Anket

Hükümetin "kürt açılımı" politikasını destekliyormusunuz?

Hayır desteklemiyorum,şiddetle karşıyım
61 (77.2%)
Evet destekliyorum, çok olumlu buluyorum
10 (12.7%)
Kararsızım, çünkü sonuçları hakkında emin olamıyorum
8 (10.1%)

Toplam Oy Verenler: 79

Gönderen Konu: PKK İle Mücadele  (Okunma sayısı 1416898 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: PKK İle Mücadele
« Yanıtla #4650 : 17 Aralık 2018, 01:04:00 »
A- tipik ve B- tipik sınıflandırmaladınızı  okudum. Kısmen katılıyorum.

Bizdeki ve dünyanın genelindeki siyasi partiler, o toplumu oluşturan çeşitli grupların ideolosine uygun bir yapıya sahipler. Bizde bu konuda fanatizm çok ileri seviyede yalnızca. Pek çoğu da bu fanatizmi kullanarak varlıklarını sürdürme yolunu tercih etmiş gibi görünüyor.

Siyasi yapılar demokrasiye gelene kadar çeşitli aşamalardan geçmiştir. Ancak gelişme bu kadarla sınırlı kalmamalı. Devleti yönetecek parti hangi görüşe sahip olursa olsun, uygulamada o görüşe uygun davranıyor. Her ne kadar tarafsız olması gerekirken yine de çizgiden kayabiliyor.

Siyasi yapının gelişimi özellikle bizim gibi ülkeler için çok gerekli. Devleti yönetecek olan siyasi irade de devlet gibi olmalı! Hiç bir siyasi gruba, etnik gruba, dini gruba vs farklı davranmamalı! Her bireye eşit yaklaşmalı. Bunun için sürekli gelişmeyi hedeflemeli. Kimseye farklılığından dolayı kötü davranmamalı, kimseyi de kayırmamalı! Amacı kendi ideolojine hizmet değil, cep doldurmak değil, sadece ve sadece milletine hizmet ve devletin sürekliliğini sağlamak olmalı. Kendi ideolojisi dışında olanların düşüncelerine saygı göstermeli, sahip olduğu medya vs gücüyle kendisi gibi düşünmeyenleri karalamamalı.

Rekabet iyidir. Ancak rekabet daha iyisini ortaya koyarak iyi olur. Sürekli gelişmeyle iyidir. Rakiplerinin kuyusunu kazarak değil!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yakın gelecekte siyasi partiler rafa kalkabilir. Tabi buna kendileri izin verirlerse biraz da... Yapay zeka ile adil yönetim sağlanabilir. Kişilerin parti seçimi için oy kullanması yerine, kendilerini ilgilendiren konularda kimlik numalararını kullanarak oy vermeleri sağlanabilir. Tıpkı intertte ilgi duyduğunuz konularla ilgili reklamlar gibi ilgili olduğunuz konularda alınaca kararlar hakkında görüşünüze başvurulabilir. Gelir ve gider dengesine göre ekonomi adil olarak yönetilebilir. Kimsenin yandaş vs olduğuna bakılmaksızın vergi borcu silinmez mesela! Bu konu girdikçe uzar... Bu nedenle esas konumuza geri dönmekte fayda var.

