Anket

Hükümetin "kürt açılımı" politikasını destekliyormusunuz?

Hayır desteklemiyorum,şiddetle karşıyım
61 (77.2%)
Evet destekliyorum, çok olumlu buluyorum
10 (12.7%)
Kararsızım, çünkü sonuçları hakkında emin olamıyorum
8 (10.1%)

Toplam Oy Verenler: 79

Gönderen Konu: PKK İle Mücadele  (Okunma sayısı 1416943 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: PKK İle Mücadele
« Yanıtla #5280 : 17 Şubat 2021, 09:35:23 »
Herkes burada tskyi desteksiz atiflamalarla suçlama derdinde.
Rehinelerin konumu nokta olarak biliniyordu hatta bulundukları mağaranın ayrıntılı krokisi çıkartılmış bu krokiye göre insa edilmis yapıda okk haftalarca operasyonu çalışmış.
Gara denilen yer Sincardan sonra pkknin en güvenli kampi buraya sızmak oldukça zor en çok militan bu bölgede öyle 16 adamla rehine kurtarmaya gidilecek yer değil eger 16si giderse yarısından fazlası sehid olur bir de üstüne rehineler.
Operasyona okkyle beraber komandoda da katıldı çünkü kaçacak ve elindeki rehinelerle kaçabilecek teröristlere karşı tikama yapmak için kullanıldı.

Hocam diyelim ki sizin dediğiniz doğru , rehinelerin yer,konum,mağarası biliniyordu diyelim.
Sonuç çok kötü hocam.Bunun neresini öveceğiz ben anlayamadım.
Gara'yı yok etmeye gittiysek operasyon mükemmel;yok rehineleri kurtarmaya gittiysek tamamen başarısız olundu.
ABD , İsrail bu durumlarda operasyon yapmaz , ne yapar. 13 ABD,İsrail askeri varsa 33 deaş veya Hamas militanınız değiş-tokuş eder 1 ay sonra saldığı 33 teröristi Hellfire füzesiyle öldürür...

Ben hala bu operasyonumuzun rehineler için olduğunu düşünmüyorum. Olaylar aniden gelişmiş gibi.Çünku bizim genelkurmayımız zekidir.bu riski asla almazdı.Yapacak olsa 5 senedir yapardı.

Allah rahmet eylesin. Bu iş artık Kandile 3-5 operasyonla kotarılamaz . Karayılan için çanlar çalmaya başladı artık.Işini bitirirler o itin.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5281 : 17 Şubat 2021, 12:14:20 »
Rehine operasyonları kalp masajina benzer kurtarilma olasılığı çok düşüktür rehinelerin çünkü içerideki bir adamın eli kolu bağlı silahsız insanları infaz etmesi bir saniyedir. Sen ne yaparsan yap bu böyledir.
Burada ingiliz sas da İsrail seyatet 13 içinde geçerlidir.
Rehinelerin teker mermiyle infaz edilmelerine bakarsak mağara operasyonu başlamadan infazlar yapılmış yapan itin belli ki zamanı vardı taramadan rahatlıkla infazıni yapmış.
Terörle mücadele tarihinde hiç bir pkkli ile tutsak takası olmadı.
El bab operasyonunda bir miktar cenaze esir takası oldu ama o teroristlerde Türk askerine karşı çatışmaya girmemiş militanlardi.
Cezaevindeki itlerin hepsi Türk askeriyle çatışmaya girmiş elinde asker kani olan itler.
Bölge pkknin en güvenli ikinci yeri kalbi sayılır en cok militan bulundurduklari en iyi hazırlanmış yerleri.
Buraya bir başına 16 tane adam göndermezsin gönderirsen illaki biri mayına basar yerleri fark edilir çatışmaya girerler sonra rehinelerin yanında o timin yarısı da sehid olur.
Rehine takasini bu kadar hafife almayın onun da kendince kuralları var öyle saldım tekrardan bulup yok edeyim diye bir durum yok.
Burada eleştirilmesi gerekenler var ama bu operasyon değil.
Su an şehitler daha taze önce  bir 40ı çıksın eleştiri yapılır yalnızlar tartışılır.

