Gönderen Konu: AH-1 COBRA  (Okunma sayısı 15199 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: AH-1 COBRA
« Yanıtla #20 : 24 Ocak 2019, 16:59:35 »
AH-1Z Sözleşme Değişikliği

Pentagon'un açıklamasına göre, ABD Donanması (USN) Bell Helicoper ile 18 Ocak'ta 25 AH-1Z Viper saldırı helikopteri üretmek ve teslim etmek için 440 milyon ABD Doları tutarında sözleşme değişikliği yaptı.

Lot 16 olarak bilinen sözleşme değişikliği,  ABD Deniz Piyade Birliği (USMC) için 189 AH-1Z tedarik programının bir parçasıdır. İşin Ocak 2022'ye kadar tamamlanması bekleniyor. Bell sözcüsü Michael Reilly, bir AH-1Z helikopterini üretmenin yaklaşık 30-31 ay sürdüğünü söyledi. USN sözcüsü Greg Kuntz 23 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Lot 16'nın  AH-1Z için son lot alımı olduğunu söyledi.

AH-1Z, neredeyse aynı ön ve arka 'cam' kokpitlere, tamamen entegre silahlara, aviyoniklere ve iletişim sistemine sahiptir. Ayrıca, tamamen entegre bir havadan havaya füze özelliği de bulunuyor.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 02 Nisan 2019, 19:53:30 »
ABD Deniz Kuvvetleri, Arizona eyaletinin Yuma bölgesinde meydana gelen helikopter kazasında 2 pilotun hayatını kaybettiğini bildirdi.

ABD Deniz Kuvvetleri, Arizona eyaletinin Yuma bölgesinde, AH-1Z Viper tipi bir askeri helikopterin, cumartesi yerel saatle 20.45'te düşmesi sonucu 2 pilotun hayatını kaybettiğini duyurdu.

Pilotların rutin eğitim görevini yürüttüğü bildirilirken ABD ordusunun olayla ilgili soruşturma başlattığı bilgisi verildi.

AH-1Z tipi helikopterler, ABD ordusunun sevkiyat misyonlarında kullanılan çift motorlu savaş helikopterleri olmalarıyla öne çıkıyor.

https://tr.sputniknews.com/abd/201904011038537277-abd-helikopter-kaza-pilot/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 07 Mayıs 2019, 19:09:47 »
ABD Dışişleri Bakanlığı, AH-1Z saldırı helikopterlerinin Çekya’ya satışını onayladı.

ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, “Dışişleri Bakanlığının, Çekya Silahlı Kuvvetlerini modernize etmek ve ülke savunmasını güçlendirmek amacıyla 205 milyon dolar değerinde dört AH-1Z saldırı helikopteri ve ilgili ekipmanın satışına onay verdi.

Çekya, dört adet AH-1Z saldırı helikopterinin yanı sıra sekiz adet T700-GE-701D motor, sekiz adet Küresel Konumlandırma Sistemi ve on dört tane AGM-114 Hellfire füze sisteminin dahil olduğu çeşitli mühimmat, ekipman ve ilgili teknik ve lojistik destek hizmetleri de talep ediyor.

Bell Textron firması tarafından geliştirilen AH-1 ailesinin son üyesi olan Z modeli, iki adet General Electric imalatı T700 motoru ile donatıldı. Maksimum kalkış ağırlığı 8 bin 390 kilogram olan helikopter 2010 yılından beri ABD Deniz Piyadeleri tarafından kullanılıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/05/07/cekyaya-ah-1z-onayi/

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #23 : 07 Mayıs 2019, 19:38:49 »
4 helikopter, 14 hellfire...

Sembolik bir jest sadece. Yeterli degil ama hic yoktan iyidir.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #24 : 07 Mayıs 2019, 21:07:40 »
4 helikopter, 14 hellfire...

Sembolik bir jest sadece. Yeterli degil ama hic yoktan iyidir.

