Arabistan’ın İran’dan uzaklaşılması karşılığında Suriye’ye destek sözü verdiğini kaydeden Esad, “Eğer İran’dan uzaklaşırsak ve onlarla bütün ilişkimizi kestiğimizi açıklarsak bana yardım edeceklerini söylediler” dedi. Esad, Suudi Arabistan Suriye’deki krizi şantaj için kullanmak istediğini ifade etti.

Rusya’nın Suriye’deki dengenin değişmesine ve teröristlerin kontrolündeki alanların azaltılmasına yardımcı olduğunu kaydeden Suriyeli lider, “Öncede, sözde ABD müttefikleri burada aktifti ancak eylemleri yanıltıcıydı, hiçbir şey yapmadılar. İslam Devleti ve El Nusra ilerlemeye devam ediyordu ve çok sayıda militanları vardı. Türkiye’ye her gün daha fazla petrol ihraç ediyorlardı. Ancak Rusya’nın dahil olmasıyla birlikte kontrolleri altındaki alanlar azaldı” diye konuştu.

‘KÜRTLERİN ÇOĞU BAĞIMSIZLIK İSTEMİYOR’

Suriye’deki Kürtlerin büyük bir kısmının bağımsızlık istemediğini savunan Esad, “Tüm Kürtleri ve aynı zamanda Ermenileri, Çeçenleri, Türkleri, Arapları değerlendirmeden, sadece Kürtlerin bir kısmıyla konuşamayız. Kürtlerin büyük bir bölümü bağımsızlık istemiyor, sadece bazılarının bu talebi var” ifadelerini kullandı.

‘KÜRTLERE SİLAH YOLLADIK’

Suriye yönetiminin Kürtlerle diyalogu sürdürdüğünü aktaran Esad, “Görüşmelere devam ediyoruz. Onları IŞİD’e karşı savaşlarında destekledik, silah yolladık” dedi.

KRİTİK TOPLANTI CUMARTESİ GÜNÜ

Cumartesi günü, İsviçre'nin Lozan kentinde Türkiye'nin de katılacağı bir Suriye toplantısı düzenlenecek. Lozan'daki toplantıya Rusya'nın yanı sıra ABD'nin ve Suudi Arabistan'ın da katılması bekleniyor.

Türkiye ve Rusya'nın ilişkileri normalleştirme yolunda attıkları adımlar, şu ana kadar tarafların Suriye'nin geleceği konusunda bir uzlaşı sağlamasına yeterli olmuş değil. Beşar Esad karşıtı muhalif grupları destekleyen Türkiye, Suriye'nin siyasi geleceğinde Beşar Esad'ın yeri olamayacağını ifade ediyor. Suriye ordusuyla birlikte muhaliflere yönelik hava operasyonları düzenleyen Rusya ise Suriye'nin geleceğine Suriye halkının karar verebileceğini söylüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/esaddan-turkiye-aciklamasi-40248247

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1167 : 17 Ekim 2016, 15:41:55 »
Halep'e dün düzenlenen hava saldırısında 50'den fazla sivilin hayatını kaybettiği söyleniyor.  :'(  :'(  :'(

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #1168 : 17 Ekim 2016, 16:20:38 »
Bu saçmalığın artık sona ermesi lazım,birileri geri adım atmak zorunda.Her iki tarafta birbirini terörist olarak suçlamaya devam ettikçe bu sona ermeyecek.Açık söyleyeyim,bu ölümlerin sona ermesi için belki de bizim de "Katil Esed" söylemini bırakıp barış için yol aramamız gerekiyor.Burada Esad'ın yaptıklarını aklamaya çalıştığım falan düşünülmesin,aldığı masum canların haddi hesabı yok ama böyle bitmiyor işte.Bu söylemlerle kendi sınır güvenliğimizi ve bölgesel çıkarlarımızı da tehlikeye atıyoruz...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1169 : 18 Ekim 2016, 08:40:57 »
Suriyeli Umran Bebeğin Durumu Ağır

18 Ağustos'ta Halep'te gerçekleşen Esad ve Rus hava saldırısında yaralanan Umran bebeğin, dün gece gerçekleşen Rus hava saldırısında bir kez daha yaralandığı ve durumunun ağır olduğu ortaya çıktı.

DÜN GECE AĞIR YARALANDI

18 Ağustos'ta Suriye'nin Halep kentinde Esad ve Rusya'nın hava saldırılarında yaralanan ve ambulansta korkulu gözlerle ve sessizce tedavi olmayı bekleyen 5 yaşındaki Suriyeli Umran, dün gece gerçekleşen Rus hava saldırısında ağır yaralandı.

DÜNYA UMRAN'A AĞLAMIŞTI

Esad güçlerinin hava saldırısında kanlar içerisindeki görüntüsü ve soğukkanlılığı ile tüm dünya kamuoyunun dikkatini çekmişti. Halep'teki hava saldırısında yaralanan ve ambulansta sessiz bir şekilde bekleyen Umran'ın durumu Suriye'de yaşanan dramı gözler önüne sermişti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-umranbebegin-durumu-agir-8868500/