Anket

Hükümetin "kürt açılımı" politikasını destekliyormusunuz?

Hayır desteklemiyorum,şiddetle karşıyım
61 (77.2%)
Evet destekliyorum, çok olumlu buluyorum
10 (12.7%)
Kararsızım, çünkü sonuçları hakkında emin olamıyorum
8 (10.1%)

Toplam Oy Verenler: 79

Gönderen Konu: PKK İle Mücadele  (Okunma sayısı 1422562 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Şu aşağıdaki kroki doğruysa, PKK' nın elinde 2 rehine daha olması lazım.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: PKK İle Mücadele
« Yanıtla #5271 : 16 Şubat 2021, 20:04:03 »
Ben de geçen gün bir soru sormuştum  , cevabını alamadım...Bu operasyona başlamadan önce rehinelerimizin o bölgede olduğu biliniyor muydu? Bu operasyon özel olarak o rehineleri kurtarmak için mi yapıldı...?

Ben harekata bakınca bunun böyle olmadığını , rehinelerin orada bulunduğunun sonradan farkedilmiş olabileceğini düşünüyorum...

Bir yandan da Cumhurbaşkanının , "Çarşamba'ya bir müjde vereceğiz" ifadelerininin bazı çevrelerde bu operasyonun amacının bu rehinelerin kurtarılmaya çalışılacağını olacağı biliniyordu dendi...

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #5272 : 16 Şubat 2021, 23:43:15 »
Ben de geçen gün bir soru sormuştum  , cevabını alamadım...Bu operasyona başlamadan önce rehinelerimizin o bölgede olduğu biliniyor muydu? Bu operasyon özel olarak o rehineleri kurtarmak için mi yapıldı...?

Ben harekata bakınca bunun böyle olmadığını , rehinelerin orada bulunduğunun sonradan farkedilmiş olabileceğini düşünüyorum...

Bir yandan da Cumhurbaşkanının , "Çarşamba'ya bir müjde vereceğiz" ifadelerininin bazı çevrelerde bu operasyonun amacının bu rehinelerin kurtarılmaya çalışılacağını olacağı biliniyordu dendi...

Hocam kafama takılan birkaç şey var benim de. Kimse bu konuyu ağzına almıyor. Sanırım bunu eleştireni veya sorgulayanı cadı belleyecekler diye bir korku var.

Operasyon bölgesine inen herkese saygımız var ama taktik hata mı var yoksa istihbarat yok muydu ben de düşünüyorum. Taktik uygundur ama işler ters gitmiştir eyvallah. 

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5273 : 17 Şubat 2021, 00:14:00 »
Hocam, öyle yada böyle, bir zaman sonra acılar unutulup sorgular zaten başlayacak. Zaman meselesi.

Bir yazı okumuştum. Kimse senin gemiyi hangi fırtına da, hangi zorluklarla boğuşup nasıl limana getirdiğine bakmaz. Geminin emniyetle limana gelip gelmediğine bakar.

Yani demem oki, giden can gitmiştir. Yok mağara, yok o, yok bu geçti artık. Başarı=0 ise kimseye dert anlatmayacan. Onu bunu suçlamayacan. Edeceksen istifa edecen, yapacak olan gelecek. Ha yok istifa etmeyeceksen de suyu bulandırma, en kısa zamanda intikamını al meydana sür.

Yoksa yıllardır biliniyor zaten abd nin fransa nın rusya nın yunanistanın almanın iranın v.s nin bu şerefsiz terör örgütü pkk yı desteklediği, başına bela olmasın diye göz yumduğunu, eylem yaptırıp kullandığını.

Bas bakalım abd de, rusyada, avrupada, iranda, ermenistanda suriye de  pkk büro, ev, bina, kamp v.s ne varsa ha o zaman diyelim ki ohhhh içimiz soğudu.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5274 : 17 Şubat 2021, 00:20:54 »
Birde anladığım yada aklımın erdiği kadarı ile mağara baskınları için özel bir ekip, özel teçhizatlar ve özel taktikler getekiyor.

Bu yönde karar alınıp çalışmalara başlanmalı.

