Gönderen Konu: NATO  (Okunma sayısı 55640 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
Ynt: NATO
« Yanıtla #180 : 28 Haziran 2022, 22:10:23 »
AT4 ler doğrudan değil de ABD aracılığıyla gidecek anlıyorum
Mutlaka olumlu yönleri var ama bana göre büyük bir fırsat kaçtı.
Hayırlısı bakalım

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #181 : 28 Haziran 2022, 22:14:57 »
Türkiyeyi koymamislar neden acaba bizde  nüklerde  var

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #182 : 29 Haziran 2022, 00:18:01 »
Ben de bunu anlamıyorum biz böyle işe yaramayacağı belli talepler yerine daha  somut-kalıcı tavizler almalıydık...

İsveç-Finlandiya onayımızla Nato'ya girdikten sonra BTÖ'ye tavizi devam ederse ki edecek bunun bize ne faydası oldu-olacak...

Ben taviz olarak ;  silah ambargoları kalksın , F-16V'ler gelsin vb şartlar sağlayalım , garanti alalım dediğimde " bunun garantisi olmaz" diyenler İsveç-Finlandiya BTÖ'ye karşı harekete geçti dediklerinde " mesajımız yerine ulaşmış" diyor... İlginç.

Şaka gibisin!
Sen de bunları İsveç veya Finlandiya'ya değil ABD'ye söylersin. (Hatırlarsan!)

Bu İsveç-Finlandiya Nato üyeliği meselesi çıktığında millet esip gürledi ama ben ve iktidarın geçmiş performansını bilenler bizim kuzu kuzu bu antlaşmaya onay vereceğimizi söyledik...

Aynen de öyle oldu...İsveç-Finlandiya'ya Nato'ya giriş onay verdi Türkiye...
Edip Başer Paşanın 2006 Türkiye-Irak-ABD arasında kurulan ‘Üçlü Koordinasyon' saçmalığı gibi yine uyduruk bir komisyonla koyunların gazını alacaklar...
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2022, 00:18:36 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #183 : 29 Haziran 2022, 01:49:17 »
Bunlarla ancak kendi seçmenine gaz verir, zaferle ayrıldık, istediğimizi aldık diye.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #184 : 29 Haziran 2022, 08:16:34 »
50 senede bir belki gelebilen bir firsati degerlendiremedik...

What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #185 : 29 Haziran 2022, 08:37:44 »

Alıntı
PKK ve uzantılarıyla mücadelede Türkiye’yle tam işbirliği.
Terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede Türkiye’yle dayanışma sergilenmesi.
PYD/YPG ve FETÖ'ye destek sağlamama taahhüdü.
Savunma sanayii alanında ambargo kısıtlamalara gidilmemesi, işbirliğinin artırılması.
İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle mücadele ve savunma sanayii konularındaki ulusal mevzuatlarını ve uygulamalarını tadil etme taahhüdü.
Terörizm ve örgütlü suçlarla mücadele alanında istihbarat paylaşımına ilişkin yapılandırılmış işbirliği mekanizması tesisi.
Terör suçlularının iadesi konusunda somut adımlar atılması ve ikili düzeyde ahdi düzenlemeler yapılması.
PKK ve uzantılarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerinin yasaklanması ve bunların soruşturulması.
Türkiye’ye yönelik terör propagandasının engellenmesi.

https://www.haberturk.com/son-dakika-haberi-madrid-de-4-lu-gorusme-basladi-3473299

Göreceğiz bakalım, bu konularda ne kadar ciddiler.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #186 : 29 Haziran 2022, 10:10:31 »
Isvec ve Finlandiyanin Natoya katilimi konusunda Turkiyenin onceden aciklamis oldugu Vetosunu yapilan uzlasma sonunda kaldirmasi konusunu " Turkiyenin / Erdoganin basarisi, Finlandiya ve Isvecin tavizleri , Turkiyenin basarisizligi gibi yorumlara ve haberlere pek katilmiyorum. Su an icin dogru bir degerlendirme yapabilmek icin zaman cok erken olmasi yaninda halen resmi uzlasma protokulu ve talep listemizi gormedim. " Simdiye kadar medyamizda dolasan konu ile ilgili degisik verziyonlarini gordum"

Oncelikle konuyu degerlendirebilmek icin resmi olarak neler talep ettigimizi bilmemiz gerekir .
Muzakereler sonunda anlasma protokolunun icerigi bilinmesi gerekir.

O zaman bilinenler nelerdir?
Oncelikle Finlandiya ve Isvec in Natoya katilimina karsin TC ni idare etmekte olan iktidarin Veto dan vazgecmesi.

Ancak TC nin Vetodan vazgecmesi demek Isvec ve Finlandiyanin Natoya girisini onayladigimiz anlamina gelmiyor konunun TCBMM den onayi sonrasi ancak TC taraflarin Natoya girisine olur vermis oluyor.

