Gönderen Konu: AIM-120 AMRAAM  (Okunma sayısı 12078 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
AIM-120 AMRAAM
« : 17 Haziran 2011, 23:01:43 »
AIM-120 AMRAAM

AIM-120D’ye bütçe darbesi 17 Haz, 2011 | Kategori: Politika / Gündem | info@savunmasanayi.net Raytheon, takvimden geri kalan ve operasyonel testlerine ancak başlanan AIM-120D AMRAAM füzeleri sebebiyle bütçe kesintisi tehdidiyle karşı karşıya . Orta menzilli hava-hava füzesi AIM-120D için hükümet kurumlarınca iptal talebinde bulunuldu ve 379 adet füze için 2012 yılı bütçesinden harcanacak 435 milyon USD’lik tutarın başka projelere aktarılması istendi. AMRAAM ailesinin en gelişmiş ve yeni üyesi olan AIM-120D, bir önceki modeline göre menzili uzatılmış olan AIM-120C-7 ′den bile neredeyse %50 daha uzun menzile sahip ve hem vuruş kesinliği , hem de güdümleme sistemleri bakımından oldukça üstün özellikler barındırıyor. Ancak konu sadece AIM-120D ’yi ilgilendirmiyor, zira AIM-120C-7 ′ler ve AIM-120D ’ler aynı üretim hattından çıkıyorlar . Bu da bir kesinti olması halinde ABD için her iki füzeyi de içeren Lot 25 haricinde, yabancı alıcılar için daha az füze ya da daha kabarık ücretler anlamına geliyor. AIM-120D ilk vuruş testini 5 Ağustos 2008′de bir F/A-18F Super Hornet’tan fırlatılıp, QF-4 hedef dronunu vurarak gerçekleştirmişti .
http://www.savunmasanayi.net/aim-120dye-butce-darbesi/aim-120dye-butce-darbesi/
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2015, 22:40:01 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
AIM-120 AMRAAM
« Yanıtla #1 : 07 Nisan 2013, 13:17:33 »

ABD'den Singapur'a AIM-120C7 AMRAAM Teklifi

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı 3 Nisan'da Singapur Hava Kuvvetleri için FMS kanalıyla 100 AIM-120C7 orta menzilli havadan havaya füze satışı önerisini kongreye sundu.

Olası satışda Singapur Hükümetinin yeni F-15SG uçakları için 100 adet AIM-120C7 Gelişmiş Orta Menzilli Hava-Hava Füzesi (AMRAAM)ile birlikte AMRAAM Programlanabilir Gelişmiş Sistem Arayüzü Simülatörü (PASIS), 10 AMRAAM yedek güdüm bölümü, 18 AN/AVS-9 Gece Görüş Gözlüğü, GEM V Seçici Kullanılabilirlik Anti-Spoofing Modülü (SAASM) ile H-764G vs sistemler de bulunuyor.

Konteyner, yedek ve onarım parçaları, destek ekipmanları, araç ve test cihazları, yayın ve teknik dokümantasyon, personel eğitimi ve eğitim ekipmanları, ABD Hükümeti ve yüklenici mühendislik, lojistik ve teknik destek hizmetleri ve diğer ilgili unsurları lojistik ve program desteğiile birlikte tahmini maliyetin 210 milyon $ olması öngörülüyor.

DefenceTurk.com

« Son Düzenleme: 28 Ekim 2015, 22:39:45 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Güney Kore AMRAAM İstiyor
« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2013, 18:22:38 »
Güney Kore AMRAAM İstiyor

Kore hükümeti ABD'den 260 adet AIM-120C-7 (Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles - AMRAAM) geliştirilmiş orta menzilli havdan havaya füze ihtiyacı için başvuruda bulunmuştu. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı 18 Temmuzda bu konuyla ilgili olarak Olası Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile Kore'nin talebini ABD Kongresine sundu. 260 adet AIM-120C-7 füzesi, konteynerler, füze destek ve test cihazları, bakım ve yedek parçaları, personel eğitimi ve eğitim ekipmanları, yayın ve teknik dökümanlar,  ABD Hükümeti ve yüklenici mühendislik ve teknik destek hizmetleri, program desteği ve  diğer ilgili unsurlarla birlikte toplam maliyetin yaklaşık olarak 452 milyon USD  olmasının beklendiği belirtildi. Talep edilen füzeler Kore ordusunun kullandığı KF-16 ve F-15K uçaklarında kullanılacaklar.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İspanyol Eurofighter’ı Estonya’da yanlışlıkla AIM120 füzesi attı