Konu çok geniş ve  derin . Hali ile sorunu sadece konu başlığına bakarak ‘’PKK ile Mücadele’’ problemin  bir güvenlik problemi olarak algılamak ve yapılmış ve yapılmakta olan yaklaşık 40 yıllık mücadelede başarısız olunmuş  değerlendirmesi bana göre pek gerçekçi bir değerlendirme olarak görünmediği kadar bu uğurda   verilmiş olan nice şehit , gazi ve  geride kalmış ailelerinin pek işitmek istedikleri bir değerlendirme olmadığı kanısındayım.
Hemen hemen tümümüz kürt sorununun tohumlarının  yıllarca önce  İngilizler tarfından atılıp süre içerisinde atılmış olan tohumların yeşermesi kürt ayaklanmaları  adı altında başlamış olup Osmanlının önüne Sever de  resmi olarak konmuş olan uzun soluklu bir planın parçasıdır.
Sever sonrası Cumhuriyetin ilk yıllarında konu yine kaşınmaya devam edilmiş olup sayısız kürt isyanı adı altında tarihimizin tozlu sayfalarında yerini almıştır. Daha ileriki yıllarda konu bu defa sadece İngilizlerce olmayıp ,daha değişik ülkelerce PKK adı altında bizlere tezgahlanmaya başlandı.
Hali ile konuya sadece diş mihrak oyunu deyip geçiştirmemiz doğru olmaz . Ancak konu başlığımız kürt sorunu olmadığı için konuyu uzun uzun anlatmak niyetim yok. Ama bir gerçek var ki o da memleketimizin belirli bölgelerinde  düzeltmesi gereken eksiklikler mevcut. ‘’ bölgedeki feodal yapı ,toprak reformları, ekenomik açılımlar ,etnik kimlik vs’’.
Belirtmiş olduğum konuların bazılarını düzeltmek için ancak nice yıllar sonra bir takım çalışmalar başlatılabilmiş . Yapılmak istenen çalışmaların bazıları başarılı olmuş ,bazıları  siyasi isteksizlik rant , provokasyon dan dolayı başarısız olmuştur. 
PKK yapamadığımız, eksik biraktığımız konuların savunucusu olarak yöre kürt halkının sempatisini kazanmaya ve onların savunucusu olduğu savını işlemeye yeltenmiş olmakle birlikte  ,yurt içerisinde yaşamakta olan kürt halkının büyük bir kısmı bu oyuna gelmemiştir.
 Siyasilerimiz malesef yapılması gereken çok ayaklı mücadelenin sadece güvenlik ayağına ağırlık vermek sureti ile işi askere polise havale etmekle yetindiler. İşte sırf bu nedenden yıllarca öncebaşlamış olan PKK ile mücade bir türlü sonlanamamıştır.
 Güvenlik güçlerimizin kısıtlı malzemeleri var iken de şimdilerde olduğu gibi gelişmiş teknolojiye sahiplerken de PKK nın marjinalleşmesi kolunun bacağının kırılması muhtelif yıllarda gerçekleşmiştir.  Şu da bir gerçektir ki bugünlerde kendi bünyemizde geliştirip kullanmakta olduğumuz teknoloji sayesinde daha iyi organize olup daha az şehit vermekteyiz.
Başarı kıriteri miz PKK + Kürt sorununu etkisiz kılmak’se , o zaman sadece güvenlik bacağı haricinde atılması gereken adımlar olduğu kanısındayım. Aksi halde bizleri bu konuda daha çok kaşırlar.

+1

Ben bunu her zaman dile getiriyorum. Bu başlıkta çok yerde görebilirsiniz. Terör sadece silahlı müdahale ile bitmez. Terörü yaratan faktörleri iyi belirleyip onları da ortadan kaldırmak gerekir. Hiç kolay bir işe değil. Ancak amacınız gerçekten terörü bitirmekse olmazsa olmaz bir konu bu. Bunun dışında yapılacak olan her şey sadece geçici çözümdür.

Ancak bunu da kullanmak isteyenler her zaman olacaktır. Mesela terörün beklentilerini millete çözüm süreci adı altında yutturmaya çalıştılar. Siyasi rant nedeniyle birileri de buna göz yumdu! Yangına körükle gittiler resmen!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #4651 : 17 Aralık 2018, 01:23:45 »
Canini sikma serkan. Yakinda yorgan gitti kavga bitti olacak.

Ne olacak, Amerika Türkiye' yi işgal mi edecek yoksa?

Hocam şu mevzuyu biraz açar mısın!

Yok abd degil rusya isgal edecek. Toprak butunlugumuze saygi duyuyor ya. Artik herkesi dove dove iki partiye indirger.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4652 : 17 Aralık 2018, 01:23:50 »
K.Irak ta pkkya ait 4 adet at 4 yakalanmış.

Amerika'nın pkkya yardımları sayesinde envanterimiz çeşitleniyor resmen.

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4653 : 17 Aralık 2018, 08:43:31 »
Haftasonu bölgede olan bir abd komutanı da teröris türk ordusu yazan bir tweeti RT ledi daha sonra geri çekti.
SS alınmış tabi hemen yayıldı.
Daha sonra sözde kel komutan özür yayınladı.
Bir de diyorki ekran görüntüsü alınmış propaganda falan yapılıyor.
İt oğlu it !
Yine tweetter ve ypg kaynaklı haberlerde bu conilerin paralı askerleri sözde türk kafa derisi alacakmış öyle tweetler attılar.
Bakalım abd askeri çekecek mi ? yoksa leş olmalarına göz mü yumacak ?

Edit;

Yine gayri resmi kaynaklara göre(ypg ye yakın gazeteci vb) ele geçen tankları da kullanacaklarmış.
Bakalım M1 tankları çıkacak mı karşımıza ?
İşid ıraktan ypg de işidden aldım diyerek önümüze çıkabilir diye düşünüyorum.