Doğrusu bende şaşırdım Hell Fire adetine. O ondört tanecik bir tatbikata “ puf” olur.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 24 Temmuz 2019, 14:23:20 »
Alıntı
Pakistan'ın AH-1Z'leri ABD ambargosuna takıldı

Daha önceden Pakistan renklerine boyanan ancak sonrasında teslimatları durdurulan AH-1Z Viper helikopterleri, 19 Temmuz'da Amaillo, Teksas'da görüntülendi. 786-064 ve 786-066 seri numaralı helikopterlerin üzerindeki Pakistan fors ve bayrağının kapatıldığı dikkat çekti. ABD, önce satışına izin verilen ancak sonrasında ambargoya takılan helikopterlerin teslimatını durdurmuştu.

9 ADET AH-1Z BULUNUYOR

Bahsi geçen helikopterler Tucson, Arizona'da 309. Havacılık Bakım ve Yenileme Grubu'na götürülmekteydi. Tucson'daki tesis 9 adet Pakistan AH-1Z helikopterine daha ev sahipliği yapıyor.

Pakistan Kara Havacılık birimleri, Nisan 2015 'te 12 adet AH-1Z Viper taarruz helikopteri ve bin adet AGM-114R Hellfire II Lazer güdümlü füze siparişi vermişti. AH-1Z'ler ekonomik kullanım ömürlerini tamamlayan AH-1F/S Cobra helikopterlerinin yerine alacaktı.

AH-1Z'ler de Lockheed Martin AN/AAQ-30 Hedef Görüntüleme elektro optik ve kızılötesi (EO/IR) podları, Thales TopOwl görüntü özellikli kask, BAE AN/ALE-47 chaff/flare koruma sistemi, Northrop AN/APR-39C(v2) Radar uyarıcı alıcıları ve Orbital ATK AN/AAR-47 füze uyarı sistemi bulunuyor.

ABD AMBARGOSU

Ağustos 2017'de ABD, Pakistan'a askeri yardımları dondurdu. Bu esnada üretici firma Bell, 2 helikopteri Pakistan'a teslimat için hazırdı. Diğer helikopterlerde üretim bandına alınmıştı. Haziran 2018'de AH-1Z'lerin Pakistan'a teslimi de ambargo dahiline alınınca, teslimatları da durdu. AH-1Z'ler durumları belli  olana kadar Tucson, Arizona'da tutulacak.
http://www.kokpit.aero/ambargoya-takildi
Alıntı
Pakistan lideri Khan, "ABD'den yardım istediniz mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

Ben ABD'den yardım değil, anlayış istiyorum. Yardım paketleri ülkeme yapılan en büyük kötülüktür. Pakistan artık yardım edilecek bir ülke değil, eşit şartlarda bağımsız bir ülke olarak görülecektir.

https://mobile.twitter.com/stratejik_ortak/status/1153706731219931137

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Çek Cumhuriyeti Venom ve Viper alıyor
« Yanıtla #26 : 23 Ağustos 2019, 23:27:59 »
Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, ülkenin silahlı kuvvetleri envanterinde bulunan Rus yapımı helikopterleri değiştirmek için UH-1Y Venom ve AH-1Z Viper helikopterlerini tedarik edecek.

Konuyla ilgili olarak Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; ABD hükümetinin helikopter tedariki için iki teklif verdiğini, birinci teklifin 13.2 milyar kron bedelle 12 adet Sikorsky üretimi UH-60M Black Hawk Genel Maksat Helikopteri olduğunu, diğer teklifin ise 14.5 milyar kron bedelle Bell Helicopter üretimi 4 adet AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri ve 8 adet UH-1Y Venom Genel Maksat Helikopteri olduğunu açıkladı.

Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, AH-1Z Viper ve UH-1Y Venom helikopterlerini içeren teklifi kabul etti. Bu kapsamda ana yüklenicinin Bell Helicopter olacağı anlaşmanın, yıl sonuna kadar imzalanması ve helikopterlerin teslimatlarının 2023 yılından itibaren başlaması planlanıyor.

https://savunmasanayist.com/2019/08/23/cek-cumhuriyeti-venom-ve-viper-aliyor/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Filipinler Ürdün’den hibe yardım iki AH-1F Cobra alıyor
« Yanıtla #27 : 07 Eylül 2019, 19:09:53 »
T129 ATAK helikopter alımı konusunda iyi niyet anlaşmasının yapıldığı Filipinler’e Ürdün iki adet AH-1 Cobra tipi taarruz helikopterini hibe ediyor. Helikopterlerin 2020’de teslim edilmesi planlanıyor.

