Gönderen Konu: NATO  (Okunma sayısı 54478 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: NATO
« Yanıtla #130 : 17 Mayıs 2022, 22:41:35 »
Bloomberg'in haberine göre İsveç'in NATO'ya girişine evet dememiz için sunduğumuz talepler şunlarmış:

-İsveç ve Finlandiya’nın PKK ve türevlerini terör örgütü ilan etmesi, sempatizanlarıyla mücadele.

-Silah ambargolarının kalkması.

-F-35 programına yeniden katılım.

-Yeni F-16 alım paketine onay.

-S-400 yaptırımlarının kaldırılması.

Yeterli değil.

FETÖ üyelerinin teslim edilmesi!
Ege'deki kıta sahanlığı vs konularında Türkiye lehine ciddi adımlar atılması.
Yunanistan'daki Askeri yığınağın kaldırılması, Türkiye karşıtı tatbikatlara vs son verilmesi.
Yunanistan'a Savunma alanında yaptırım uygulanması!
Akdeniz'deki enerji kaynaklarının Türkiye lehine paylaşımı ve Türkiye üzerinden aktarımı.
PKK/PYD/SDG vs tüm pisliklere her türlü desteğin kesilmesi, Türkiye'nin terörle mücadelesinde önüne engeller çıkarılmaması.
Türkiye'nin Ortadoğu'da oluşturulmak istenen uydu devlet yerine gerçek bir ortak olarak kabul görmesi.
Ermeni soykırımının kesin olarak bir yalan olduğunun resmen açıklanması.
Vs
Vs...

Bende kendimi "şahin" sanıyordum ama Sn. Skywolf döktürmüş:)

Kendimi Ruslarla müzakere ediyorum sandim bir an için...

" Bizim elimizdekiler bizimdir, sizin elinizdekiler müzakereye aciktir" felsefesi uygular Ruslar derler o açıdan...

Ķeşke dediklerinizi isteyip uygulatabilsek..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #131 : 17 Mayıs 2022, 23:11:06 »
Bloomberg'in haberine göre İsveç'in NATO'ya girişine evet dememiz için sunduğumuz talepler şunlarmış:

-İsveç ve Finlandiya’nın PKK ve türevlerini terör örgütü ilan etmesi, sempatizanlarıyla mücadele.

-Silah ambargolarının kalkması.

-F-35 programına yeniden katılım.

-Yeni F-16 alım paketine onay.

-S-400 yaptırımlarının kaldırılması.

Yeterli değil.

FETÖ üyelerinin teslim edilmesi!
Ege'deki kıta sahanlığı vs konularında Türkiye lehine ciddi adımlar atılması.
Yunanistan'daki Askeri yığınağın kaldırılması, Türkiye karşıtı tatbikatlara vs son verilmesi.
Yunanistan'a Savunma alanında yaptırım uygulanması!
Akdeniz'deki enerji kaynaklarının Türkiye lehine paylaşımı ve Türkiye üzerinden aktarımı.
PKK/PYD/SDG vs tüm pisliklere her türlü desteğin kesilmesi, Türkiye'nin terörle mücadelesinde önüne engeller çıkarılmaması.
Türkiye'nin Ortadoğu'da oluşturulmak istenen uydu devlet yerine gerçek bir ortak olarak kabul görmesi.
Ermeni soykırımının kesin olarak bir yalan olduğunun resmen açıklanması.
Vs
Vs...

Sn. SKYWOLF, Türk-Yunan İlişkileri adlı başlıkta buna benzer bir talep listesini ben de dile getirdim.

http://www.defenceturk.com/index.php/topic,968.1480.html

Bence en üst perdeden girip koparabildiğimiz kadar koparmalıyız. Lakin bi kuru F-16 ile çözülecekse çok ama çok kızarım.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #132 : 17 Mayıs 2022, 23:45:51 »
Sn arkadaslar Ulke olarak muzdarip oldugumuz konu bir cok haklisiniz. Paylasmis oldugunuz liste ancak bir tesbih olabilir. Reel diplomaside ki bence su anda ulkemizin uygulamaya calistigi diplomasi oldugunu dusunuyorum paylastiginiz liste veya o tur bakis acisi ile sonuc alinamayacagini dusunuyorum. Cunku listede bulunan bircok kalemin kisa zaman cercevesi icerisinde uygulanabilirliginin mumkunati yoktur.  Bizim devlet olarak yeni bir Rogers vakkasi benzerine kurban gitmememiz icin Isvec ve Finlandiyadan  yapacagimiz talepler neler ise  onlarin Veto kararimiz kalkmasi oncesinde isleme koyulup hatta tamamlanir olmasi gerek.  Kozumuzu oynadiktan sonra o kozumuz artik gecerli olmayacak.

