Gönderen Konu: NATO  (Okunma sayısı 55638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: NATO
« Yanıtla #190 : 29 Haziran 2022, 15:28:36 »
Aynen... Kağıdı uzatıp imzala denmediyse hepsi hava gazı...
1 hafta içinde F-16V satışı kabul edildi denilmezse yuh bize yuhhhh....

Çevrimdışı comanchee

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #191 : 29 Haziran 2022, 17:13:06 »
Katılım süreci minimum 1 yıl ve veto hakkımız ileriki safhalarda da geçerli. Mutabakat zaptına uyup uymamak  onlara kaldı .Ben gücümüzün yettiğince iyi idare ettiğimiz kanaatindeyim bu bir hezimette değil. Abartılı yorumlar elbette olacaktır her siyasi kendi pozisyonuna göre yorum yapabilir. Fakat haklı tezlerimiz imza ile kayıt altına alındı. Üstelik  YPG ve Fetönün adının bir anlaşmada menfi olarak Terör örgütü şeklinde zikredilmesi çok önemli ve başka platformlarda da elimizi güçlendirecek.
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2022, 17:16:00 Gönderen: comanchee »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #192 : 29 Haziran 2022, 23:22:47 »
Katılım süreci minimum 1 yıl ve veto hakkımız ileriki safhalarda da geçerli. Mutabakat zaptına uyup uymamak  onlara kaldı .Ben gücümüzün yettiğince iyi idare ettiğimiz kanaatindeyim bu bir hezimette değil. Abartılı yorumlar elbette olacaktır her siyasi kendi pozisyonuna göre yorum yapabilir. Fakat haklı tezlerimiz imza ile kayıt altına alındı. Üstelik  YPG ve Fetönün adının bir anlaşmada menfi olarak Terör örgütü şeklinde zikredilmesi çok önemli ve başka platformlarda da elimizi güçlendirecek.

Hiçbir kazanımımız olmadı bunu da hepimiz bal gibi biliyoruz...Kendimizi kandırmayalım.
Elimizdeki Nato kartını kullanamayacağımızı,kullandırmayacaklarını biliyorduk öyle de oldu...

Hele ki F-16V isteğimiz de reddedilirse eyvah ki ne eyvah.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #193 : 29 Haziran 2022, 23:51:40 »

Hiçbir kazanımımız olmadı bunu da hepimiz bal gibi biliyoruz...Kendimizi kandırmayalım.
Elimizdeki Nato kartını kullanamayacağımızı,kullandırmayacaklarını biliyorduk öyle de oldu...

Gerisini anladımda ama o eyvah ki eyvah dediğin ne anlama geliyor?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #194 : 30 Haziran 2022, 08:25:26 »

Ben bal gibi bilmiyorum. NATO kartımızı kullandık! Yapılan açıklamalara göre oldukça kazanımımız olmuş durumda. Bunların gerçeğe dönüşüp dönüşmediklerini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bu açıklamaların dışında bal gibi bildiğin farklı bir belge, anlaşma vs var mı? Bence yok!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #195 : 30 Haziran 2022, 08:48:22 »
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Batı'nın vermesini istedikleri siyasi-ekonomik destek için bizlerin bu forumda bekledikleri silah ambargosunun kalkması , F-35 , F-16V vb. diğer isteklerimiz konusunda ısrar etmeyeceğimiz iddiası var...

« Son Düzenleme: 30 Haziran 2022, 08:49:35 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #196 : 30 Haziran 2022, 20:31:18 »
Sende bu iddiaya inandın yani.. ???
Özellikle biz sizden f16 istemeyeceğiz dedik. Ama yunanlılar apar topar amerika yolcusu..neden?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #197 : 30 Haziran 2022, 22:07:12 »
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Batı'nın vermesini istedikleri siyasi-ekonomik destek için bizlerin bu forumda bekledikleri silah ambargosunun kalkması , F-35 , F-16V vb. diğer isteklerimiz konusunda ısrar etmeyeceğimiz iddiası var...

İddia varmış! Bak sen! Yalnız oynamadığımız sandığın NATO kartı, ki aman oynamayalım, istedklerini verelim havasında olan başka biriydi sanki, etkisini göstermeye başladı. İlk defa kabul etmedikleri terör örgütlerinin terörist olduklarını kabul ettiler. Teröristlerin iadesi için kanunlarını düzenliyorlar. Silah ambargolarının kaldırılmasından bahsediyorlar. Biden bile F-16 satışına desteğini belirtiyor. vs.

Vaad ettiklerini yerine getirmezler veya daha somut adım atmazlarsa ne olur? Bu iş henüz resmileşmedi. Bunun daha meclis onayı var!

Mevcut hükümeti sevmiyorum. Yapmış oldukları hataları en çok eleştirenlerden biriyim. Ancak yaptıkları doğruları da görmezden gelemem. Kimseyi körü körüne eleştirmem. Uzunca bir süredir forumda paylaştığım fikirleri hayata geçiriyorlar. Demek ki takip ediliyoruz bir şekilde ve yol gösteriyoruz.

Bakınız mesela aylar önce ne demiştim ve dediğimi aynen gözlerinin içine baka baka gerçekleştirdiler.

