Gönderen Konu: NATO  (Okunma sayısı 55524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
Ynt: NATO
« Yanıtla #150 : 19 Mayıs 2022, 17:02:07 »
https://youtu.be/NuoTguw7WbY
Onlar gözümüzün içine baka baka bize karşı böyle konuşabiliyorken ben bu tavrı yanlış bulmuyorum.

Hamasetin Kimin tarfindan yapildigina bakilmaksizin bir getirisi olmadigini dusunen bir kisiyim.
"2019 yilindaki Suriye operasyonu sonrasi 2020 yilinda iki dis isleri bakanin gorusmesi ile alakali paylastiginiz video netice itibari ile Suriyedeki mevcut durumumuzu degistirmemize bir etki yapmamistir. "Yani Suriyeden uyardilar diye cekilmedik. Demek ki hamaset bir hedefe ulasabilmek icin yeterli bir etken olmadigi gibi aslinda pek bir getirisi de yokmus " konuya bu cerceveden bakip ne istedigimizi hamaset , polemik yapmadan yalin ,somut ornek ve delileri ile karsi tarafa anlatmanin kulise donuk yapilan icraatan daha faydali olabilecegine inanirim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #151 : 19 Mayıs 2022, 17:17:35 »
Bu Dışişleri meselesini bir algoritmaya başlamalıyız ki bu devletin bir inandırıcılığı olsun...

A gelince başka B gelince başka konuşmaz ciddi bir devlet

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #152 : 19 Mayıs 2022, 21:50:53 »
Isvec ve Finlandiyanin Natoya uye olabilmelerine karsin izlemekte oldugumuz politikada hatalar yapmaya basladigimiz gorusundeyim.

Oncelikle neyi kast etmedimi aciklayim. Isvec ve Finlandiyanin Natoya girisleri konusunda Ulkemizin takinmis oldugu politikaya temelden karsi degilim. Elbette her iki ulkenin Ulkemize karsi yillardan beri izledikleri dostca olmayan politikalarin bir bedeli olmali. Bu bedelin de Nato ya giris muracaatlari sirasinda yillardan beri acik olan hesabin kesilme zamanlamasinin da dogru olduguna inaniyorum.

Yanlis yaptigimiz nelerdir onlari siralayalim.

Her iki ulkeye karsin takinmis oldugumuz politikanin , Sn CB tarafindan dunyaya aciklama yapilarak duyrulmasi yanlis.  Bu aciklama zamani geldiginde "yani her iki ulke resmi olarak basvuru yapacaklarini duyurduklari ve bu bildirimin TC devletine resmi olarak ulasmasindan sonra yapilmasi gerekirdi.  Aciklamayi yapmasi gereken ise Sn CB degil Disisleri bakanligi olmasi gerekirdi.

Sn CB nimiz hic bir sekilde bu konu ile alakali polemegin onunu acacak aciklamalardan kacinmasi gerekirdi. konu uzerinde yapilacak her turlu polemik kendi makamini dista yipratir. Hatta ulkemizin otokratik bir yapi olarak gorulmesinin onunu acmis olur.

Turkiye her iki ulkeden taleplerini spekulasyona yer birakmadan . Yalin bir sekilde kanitlari ile birlikte aciklamalidir ki ulkemizin her iki ulkeye karsin santaj yaptigi algisi olusmamasi icin.

Disisleri bakanimiz butun bu gelismeler olup biterken diline yaninda vucut diline de dikkat etmelidir. "  Feminist goruslernize tahamulsuzluk veya latin Amerikadaki Ermeni protestoculara karsin el kol hareketi yapmaktan kacinmalidir"  Disisleri bakanligi onemli bir bakanlik oldugu kadar Ulkemizi disa bakan yuzunu temsil etmektedir.