« Son Düzenleme: 17 Aralık 2018, 09:54:57 Gönderen: Afşar1 »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #4654 : 17 Aralık 2018, 16:40:03 »
Bir tanki kullanmayi ogrenmek nereden baksan bir yil. İnanilmaz sofistike alettir. Hava ustunlugu olmayan yerde de acik hedeftir. Gerillaya gelmez.

Ben bunun hala secim yatirimi oldugunu dusunuyorum ama neyse...
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4655 : 17 Aralık 2018, 16:50:58 »
Yaşınızı bilmediğim için abi olarak hitap etmek istiyorum
Abi eğer niyet bu yöndeyse benim inancıma göre bunun hesabı elbette sorulur ya bu dünya da yada ahirette, lakin bu operasyonun yapılması da kaçınılmaz bir sorun olarak önümüzde durduğunu düşünüyorum.
Öte yandan zamanlaması akıllara seçim yatırımı konusunu getirmesi sanırım gayet doğal.

Fakat insanımız sapla samanı ayırması gerekiyor.
Kendi çevresinde yaşadığı aksaklık eksiklikleri buna göre değerlendirip oy vermeli.
Amacım siyasi tartışma yaratmak değil aman konu tatsız uzamasın :)

Tank konusun da Abd nin yardımı olmuş olabilir mi ? tırlar da ne geldiğini pek bilmiyoruz sanırım.
Bir de o bölgede 1 yıldan fazla abd üs asker vb mevcut az da olsa bir şeyler öğrendilerse göreceğiz artık :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #4656 : 17 Aralık 2018, 16:51:37 »
Haftasonu bölgede olan bir abd komutanı da teröris türk ordusu yazan bir tweeti RT ledi daha sonra geri çekti.
İt oğlu it !
Yine tweetter ve ypg kaynaklı haberlerde bu conilerin paralı askerleri sözde türk kafa derisi alacakmış öyle tweetler attılar.

Edit;

Yine gayri resmi kaynaklara göre(ypg ye yakın gazeteci vb) ele geçen tankları da kullanacaklarmış.

Konuyla ilgili haber...

ABD askerinden skandal paylaşım

ABD öncülüğündeki askeri koalisyonun sözcüsü Albay Sean Ryan'ın Türk askerini hedef alan skandal paylaşımı tepkiye yol açtı.
ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sözcüsü Albay Sean Ryan sosyal medya hesabından Türk askerini hedef alan tweet paylaştı.

Ryan, Will Jamesson-Bryant adlı Twitter kullanıcısının 'Bu haftaki favori fotoğrafım. ABD Özel Kuvvetleri terörist Türk ordusu keskin nişancılarının okuldan eve giden küçük bir kız çocuğunu öldürmesinin ardından Rojava-Türkiye sınırında devriye geziyor. Bu çocuklar güvende, Yeşil Bereliler tarafından korunuyor.' tweetini paylaştı.

Türk askerlerine karşı skandal ifadeler içeren tweeti paylaşan sözcü tepkiler üzerine paylaşımı geri aldı ve skandalı ortaya çıkaran Alman gazeteci Julian Röpcke'yi sosyal medyada engelledi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-askerinden-skandal-paylasim-41054638

Türk askeri için terörist diyen ve okula giden küçük bir kız çocuğunun Tük keskin nişancıları tarafından vurularak öldürüldüğü iftirasını atan bu dingil keltoş için ABD büyük elçiliği çağrılıp sert bir nota verilemesi farzdır!
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2018, 16:54:57 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #4657 : 17 Aralık 2018, 19:29:52 »
İt oğlu it !

Edit;

Konuyla ilgili haber...

ABD askerinden skandal paylaşım

ABD öncülüğündeki askeri koalisyonun sözcüsü Albay Sean Ryan'ın Türk askerini hedef alan skandal paylaşımı tepkiye yol açtı.
ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin sözcüsü Albay Sean Ryan sosyal medya hesabından Türk askerini hedef alan tweet paylaştı.

Ryan, Will Jamesson-Bryant adlı Twitter kullanıcısının 'Bu haftaki favori fotoğrafım. ABD Özel Kuvvetleri terörist Türk ordusu keskin nişancılarının okuldan eve giden küçük bir kız çocuğunu öldürmesinin ardından Rojava-Türkiye sınırında devriye geziyor. Bu çocuklar güvende, Yeşil Bereliler tarafından korunuyor.' tweetini paylaştı.

