Gönderen Konu: yunanistan savas alanina dondu  (Okunma sayısı 9168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
yunanistan savas alanina dondu
« : 15 Haziran 2011, 15:47:11 »
Yunanistanda hükümetin mali reformlarını proteto etmek amacıyla başkent Atina'da gösteri yapan eylemciler ile polis arasında arbede çıktı.
Güncelleme:15 Haziran 2011 13:39

Yunan Parlamentosu'nun bulunduğu ''Sindagma'' meydanında toplanan ve ''Kendinizi de borçlarınızı da alıp gidin'' şeklinde sloganlar atan göstericilere polis göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi.

Göstericiler de polise taş, sopa, plastik su şişesi benzeri cisimler fırlattı.

Kendilerini ''iktidar karşıtı'' olarak adlandıran maskeli şahıslar ise güvenlik ekiplerine molotofkokteyli attılar.
Bazı göstericilerin de bakan veya milletvekili taşıdığını sandıkları araçların sileceklerini kırmaya çalıştıkları, Başbakan Yorgo Papandreu'nun aracına ise yumurta fırlattıkları öğrenildi.

Yunanistan'da kamu ve özel sektör çalışanlarının bugün gittikleri 24 saatlik greve katılan Yunan Devlet Televizyonu NET ile Atina Haber Ajansı (ANA) ise gelişmeleri aktarmak üzere yayına başladılar.

Bu arada, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile dün görüşme talebinde bulunan Papandreu ise bugün Cumhurbaşkanlığı'nda yaptığı açıklamada, ülkenin kriz ile mücadelesinde herkesin sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini, kendisinin ve hükümetinin de bu yolda ilerlediğini söyledi.

Herkesin tüm gücüyle Yunanistan'ın kurtuluşu için çalışması gerektiğini belirten Papandreu, kritik bir dönemden geçildiğini ve kritik kararlar alınması gerektiğini de belirtti.

Yunan medyası, hükümetin Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (ECB)ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Troykası ile varılan paket anlaşma çerçevesinde hazırladığı orta vadeli bütçe planına tepkiler sürerken, Başbakan Papandreu'nun, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'tan olağanüstü görüşme talep etmesinin, erken seçim senaryolarını yeniden gündeme getirdiği değerlendirmesinde bulunmuştu.
http://haber.mynet.com/detay/dunya/yunanistan-savas-alanina-dondu/576733
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2011, 16:02:35 »
borç parayla  kumar  oynanmazmış , yunanlılar  şu anda  tamda  onu  yapıyorlar
canları cehenneme  ama  türkiyenin en fazla   ihracat  yaptığı  ülkelerin  başında  geliyor  ,  eğer  yunanistan iflas  ederse  çok  zararımız  olur  :-[  beyinsizce  borç aldığı  parayı  silaha  yatırıyor , kendisi  üretse gene iyi  ama  borç alıyor  sonra  borç aldığı adama  parayı  verip  yine  borca  silah  alıyor , şimdiki  hükümete  suç bulmauyorum  , yunanistanın bugünkü  durumu  onlarca  yıldır  yaptıkları  ahmaklığın  bedeli.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 15 Haziran 2011, 16:04:53 »
aslinda tayyip erdogan 30 bun suriyeliye bakacagina yunanistan sinirlarini acsin turk topraklari olsun biz bakariz onlara

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #3 : 15 Haziran 2011, 16:23:38 »
Aslında Yunanistan'ı küçümsemek yerine biraz kendi geçmişimize bakıpta ders çıkarmak gerekli.Bizde son 10-15 yıla kadar hiç ekonomik krizden başımızı kaldırabilmişmiydik?

2001 krizini hatırlayalım ,bir günde doların fiyatı 2 katına çıktı.Dolar ile alım yapan kaç tane esnafın intihar ettiğini hatırlayalım.Ekonomik geçmişimize baktığımızda inanın yunanlılardan daha sabıkalıyız.Bence sükunet içinde ,önümüze bakıp çalışmaya ,üretmeye devam etmeliyiz.Yunanlıların durumu bize motivasyon kaynağı olsunda çalışmayı bırakmayalım,sükredelim halimize.Bırakalım yunanlılar ne halleri varsa görsünler,bizim dalga geçmemiz sadece bizi küçültür...

