Gönderen Konu: Yerli Ramjet  (Okunma sayısı 33134 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Yerli Ramjet
« Yanıtla #50 : 27 Haziran 2021, 20:50:09 »
@alpars; "No escape zone" kavramının modern füze önleme ve aldatma teknikleri yüzünden biraz PR koktuğunu kabul ederim. Fakat merak ettim, 10 mach hıza ulaşan motorun ramjet olduğuna emin misiniz? Benim okuduğum tüm kaynaklarda 6 mach ve üzeri hızlara ramjet ile değil ama scramjet ile ulaşılabileceği yazıyor.

F-35 konusunda fikrim hala aynı: İyi bir uçak ama kötü bir proje yönetimi var. (Hava savaşı yapamayacağı vs palavra, hava savaşının kralını yapabilir o uçak.) Deniz modelini projeye dahil etmeyi bir nebze anlarım ama VTOL modeli projeye hiç dahil edilmemeliydi. Bu nedenle bence F-35 projesi son tahlilde başarısız olmuştur...

Projeden ayrılmak, bana kalırsa bizim için hiç iyi olmadı. Bakıp öğreneceğimiz çok şey vardı o uçakta.

NOT: Cahil kişi, bilmeyen ama bilmediğini bilen ve öğrenmeye açık olan kişidir. Zırcahil ise hem bilmeyen, hem de kanıtlarla ortaya konulan savlara rağmen, bilgisizliğinde ısrar eden kişidir. Zırcahil olmayalım!

+1

Lütfen konuları kişisel tartışmalara döndürmeyelim!
Konu ramjetten F-35'e doğru kaymış ayrıca.
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2021, 01:31:45 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 27 Haziran 2021, 22:02:23 »
Skywolf hakaret içeren bir iletiye + 1 puan verdiğinin ve bu hakarete ortak olduğunun farkındamısın.

Eğer hakaret  serbest ise bilelim bizde edelim!?
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2021, 22:04:54 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #52 : 28 Haziran 2021, 00:59:07 »
Skywolf hakaret içeren bir iletiye + 1 puan verdiğinin ve bu hakarete ortak olduğunun farkındamısın.

Bakış açımız farklı!
Ben o iletide birine hakaret edildiğini değil, bilgi görüyorum. Tıpkı Yunus Emre'nin paylaştığın dizelerinde olduğu gibi!

Daha önce de dediğim gibi, lütfen konuları kişisel tartışmalara çevirmeyin!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 28 Haziran 2021, 01:24:30 »

Bakış açımız farklı!
Ben o iletide birine hakaret edildiğini değil, bilgi görüyorum. Tıpkı Yunus Emre'nin paylaştığın dizelerinde olduğu gibi!

Daha önce de dediğim gibi, lütfen konuları kişisel tartışmalara çevirmeyin!
+1

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 28 Haziran 2021, 07:22:28 »
Lâ havle. Peki, bundan sonra bende bu bilgiye göre yazarım. Buranın seviyesinin götürdüğü seviyesizliğinizde yazarım sıkıntı yok. Altın çöpe düşsede değeri düşmez nasılsa. :)

Bu bilgi Zır cahilliği 3 ünüze iade ediyorum. Çok şükür cehalet sizden düşüpde bana buluşmaz. Çünkü ben aklımı kimseye kiraya vermedim.:)
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2021, 07:39:38 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #55 : 28 Haziran 2021, 08:02:22 »

Bu bilgi Zır cahilliği 3 ünüze iade ediyorum. Çok şükür cehalet sizden düşüpde bana buluşmaz. Çünkü ben aklımı kimseye kiraya vermedim.:)

Kendi adıma söyleyebilirim ki zırcahillik konusunda alıngan davranmıyorum. Bu konuda belirtilen tanıma uygun davranmıyorum çünkü. Üzerine alınanlar düşüsün.

Konumuza dönecek olursak, ramjet çalışmalarımız hakkında net bilgiye sahip olanlar var mı aranızda?

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 28 Haziran 2021, 09:33:13 »

Kendi adıma söyleyebilirim ki zırcahillik konusunda alıngan davranmıyorum. Bu konuda belirtilen tanıma uygun davranmıyorum çünkü. Üzerine alınanlar düşüsün.

Konumuza dönecek olursak, ramjet çalışmalarımız hakkında net bilgiye sahip olanlar var mı aranızda?

"Karnı geniş, yüzsüz tabir edilen insanlar kötü sıfatlara tepki vermezmiş. Kimi de tükürsen şükür dermiş." Ne kadar doğru bilinmez? Anadolu da böyle derlermiş, türk edebi yazınlarında böyle geçermiş, internette yazıyo. Link verem mi:)

Neyse, Roketsan ın ramjet çalışmaları gayet iyi gidiyormuş.  Özellikle de test alt yapısı bitmek üzereymiş. Bi rivayete göre hazır bir motor elde var deniyor.

Eğer zamanında fetöşler engellemeseler şimdiye kadar motor hazır olabilirdi diye kulis bilgileri geliyormuş.

Link verem mi?
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2021, 10:14:15 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 28 Haziran 2021, 09:38:04 »
2022 yada 2023 ortaya cikarmi  ramjetli füzemis

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 28 Haziran 2021, 10:16:42 »
Dendiği gibi ürün üzerinde görünmesi zaman alırmış.

Ama, 2023 idef de eğer Türk Savunma sanayii yeri yerinden oynatacaksa benim kanaatim, 2023 te hazır ürün gösterime girer.

Link verem mi? :) (Tumucin hocam sen alınma, bu sözümün yeri başka, onlar biliyo:))
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2021, 10:20:09 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 28 Haziran 2021, 10:21:43 »
yer  yerinde  oynatacak füze gezgin olabilir