Gönderen Konu: AH-1 COBRA  (Okunma sayısı 15204 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
AH-1 COBRA
« : 24 Haziran 2011, 17:40:26 »
AH-1 COBRA

Kobralarin en son kusagi pariste

TSK'nın'da kullandığı Kobra'ların en yenisi Paris'te görücüye çıktı

Tuncer Bahçivan

İlk kez 1976'da uçtu. Amerika'nın yaptığı tüm savaşlara katıldı. Halen Irak ve Afganistan'da da kullanılıyor. 2 eski modeli TSK tarafından da kullanılıyor.

Kobra'ların en son kuşağı Amerikan deniz Kuvvetleri için üretildi.

AH-1Z Viper, Paris Air Show'da görücüye çıktı.

Gelişmiş gövde tasarımı ile oldukça havalı duruyor yeni Kobra'lar. Pilotlar aviyoniklerden gelen verileri kasklarında görüyor, helikopteri ve silahlarını ona göre kullanıyor.

Genel karakteristikleri

•             Pilot : 2 pilot ve silah subayı

•             Uzunluk: 17.8 m

•             Ana pervane çapı: 14.6 m

•             Yükseklik: 4.37 m

•             Tam yüklü kalkış ağırlığı: 8,390 kg

•             Motorlar: 2× General Electric T700-GE-401C turboshaft, 1,800 shp (1,340 kW)

Performans

•             Hız 411 km/h

•             Menzil: 685 km

•             Savaş yarıçapı: 231 km

•             Servis tavanı: 6,100+ m (tırmanış yüksekliği)

•             Tırmanma oranı: 14.2 m/s           

•             Ana silah: 1 x 3 20 mm (750 mermi kapasiteli)

2X 2.75 Hydra roket podu

•             Füzeler:

o             AIM-9 Sidewinder  havadan havaya roket 2 adet

o             AGM-114 Hellfire havadan yere füze toplam 16 adet takılabiliyor

www.gazeteci.tv
linkte videoyu bulabilirsiniz
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2013, 02:01:45 Gönderen: SKYWOLF »
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: AH-1 COBRA
« Yanıtla #1 : 24 Haziran 2011, 18:20:50 »
türkiye  talepte bulunduğunda  abd  bu helikopterlerin artık üretilmediğini sadece yedek parça  üretimi yapıldığını  söyleyip  reddetmişti  şimdi ne olduda  üretime ve  satışa başladılar. >:(

Çevrimdışı KARTAL_X

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 24 Haziran 2011, 18:37:28 »
Kötü komşu, insanı mal sahibi yaparmış.İyi ki vermemişler onların yerine biraz geçde olsa hızlandırılmış ilk parti olan T-129 ataklar gelicek.
05 Eylül 1795 - ABD ile Osmanlı İmparatorluğu arasında ABD'yi yıllık vergiye bağlayan ABD-Osmanlı sözleşmesi imzalandı.

Çevrimdışı KingWarrior

• KingWarrior
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #3 : 24 Haziran 2011, 19:54:37 »
Üretilmiyorlar zaten. Ellerindeki Süper Cobraları bu modele yükseltiyorlar diye biliyorum. Onlar da sınırlı sayıda.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #4 : 13 Şubat 2013, 15:05:00 »
AH-1 Cobra Reklam Çekiminde Düştü

Video >> http://analiztv.aktifhaber.com/embed?VideoID=27229

Güney Kore'de bir televizyon programında Corvette ZR1 otomobil ile AH1 Kobra helikopter yarıştırıldı. Yarış sonunda helikopter düştü.

Güney Kore'de Corvette ZR1 ile AH1 Kobra helikopterin "Top Gear" stili yarışı videoya çekilirken sıradışı bir kaza meydana geldi. Kobra helikopteri çekimler sırasında düştü.

Olayda ciddi bir yaralanma meydana gelmedi. Aynı yarışmada Mart 2012'de benzeri bir kaza daha meydana gelmişti.

http://www.aktifhaber.com/helikopterin-dususu-boyle-kaydedildi--734133h.htm
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #5 : 13 Şubat 2013, 19:58:27 »
Yazık oldu Cobraya. İnşallah pilotun durumu iyidir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #6 : 14 Şubat 2013, 00:18:40 »
Eski videoyuda hatırlıyorum  AH-1S ya da P versiyonu bunlar demekki işleri bitmiş bizimde artık bunları kullanımdan çıkarma zamanımız geldi eğitimlerde ve tatbikatlarda sıkça kullanılıyor.

Çevrimdışı Dumlupinar99

• DefenceTurk
  • *
  • -2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 03 Mayıs 2013, 17:01:35 »
Gülünc. Güney Kore pek ciddiye alinacak bir Devlet degil. Bence ABD eyaleti gibi birsey. Sam Amca olmassa hic birsey yapamazlar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #8 : 12 Nisan 2015, 22:47:58 »
Pakistan AH-1Z Helikopterleri İstiyor

ABD Kogresi kontrgerilla faaliyetlerinde kullanılmak üzere Pakistan'a helikopter ve füze satışını tebliğ etti. Pakistan Yabancı Askeri Satışlar programı ile tahmini 952.000.000 $ değerinde 15 AH-1Z Viper saldırı helikopterleri ve 1000 AGM-114 Hellfire II R füzeleri almak istiyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #9 : 05 Nisan 2016, 16:48:17 »
Pakistan İçin AH-1Z Sözleşmesi İmzalandı

ABD Deniz Kuvvetleri'nden yapılan duyuruya göre Pakistan ordusuna son nesil saldırı helikopteri sağlamak için Texas merkezli havaclık şirketi Bell Helicopter Textron ile bir anlaşma imzalandı.

İslamabad, ABD Yabancı Askeri Satışlar programı aracılığıyla 170.000.000 $ değerindeki anlaşmanın bir parçası olarak yardımcı yakıt kitleri ile birlikte dokuz AH-1Z Viper saldırı helikopteri alacak. Helikopterler şirketin Texas'daki Fort Worth ve Amarillo tesislerinde inşa edilecekler. Helikopterlerin önümüzdeki iki yıl içerisinde teslimata hazır olması bekleniyor.

Teslimatların gerçekleştirilmesi ile Pakistan ordusu, ABD Deniz Piyadeleri dışında Viper helikopteri kullanan tek silahlı güç olacak.

DefenceTurk.com