Takinmis oldugumuz politikadan gercekten taleplerimizin gerceklesmesini istiyorsak karsi tarafi yapmakta oldugumuz aciklamalar ile kucuk dusurmekten ziyade konu hakkinda gerektigi kadar konusup ne istedigimizi de net olarak ifade etmeliyiz . Sayet bunlari yapmis isek de o zaman pozisyonumuzu karsi tarafa bildirdik.  Yani VETO muzun kalkmasi icin  nelerin gerekli oldugunu belgeleri ile her iki ulkeye de aktardik. Pozisyonumuzda bir degisiklik yapmak icin ilgili ulkelerin atmalari gereken adimlari atmalarini bekliyoruz deyip konuyu kapatabiliriz.

Kusura bakmayın metin bey sizi severim ve saygı duyarım ama bu yorumunuz da katılabileceğim maalesef bir faktör yok.
Aslına bakarsanız ben de efendi tavırlardan ve diplomatik dilden yanayım ancak yaşadığımız tecrübe bize gösteriyor ki sırtımıza daha 80 lerden başlayan her kanlı bıçak saplanmış ve bunun öncülüğünü araştırırsanız İsveç yapmıştır. Daha o zaman Kürt kartını oynamaya başlayıp Mehmet Âli birand kamuoyu uyarmaya çalışıyordu. Bunun çoğunu tabii kimse hatırlamaz ve kaynaklarda bu yaşanan gerçek olayları bulunması belki zordur ama inanın ki her efendiliğin ve diplomatik tavrın bir sonun geldiği yana yaklaştık.

Nato operasyonlarına ve görevlerini bugüne kadar kusursuz müttefik olarak hep yerine getirmişizdir. Karşılık olarak bildim bileli Santaş terör ihtilal ambargo….

Hani dersiniz bir yerde kabahati kendimizde bulmamız lazım tamam bulalım ama başka üyelerin karşısında bizim sicil dosyamız kağıt gibi ince ve zayıf.

Ana avrat küfür eden kendini bilmez Ermenilere karşı bozkurt işareti ile cevap vermek, PKK’yı AT-4 ve Carl Gustav ile donatan İsveç ve Finlandiya  dayı bloke etmek ve bunun bilhassa sayın cumhurbaşkanımız dile getirmesi gayet doğru ve yerindedir. İlerisi önemli kader verici kararları ülkenin liderleri sunar bu sadece Türkiye’de değil tüm dünyada her yerde geçerli. Farkına vardıysanız Finlandiya ve İsveç Çin dışişleri bakanları yetişemediği için ülkelerin cumhurbaşkanları ve liderleri müdahale ediyor.

Bu  tavırla bizim hükümette ifadesiyle ve tutumuyla şimdilik bir hata görmüyorum. Tam tersi destekliyorum diyebilirim ve pazarlık çıtasını yükseltsinler.
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2022, 10:28:44 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #153 : 19 Mayıs 2022, 22:17:59 »
Kusura bakmayın metin bey sizi severim ve saygı duyarım ama bu yorumunuz da katılabileceğim maalesef bir faktör yok.

Sorun yok Sn Tigerfish. Fikir fikirden ustun oldugu gibi formumuzun zenginligidir. :)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #154 : 19 Mayıs 2022, 23:48:44 »
Hani sürekli "büyük resmi görebilmek" diye bir tabir var ya bu meşhur "büyük resimde ne var? "

Yıllar önce Suriye sınırındaki kara mayınlarının kaldırılması haberlerini izlerken " yahu bize ne  boktan Suriye sınırındaki mayınların kaldırılması olayından" deyip kanal değiştiriyordum...

O an için çok önemsiz bir olay ilerideki yaşamımızı kökünden değiştiren büyük bir planın ( büyük resmin) en önemli taşlarındanmış... Peki uzmanların bunu önceden o görmesi gerekmez miydi? Maalesef...

Fazla uzatmayalım Ben önümüzde şu olaylardan büyük bir plan öngörüyorum aslında önceden biraz çıtlatmaya çalışmıştım.

Türkiye ; bilinçli,planlı bir şekilde Batı medeniyet değerlerinden ( Batı ülkelerinin uygarlığını , yaşam tarzını kastetmiyorum) uzaklaştırılmaya çalışılıyor...