Türk askerlerine karşı skandal ifadeler içeren tweeti paylaşan sözcü tepkiler üzerine paylaşımı geri aldı ve skandalı ortaya çıkaran Alman gazeteci Julian Röpcke'yi sosyal medyada engelledi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-askerinden-skandal-paylasim-41054638

Türk askeri için terörist diyen ve okula giden küçük bir kız çocuğunun Tük keskin nişancıları tarafından vurularak öldürüldüğü iftirasını atan bu dingil keltoş için ABD büyük elçiliği çağrılıp sert bir nota verilemesi farzdır!

O şerefsiz ikinci Körfez savaşında Iraklı sivillerin Amerikan askerlerin tarafından  nasıl atış talimine maruz kaldıklarını saçı olduğu kadar o beyinsiz organına sıkıştırsın.

Bu iddianın en ciddi yazarın araştırma sonuçunda bilgiler açığa ulaştı. “ Neden öldürüyorsun Sait” adlı kitabında Amerikan işgalin iç yüzünü detaylı bir biçimde ortaya döktü. Bu yazar Jürgen Todenhöfer 18 sene CDU partisinde meclisteydi.

O kitabın içerdiği rezilliği en iyisi kendiniz okuyun.

Şerefsiz sözcü herkesi kendisi gibi aptal kaynaklardan mahrum görüyor.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4658 : 17 Aralık 2018, 21:23:00 »
Bu tip haberlerin ana amacı tskyı sivilleri katlediyor gibi gösterip Türkiye'nin meşruluğunu kaybettirmesi ve Türkiye'nin gerçekten haklı sebeplerini haklarını unutturmak göz ardı ettirmek.
Sağ olsun kendi çıkar ve düşüncüleri için buna alet olan içimizdeki insanlarda yok değil.

Ek olarak Amerikan ve Batı askeri doktrin ve anlayışlarında sivil, teslim olan düşmanı katletmek meşrudur. Şimdi çıkıp birde tsk sivilleri katlediyor bilmem ne diye zırvalıyorlar bu duruma aslında 10 sayfa yazı yazılır ama yaptıkları o kadar kalleşçe ki kelimeler yetersiz kalıyor birini yazarken biri eksik kalıyor.
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2018, 21:26:14 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #4659 : 18 Aralık 2018, 08:42:59 »
Suriyeli Peşmergeler'in YPG'nin yerini alacağı iddiası

ABD'nin, Suriye'de Fırat nehrinin doğusunda bulunan terör örgütü YPG/PKK'lıların yerine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) eğitim alan Suriyeli Peşmergeler'i konuşlandırmayı planladığı iddia edildi.
 Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) yakınlığıyla bilinen Basnews haber sitesine konuşan ancak ismi açıklanmayan bir kaynak, ABD'nin terör örgütü YPG/PKK yerine Suriye’de Fırat'ın doğusundaki bölgelere Suriyeli Peşmergeler'i sevk etmeyi planladığını ileri sürdü.

Kaynak, ABD'nin Türkiye'nin ciddi tepkileri ve operasyon başlatacağı çağrısı üzerine böyle bir plana başvurduğunu belirterek, IKBY'deki eğitim alan binlerce Suriyeli Peşmerge'nin Washington yönetiminin desteğiyle Suriye topraklarına geçeceğini ifade etti.

ABD'nin bu planı uygulamaya koymak için şimdiden hazırlıklara başladığını dile getiren kaynak, Suriye'deki söz konusu bölgelere ilk etapta 400 kişilik bir Peşmerge grubunun konuşlandırılacağını ve bu sevkiyatın da birkaç günde başlayacağını savundu.

DEAŞ'A KARŞI SAVAŞAN 8 BİN SURİYELİ PEŞMERGE

Irak'ın Erbil ve Duhok kentindeki askeri kamplarda 2012 yılından bu yana eğitim gören Suriyeli Peşmergelerin sayısının yaklaşık 8 bin civarında olduğu biliniyor.

Suriye'de PYD/PKK tarafından KDP'ye yakın olmaları gerekçe gösterilerek ülkelerine giremeyen Suriyeli Peşmergeler, DEAŞ saldırılarının başlamasıyla birlikte Musul vilayetiyle Irak-Suriye sınırı üzerindeki operasyonlara katılıyordu.

Söz konusu Peşmergeler, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) bünyesindeki Suriye Kürt Ulusal Konseyinin (ENKS) silahlı gücü olarak da biliniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/suriyeli-pesmergelerin-ypgnin-yerini-alacagi-iddiasi-41053889