Bir de pek emin olamadigim ancak atacagimiz bu adim sonrasinda ozellikle olasi bir VETO durumunda  Nato icerisinde bircok ulkenin damarina basmis olacagiz basta ABD olmak uzere boyle bir durumda damarina basilmis ulklerin coklugu ve  onemleri dusunuldugunde bir kez daha boyle bir durumun olusmamasi icin. Yani ulkemiz gibi birilerinin Natoyu kilitleyememesi icin Nato yonetmeliginde degisim yapilmasi ortaya cikar . Sayet boyle bir degisim olacak olursa GKRY Nato uyeligini Veto muzu kullanarak onunu kesemeyiz . Onun icin ben sahsen talep listemizi geniz spektrum olarak degil sadece  Iki Ulkeden yapilabilecek olanlar seklinde israr etmemiz gerekliligine inaniyorum.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #133 : 18 Mayıs 2022, 08:30:18 »

Bence en üst perdeden girip koparabildiğimiz kadar koparmalıyız. Lakin bi kuru F-16 ile çözülecekse çok ama çok kızarım.

+
Kesinlikle!
Birliğe bir üye ülke olarak diğer üyelerin yükümlülükleri belirttiğimiz talepleri yerine getirmelerini zorunlu kılmakta! NOKTA!
Bu zorunlu olarak yerine getirmeleri gereken taleplerimizden ne kadarını yerine getireceklerine bağlı olarak hareket edebiliriz.

Başta ABD olmak üzere damarına basacağımız bütün ülkeler kibirlerini bir yana bırakıp, NATO'nun kilitlenmesinin kendi hataları olduğunu iliklerine kadar hissetmeli ve aptallıktan vazgeçip bundan sonraki stratejilerini buna göre güncellemek zorunda kalmalılar. Gayet sağlık bir şekilde işleyen bir mekanizmaya sürekli çomak sokanlar, mekanizma arızalanınca suçu başkalarında aramasınlar. Bu sadece kendilerini kandırmak olur!

Eğer biz bu birliğin etkin bir üyesiysek, bu birliğin diğer üyeleriyle eşit, hatta çoğundan üstün seviyede olmamız gerekir. Asla hiçbirinden aşağıda olmamalıyız. Biz bu birliğin düşmanıymışız gibi hiç biri davranamamalı! Hiç biri bizim çıkarlarımıza aykırı eylemlerde bulunmamalı! Yoksa birlik diye bir şey kalmaz. Forumlarda yıllardır kullandığım imza yazımdaki gibi olur  her şey!

"Ben en güçlüyüm, her şey benim istediğim şekilde olacak" devri kapandı! "Biz birlikte güçlüyüz, her şey bizim istediğimiz şekilde olur" devrine artık ABD dahil bütün büyükbaşların alışması ve kabullenmesi gerekiyor.  Yoksa her zaman iki ileri bir geri debelenmeye devam edecekler.

Bir üye olarak biz veya bir diğeri zarar görüyorsa, bundan hepsinin zararlı çıkacağı evrensel bir kanun. Bunu iyice öğrenecekler! Kendi çıkarları içim öğrenmek zorundalar!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #134 : 18 Mayıs 2022, 08:38:18 »
F-16V izni + Caatsa-Nato ülkelerinin Türkiye yaptırımlarını kaldırması isteklerimiz iyidir....İsveç'in btö desteğini kesecek adımlar atmasının istenmesi de zaten çok makul istekler..

Onun dışındaki talepler ve Batı ile çatışmamız iyi değil  her lehimize olan koz için böyle siyasi rüşvetler istememiz ters tepki doğurur...

İlyas Salman filmindeki " Belediyenin adını duyunca rüşveti hazır edeceksin" repliği gibi Türkiye de böyle bir imaja bürünüyor...
Dünya basını da bu olayı haklı olarak pazarlık için engellediğimizi yazıyor maalesef...