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5282 : 17 Şubat 2021, 12:28:02 »
Tüm Avrupa’da 15 Şubat Öcalan’ın yakalanması nedeniyle PKK tarafından yapılan protesto eylemleri devam ederken ,10 Şubat’da başlayan Pençe-Kartal-2 Harekatı 14 Şubat’ta bitti. Rehineleri kurtarsaydık ,acaba devam eder miydi?

Hemen ardından,  15 Şubat’da, Haşdi Şabi’nin imtiyazını kullanan, ‘’Saraya Evliya ed-Dam"adlı, ismi duyulmamış bir örgüt tarafından üstlenilen Erbil’e roketli saldırı gerçekleşti.Bu ABD'nin güvenlik gerekçesi adı altında yapacağı operasyonlara zemin hazırlamak için mi düzenlendi acaba?

Zira,5-8 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilmesi beklenen Papa ziyareti öncesi (ki Erbil’de ziyaret edilecek yerlerden biriydi), Kimin kime verdiği mesajdı? anlayabilene aşk olsun.

Nüfusunun %1'i Hıristiyan olan Irak'da, bu ziyaret Kürdistan devletinin ilanı için olabilir mi? Daha da ileri gidersem, Gara operasyonunun zamanlaması bu ziyaret ile bir bağlantısı olabilir mi?

Tabii 16 Şubat’da Soçi’de başlayan  Suriye Garantörler Toplantısı (Türkiye,Rusya,İran)  ışığı altında farklı yorumlar yapılabilir.

Başımın derde girmeyeceğini bilsem, 2 sayfa yorum yapabilirdim.
Belki bu tarihlerin üst üste gelmesi sadece tesadüf, ben kuruntu yapıyorum.

Saygı ve sevgiyle kalın.

« Son Düzenleme: 17 Şubat 2021, 13:02:21 Gönderen: Galanth »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5283 : 17 Şubat 2021, 12:31:07 »
Oncelikle Gara operasyonu sehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum.

Medyamizdan gordugum okuyabildigim kadar bu olay tum halkimizi derinden yaralamis bulunuyor.

Pandoranin kutusu bir defa acildigina ve konu tartisilmaya baslandigina gore,o zaman konuyu duzeyli, ama derinlemesine, politik goruslerimiz haricinde irdelememizde yarar vardir. Konu halen sicak oldugundan tartisirken ozellikle  sehitlerimizin Ruhuna hem de geride kalmis yasli aillerin yarasini daha da derinlestirmemek icin ozen gostermeliyiz.

Konunun dogru ve saglikli irdelenebilmesi icin konuyu iki kisma bolmeliyiz. Askeri boyut bir digeri Siyasi boyut.Diyebilirsiniz ki askeri boyutunu anladik ama siyasi boyutu ne alaka. Her iki boyut da malesef ulkemiz dahilinde her konuda yaptigimiz gibi ic ice girmis bulunuyor.

Konunun askeri boyutu on plana cikartilip adeta siyasi boyutunu gormemezlikten gelmek. Veya siyasi boyutu ikinci planda tutmak ,goz ardi etmek dogru bir yaklasim olmadigi kanisindayim .

Gara operasyonuna giris yapmadan oncesine ,Gara oncesine yani 5-6  yil gerilere bakmakta yarar vardir.
5-6 yil geriye gittigimiz zaman ulkemizdeki bir kisim kirsal alan yaninda, sehirlerimiz, yollarimiz PKK kontrolune girmisti. PKK hendek operasyonlari oncesinde adeta kendisi icin artik dogru zaman ve konjenkturun olustugunu ulkemizin bu topraklarini koparilip alinma zamanin geldigine kendini inandirmisti. Devletimizin almis oldugu dogru kararlar neticesinde PKK nin bu hayali yikilmakle kalmayip, PKK kontrolunde bulunan ulkemizdeki alan ve sehirlerimiz de nice sehitler ve gaziler vererek kurtarilmistir.

Bu donem icerisinde ulkemizin yollarindan kallesce kacirilmis olan asker ,polis  ,devlet gorevlisi vatandaslarimizin kurtarilabilmesi icin devlet olarak ne kadar gayret gosterdik?