İspanyol Hava Kuvvetleri’ne ait Eurofighter tipi savaş uçağı, Estonya’da görev uçuşu sırasında yanlışlıkla AIM120 AMRAAM tipi hava-hava füzesi ateşledi.

Olay Estonya’daki bir devriye uçuşu sırasında meydana geldi. İspanyol pilot, Pangodi şehri yakınlarındaki uçuşu sırasında gövde altında yüklü olan orta menzilli hava-hava füzesi olan AIM120’yi ateşledi. Füzenin boş bir alana düştüğü tahmin edilirken Estonya güvenlik güçleri, AMRAAM’ı bulmak üzere bölgede arama çalışması başlattı.

Olay sonrasında İspanyol Hava Kuvvetleri soruşturma açtı. Uçuşta füzenin ateşlendiği uçağın yanı sıra tüm Eurofighter filosu kontrolden geçirilecek.

Amerikan Raytheon tarafından tasarlanan AIM120, 100 kilometre menzile sahip. Füzenin uzunluğu 3,7 metre, çapı ise 18 santimetre. AIM120’ler, Eurofighter’ın yanı sıra F-16, F-35, F/A-18’lerin orta menzilde ana silahı.

http://www.kokpit.aero/yanlislikla-aim120-atti

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Japonya 32 adet AIM-120C-7 Ediniyor
« Yanıtla #4 : 21 Kasım 2018, 08:37:47 »
Japonya 32 adet AIM-120C-7 Ediniyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Askeri Dış Alım yoluyla Japonya’ya 32 adet Havadan Havaya Orta Menzilli AIM-120C-7 (Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles /AMRAAM) füzesi satışı için ABD Kongresine bilgi verdi. ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın Kongre’ye 16 Kasım tarihinde verdiği sertifikaya göre bu satışın tahmini bedeli 63 milyon Dolar olacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/japonya-32-adet-aim120c7-ediniyor/7440/1

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya’ya 317 milyon dolarlık olası bir AIM-120C7 Gelişmiş Orta Menzilli Hava-Hava Füzesi (AMRAAM) satışını onayladı.

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamaya göre ABD Dışişleri Bakanlığı, Japon Hükümetine; 160 adet AIM-120C7 Gelişmiş Orta Menzilli Hava-Hava Füzesi (AMRAAM), 1 adet AIM-120C7 AMRAAM Güdüm Bölümü ve ilgili lojistik destek hizmetleriyle ilgili olaraktan tahmini bedeli 317 milyon dolar olan olası bir satışı onayladı.

Konuyla ilgili olaraktan DSCA tarafından yapılan açıklamada, “Bu olası satış, Asya-Pasifik bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan büyük bir müttefikin güvenliği arttırarak, ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenliği sağlayacaktır.

Bu füzelerin satışı, Japonya’ya, Japonya’yı ve oradaki ABD personelini savunmada yardımcı olacak ve kritik bir hava savunma kabiliyeti sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

ABD’li Raytheon firması tarafından geliştirilen AIM-120C7 AMRAAM, açık kaynaklarda verilen bilgilere göre 70-120 kilometre arasında menzile sahip, aktif radar güdümlü bir füze. ABD yapımı füzeyi, 35’den fazla ülke kullanıyor. Türk Hava Kuvvetlerinin de an itibariyle aktif olarak kullandığı füzeler; F-16, F-15, F-18, F-22, F-35 EF-2000, Gripen, Tornado ve NASAMS gibi birçok platform tarafından kullanılabiliyor.

