Gönderen Konu: Yerli Ramjet  (Okunma sayısı 33135 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: Yerli Ramjet
« Yanıtla #10 : 19 Haziran 2011, 17:46:01 »
Alıntı
Ne olduğu bilinmemekle birlikte,cabatlının test platformunun kasırga roketleri olabileceği yönünde bir tahmini vardı

Bende onu söylüyorum zaten,hala ne olduğu belli değil sadece fikir yürütülüyor üzerinde şu olabilir bu olabilir diye.Kesin olan tek şey Roketsan'ın bu konuda çalışmalar yapmakta olduğu.

Çevrimdışı pomaro

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #11 : 19 Haziran 2011, 18:47:17 »
ideften sonra bir yerde okumuştum 600mm nin üstünde füze projesiyle ilgili o olabilirmi? (tahmininize dayanarak sordum)

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 07 Mayıs 2018, 04:33:26 »
Devamı geldi mi? Çok kritik bir mesele bu bizim için. Özellikle düşman uçak,gemi vurmada bu hız gerçekten çok yararlı gelir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 07 Mayıs 2018, 09:54:07 »
Devamı geldi mi? Çok kritik bir mesele bu bizim için. Özellikle düşman uçak,gemi vurmada bu hız gerçekten çok yararlı gelir.

Roketsanın Süpersonik füze çalışması var işte. Japon Asm-3 ile tasarımı aynı . Performansıda aynı olursa şu anlık Mach 2.8-3 ve 150-200 km .( Tabi japonlar anlaşmalarından dolayı menzili ufak veriyor olabilirler.)
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 07 Mayıs 2018, 10:03:20 »
Yıllar önce hiç bir ürünümüz ortada yokken FNSS in zırhlıları TAI nin gözcü dronu filan sadece konularımız iken habire akademisyenlerin roket motoru roket lülesi akışkanlar dinamiği modellemesi osu busu entel dantel akademik çalışmaları görürdük. Yok ODTÜ yok ITU yok küçük üniversiteler. Bende kızardım hep yorum yazardım bu konuda. Anca laga luga yazı çizi ortada elle tutulur hedefi vuran bir şey biz hiç göremeyecekmiyiz derdim. Sonra Cirit ortaya çıktı sonrasında zaten çorap söküğü gibi gelişti her şey. Yani demek istedğim şu. İlk önce uzun bir süre fasa fiso akademik şeylerden kusacak gibi oluyoruz bu işler hayat bulmadan önce. Şimdide bir sürü üniversitede RamJet deneyleri prof ların doçentlerin tezleri çalışmaları haber oluyor. Ama ortada somut hiç bir şey yok. ancak sabredersek bu çalışmalar planlı bir devlet üniversite takviminin bir parçası sonra akacak projeler göreceksiniz
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2018, 10:04:06 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 07 Mayıs 2018, 11:05:27 »
Yıllar önce hiç bir ürünümüz ortada yokken FNSS in zırhlıları TAI nin gözcü dronu filan sadece konularımız iken habire akademisyenlerin roket motoru roket lülesi akışkanlar dinamiği modellemesi osu busu entel dantel akademik çalışmaları görürdük. Yok ODTÜ yok ITU yok küçük üniversiteler. Bende kızardım hep yorum yazardım bu konuda. Anca laga luga yazı çizi ortada elle tutulur hedefi vuran bir şey biz hiç göremeyecekmiyiz derdim. Sonra Cirit ortaya çıktı sonrasında zaten çorap söküğü gibi gelişti her şey. Yani demek istedğim şu. İlk önce uzun bir süre fasa fiso akademik şeylerden kusacak gibi oluyoruz bu işler hayat bulmadan önce. Şimdide bir sürü üniversitede RamJet deneyleri prof ların doçentlerin tezleri çalışmaları haber oluyor. Ama ortada somut hiç bir şey yok. ancak sabredersek bu çalışmalar planlı bir devlet üniversite takviminin bir parçası sonra akacak projeler göreceksiniz

Mach 3-4 de seyreden bvr füzesi, cruise ve/veya anti gemi füzesi. Takıldığı uçak olsun gemi olsun hepsinin gücünü çok önemli oranda arttırır.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 07 Mayıs 2018, 11:23:11 »
Bu işlere girişmiş her ülke ramjet konusunu zorluyor bizim es geçmemiz bu kadar ihtiraslı silahlanan bir ülke olarak mümkünatı yok. Mutlaka çok ciddi olarak masadadır. Ama elbetteki Atmaca yı ortaya çıkartmadan önce Ramjet i düşünecek halimiz yoktu yada Amraam muadili hava hava füze dururken meteor gibi ramjet füze ile başlayacak halimiz yoktu. Önce her alanda bir klasik tipte füzeleri yapalım sonra sıra ramjet e gelecektir. Ama bu demek değilki ramjet Amraam ı yada atmacayı bekliyor bence ucundan ucundan en azından akademik düzeyde deneysel düzeyde çalışmalar başladı. Zaten görüyoruz ramjet motor denemeleri video lar var youtube da.
Dur bulayım koyayım. Bakın bu kadar iş boşuna yapılmıyor üniversitelerde. Birileri uğraşın demiş mutlaka. Katı yakıtlı füzelerde böyleydi kel alaka lüleyle filan uğraşırdı doçentler sonra patır patır ürüne dönüştü. Dikkatinizi çekerim video 4:3 formatta yani en az 5 yıllıktır bu video
! No longer available
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2018, 11:31:24 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 07 Mayıs 2018, 18:36:55 »
şimdi çok manyak bir fikir geldi ramjet motorlu bir savaş uçağı gerçekten devrim olur çok iyi bir hava üstünlük uçağı olur tabi o hızlara dayanıcak şekilde kabini ve pliot kıyafetlerini en baştan tasarlamak lazım
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 07 Mayıs 2018, 20:10:10 »
şimdi çok manyak bir fikir geldi ramjet motorlu bir savaş uçağı gerçekten devrim olur çok iyi bir hava üstünlük uçağı olur tabi o hızlara dayanıcak şekilde kabini ve pliot kıyafetlerini en baştan tasarlamak lazım

Denendi hocam. Verimsiz olduğu fark edildi. Önce mach 1.5-2 hızına ulaşılmalı. Sonra çalışıyor Ramjet. Mach 5'e kadar hızlanıyor.

Birde daha güzeli Scramjet var. O da 5 mach hızdan başlayıp, teorik olarak 12-15 mach hızlara ulaşabilir. Nasa 9.4 mach hıza ulaşmış.
2004 yılında hemde.
Hidrokarbon yakıt tipleri yerine, hidrojen kullanılırsa teorik hızı 24 mach hıza ulaşabileceği söyleniyor. Bu da dünya yörüngesinden kurtulma hızına yakın. (26.000 km saat)

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 16 Şubat 2021, 23:07:38 »
Alıntı
Dönen Detonasyon Motoru Teknolojileri (sayfa 23)

https://roketsan.com.tr/wp-content/uploads/2021/02/Roketsan-Dergi-Say%C4%B1-18.pdf
Roketsan Scramjet motorlar için yanma odası geliştiriyor. Geliştirilen motor teknolojisinin alt limiti 4.4 Mach, üst limitinin ise 7.3 Mach arası hızlarda uçabilecek kapasitede olduğu açıklandı.
https://mobile.twitter.com/kimlikci_954/status/1361439677593628672