Siz Dünya'daki havayı koklayamıyorsunuz maalesef. İsveç ve Finlandiya’nın NATO'ya üyeliği Batı için Ukrayna'nın durumundan bile daha önemli....Buna direnmemiz imkansız...Rusya'nın İsveç-Finlandiya ikilisini tehdit etmesi ; Ukrayna'yı işgal etmesinden bile daha kötü stratejik hata...

Bunun için  İsveç-Finlandiya işinin dışındaki ülkelerle olan sorunlarımız için siyasi rüşvet istememiz en azından bu meselede yanlış...Dünya bu İsveç-Finlandiya olayına kitlendi fazla açgözlülük ters teper...

En üstte yazdığım istekler makul...

« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2022, 08:38:57 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #135 : 18 Mayıs 2022, 09:00:15 »

Siz Dünya'daki havayı koklayamıyorsunuz maalesef. İsveç ve Finlandiya’nın NATO'ya üyeliği Batı için Ukrayna'nın durumundan bile daha önemli....Buna direnmemiz imkansız...Rusya'nın İsveç-Finlandiya ikilisini tehdit etmesi ; Ukrayna'yı işgal etmesinden bile daha kötü stratejik hata...

Bunun için  İsveç-Finlandiya işinin dışındaki ülkelerle olan sorunlarımız için siyasi rüşvet istememiz en azından bu meselede yanlış...Dünya bu İsveç-Finlandiya olayına kitlendi fazla açgözlülük ters teper...

Kendi adıma söylemek gerekirse gayet iyi havayı kokluyorum ben. Bu iki ülkenin NATO üyeliğinin öneminin de farkındayım. Ve bu önemi yanlış giden işleri düzeltmek için bir fırsat olarak görüyorum.

Ancak benim istediğimiz rüşvet değil! NATO üyesi olarak diğer üyelerin bize karşı yükümlüklerini yerine getirmelerini istiyorum! Bu aç gözlülük değil! Bu bizim hakkımız! Sen daha bunun farkında bile değilsin! Daha doğrusu farkındasın da her zamanki gibi ...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #136 : 18 Mayıs 2022, 10:14:03 »
Keske sizler kadar rahat ve konuya daha az tutucu bakabilsem :)

Belki tutuculugum bir yaslilik belirtisi yaninda mevcut yapimiza tam olarak guveneme kaygisi yatmakta.

Simdi birileri kalkar devletimize guvenmiyorsun da diyebilir. Rahat olarak guvenebiliyorum diyebilecegim ne bir iktidar ne de devlet yapimiz mevcut su an itibari ile. Bir cok konumuz su anda 2023 hedeflerine gore yazilip cizilip oynandigi kanisindayim. Hal boyle olunca atilan veya atilacak olan adimlarin dogrulugu konusu de sadece su anki zamani degil ayni zamanda gelecegimizle de iliskili olacagi icin tutucu ,temkinli hareket etmenin daha  saglikli olabilecegini dusunuyorum.

Iyi kotu 2023 yilina kadar  hep birlike yuvarlanacagimiz kesin. Bu yuvarlanma ister bir iktidar degisikligi veya ister mevcutun devami olsun yuvarlanmanin momentumunun 2023 yili sonrasinda daha dengeli olacagina inaniyorum. Ancak 2023 kadar olan sure icerisinde yapacagimiz her yeni hata mevcut nazik durumumuz hasimlarimizin eline yeni kozlar saglayacaktir .

Ulkemizin hakli cikarlarini savunmak hakkimizdir. Ancak bu savunma sadece bir cephede olmadigini bilerek ona gore hareket etmeliyiz .
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2022, 10:19:36 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #137 : 18 Mayıs 2022, 11:36:11 »

Kendi adıma söylemek gerekirse gayet iyi havayı kokluyorum ben. Bu iki ülkenin NATO üyeliğinin öneminin de farkındayım. Ve bu önemi yanlış giden işleri düzeltmek için bir fırsat olarak görüyorum.

Ancak benim istediğimiz rüşvet değil! NATO üyesi olarak diğer üyelerin bize karşı yükümlüklerini yerine getirmelerini istiyorum! Bu aç gözlülük değil! Bu bizim hakkımız! Sen daha bunun farkında bile değilsin! Daha doğrusu farkındasın da her zamanki gibi ...