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 15 Haziran 2011, 18:12:24 »
hocam biz o olaylardan ders cikardigimiz icin bu haldeyiz simdi bak 30 bin suriyeliyi benim ulkem doyuruyor biz hic birzaman yunanistan kadar dusmedik bunlar adalari satiyorlar toprak namustur ha karisini satmis ha topragini dusmanima yillarca ulkemi nasil vururuz somururuz diye dusunen bir ulkeye simdi aciyamam dusmana sirt ver yurt verme diye soz var cok dogru bi soz.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #5 : 15 Haziran 2011, 18:34:06 »
Hocam bizim almamız gereken daha çok fazla yol var.Ama bu yönde bir irade bulunması güzel.Aslında yunanistandan daha beter olduğumuz durumlar da oldu,bizimle ilgili en önemli nokta ise kriz sürecinin "istikrarlı" biçimde uzun sürmesi idi.Çok fazla detayını bilmiyorum ama adaları satmaktan kasıt ,parası olanın satın alıp kendi bayrağını çekebileceği anlamına gelmese gerek.eğer öyle olsa İsrailliler hepsini çoktan kapatmış olurdu.Hatırlarsınız İsrailin güneydoğu anadoluda toprak alıp duruyor geyiklerini.Zira Yunanistan'ın sattığı şekilde biz de fethiye'de Alanya'da Bodrum'da vs.. ev arazi satıp duruyoruz.Bu çok sıradışı birşey değil.Yunanlılardan bende haz etmiyorum ama gerçekçi olmak lazım diye düşünüyorum.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #6 : 15 Haziran 2011, 18:38:31 »
Hocam bizim almamız gereken daha çok fazla yol var.Ama bu yönde bir irade bulunması güzel.Aslında yunanistandan daha beter olduğumuz durumlar da oldu,bizimle ilgili en önemli nokta ise kriz sürecinin "istikrarlı" biçimde uzun sürmesi idi.Çok fazla detayını bilmiyorum ama adaları satmaktan kasıt ,parası olanın satın alıp kendi bayrağını çekebileceği anlamına gelmese gerek.eğer öyle olsa İsrailliler hepsini çoktan kapatmış olurdu.Hatırlarsınız İsrailin güneydoğu anadoluda toprak alıp duruyor geyiklerini.Zira Yunanistan'ın sattığı şekilde biz de fethiye'de Alanya'da Bodrum'da vs.. ev arazi satıp duruyoruz.Bu çok sıradışı birşey değil.Yunanlılardan bende haz etmiyorum ama gerçekçi olmak lazım diye düşünüyorum.
kesinlikle  her  sözüne katılıyorum ,  yunan  adayı  satmıyor  sadece  tapusunu  veriyor  ama yine  o ada  yunanistana  ait bir  toprak parçası olarak  kalacak.
o adaları  yunan yatırımcılar  alıp  turizim merkezine  çevirebilirdi lakin  sebep nedir  tam bilmiyorum  hiçbirisi  yaklaşmıyor  yani adaların fiyatları  çok düşük olmasına  rağmen  o adalara  yaklaşılmaması  kesinlikle normal bir durum değil.

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #7 : 15 Haziran 2011, 18:40:31 »
gülme komsuna gelir basina...
ne yunanistani ne suriyeyi... nebile nice komsulara birsey olmasin... etkisi hep bize oluyor....
TUCO ya bu yüzden katiliyorum... kimseye gülmiyelim ve gülünc duruma düsmiyelim...
yunanlilari ne kadari sevmesekde yinede ekonomikmen komsular birbirine bagli...

yok 30 bin suriyeliyi doyruyoruz diyede böbürlendirmesin kimseyi... ALLAH o insanlarada sabir versin... kim evini yurdunu terk eder oturdugu yerde...