Nato icerisindeki sair onay sureclerinin de tamalanmasi sonrasinda ancak Finlandiya ve Isvec uye olabiliyor.

Madrid te yapilmis olan gorusmelr sonucunda Turkiyenin taleplerine karsilik ,aday iki ulkenin tavirlari sabahtan aksama degismiyor .Degismesi yazili olan teyid edilmis olan maddeler AB kurallari carcevesinde degistirilecek yani. Birbaska degisle suclularin iyade islemi AB kurallari carcevesinde degerlendirilip uygulanacak .Feto veya PKK/PYD  gibi teror orgutlerinin sepatizanlari ve uzantilari da ulkemizin insan haklari ve yasal uygulamalarina gore uygun ise ancak isleme koyulacak.

Her iki ulkenin Turkiyeye karsin uygulamakta oldugu silah ambargolari ve teknoloji aktarimi kisitlamalari da AB kurallari ve o gunun sartlarina gore kaldirilacak veya yeniden uygulanabilir olacak.

Ben bu konuda bir zafer kazanildi edasina su an icin pek katilmiyorum ancak . Zafer kazanilmasi icin SOLID kazanimlarin hayata degistirilemez sekilde kazanilmis olmasi gerekliligine inaniyorum.Su anki durum da ise onceki tecrubelerimize oranla bir tik ileriye gitmis isi asker sozu yerine kagida dokturulmesi basarisini elde etmis bulunuyoruz. Zaman icerisinde de kagit uzerinde anlasilanin uyulanmasi sonrasinda ne kazanilip kazanilamadigini net olarak hep birikte gorecegiz.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #187 : 29 Haziran 2022, 11:40:27 »

Nasıl bir fırsatı değerlendirmeyi düşünüyoruz. Onlar bizi ortak pazara almıyor bizde sizi Nato almıyoruz mu denilecek? Veyahut ABD ve diğer ülkeler bize ambargo uyguluyor. Bu ambargolar kalksın bizde iki ülkeyi onaylayalım mı dememiz lazım? Bizim öne sürdüğümüz gerekçe terör örgütüne verilen destekti. Resmi pazarlığın bunun üzerinden gitmesi gerekir. Ama şahsi düşüncem esas gayri resmi pazarlığın Nato yani ABD ile yapıldığıdır. Fırsatı değerlendirdik mi veya Romanson dan kol saati mi aldık zaman gösterecek. 

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #188 : 29 Haziran 2022, 12:44:32 »
Isvec ve Finlandiyanin Natoya katilimi konusunda Turkiyenin onceden aciklamis oldugu Vetosunu yapilan uzlasma sonunda kaldirmasi konusunu " Turkiyenin / Erdoganin basarisi, Finlandiya ve Isvecin tavizleri , Turkiyenin basarisizligi gibi yorumlara ve haberlere pek katilmiyorum. Su an icin dogru bir degerlendirme yapabilmek icin zaman cok erken olmasi yaninda halen resmi uzlasma protokulu ve talep listemizi gormedim. " Simdiye kadar medyamizda dolasan konu ile ilgili degisik verziyonlarini gordum"

Ben bu konuda bir zafer kazanildi edasina su an icin pek katilmiyorum ancak . Zafer kazanilmasi icin SOLID kazanimlarin hayata degistirilemez sekilde kazanilmis olmasi gerekliligine inaniyorum.Su anki durum da ise onceki tecrubelerimize oranla bir tik ileriye gitmis isi asker sozu yerine kagida dokturulmesi basarisini elde etmis bulunuyoruz. Zaman icerisinde de kagit uzerinde anlasilanin uyulanmasi sonrasinda ne kazanilip kazanilamadigini net olarak hep birikte gorecegiz.

+1

Nasıl bir fırsatı değerlendirmeyi düşünüyoruz. Onlar bizi ortak pazara almıyor bizde sizi Nato almıyoruz mu denilecek? Veyahut ABD ve diğer ülkeler bize ambargo uyguluyor. Bu ambargolar kalksın bizde iki ülkeyi onaylayalım mı dememiz lazım? Bizim öne sürdüğümüz gerekçe terör örgütüne verilen destekti. Resmi pazarlığın bunun üzerinden gitmesi gerekir. Ama şahsi düşüncem esas gayri resmi pazarlığın Nato yani ABD ile yapıldığıdır. Fırsatı değerlendirdik mi veya Romanson dan kol saati mi aldık zaman gösterecek. 

+1

Kesinlikle zamanla her şey netleşecek. Kağıda dökülüp imzalanmış resmi bir anlaşma var mıdır? Varsa içeriği tam olarak nedir ve buna taraflar ne kadar uyacak? Anlaşmanın ihlaline karşın yaptırımlar nelerdir? vs...
Her şeyi zaman gösterecek!
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2022, 12:46:40 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #189 : 29 Haziran 2022, 13:19:54 »
Sayın okçular ve metin bir + 1 de benden.

Olgun bakışlarınıza %100 katılıyorum.