Gönderen Konu: LEVENT Yakın Hava Savunma Sistemi. SeaRAM.  (Okunma sayısı 12987 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aydındurmus

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
Ynt: LEVENT Yakın Hava Savunma Sistemi. SeaRAM.
« Yanıtla #80 : 05 Mart 2024, 13:26:20 »
RAM sisteminin RIM 116 füzelerinde tipik olarak interferometre antenleri var. Benim ilmim tam anlamaya yetmiyor daha önce forumda konuşmuştu. Bazı yerli görsellerdede bu antenler vardı ama burada yok. Görünmemesi olmadığı anlamına da gelir mi bilmiyorum çok mu gereklidir onu da bilmiyorum. Bildiğim IIR ve RF güdümü bir arada yapmak anlamına geliyor.

Şu boynuzlar yani bizim füzede yok

Interferometer’ler, bugünkü teknolojimizle, bir cismin boyunu en hassas ölçebilecek ölçüm aletleridir.  RAM füzelerindeki RF alıcılar aracılığıyla füzenin interferometer’leri tek düzlemde ölçüm yaptıklarından, füze kendi ekseni etrafında dönerek iki düzlemde ölçüm yapmasını sağlar ve hedef koordinatlarını belirler.
Bizim füze demekki RF başlığında ölçümü başka yöntemle yapıyor ve yeterli olacağı düşünülmüş ki bu boynuzlara gerek görülmemiş.

Bizim geçen yıl içinde gördüğümüz bazı görsellerde 4 adet boynuz görmüştük. Hatta 4 adet ile füze dönmeyecek demiştik.
Acaba yüksek maliyeti dolayısıyla bizim başlıklarda kullanmama kararımı alındı? (RAM füzelerinin tanesi 1 milyon dolar)

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0nterferometri

bu sitenin açıklamaları ışığında İNTERFEROMETRİ sisteme sahip bir füze spesifik hedefler için güdümlenen füzeler olmakta .
Örnek olarak 50MHZ frekansla yayın yapan hedef yerine daha önceden yüklenene hedef frekans bilgisine sahip hedefi vurmaktadır burda 55mhz olsun 50 mhz hedef yerine 55mhz hedefi vurmaktadır....

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
Ynt: LEVENT Yakın Hava Savunma Sistemi. SeaRAM.
« Yanıtla #81 : 05 Mart 2024, 17:42:15 »
Merzifonluya katılıyorum artık rica ederiz şu helikopterlere aktif öz savunma sistemi yapsın mühendisler. Yıl olmuş 21 yy hala daha SA7 ile helikopter neden vuruluyor havada vursunlar bu gelen füzeyi. Daha küçük uygun bir füze yapsınlar helikopterler e özel. Hep böyle omuzdan atılan füze ile vurulacakmı helikopterler

Sn putty drıcm nedir ve ne işe yarar? Der ve susarım