Gönderen Konu: Yerli Ramjet  (Okunma sayısı 33132 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Ramjet
« Yanıtla #40 : 27 Haziran 2021, 08:17:58 »
Sn. Yaşar, yazacak mantıklı tezler bulamadığınız için, zırcahil gibi embesil tabir edilebilecek ifadelerle  esas siz forumu kirletiyorsunuz. Bari ezik falan gibi şeylerde yazında tam bebe muhabbeti olsun. :)

Tahminim Sektörle ilgili yeterli bilginiz, tecrübeniz, bulaşıklığınız olmadığından da, sadece internetten her okuduğunuzu doğru sanıp, reel geçerli ,gerçek gibi görüp burada paylaşıp insanların akıllarını siz kirletiyor, yanıltıyor olabileceğiniz sanırım hiç aklınıza gelmiyor. Geçmiş yazdıklarınıza bi bakın anlarsınız.

Esas dikkatimi çeken ise, benim fetö örgütü için yazdıklarımdan sonra benim yazdıklarıma karşı tepki, anlayış ve ifadeleriniz de değişiklik olmuş olması. İnşAllah bu durum kötü bir tesadüfden ibarettir. Yoksa yazdığınız her şeyi gerçek dışı kabul etmem gerekir. Ama ben tesadüf gözüyle bakıyorum hala.

En basit mbda nın ürününü övmek için sitesine koyduğu bir pr, algı ifadesi olan no escape zone u bile hiç bir akıl mantık süzgecinden geçirmeden doğru kabul edip burada illa kabul edeceksiniz, bu böyledir diye inatlaşıyorsun.

Sn. Yaşar, bakın yazdım, elektronik harp diye birşey var, ecm diye sistemler var, chaff var, çekili sahte hedefler var, sarfedilebilir sahte hedefler var, var da var yani. Bunlar füzelere karşı tedbirler. Hiç bir füze için mbda nın dediği gibi öyle şu aralıkta godu mu oturtur tarzı no escape diyemez. 

Bu ancak geri kalmış ülkelere satılan üzerinde ki karşı tedbir sistemleri kısıtlı hava araçlarında belki olabilir. Yahu azıcık mantık yürütün Allah aşkına,  ülkenizin siha sı, rus pantsirin üstünde geyik uçuşu yapıyo diyorum, hala birşey çağrıştırmıyor mu? Daha ne diyeyim.

İnternette yazan ile ak sütün içinde ki ak kılı bulup gerçeğe u la şı la maz. Reel bilginin yanında tecrübe ve mantık olmadan, felsefe teknik ve kuralları ile varsayım, çıkarım yüretilip doğruluğu araştırılmadan  gerçeğe u la şa ma yııız.

Ben, 1992 yılında savunma ve havacılık dergisi ile bu sektörü takibe başladım. O zamandan bu zamana dünya çapında neler gördük neler duyduk, neler okuduk savunma sektöründe. Her yer pr, her yer şaşırtmaca.  Ayranı ekşi olan yok, ben henüz duymadım.

Bu arada hem milletdaş, hemde bi farkı yoksa dini olarak gardaşız. Benden yana sıkıntı yok. Eğer kişilik haklarınıza zeval verdiğimi düşünüyorsanız, ben özür dilerim. Kesinlikle böyle bir niyetim yok. Hakkınızı helal edin. Benden yana varsa helal olsun.

Galileo yu şimdi daha iyi anlıyorum. Mantık yürütmek çok zor. Ulaşılan gerçeği kabul ettirmek ise daha zormuş.
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2021, 11:10:47 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 27 Haziran 2021, 09:15:42 »
Bu "no escape zone", "no fear area" gibi terimlere mbda nın kullanımından çok daha öncesinden çalışmalarımızda, okumalarımızda, raslıyorduk.

"Secure area" "Home dome" gibi tabirler zaten çok eski idi.

Benim şahsi kanaatim, bilgisayar oyunlarının bu terimlerin oluşumunda çok büyük etkisi, katkısı var. Hatta bu gibi terimlerin bir kısmının kaynağı bu bireysel muharebe simülasyonu olan savaş oyunları gibi duruyor. Bu oyunlar ile büyüyen nesiller sektörlerde yer buldukça bu tarz terimlerde  sektörlerde, sitelerde, forumlarda yayılmaya devam edecektir diye düşünüyorum.

Hatta oğlumdan oyun oyun bu tür jargonları almaya başladım. Bel ki akademik bir çalışmaya ilham our.
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2021, 11:00:46 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 27 Haziran 2021, 09:41:31 »
Bakın bu internet de okuduklarımız konusunda dikkatli olmak gerek.

En son örneği işde f 35 olayı.

