Gönderen Konu: Çin Denizi’nde Kardak Krizi  (Okunma sayısı 27312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Çin Ordusuna 'Savaşa Hazır Ol' Emri
« Yanıtla #20 : 21 Ocak 2013, 22:07:02 »
Çin'in Askeri teknoloji konusunda bu kadar büyümesi bölge ülkelerini tedirgin ediyor. Güçlendikçe daha cüretkar oluyor.

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=5096.msg43675;topicseen#msg43675
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #21 : 21 Ocak 2013, 23:19:32 »
Japonya Cin karsisinda kazanma sansi hic yok ama tarihe bakarsak Cin`in modern dunyada savas gecmisi yok bence tecrubesiz olabiliriler.Savas cikarsa Cin cok agir kayiplar vererek japonlari duman eder gerekirse Japon adalarini suya batirir.Cin simdi silahlanmaya devam ediyor nerdeyse matbaa gibi basiyor silahlari,10 sene sabretsinler sonra ABD+Japonya+Tayvana karsi boy gosterecek guce sahip olacaklar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #22 : 21 Ocak 2013, 23:21:58 »
Geçmişte ABD ile Sovyetler Birliği arasında olan soğuk savaş gibi gerilimli bir durum olabilir mi acaba?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #23 : 21 Ocak 2013, 23:33:45 »
Olabilir,Cin denizaltilari Havai adalari veya ABD`nin bati kiyilarina kadar gonderirse soguk ruzgarlar iyice esmeye baslayacaktir ama Cin bunu yapacak cesarete sahipmidir simdi bilmiyorum.Diger ulkeler gibi ABD Cin`e ambargo veya ekonomik olarak agirligini gosteremez,gosterdigi an ilk darbeyi kendisi alacagi kesin.Bence Cin artik yavas yavas ekonomik olarak saldiriya gececektir yakin zamanda,tamamen dollar kullanmayip kendisinin para birimini ek olarak  euro`ya gecerek ve ABD`nin tahvillerini az azdan da olsa geri satmaya baslayacaktir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #24 : 21 Ocak 2013, 23:42:37 »
Çin her alanda olduğu gibi askeri teknolojide de dışa bağımlılığını hızla azaltıyor. Mesela 5. nesil savaş uçağı üretebilen birkaç ülkeden biri. Şu an ağırlıklı olarak Çin topraklarını savunma amacına uygun olan ordusunu daha uzak bölgelerde etkin askeri operasyonlar yapabilecek şekilde yapılandıracağı kaçınılmaz görünüyor. Bu durumda Süpergüçlerin çıkarları çakışınca gerilim de artıyor.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #25 : 21 Ocak 2013, 23:54:18 »
Mutlaka pacific'de soğuk savaş yaşanıcaktır, ki zaten ufaktan yaşanmaya başladıda Çin merak etme geliyorumu Kitty Hawk'ın arkasından 039 tipi bir denizaltı çıkardığı zaman iletmişti zaten  ;) Şimdi ise ard arda ABD'nin yüzüne adeta patlatıyor beni hafife alma diye.., En güzel örnekleri..; Protectaly(Predatör'ün Çin versiyonu), misal daha geçenlerde çıkardıkları şu HALE tipi İHA, gene yakın geçmişte tanıttıkları X-37 hatta daha yüksek teknoloji barındırdığı söylenen DarkSword UCAV'ı... Gümbür gümbür geliyor Çin ve açıkcası ilerde mutlakdırki Pasifik'de büyük bir güç savaşı yaşanıcaktır fakat kendi açımdan söyleyebilirim ki Çin çok sağlam basıyor ayağını... Çin'in ileriye dönük projelerine baktığımızda ise Burke ayarındaki 052D destroyerlerinin yanında ilerde hatta çalışmaları başladı Type 052E kruvazörü ve hatta bu kruvazöre sağlanıcak güç Nükleer olucağı düşünülüyor. Deniz alanındada Çin'le başa çıkılamayacak gibi ilerde. Ki ABD'de zaten bunları bildiği için orta vadede donanmasının yarısını Pasifik'e yönlendiriyor. Üstlerde attığım fotoğraflar bunun sadece ufak bir parçası. Geçenlerde bir sürü uçak gemisinin bakımda olduğu bir fotoğraf yayılmıştı basında o gemilerin yarısından çoğunun görevi pasifik olacak bir sonrakine...