Bilindiği kadarıyla Türk Hava Kuvvetleri envanterinde an itibariyle yaklaşık 107 adet AIM-120C7 AMRAAM mevcut. Yine birkaç ay önce ise 145 adetlik bir sipariş onaylandı. Füzelerin henüz teslim edilip edilmediği ise bilinmiyor.

https://savunmasanayist.com/2019/05/21/abd-disislerinden-japonyaya-317-milyon-dolarlik-aim-120c7-satisina-onay/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Macaristan için AIM-120C-7
« Yanıtla #6 : 29 Ağustos 2019, 21:49:23 »
ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın  (Defence Security Cooperation Agency /DSCA),  Macaristan’a AIM-120C-7 Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Hava Füzesinin (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile / AMRAAM) satışını onayladığını açıkladı.

Macaristan Hükümeti eğitim füzeleri , füze konteyneri,  AN / MPQ-64F1 Sentinel Radarı için yazılım, haberleşme  güvenlik cihazları ve ilgili ekipmanları talep etti. . Tahmini bedel 500 milyon $ olacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/macaristan-icin-aim120c7/8597/1

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Raytheon’a 253 milyon dolarlık AIM-120C7/C8 siparişi
« Yanıtla #7 : 19 Ekim 2019, 13:49:20 »
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, tahmini 253 milyon dolar değer ile 120 adet AIM-120C7/C8 Havadan Havaya Füze satışını içeren olası bir yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı aldı.

Konuyla ilgili olarak ABD Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamaya göre; Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Güney Kore’ye tahmini 253 milyon dolar değer ile 120 adet AIM-120C7/C8 Havadan Havaya Füze satışını içeren olası bir yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı aldı. DSCA, bu olası satışı bugün kongreye bildirdi.

ABD Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı’na göre Güney Kore, satın aldığı AIM-120C7/C8 Hava Hava Füzelerini; F-15K, KF-16 ve F-35 savaş uçaklarını silahlandırmak için kullanacak. Söz konusu satış kapsamında ana yüklenici, ABD merkezli Raytheon firması olacak.

Türk Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılan AIM-120C7 AMRAAM, açık kaynaklarda verilen bilgilere göre 70-120 km arasında menzile sahip, aktif radar güdümlü bir havadan havaya füze sistemidir. ABD yapımı füzeyi, 35’den fazla ülke kullanmaktadır. Türk Hava Kuvvetlerinin de an itibariyle aktif olarak kullandığı füzeler; F-16, F-15, F-18, F-22, F-35 EF-2000, Gripen ve Tornado gibi birçok uçakta kullanılabilmektedir.

https://www.savunmasanayist.com/haberler/raytheona-253-milyon-dolarlik-aim-120c7-c8-siparisi/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Raytheon’a 768.2 milyon dolarlık AMRAAM siparişi
« Yanıtla #8 : 30 Aralık 2019, 20:46:28 »
ABD merkezli Raytheon şirketi, AMRAAM Hava-Hava Füzesi Lot 33 üretimi ile ilgili olarak 768.2 milyon dolar değerinde yeni bir sipariş aldı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan edinilen bilgiye göre söz konusu sipariş; Gelmiş Orta Menzilli Hava-Hava Füzesi’nin (AMRAAM), Lot 33 üretimini kapsıyor. Toplam değeri 768.283.907 dolar değerinde olan anlaşmanın %47’sini; Avusturalya, Belçika, Kanada, Danimarka, Endonezya, Japonya, Kuveyt, Fas, Hollanda, Norveç, Umman, Polonya, Katar, Romanya, Suudi Arabistan, Singapur, Slovakya, Güney Kore, İspanya, Tayland, Türkiye ve Birleşik Krallık’ın siparişleri oluşturuyor. Geriye kalan %53’lük kısımı ise ABD Hava Kuvvetleri ile ABD Deniz Kuvvetleri’nin siparişleri oluşturuyor. Siparişlerin, 28 Şubat 2023’e kadar tamamlanması planlanıyor.

https://www.savunmasanayist.com/raytheona-768-2-milyon-dolarlik-amraam-siparisi/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: AIM-120 AMRAAM
« Yanıtla #9 : 05 Mart 2020, 11:50:23 »