Tabi birde, ika olayını da pas geçmemek gerek bu gibi operasyonlarda.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5275 : 17 Şubat 2021, 00:53:51 »
Anladığım kadarıyla, süreç yönetiminde ciddi hatalar yapılmış. Zamanlama, gizlilik ve istihbarat konularında yanlışlar olduğu anlaşılıyor. Kimisi diyor ki, bir operasyon yapılacağını terör örgütü haber almıştı! Peki, nasıl oldu bu iş? Belli değil. Aslında konuyu bilenler biliyordur da... ayıplı durumu ortalığa saçmamak için sustukları anlaşılıyor. Bir diğer konu zamanlama... Bu operasyonu niye kış mevsiminde yapıyorsunuz? Zaten altı sene beklemişsin; operasyona katılan birliklere ekstradan teçhizat taşıtmanın ne alemi vardı? Çünkü operasyonun süratle ve çevikçe yapılması gerekiyordu. Ayrıca istihbarat zafiyeti olduğu da anlaşılıyor. Operasyona katılan birliklere bakıyorsun; F-16' lar, Tanker Uçakları falan. Ayrıca CB' nin beyanatları... Askeri hareketlilik olduğunu sağır sultan dahil duymuş olmalı! Hâlbuki operasyonun son derece sinsi ve gizlilik içinde yapılması gerekiyordu.

Velhasıl, çok yazık oldu. Üstüne, operasyona katılan timlerden üç şehit verdik. Olacak iş değil ya..! Artık olan oldu, şehitlere Allah rahmet etsin demekten başka elden ne gelir? Ama bunun intikamının misliyle alınması gerekir. Yeri göğü inleteceksin arkadaş. Ben devletim diyorsan, şehitler diyetini alacaksın. Bu işin başka yolu yok... Taş üstünde taş, kelle üstünde baş bırakmaman gerekiyor. Hele ki lider kadroya operasyon çekmek farz-ı ayn' dır. Büyük başlardan üç beş tanesini öteki tarafa göndermedikten sonra hiç kimse şehitlerin diyetini ödettim diyemez.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #5276 : 17 Şubat 2021, 00:59:26 »
Birde anladığım yada aklımın erdiği kadarı ile mağara baskınları için özel bir ekip, özel teçhizatlar ve özel taktikler getekiyor.

Bu yönde karar alınıp çalışmalara başlanmalı.

Tabi birde, ika olayını da pas geçmemek gerek bu gibi operasyonlarda.

Genel olarak mağara operasyonlarına İKA şart ama bu rehine operasyonlarında bölgeye sessiz sedasız az ağırlıkla gitmek lazım. kokusuz bir şekilde ortamdakileri rehine vs farketmeksizin uyutabilmek havadarlığı az olan mağarada etkili olurdu tabi mağaraya kadar sızmak asıl ustalık. Uzun istihbarat ve gözlem gerektiriyor bu işler.  Örgüt içinden de adam bulmak iyi olur.

Bu taktikler tartışılır ama suçlanmaz çünkü plan program bir öngörü dahilinde ilerler ve ufak bir terslik zinciri kırabilir. Ancak 75x25 km alan içinde operasyon yapmak rehinelerin konumunu nokta olarak bilmediğimizi düşündürüyor. Hele ki rehine operasyonunu F-16 ile başlatmak hiç makul gelmiyor. Serkan1976’nın dediği gibi normal bir operasyonun içindeyken ani bir istihbaratla mı mağaraya girildi bilmiyorum. Amacımız suçlu aramak değil; neyi eksik yapmış olabiliriz onu görmek.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5277 : 17 Şubat 2021, 02:24:14 »
Zaman zaman terörist hesapları takip ederim... sinirlenmemek elde değil. Elbetteki teröristlerin neler söylediğinden bahsetmeyeceğim ama tarihin en sert silahlı çatışmasını yaşadık diyorlar. Verileri derlediğimizde ulaştığımız sonuç artık can sıkıcı olmaya başladı. Ama bunun intikamı mutlaka alınmalıdır. Ne yapıp edeceksin, bu teröristleri yerin dibine gömeceksin! Başka çaresi yok.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5278 : 17 Şubat 2021, 08:15:25 »
Herkes burada tskyi desteksiz atiflamalarla suçlama derdinde.
Rehinelerin konumu nokta olarak biliniyordu hatta bulundukları mağaranın ayrıntılı krokisi çıkartılmış bu krokiye göre insa edilmis yapıda okk haftalarca operasyonu çalışmış.
Gara denilen yer Sincardan sonra pkknin en güvenli kampi buraya sızmak oldukça zor en çok militan bu bölgede öyle 16 adamla rehine kurtarmaya gidilecek yer değil eger 16si giderse yarısından fazlası sehid olur bir de üstüne rehineler.
Operasyona okkyle beraber komandoda da katıldı çünkü kaçacak ve elindeki rehinelerle kaçabilecek teröristlere karşı tikama yapmak için kullanıldı.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5279 : 17 Şubat 2021, 08:43:13 »
Çok komik ya, hdp başkanı çıkmış hükümeti suçlamış. Pişkinliğin de bu kadarı mı desem, yüzsüzlük mü desek bilemedim. Ama siz anladınız sanırım.