SKYWOLF Hocam olmayacak duaya niye amin diyorsunuz....Dediğiniz gibi tabiki herşeyin farkındayım...
Ama Dünya  sizin gördüğünüz gibi tozpembe bir yer değil hele ki ABD merkez bankası faiz kararı senin paranın geleceğini belirliyorsa hiç değil...

Bu olaya Yunanistan talepleriyle gelirsek işi sulandırmaktan başka bir işe yaramaz.

NATO üyelerinin yükümlülüklerini yerine getirmesi söylemini İsveç-Finlandiya'ya değil okyanus ötesi NATO üyelerine söylemeliyiz dinletemiyorsak orada ne işimiz var?

Yani olaylar dönüp dolaşıp hep aynı yere geliyor.ABD şeytan,bizi bölecek diyoruz ; aynı ABD " gel şu Esad'ı indirelim,Sünni iktidar getirelim" deyince kıçına takılıp gidiyoruz.. Sonra ABD , NATO Suriye'den çıksın🤣🤣🤣
Şu başımızdaki dertlerin %90'ı bizim bok yememiz.. Lağımı,bataklığı yaşatanlara çanak tutuyoruz sivrisinek bizi sokunca yandım anam diyoruz...
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2022, 11:36:59 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #138 : 18 Mayıs 2022, 12:38:26 »

SKYWOLF Hocam olmayacak duaya niye amin diyorsunuz....Dediğiniz gibi tabiki herşeyin farkındayım...
Ama Dünya  sizin gördüğünüz gibi tozpembe bir yer değil hele ki ABD merkez bankası faiz kararı senin paranın geleceğini belirliyorsa hiç değil...

Bu olaya Yunanistan talepleriyle gelirsek işi sulandırmaktan başka bir işe yaramaz.

NATO üyelerinin yükümlülüklerini yerine getirmesi söylemini İsveç-Finlandiya'ya değil okyanus ötesi NATO üyelerine söylemeliyiz dinletemiyorsak orada ne işimiz var?

Yani olaylar dönüp dolaşıp hep aynı yere geliyor.ABD şeytan,bizi bölecek diyoruz ; aynı ABD " gel şu Esad'ı indirelim,Sünni iktidar getirelim" deyince kıçına takılıp gidiyoruz.. Sonra ABD , NATO Suriye'den çıksın🤣🤣🤣
Şu başımızdaki dertlerin %90'ı bizim bok yememiz.. Lağımı,bataklığı yaşatanlara çanak tutuyoruz sivrisinek bizi sokunca yandım anam diyoruz...

Olmayacak değil. Olabilecek talepler. İsveç-Finlandiya'ya söyleyelim diyen kim? Yukarıda açık açık yazdım; ABD ve diğer büyükbaşlar diye!
Bizim suyumuz hep bulanık. Bizim suyumuzu nasıl bulandırıyorlarsa biz de onların suyunu bulandıracağız doğal olarak. İsterlerse NATO'dan çıkarsınlar. ABD merkez bankasıymış vs hepsi hikaye. Kendi ekonomilerini düzeltme derdinler. Biz kendimizi ne kadar bağlarsak o kadar etkileniyoruz.

Eğer biz ortaksak, ortak gibi davranacaklar. Kar da zarar da ortak. Ama bize düşman gibi davranıyorlar. Düşmanlarıyla sıkıştıklarında kapımıza geliyorlar. Zararı biz göreceksek, emin olsunlar ucu kendilerine dokunur. Şu an olduğu gibi mesela! Oysa gerçek anlamda ortak olabilsek herkes kazanacak!

Suriye'de iktidara kimin geleceğine Suriyeliler karar vermeli! Bizde ki gibi olmalı. Okyanus ötesi darbe yapıp kendi kuklalarını yerleştirmemeli! Milyonlarca Suriyeliye, Iraklıya, Afgana vs  ABD bakmıyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #139 : 18 Mayıs 2022, 13:18:36 »
Hocam çok çok doğru ama bizim önce " Eyyyy ABD , Eyyyy Nato " deyip sonra da R ( geri vites ) maceralarımız Dünya'da da çok bilinen meşhur bir özelliğimiz , ABD bile İsveç-Finlandiya ikilisine ; " Olur olur bu iş ... "  diye dalga geçiyor...

Siz bizimkiler de bu iradenin olduğunu düşünüyor musunuz?

Ben olmadığını bildiğim için F-16V+Caatsa-Nato yaptırımlarının kalkması bile iyi diyorum...