Gönderen Konu: Yerli Ramjet  (Okunma sayısı 33133 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Ramjet
« Yanıtla #20 : 17 Şubat 2021, 00:16:42 »
Raptor hocam, sanırım abd nin u2 leri dediğinize benzer bir yapılı motor ile uçuyor.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 10 Mart 2021, 22:17:31 »
Tübitak başkan yardımcısının geçenlerde açıkladığı 2 yeni füze çalışmasından biri ramjet motorlu bir hava hava füzesi olacağı konusunda beklentim var. İDEF 21 4 gözle bekliyoruz!

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 453
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 24 Haziran 2021, 11:08:57 »
Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen Milli RamJet Motorlu Hava Hava Füzesi’nin isminin ‘GÖKHAN’ olduğunu açıkladı!

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 24 Haziran 2021, 12:36:40 »
önceki sayfaları da okudum.

peki bu füze uygun hıza çıkacak  bir booster ile karadan havaya füze olamıyor mu?

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 24 Haziran 2021, 15:54:17 »

peki bu füze uygun hıza çıkacak  bir booster ile karadan havaya füze olamıyor mu?

Oluyor hocam. Ses üstü hıza ve belli bir irtifaya çıktıktan sonra sıkıntı yok.

İster, uçaktan ses üstü hızda ateşlensin, ister bir buster le hızı artırılıp ramjet motoru için gerekli hava akımı oluşturulsun , ramjet motor için fark etmez.

Yerden de ateşlenir ramjet motorlu füzeler, ama tek sıkıntı  ramjet motor devreye girene kadar biraz zaman geçer. Bu da yerden ateşlenen ramjet motorlu hava savunma füzesinin hedefini önleme süresini beş on saniye uzatır, sadece o kadar.

Gemi için bu önleme süresi, evet kritiktir. Orta ve alçak irtifa hss ler içinde saldırıya başlama süresi kritik olabilir.

Uzun menzilli hss füzelerinde ise sanırım henüz bu şekilde ramjetli motorlu bir füze yok. Bu yüzden bir yorum yapmak örneksiz olacağı için kat i yeti ifade etmeyebilir. Ama yüksek irtifa ve uzun menzilli hss lerde hedef tespit menzili uzun ise önleme süresi ve menzili konusunda sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2021, 20:35:26 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 24 Haziran 2021, 16:21:00 »

Brahmos’u bir inceleyin. Havadan, karadan, denizaltından, denizden atılabilen Ramjet motorlu katı yakıtlı booster kademeli sıvı yakıtlı Ramjet motorlu bir füze.
Hava savunma için sorduysanız, bu kadar pahalı bir füzeyi yerden havaya atacağınıza benzer performanslı çift darbeli ve daha ucuz Hisar serisi o işi daha randımanlı yapar.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 24 Haziran 2021, 18:18:32 »
teşekkürler.
evet hava savunma füzesi için sordum.

önceki sayfalarda 3 veya 4 mach hızlardan bahsedilmiş,  peki ama klasik  havadan havaya füzelerin bazıları zaten bu hızlarda olabiliyor.
bu teknolojiyi öne çıkaran ne o zaman?
motorlarda hareketli parça olmadığından yapmak daha kolaymış,  ondan mı?

iki cevaptan da anladığım karadan havaya bir hava savunma sistemi için  doğru bir tercih değil bu teknoloji.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 253
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 24 Haziran 2021, 18:35:25 »
Yerden ateşlenen füzeler için ramjet doğru tercih değil. Zaten Ruslar dahil hiç kimse de tercih etmemiş. Ama Akıncıya 2 veya 4 tane Gökhan füzeyi yükleyip, hava sahasını korumak için devriye attıracaksanız, hava savunması anlamında Gökhan füzesi mantıklı olabilir.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 24 Haziran 2021, 20:50:19 »
teşekkürler.
evet hava savunma füzesi için sordum.

önceki sayfalarda 3 veya 4 mach hızlardan bahsedilmiş,  peki ama klasik  havadan havaya füzelerin bazıları zaten bu hızlarda olabiliyor.
bu teknolojiyi öne çıkaran ne o zaman?
motorlarda hareketli parça olmadığından yapmak daha kolaymış,  ondan mı?

iki cevaptan da anladığım karadan havaya bir hava savunma sistemi için  doğru bir tercih değil bu teknoloji.

Korsan hocam, uygun değil demeyelim de, henüz yapılmışı yok diyelim.

Neden derseniz, uzun menzilli ve yüksek irtifalı hss sistemlerinde, ramjet füze motor tipi önleme zamanı yeterli olduğu için kullanılabilir.

Çünkü, ramjeti devreye almak için geçen süreyi eğer 7,8 sn yeye indirebilirse üreticiler, bu seferde ramjet motorlu  füzenin hızı 7, 8 mak a çıkacağından, zaman kaybı 2 kat artacak hızdan ötürü, zaman ve menzil kazancına dönüşecektir yada dönüştürülebilecektir diyebiliriz.

Zaten şu an ramjet uçak füzelerinde kullanılıyor ve uçak hızına rağmen yine her ihtimale karşı ilk hızlandırıcı ile kullanılıyor diye biliyorum. Ama yerdeki ilk hızlandırıcı daha büyük olmak zorunda, çünkü uçakta havada mutlak bir ilk hız değeri olacaktır, fakat malum yerde ilk hız 0 olarak başlıyor. Bu nedenle yerde zaman gecikmesi uçak üstü kullanıma göre biraz daha fazla olscaktır.

Gerçi son zamanlarda, soğuk fırlatma gibi teknolojiler devreye girmekte. Bu da yerde ki 0 hızla başlangıç sorununa bir nebze olsun çare olabilir. Bu nedenle de ramjet motorlu hss füzelerinin yaygınlaşmasını sağlayabilir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 253
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 24 Haziran 2021, 22:52:03 »
Gerçi son zamanlarda, soğuk fırlatma gibi teknolojiler devreye girmekte. Bu da yerde ki 0 hızla başlangıç sorununa bir nebze olsun çare olabilir. Bu nedenle de ramjet motorlu hss füzelerinin yaygınlaşmasını sağlayabilir diye düşünüyorum.

Soğuk atım tekniği ramjetlerdeki ilk hız sorununa çare olmaz. Onun amacı farklı. Belirtiğiniz reaksiyon zamanı kaybı nedeniyle yer konuşlu HSS'lerde ramjetli füzeler tercih edilmiyor. HSS konusunda en olmadık şeyleri deneyen Ruslar dahi buna yanaşmadılar.

HSS'lerde olmasa da yer konuşlu çok uzun menzilli hassas saldırı sistemlerinde ramjetlerin parlak bir geleceği var. Çin, Rusya ABD, hepsinin bu konuda test edilmiş ve etkinliği kanıtlanmış saldırı sistemleri mevcut. Meteor muadili hava-hava füzelerini de daha sık göreceğimizi düşünüyorum.