Batı rakip olarak gördüğü, ya da sömüreceği ülkelere hep bunu yapıyor. O ülkelerdeki azınlıkları, ayrılıkçıları vs  o ülkelerin başına bela ediyor. Devlet yönetimleri varlıklarını devam ettirebilmek için bir mücadele içerisine giriyor. Kürtleri kullanarak Ortadoğuyu şekillendirip istediğini alması gibi ya da Ukrayna ve diğer eski Sovyet cumhuriyetlerini kullanarak Rusya'yı yıpratmak gibi vs...

Ancak bu noktada müttefik oldukları bir ülkenin toprak bütünlüğüne karşı girişimlerde bulunmaları kabul edilebilir bir durum değil! NATO'nun amacı nedir ve üyelerin bu birlikte bulunmalarının nedeni tam olarak nedir? Bu üyelerin birbirlerine karşı ne gibi yükümlülükleri vardır? Birlik üyeleri bu sorumluluklara ne kadar uymaktadır?

Kabul etmek gerekirse Zelenski siyasi olarak başarılı. Gerçekleri hiç çekinmeden batının yüzüne söyleyebiliyor ve istediğini alıyor karşılığında! Üstelik  NATO üyesi bile değil! Peki üye olarak biz ne kadar istediğimizi alabiliyoruz? Ya da alabilmek için ne kadar ısrarlı ve kararlı davranabiliyoruz. Bu konuda yetkili olanlar birlik toplantılarında veya diğer iletişim yollarında NATO üyesi ülkelere sorunları açık bir şekilde açıklayıp gerçekleri yüzlerine vurabiliyor mu? Batının çıkarları için birlik üyesi Güçlü bir Türkiye yerine neden etrafında herkesin düşman olacağı cılız bir kukla devleti tercih ettiklerini sorabilecek yürekli biri yok mu? Öyle eyyy, heey vs bağırıp çağırmadan, cesurca, kararlılıklar, gözlerinin içine baka baka...

Ukrayna savaşı sonrası Rusya patates oldu. Ancak bu Rusya'nın kendisini revize etmesi için bir fırsat olarak görülebilir ve tehdit artabilir. Ayrıca yükselen Çin halen batıyı tehdit ediyor. Çin veya diğer tehditlere karşı, enerji alternatiflerine çözüm sağlamak için, ya da ekonomik sorunların çözüm yollarını bulmak için son derece stratejik bir konumda olan birlik üyesi Türkiye ile işbirliği içerisine girmeleri, hatta Türkiye'yi el üstünde tutmaları gerekmez mi?

Bunun gibi sayısız örnek var...
Ben bazıları gibi teslimiyetçi olmayı düşünmüyorum. Asla da düşünmedim. Böyle düşünenleri, bu düşüncede olan forum üyelerini ve hatta devlet adamlarını bile her zaman eleştirdim. Onlar gibi değil, Büyük Atam gibi düşünüyorum her zaman. O olsaydı bu konuda nasıl davranırdı? Taviz verir  miydi? Hangi stratejileri ortya koyardı? vs...
İşin mucizevi yanı, bu şekilde düşünerek ortaya koyduğum her fikir, her uyarı, her öneri beni haklı çıkardı!
Bazıları bunu anlamakta güçlük çekiyor. Başkalarıyla karıştırıyor!

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #198 : 01 Temmuz 2022, 08:25:32 »
Benim için silah ambargosu kaldırırız,Ypg'yi terörist
 olarak kabul ederiz,şu şu şu adamları teslim ederiz lafları antlaşma imzalasalar bile birşey ifade etmiyor...

F-16V'ler bizim askeri üslere tekerlek koymadan zafer çığlıkları atanları da önemsemiyorum.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde destek iddiası da Soner Yalçın'a iddiasıyla ben sadece " iddia" diyerek paylaştım...

Nato kartı oynamadan istediklerini verelim de demedim " Dünya haberlerini izleyin bu İsveç-Finlandiya Nato giriş işi bizim boynumuzun 3-5 kat aşar , bizi takmazsan kesin girerler" dedim. Boşuna Nato kartı oynayıp kendimizi cingen pazarlığı yapan imajına sokmayalım dedim...

Sonuç: Benim dediğim oldu , millet bağırdı çığlıklar attı " Eyyy terörist İsveç vb "nutukları atıldı yine de alındılar...3-5 ay İsveç-Finlandiya göstermelik icraatlar yapacak sonra hooop aynı destek devam

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #199 : 01 Temmuz 2022, 11:09:45 »
Daha once yadiklarimi tekrarlayacagim.

Finlandiya ve Isvecin Natoya girisine karsin Veto kartini pazarlik kozu olarak kullanim konusunda devletimiz Taktik bir basari elde ettigi, ABD ise  Finlandiya ve isvecin Natoya girisini saglayip Rusyayi kuzeyden de cevirerek stratejik basari elde etmistir. Neticede bu olayda mutlak basari ABD nin oldugu kanisindayim . Ulkemiz ise taktik bir basari elde etmis oldugu kanisindayim . Ulkemiz belki hedefledigi tum konularda mutlak basari kazanmamistir, sonuc olarak neyi tam olarak kazanip kazanamadigimiz ise zaman icerisinde gorulecektir.

Oncelikle bir az sabirli olalim.Elimizdeki VETO kartinin gucu .Ulkemizin su anki gercek gucunu goz onune alarak ,VETO  kartini  ne dereceye kadar koz olarak kullanabilecegimizi  guncel parametreler isiginda degerlendirmelmesinin dogrusu olduguna inaniyorum.