Çin'in orta/uzun vaadede Hava ve Deniz gücü öldürücü bir hal alıcak ellerindeki projeler ile tek dertleri motor fakat böyle bir eksiklikleri olduklarını zaten biliyor ama milyonlarca dolar gidiyor motor ARGE'sine tahminim 2020-2030 arası bu açık tamamiyle kapanıcaktır. 3-4 farklı şirket ayrı ayrı kaynaklarla çalıştırılıyor bu konuda.

Ekonomik olarak ise işin şakası bizim sayemizde ihracatlarını Avrupa'ya genişleticekler bir ilimizdeki bölgede ilk etapda olmak üzere 200 üzeri fabrika kurmaya başladılar/başlayacaklar... Hafif sanayileri zaten Afrika'ya hükmediyor.
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2013, 23:57:00 Gönderen: Destinyy »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #26 : 22 Ocak 2013, 00:06:42 »
Bütün bu gelişmelere bağlı olarak savunma sanayiinde soğuk savaş yıllarında olduğu gibi büyük bir rekabetin yaşanması da kaçınılmaz olacaktır diye düşünüyorum.

Çevrimdışı picasso

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #27 : 22 Ocak 2013, 00:23:26 »
Soguk Savasi zamanindaki gibi olmayacaktir cunku Cin Svyetler Birligi gibi karadan,havadan ve denizden domine edemez. SSCB gibi varini yokunu herseyini silahlanma ve orduya harcayacaksa ancak olabilir.Sovyetler`in 30 sene oncekisi gibi ABD`yi urkutecek kadar Cin`in silahlanmasi icin halkinin sosyo ekonomik bolumunden vazgecmesi lazim.Cin`in potansiyeli var domine edecek ama simdi degil hala bazi eksikleri var ve disa bagimli az da olsa.Tamamen dis bagimsiz super guc olmasi icin yukarida belirttigim gibi 10 sene gibi surec lazim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #28 : 22 Ocak 2013, 00:31:08 »
Zaten hemen bugün olacak diyen yok ki!  ::)

Yakın gelecekten bahsediyoruz. Şöyle bir 10 sen önceki Çin'e bakalım, 10 sene sonrasını hayal edelim.  ;)

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #29 : 22 Ocak 2013, 00:54:51 »
Zaten hemen bugün olacak diyen yok ki!  ::)

Yakın gelecekten bahsediyoruz. Şöyle bir 10 sen önceki Çin'e bakalım, 10 sene sonrasını hayal edelim.  ;)
Sn. SKYWOLF'a katılmakla birlikte zaten iletilerimizdeki tavırlardan anlaşılacağı üzere devamlı uzun vade diye bir tavır takındım. Zaten Çin'in attığı ekonomik adımlardan dolayı nereye varıcağını tahmin edebiliyoruz ilerde ne olucağını Çin'in. Mesela bugün sadece Türkiye'ye milyonlarca dolarlık enerji alanında antlaşmalar imzalanmıştı. Çin varını yoğunu kesinlikle silahlanmaya harcamayacaktır. Bu arada Çin'in elindeki 2 milyar dolarlık tahvil onların bir kısmı ile Avrupa ve Amerika'dan bir çok şirket alındı aralarında çok önemli isimlerde bulunmakta ve şuan o şirketleri Çin yönetmekte. Misal 3-4 Ay önce kimse demiyorduki Çin X-37 ayarında birşeyler yapabilir, HALE gibi bir İHA yapabilir hatta Çin İHA yapabilir diyenlerin sayısı sınırlı idi adamlar tak tak çıkarttılar birden ortaya herkez kaldı öylece. Çin'in kapalı kutu olduğunu her zaman söylemek istemişimdir daha bir çok sürprizlerde ortaya çıkarıcaklardır açıkcası.