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 15 Haziran 2011, 19:50:23 »
bence siz gecmisinizi unutmussunuz biraz bizim sikintili zamanlarimizda bu adamlar bizi vurmak icin surekli bahane ariyorlardi ve yinedirki bu adamlarin batma nedenide bize olan dusmanliklaridir ve siz hala cikmis yunanistan soyle boyle diyorsunuz tamam onlarda insan biliyorum ama benim yurdumun insani ayni zorluklari cekerken yunanistan sizin kadar duyarli degildi yalniz bunu bilesiniz suriye´ye gelecek olursakta ufak bi espiri idi 30 bin suriye falan evet belki doyuruyoruz ama bunun bize artilari donucektir ama yunanistanda oyle degil suan onlarin durumunda biz olsaydik yine akbaba gibi basimizda ucucaklardi bu adamlar bize neler yapti topragimiza sahiplendiler kara sularini problem ettiler surekli bizimle ugrastilar ama nedense biz simdi birden duyarli insanlar olduk anlamis degilim bak israil bak abd cikarlari icin neler yapiyorlar once kendilerini dusunuyorlar siyasette budur zaten once kendin sonra baskasi once benim insanim banane elin yunanlisindan bu adamlar benim insanima cami yapmadilar be yaptiklarindada rahat birakmadilar simdide bana yunanistani savunuyorsunuz.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #9 : 15 Haziran 2011, 19:56:24 »
Papandreu: İstifa edebilirim.
Borç yükü altındaki Yunanistan'da, yeni kemer sıkma görüşmelerini protesto eden göstericilerle polis arasında sert çatışmalar çıktı.
Gençlerin çoğunluğunu oluşturduğu göstericiler, parlamentona binasına yürümelerine izin verilmemesi üzerine polise taş ve molotof kokteyllerle saldırdı. Polis kuvvetleri ise buna karşılık göz yaşartıcı bombalarla karşılık verdi.

İlk gelen bilgilere göre onlarca göstericinin tutuklandığı belirtildi.   

Olaylar, kendilerini, "Öfkeliler" olarak tanımlayan ve İspanya'daki protestocu gruplara benzer bir örgütlenmeye sahip topluluğun önderliğinde kemer sıkma planlarının tartışılacağı parlamentonun önünde meydana geldi.

Ellerinde Yunan ve İspanyol bayrakları taşıyan protestocular hükümet karşıtı sloganlar attı.

Direnişi organize eden ve yaklaşık üç haftadır aynı meydanda kamp kuran protestocular, kemer sıkma tartışmaları başladığında parlamentonun etrafında bir insan çemberi oluşturmaya çalıştı.

HAYAT DURDU
Protesto nedeniyle birçok kamu kuruluşu da greve gitmiş durumda. Hastanelerin sadece acil servisinde çalışanlar görevinin başında bulunurken, liman ve toplu taşımada önemli aksamalar yaşandı. Radyo ve televizyonlarda da grev nedeniyle yayınlar kesilmiş bulunuyor. Ancak, hava trafiği kontrolörlerinin greve katılmaktan vazgeçmesiyle hava trafiğinde bir aksama yaşanmadı.

Ülkede tansiyon, hükümetin yeni açıkladığı harcama kesintileri ve vergi artışı paketi nedeniyle son bir kaç gündür artmış durumda. Yeni kemer sıkma tedbirleri, Yunanistan'ın uluslararası finans kuruluşlarından gerekli kaynağı alabilmesi için şart koşuluyor.

Diğer taraftan, ülkeye verilecek yeni yardım paketini konuşmak için dün bir araya gelen euro bölgesi maliye bakanlarının anlaşmaya varamaması, Yunanistan için işleri daha zor hale getiren son gelişme oldu.

Haberin Devamı

Ülkenin borç sorununa ilişkin endişeler sonrasında kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in bu ülkedeki dört bankanın kredi notunu CCC seviyesine indirmesi, sektördeki hisselerin yüzde 7'ye varan kayıplar yaşamasına neden oldu.

PAPANDREU: İSTİFA EDEBİLİRİM

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ülkede siyasi istikrar sağlamak adına istifa edebileceğini açıkladı.

Yunan basın organları, Başbakan Papandreu'nun, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile bir araya geldikten sonra, ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi (YDP) lideri Andonis Samaras'ı telefonla arayarak 20 dakikalık bir görüşme yaptığını duyurdu.

Görüşmede Papandreu'nun, geniş tabanlı koalisyon ya da kapsamlı işbirliği önerisinde bulunduğu belirtilen haberlerde, Samaras'ın sözkonusu teklifi reddetmediği, ancak Papandreu'nun başbakan olmasının mümkün olmadığı yolundaki düşüncesini dile getirdiği kaydedildi.
Haberlerde, Yorgo Papandreu'nun “kendisinin başbakan olmasıyla ilgilenmediğini” söylediği belirtilirken, taraflar arasında ikinci bir telefon görüşmesi daha yapılacağı bildirildi.
Samaras'ın Papandreu'ya, geniş tabanlı koalisyon için, orta vadeli program ile memorandumun özlü şekilde yeniden müzakere edilmesinin önşart teşkil ettiğini dile getirdiği de belirtildi.
kaynak http://haber.mynet.com/detay/dunya/papandreu-istifa-edebilirim/576814