Flight Global’in haberine göre, aslında teslimatın bu ay içinde planlandığı ancak uçuş ekibinin eğitimlerinin sürmesi nedeniyle 2020’ye kaydığı ifade edildi.

Filipinler ve Ürdün geçen yıl eylül ayında iki adet AH-1 helikopterinin hibe edilmesiyle ilgili anlaşmayı imzalamıştı. Ürdün üçüncü helikopteri de hibe etmeyi planlıyor.

FİLİPİNLER SİLAHLANIYOR

Filipinler özellikle artan Çin tehditi nedeniyle son dönemde silahlanmaya ağırlık verdi. Halen ülkenin hava kuvvetlerinin ana vurucu gücünü 12 adet Güney Koreli KAI imalatı FA-50 eğitim-savaş uçağı oluşturuyor. Filipinler ayrıca 2017’de 6 adet Embraer imalatı A-29 Super Tucano almak üzere anlaşma imzalamıştı. Filipinler, İsveç’ten Saab Gripen de almak istiyor.

ÜRDÜN SATIŞA ÇIKARDI

Ürdün, geçtiğimiz aylarda kullandığı bir çok helikopter ve uçağı satışa çıkarmıştı. Hatta ABD’li bir şirket Ürdün Hava Kuvvetleri’nden emekli edilen bir F-16 uçağını 8 milyon dolara satmak üzere ilan vermişti.

Satışa çıkartılan hava araçları arasında 17 adet AH-1F Cobra taarruz helikopteri de bulunuyor. Henüz Ürdün bu helikopterler için müşteri bulamadı.

http://www.kokpit.aero/urdun-filipinlere-ah1-hibe-etti

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Filipinler Hava Kuvvetleri’ne AH-1 Cobra hibesi
« Yanıtla #28 : 29 Kasım 2019, 19:27:02 »
Ürdün Haşimi Krallığı tarafından Filipinler Hava Kuvetleri’ne (PAF) hibe edilen iki adet AH-1F Cobra Taarruz Helikopteri, ülkeye ulaştı.

Filipinler Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na iki adet AH-1F Cobra Taarruz Helikopteri hibe edilmesini kapsayan anlaşma, 2018 yılı içerisinde Ürdün ile Filipinler arasında imzalanmıştı. Filipinler Hava Kuvvetleri mensubu pilotların ve bakım ekibinin Ürdün’deki eğitim faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından, Ürdün tarafından hibe edilen iki adet AH-1F Cobra Taarruz Helikopteri, ülkeye ulaştı. Rus menşei bir kargo uçağıyla Filipinler Hava Kuvvetleri’ne ait Clark Hava Üssüne getirilen Cobra helikopterleri, burada tekrar montajlanacak ve uçuşa hazır hale getirilecek.

Filipinler, hibe edilen AH-1F helikopterlerinin gece görüş sistemi modernizasyonu ve yedek parça malzemeleri için daha önce yaklaşık 914.000 dolar tahsis etmişti.

https://www.savunmasanayist.com/filipinler-hava-kuvvetleri-ah-1-cobra/

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
ABD Pakistan'a AH-1Z'leri teslim ediyor.
« Yanıtla #29 : 14 Haziran 2020, 14:01:29 »
Alıntı

Pakistan kaynakları, ABD'nin Pakistan'a uyguladığı askeri ambargo sebebiyle teslim edilemeyen AH-1Z taarruz helikopterlerinin teslimatına başlandığını iddia ediliyor. Yine iddialara göre Pakistan Hava Kuvvetlerine ait İL-78 tipi askeri kargo uçağı ilk 2 AH-1Z'yi  getirmek için ABD'ye gitti.

Pakistan toplam 15 adet AH-1Z Viper taarruz helikopteri siparişi vermişti. Pakistan TUSAŞ'a 30 adet T-129 Atak Helikopteri siparişi vermiş, ancak ABD üretimi motor için ihracat lisansı çıkmamıştı.

ABD'nin Pakistan'a AH-1Z teslim etmesi Atak Helikopteri'nin motorunun ihracat izni içinde olumlu gelismeler bekleniyor.
https://mobile.twitter.com/mavivatannet/status/1272105883095400448