Gönderen Konu: RAFALE  (Okunma sayısı 60776 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: RAFALE
« Yanıtla #140 : 22 Temmuz 2021, 09:46:44 »
Bizim 470 km menzilli T/EİRS radarları ile tespit edilmiş bir Rafale'ye ; hava-hava füzesi veya HSS  füzeleri ile güdümleme yapılabilir mi?

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #141 : 22 Temmuz 2021, 10:33:48 »
Bizim 470 km menzilli T/EİRS radarları ile tespit edilmiş bir Rafale'ye ; hava-hava füzesi veya HSS  füzeleri ile güdümleme yapılabilir mi?

Kara konuşlu bir radarı 1500 rakımlı bir yere yerleştirsen dahi en kötü uçakla bile alçak uçuşta geleni uzun süre göremezsin. Hiç bir coğrafi engel olmayan deniz yüzeyinde bile dünya yuvarlaklığı sebebiyle 200 km yakınına yaklaşır da hala göremezsin. (Düşünün, şok saldırı için adaların gölgesi yok daha işin içinde)  Rafale’ın düz olarak görünür geometride de ne kadar mesafeden ve açıdan görüLebilir olduğunu ise şu an test ediyor olmalıyız.

Radar yarışında önde olmak için çok güçlü bir radarın çok yüksekte olması şart. Hatta uydu seviyesindeki verilerle bile bütünleşik olabilmeli.

İşi havada düşünürsek Rafale’ın bu üstünlüğünü ondan çok daha ufak, radar kesiti düşük ve radar yayını yapmayan bir MİUS bozabilir. Erken ikaz uçakları vasıtasıyla çok uzaktan belirlenen alana yönlendirilir ve füzeleri ateşler.

« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2021, 10:36:49 Gönderen: ACE »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #142 : 22 Temmuz 2021, 10:44:20 »
Ok. Engeller,adalar,yukarı-aşağı konumlanmış şartlarından bağımsız olarak;

Ben sadece eirs radarda gördüğü bir Rafale uçağına füze güdümleyebilir mi onu merak ettim.

E7 ile algılanan bir hedef F-16'daki füzeleri güdümleyebilir.
Aynı şeyi bir Eirs radarı da yapabilir mi, F-16 ile veri bağı ile füzesini güdümleyebilir mi?

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #143 : 22 Temmuz 2021, 10:51:32 »

Ben sadece eirs radarda gördüğü bir Rafale uçağına füze güdümleyebilir mi onu merak ettim.

Aynı şeyi bir Eirs radarı da yapabilir mi, F-16 ile veri bağı ile füzesini güdümleyebilir mi?

Pardon hocam ben daha genişten aldım soruyu.
Nato standartlı linkler, milli veri bağı çalışmaları falan bu sebeple yapılıyor diye biliyorum.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #144 : 22 Temmuz 2021, 15:44:50 »
Sadece konusarak butun dusmanlarimizi uyandirip silahlanmalarini hizlandirdik..

Ustunlugumuzu kullanip taviz koparmayi birak, ustunlugumuzu tehlikeye attik..

Helal olsun..

Strateji diye buna denir..
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2021, 15:45:40 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #145 : 23 Temmuz 2021, 13:43:42 »

Sn Serkan1976,
Güdümler güdümlemesine de, karşısındaki uçak Rafale. RCS değeri çok düşük. Üzerinde GaAs bazlı Aesa radarı var. Rafale’yi vuracak uçaklarımızı Rafale, çok uzaktan tesbit eder. Bizim uçakların ise çok yaklaşması lazım. Meteor füzesiyle, bizimki, vuruş menziline giremeden Rafale’ye av olur. Tek çözüm stealth Mius ile dibine girip atış yapabilmek. Ya da, Gökhan Ramjet füzesini ve MMU’yu bekleyeceğiz; ya da 120+ km menzilli Gökdoğan blok 2’yi!
Ancak f16’larımıza Özgür modernizasyonu ile GaN bazlı Aesa radar takarsak, Rafale’leri daha erken görebiliriz. GaN bazlı Aesa radar, hasım uçağın sistemini bloke edebilecek özellikte. Bu bir avantaj. Ancak Rafale’yi görsekte, üzerindeki Meteor füzesinin uzun menzili dolayısıyla Rafale gene daha avantajlı.
Burada dikkat ederseniz oyun değiştirici asıl, Meteor füzesi. Bu füzeye karşılık verebilmek önemli olan.

Bu arada , EIRS 600km menzilli!

https://www.savunmasanayist.com/erken-ihbar-radari-icin-teslimat-zamani/
« Son Düzenleme: 23 Temmuz 2021, 13:46:46 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #146 : 23 Temmuz 2021, 15:26:28 »
Teşekkürler....

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Yunanistan’dan İlave Dassault Rafale Tedariki
« Yanıtla #147 : 12 Eylül 2021, 14:13:29 »
Yunanistan, Fransa’dan ilave Rafale tipi savaş uçağı tedarik edecek. Daha önce sipariş sayısı 18 olarak açıklanırken, son olarak Yunan Başbakan Miçotakis tarafından bu sayı 24 olarak açıklandı.

Yunanistan, geçtiğimiz aylarda Fransa’dan Dassault Rafale tipi savaş uçağı almaya karar vermişti. 2.32 milyar Avro bedel ile 6’sı yeni ve 12’si ikinci el olmak üzere toplam 18 adet Rafale tedarik edecek olan Yunanistan, sipariş adedini 24’e çıkarttı. Konuyla ilgili olarak Yunan Başbakan Miçotakis tarafından yapılan açıklamada, “Geçen yıl burada, – yakında 24 adet olacak – 18 adet Rafale’i satın aldığımızı duyurmuştum.” ifadelerine yer verildi.

Ek siparişlerle Yunan Hava Kuvvetleri için 2025 yılına kadar 40 adet Dassault Rafale savaş uçağı tedarik edilmesi planlanıyor. İlk Rafale, Temmuz 2021’de Yunan Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Yunanistan, Rafale uçaklarının yanında SCALP Seyir Füzesi, Exocet Gemisavar Füzesi, MICA Havadan Havaya Füze ve METEOR RamJet İtkili Havadan Havaya Füze de tedarik edecek.

Fransa ile 18 adet Rafale’in tedariki için imzalanan 2.32 milyar Avro’luk sözleşmenin 300 milyon Avro’dan fazla kısmı, MBDA’den tedarik edilecek mühimmatlara ayrıldı.

Anlaşmaya göre; 6 adet uçağın tamamı birden, bu yılın sonunda Tanagra Hava Üssü’ne uçacak. Bu süre zarfında uçaklar Mérignac Hava Üssü’nde konuşlu kalacak. Pilot ve teknisyenlerin eğitimi ise bu süre içerisinde tamamlanacak.

https://www.savunmasanayist.com/yunanistan-ek-dassault-rafale-tedariki/

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #148 : 13 Eylül 2021, 10:01:35 »
Yunan milliyetçileri Rafale ile bir öz güven ve moral buldular. 

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #149 : 13 Eylül 2021, 13:48:07 »
Turkey madem ki Hindi anlamına geliyor , bu tür kafa bulmaları da razı göstermek gerek... Yapacak birşey yok...