“Bence geregi kadar konu ile ilgilenmedik.Hatta tutsak olan vatandaslarimizi, zaman icerisinde adeta unuttuk ve yokmus gibi adlettik .Devletimiz bu vatandaslarimizin kurtarilabilmesi icin gerekli  organlari hareklendirmeyi basaramadi . "Teroristle  pazarlik olmaz denilerek konu gundemden uzak tutuldu". Elbette devlet teroristle  pazarlik yapmaz.  Ama bu Terorist  ile  karsilikli masaya oturmak sureti ile yapilir demek degil. Bunun da her konuda oldugu gibi yontemi ,yollari vardir. Kullanabileceginiz aracilar ve organlar mevcuttur. Baska devletler kendi vatandaslarinin kurtarilabilmesi icin bu tur yollari izlemekteler hatta defalarca devletimiz bu ulkelerin vatandaslarinin kurtarilabilmesi icin aracilik etmis ve basarili da olmustur. Yani bu is yapilmaz demekle kestirip atilamaz. “ Tabii neticede vatandaslariniza devletce ne kadar deger verdiginize bagli oldugu kadar elimizi tasin altina ne kadar koymak istedigimize bagli"

Gara operasyonu oncesi ulkemizdeki siyasal duruma da kisaca goz atmakta yarar vardir. Mevcut iktidar uzunca yillar iktidarda kalmis olmanin yaninda ekonomideki bozukluklar ic ve dis siyasetteki yalnizlasma ve basarizliklardan dolayi taban kaybetmekte oldugu net. Boyle bir durumda ulkemizdeki siyasal bolunmuslukde goz onune alindiginda begenmedigimiz HDP ve Kurt vatandaslarin oylari kilit mahiyette ortaya cikmakta. Iktidar HDP yi PKK ile direk baglantili oldugunu savunarak kulvar disina cikarmaya calisiyor. Su anda HDP  cumhur ittifakina karsi gorunen partiler ile birlikte gorunmekte / gosterilmeye calisilmakta. Bu durum hali ile iktidarin azalmakta olan oylarina ek olarak negatif etki yaratmaktadir. PKK-HDP baglantisinin halkin gorup anlayabilecegi sekilde goz onune serilmesi HDP nin kapatilmasini daha da kolaylastirici olasiligini goz ardi edemeyiz. Hele bir de operasyon sonrasi tutuklu vatandaslarimizin da kurtarilabilmis olmus olsalar idi o zaman  bir tasla iki kus vurmak olurdu. “ Burada deginmis oldugum dusunce kendi kisisel dusuncemdir .yani gercek boyle de olmayabilir pek ala anlatmak istedigim siyasal entrikalarin ulkemizdeki olabilir hesaplari”

Gara operasyonu sonrasi Valimizin aciklama icin gorevlendirilmis olmasi ,yapilmis olan aciklama ,yapilan degisik verziyon aciklamalar, Sehitlerimizin ailelerine sehit haberlerinin verilis sekli, gibi bircok konunun basari ile yonetilmis oldugunu pek soyleyemeyiz. Netice itibari ile bu ve benzer olaylari ilerde daha eksiksiz ve hatasiz sonlandirabilmemiz icin bu konuyu soguk kanlilikla sorgulamaliyiz.

Gara operasyonun askeri bacaginin, ilgili kurum icerisinde tartisilip ,ilerisi icin eksik veya hatalarin tekrarlanmamasi amaci ile gerekli adimlarin atilacagina eminim. Yani konun askeri bacaginin degerlendirmesinin daha net olacagina inaniyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5284 : 17 Şubat 2021, 14:19:16 »
Yanlışa yanlış demekten bile korkulur olmuş.
İşte düşmanlarımızın görmek istediği Türkiye bu...

Aynen böyle 3.Dünya ülkeleri gibi davranalım.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5285 : 17 Şubat 2021, 14:59:59 »
Yanlışa yanlış demekten bile korkulur olmuş.
İşte düşmanlarımızın görmek istediği Türkiye bu...

Aynen böyle 3.Dünya ülkeleri gibi davranalım.