Bu tezgahı , bizim içimizde zaten bunu arzulayan bir kitle olduğunu bilen ve onları kullanan dış mihraklarca sahneye kondu , ne zaman 2002'de başladı bu plan...

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #155 : 20 Mayıs 2022, 01:42:01 »
Isvece Filandiyaya teröriste sahip çıkıyor diye kızıp,  bu ülke adını asrika olarak degistirip,  başkenti İstanbul olan Arapça konuşulan bir ülke kurma hedefi yasiyan sadat'a sahip çıkmak çok tuhaf değil mi ya ?Bana hiç samimi gelmiyor artik
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2022, 01:43:29 Gönderen: Hornet »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #156 : 20 Mayıs 2022, 08:23:36 »
Bu tezgahı , bizim içimizde zaten bunu arzulayan bir kitle olduğunu bilen ve onları kullanan dış mihraklarca sahneye kondu , ne zaman 2002'de başladı bu plan...

Şu cümleye istinaden sana ve Metin Bey'e soruyorum: Tabi ki diplomasiyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Ancak son 50 yılda diplomasi ile çözdüğümüz sorunların % olarak oranı ne kadardır? Sonuna kadar dediğimiz "son" ne zaman?

Batı için şunu; yapmazsak bunu yaparlar, öyle yaparsak böyle yaparlar diyenlere de soruyorum: Özellikle son 20 senedir Batı tarafından çiğnenmeyen "kırmızı çizgimiz" kaldı mı?

Isvece Filandiyaya teröriste sahip çıkıyor diye kızıp,  bu ülke adını asrika olarak degistirip,  başkenti İstanbul olan Arapça konuşulan bir ülke kurma hedefi yasiyan sadat'a sahip çıkmak çok tuhaf değil mi ya ?Bana hiç samimi gelmiyor artik

Konumuz dışında ancak...
Sadat hakkında fazla bir fikrim yok. Ancak böyle bir hedefleri olduğunu kendileri mi ifade ediyorlar yoksa bir varsayım mı? Çünkü iddia açık bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti'ne ciddi tehdit içeriyor. Anayasaya aykırı!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #157 : 20 Mayıs 2022, 10:37:49 »
SKYWOLF Hocam bu SADAT kurucusunun internette bir konuşma videosu var ne olur bir izleyin...

Adamı dinlerseniz ; Selahattin Demirbaş , bu SADAT başkanının  yanında ülkücü gibi kalır...O derece Kürtçü biri...

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #158 : 20 Mayıs 2022, 11:12:09 »

Şu cümleye istinaden sana ve Metin Bey'e soruyorum: Tabi ki diplomasiyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Ancak son 50 yılda diplomasi ile çözdüğümüz sorunların % olarak oranı ne kadardır? Sonuna kadar dediğimiz "son" ne zaman?

Batı için şunu; yapmazsak bunu yaparlar, öyle yaparsak böyle yaparlar diyenlere de soruyorum: Özellikle son 20 senedir Batı tarafından çiğnenmeyen "kırmızı çizgimiz" kaldı mı?

Konumuz dışında ancak...
Sadat hakkında fazla bir fikrim yok. Ancak böyle bir hedefleri olduğunu kendileri mi ifade ediyorlar yoksa bir varsayım mı? Çünkü iddia açık bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti'ne ciddi tehdit içeriyor. Anayasaya aykırı!
Evet öyle ama burası Türkiye :))) Aklıma 24 yıl hapis cezası alan adamın muge anlıya çıkıp "birini öldürdüm 24 yil ceza aldım ama pandemi yüzünden disardayim" lafi geldi nedense hahahaah  çok saçma sapan birsey yaşıyoruz
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2022, 11:19:02 Gönderen: Hornet »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #159 : 20 Mayıs 2022, 11:29:44 »
Ben de izledim , Müge Anlı " Biz burada boşuna konuşuyoruz , boşuna katilleri arıyoruz" dedi...