Yıllarca ben dahil herkesi nasıl çıtır çıtır yediler. Yok şöyle yok böyle uçar kaçar, kelebek gibi uçar, arı gibin sokar da kimsenin ruhu duymaz demediler mi?

Ee ne oldu? Netice? Bu uçağın ve üreticisinin  rakibi ülkeler ve rakip sistemleri o kadar hızlı ilerledi ki, uçak daha harekata hazır olmadan etkinliği 4. nesil uçaklar seviyesine yakın hale düştü.

Ben forumlarda, f117 nin vuruluşu, aesa radarların hızlı gelişim ve yayılışını, termal algılayıcıların menzil, çözünülürlük artıcı, gibi durumları analiz edip bugünkü gelinen bu sonucu olası olarak ifade ettiğimde de beni hep en şiddetli şekilde yerdiler. Ama sonuç değişmedi.

Hatta görüntü işleme ve otomatik tanıma sistem ve yazılımları ile iş daha da ileri gitti.

Fizik kuralları, sabit bilgi, bilimsel çalışma çıktıları var tamam kabul. Ama bu bilgilerin birde kullanılma, ifade edilme şekilleri tarzları var. Bunu da maalesef çıkarlar belirliyor. Bu yüzden çuk dikkatli ve uyanık olmalıyız.
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2021, 11:15:49 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 27 Haziran 2021, 12:40:00 »
Bende şu F35i ezikleme ezikliğini kabul edemiyorum. İyi uçak ama bizim millet alamadı ya uçağın ne pisliği kaldı ne kefereligi.. Hayatında F35in yanından geçmemiş tüm bildigi internetten okumak olan insanların F35 gibi uçağı yermesini mantıklı bulmuyorum. Bu eziklik psikolojisidir. Adamlar yapmış. Öyle bir uçak için dünyada eşi benzeri olmayan bir motor , özel kask , dikey iniş kalkış bir sürü özellik var. Sorun çıkar çıkacaktırda,  beğenmediğin uçağı yapan adamlar 90lar teknolojisi ile raptoru yapmış,  onada berbat diyebiliyor musun ? İyice.mide bulandırmaya başladı bu F35 beğenmeme kibri.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 27 Haziran 2021, 13:16:29 »
f35 uçağına çöp atma değil de, elimden geldiğince gerçekçi bir zeminde sorguluyorum ben .
f35 uçağını alsaydık, görev hayatının %80'inde   zaten reflektörlerle uçacaktı bu uçak.  reflektörle uçan f35 aslında düpedüz gelişmiş bir f4 uçağı vazifesi üslenecekti.
peki,  gelişmiş bir f4 uçağı vazifesine mahkum olan bu uçak için bu kadar külfete katlanmak  mantıklı mıdır?
bence hayır.
e iyi de,  yok veri füzyonu,  yok sensör teknolojileri felan  ile f4 uçağından çok daha ötesi değil mi?
orada da özel şartlar  çok etkili oluyor.
örneğin ABD ve İngiltere gibi bu uçağı karada,  denizde,  havada,  uzayda, ve hatta deniz altında destekleyebilecek,  besleyebilecek  altyapınız ne kadar gelişmişse bu  uçak ancak o kadar etkili oluyor.
biraz tuhaf bir benzetme olacak;  ama bizim tb2 ile yakaladığımız başarı da bunun bir benzeri aslında.

reflektörler çıkarılınca ise, alet bir derin darbe uçağına dönüşüyor,  aslında zaten yapan da bu iş için yapmış.
gerçek şu ki,  bok atmaya hiç lüzum yok,  gerçekten de şu anın teknolojisiyle gayet başarılı bir derin darbe uçağı.
bu iş için yapılmış ve işini de gayet iyi yapıyor,  yapacak.
bu özellik nedeniyle bu külfete katlanmak mantıklı mı?
evet,  mantıklı.

ama işte bizim özel şartlarımızı dikkate aldığımızda,  biz bu uçakla kime derin darbe yapacağız?
orada yine  saçma bir  tablo oluşuyor.

bazı batı ülkeleriyse bambaşka nedenlerle tercih etmiyor bu uçağı. Almanya mesela f35'ten daha önceki uçak modelleri ve   tranche 3 ile  devam etmeyi daha uygun gördü şimdilik.
2040 sonrasında ise FCAS  ile direk 6.  nesil teknolojisine geçmeyi planlıyor.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 253
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 27 Haziran 2021, 13:39:22 »
@alpars; "No escape zone" kavramının modern füze önleme ve aldatma teknikleri yüzünden biraz PR koktuğunu kabul ederim. Fakat merak ettim, 10 mach hıza ulaşan motorun ramjet olduğuna emin misiniz? Benim okuduğum tüm kaynaklarda 6 mach ve üzeri hızlara ramjet ile değil ama scramjet ile ulaşılabileceği yazıyor.