+1 malesef cok dogru

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5286 : 17 Şubat 2021, 16:03:59 »
Esyanin dogasi dolayisyla saglikli karar vermemizi saglayacak bilgilerin kamuoyu ile paylasilmayacagi, paylasilamayacagi icin konu uzerinde spekulasyon disinda yapilacak pek birsey olmadigini dusunuyorum. Cunku neticede isin icerisinde devlet sirri olarak kalmasi gereken konular mutlaka vardir.

Basarili ya da basarisiz olup olmadigina karar verebilmek icin bile, hedefin gercekten ne oldugunu bilmemiz lazim. Yani, amac bir kurtarma operasyonumuydu yoksa genel bir operasyon icra edilirken rehinelerin orada oldugu farkedildi? Kesin olarak bunun bile dile getirildigini sanmiyorum.

Her harekattan sonra, basirili gectiginde bile, daha nasil iyi yapilabilirdi diye gerekli kurumlar ve kisiler oturur ve inceler. Onun icin bu olayda incelenecek, gerekli gorulen onlemler alinacak, iyilestirmeler yapilacaktir. Bunlar da, yine esyanin dogasi dolayisyla, gizli kalacaktir.

Bu saatten sonra yapilmasi gereken, karsi tarafa ve icerideki, disaridaki destekcilerine nasil bir bedel odetilecegidir..

Konuya bu acidan yaklasilirsa, enerjimiizi daha dogru kullanmis oluruz diye dusunuyorum..

Israil, 10 askeri oldugurunde 1 ay boyunca butun guney lubnanda tas ustunde tas birakmamisti ornegin..

Birisi gitsin 13 tane ABD ya da Rus vatandasini katletsin, bakalim ne oluyor?

« Son Düzenleme: 17 Şubat 2021, 16:13:59 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5287 : 17 Şubat 2021, 19:51:19 »
Peki birinci dünya ülkelerinde bu is nasıl olur. Ona bakıp ona göre yorum yapalım.
Eleştirelim ama yapıcı şekilde böylece 4000 yıllık bir orduyu yıpratmaktan ziyade faydalı bir eleştiri olur.
Onlarda nasil bizde nasil?(Harekatı yapanlar 3 de Şehid veriyor dikkatinize)
Benim de kafamda harekat hakkında soru işaretleri var ama biraz daha bilgi sahibi olduktan sonra yapmak isterim sahsen.
Bir başka eleştirim var ki onunda şehitlerin 40i çıksın öyle.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2021, 19:57:13 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #5288 : 17 Şubat 2021, 20:00:52 »
Su an şehitler daha taze önce  bir 40ı çıksın eleştiri yapılır yalnızlar tartışılır.

40 gün sonra neyi tartışacağız ki?! Bu sefer de “olmuş bitmiş şeyin nesini tartışacağız?” diyeceğiz. Bu ülkede 40 günde neler değişiyor neler.
Kimsenin kaybına saygısızlık etmeden düşünüyoruz.

Terörle mücadele tarihinde hiç bir pkkli ile tutsak takası olmadı.
El bab operasyonunda bir miktar cenaze esir takası oldu ama o teroristlerde Türk askerine karşı çatışmaya girmemiş militanlardi...
Devlet teröristle pazarlık yapmaz, takas olmaz deniliyor. Ama her şey öyle siyah beyaz bir geçmişe sahip değil ki. Biz bu adamların bazılarına Suriyeye geçiş koridoru açtık. Bazılarını itirafçı dedik serbest bıraktık. Hatta televizyona çıkardık.
Rehin tutulan personelimizin başındakiler tespit edilip imtiyaz-tehdit seçeneği sunulabilirdi belki bilmiyorum.

Sanırım Sezarın Alesia muharebesi gibi mağaranın etrafı kuşatılıp içerideki teröristlerin direnci kırılarak rehinelerle dışarı teslim olması bekleniyordu ama daha ilk dakikalarda vatandaşlarımız öldürülünce bu seçenek de saf dışı kalıyor.

Şimdi yapılması gereken bir daha adam kaçırmayı akıllarının ucuna dahi getiremeyecekleri şeyler yaşatmak.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5289 : 17 Şubat 2021, 20:13:52 »
ABD , İsrail taktiği uygulayacaksın...Yılanın başı kim olursa onu hemen öldüreceksin...BTÖ'nün başına A geçerse A öldürülsün , B geçerse B öldürülsün vs...vs...