F-35 konusunda fikrim hala aynı: İyi bir uçak ama kötü bir proje yönetimi var. (Hava savaşı yapamayacağı vs palavra, hava savaşının kralını yapabilir o uçak.) Deniz modelini projeye dahil etmeyi bir nebze anlarım ama VTOL modeli projeye hiç dahil edilmemeliydi. Bu nedenle bence F-35 projesi son tahlilde başarısız olmuştur...

Projeden ayrılmak, bana kalırsa bizim için hiç iyi olmadı. Bakıp öğreneceğimiz çok şey vardı o uçakta.

NOT: Cahil kişi, bilmeyen ama bilmediğini bilen ve öğrenmeye açık olan kişidir. Zırcahil ise hem bilmeyen, hem de kanıtlarla ortaya konulan savlara rağmen, bilgisizliğinde ısrar eden kişidir. Zırcahil olmayalım!
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2021, 13:50:50 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 27 Haziran 2021, 19:02:55 »
Çok net:

"İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendin bilmezsin
Ya nice okumaktır

Okumaktan murat ne
Kişi Hak'kı bilmektir
Çün okudun bilmezsin
Ha bir kuru ekmektir

Okudum bildim deme
Çok taat kıldım deme
Eğer Hak bilmez isen
Abes yere gelmektir"

Yūnus

Zaten burada herşeyi sn. merzifonlu ile sn. Yaşar biliyor. Gerisi zırcahil.:) :) Bırakalım bay bilmişler yazsın biz okuyalım. Buralar artık boş değil
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2021, 19:19:28 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 27 Haziran 2021, 19:14:47 »
Arkadaşlar, elimizde bu kadar güzel siha teknolojisi varken, Mmu  projesi güzel güzel ilerliyorken, bir sürü özel ve güzel mühimmat yapılıyor ike
ne diye bu kadar sorunlu, bağımlı, üretenin bile gözden düşürdüğü bi uçak için üzülelim, eziklenmiş olalım.

Bakın bu uçağı almış olsak bir sürü para heba olacaktı. Alsak bir sürü geliştirme işine gerek yok diye girişmeyecektik belki de?

Sallayın gitsin be ya, anadolu tabiri ile tohumuna para mı saydık demek geliyor içimden ama biraz saydık galiba :).

Olsun, çamurdan olsun bizim olsun.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 27 Haziran 2021, 19:31:52 »
Evet, Yaşar gibi fetöş e karşı yazı yazılınca devreye girdiğini düşündüğüm diğer üye merzifonlu da tekrar devreye girmiş. Evet bu durum tesadüf olmayabilir. Sayın moderatörler göreve lütfen.

Hemde hiç haya duymadan hakaretlerle saldırıyorlar. Sevgili forumdaşlar bu ikiliye dikkat etmenizi, muhatap almamanızı, öneririm aksi takdirde sizde aynı hakaret ve  itibarsızlaştırma çalışması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Şu an artık bu iki kişinin hakkımda itibarsızlaştırma çalışması yürüttüğünü düşünüyorum. Gökkurt hocam lütfen bu durumu değerlendirin.
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2021, 20:28:29 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #49 : 27 Haziran 2021, 19:37:49 »
@alpars; "No escape zone" kavramının modern füze önleme ve aldatma teknikleri yüzünden biraz PR koktuğunu kabul ederim. Fakat merak ettim, 10 mach hıza ulaşan motorun ramjet olduğuna emin misiniz? Benim okuduğum tüm kaynaklarda 6 mach ve üzeri hızlara ramjet ile değil ama scramjet ile ulaşılabileceği yazıyor.

F-35 konusunda fikrim hala aynı: İyi bir uçak ama kötü bir proje yönetimi var. (Hava savaşı yapamayacağı vs palavra, hava savaşının kralını yapabilir o uçak.) Deniz modelini projeye dahil etmeyi bir nebze anlarım ama VTOL modeli projeye hiç dahil edilmemeliydi. Bu nedenle bence F-35 projesi son tahlilde başarısız olmuştur...

Projeden ayrılmak, bana kalırsa bizim için hiç iyi olmadı. Bakıp öğreneceğimiz çok şey vardı o uçakta.

NOT: Cahil kişi, bilmeyen ama bilmediğini bilen ve öğrenmeye açık olan kişidir. Zırcahil ise hem bilmeyen, hem de kanıtlarla ortaya konulan savlara rağmen, bilgisizliğinde ısrar eden kişidir. Zırcahil olmayalım!
+1