Gönderen Konu: Ermenistan Silahlı Kuvvetleri  (Okunma sayısı 20006 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
Ynt: Ermenistan Silahlı Kuvvetleri
« Yanıtla #60 : 13 Nisan 2024, 02:29:01 »
Bu mezhep konusu beni şaşırtmıyor isyerinde İran ve Türkiye kapışsa ben İran'dan yana olurum diyen Aleviler söz konusu iken...
Diğer taraftan memlekette o kadar alevi nüfusun siyasi temsilcileri de neden belli çekirdek kadrodan çıkar o da ayrı bir soru?

Ben bir de şu soruyu ekleyeyim, ülkedeki her Alevinin Alevi olduğuna emin miyiz?

Çevrimdışı kdg

• DefenceTurk
  • *
  • 11
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #61 : 13 Nisan 2024, 05:14:16 »
Bu mezhep konusu beni şaşırtmıyor isyerinde İran ve Türkiye kapışsa ben İran'dan yana olurum diyen Aleviler söz konusu iken...

Yukarılarda birinin söz ettiği yavuzun sünni kürtleri alevi türkmenlere karşı destekleme sebebi bu yüzden. Aslında kürtler anadoludaki sünniler ile irandaki şiiler arasında tampon bölgede. Osmanlı yönetimleri kendileri için en makul ve doğru olanı yapmış çünkü osmanlının 600 küsür senelik tarihinde kürt ayaklanması çok çok az. Ermeni isyanlarını bile bastırmada kullanılan hamidiye alaylarının çoğu kürtlerden. Ancak yinede aleviler hakkındaki bu görüşler geneli oluşturmuyor. Ülkemizdeki kürt ve türk alevilerin söylemleri çok başka. Söylediğiniz gibi düşünenlerin çoğu kürt ve zaza kökenli aleviler. Bunların çoğu hem mezhepsel hem de etnik olarak aidiyet hissetmiyorlar.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #62 : 13 Nisan 2024, 06:11:42 »
Zaten anlatmak istediğim şey o Suriye'de şaplağı yedik birsürü mülteci

Bizimde Türk-Kürt Alevi-Sünni karıştırmaya müsait zaaflarımız sözkonusu iken
Bâşkasının toprağında gözümüz olmasın,başkalarının toprağını karıştırırsan kendi evini karışık bulursun

Ayrıca işyerindeki kişi kendisini Seyit olarak tanıtıyor. Şia yı kendilerine daha yakın bulduğunu söyledi..Kendisi Erzincan Kemah'lı Tunceli'ye yakın ,Türk-Kürt konusunda ise kendisinin ve kendilerinin hatta Hakkari Şırnak Tunceli Diyarbakır vesaire aslında Türk olduklarını nedense Kürtlerle alışveriş yapıp kürtlerden birkaç kelime öğrenip kendilerini kürt ilan etmelerini birtürlü kabul etmediklerini altını çizdi.

Ve çekiç güç zamanında Saddam'dan kaçan 1 milyon kürt'e burda vatandaşlık ve ikemetgah verdikten sonra demografinin değiştiğinden bahsetmekte.

Yavuz Sultan Selim konusunda hiç sevmiyorlar ben ona şah İsmail'in gazına gelip ayaklandınız deyince yok ve kardeşim Osmanlı haksızlık ediyordu bizi sünnileştirmeye kalktı dedi ne diyeceğimi şaşırdım,onlara öyle öğretmişler.Bende dedemiz Yavuz mübarek adamdı kimseye nasip olmayan o zamanın şartında güneşin altında Sina çölünü geçmiş diye kızdırıyorum, Osmanlı'yı da sevmiyor neymiş bir hanedana hizmetmiş,herkez onun kölesiymiş..

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #63 : 13 Nisan 2024, 09:14:22 »
Devir icabı geleceği din meshep üzerine hayal etmemek te büyük ulusal menfaat var onu demek isterim. Azerbaycanlılar biz şia yız diye yaklaşırlarsa karşılarında gün gelir Şia Acem bulamayınca ortada kalırlar yazık olur. Aynı şekilde Türklerde Türk oğlu Türk kardeşini beğenmeyip ümmetin kardeşliğine sarılırsa oda gün gelir orda da ümmet bulamaz harcadığı zamana yazık eder.  Bunlar 20 yy ın ve öncesinin mevzular artık internet var cyber çağ var yapay zeka çağı var. Yapay zeka çağı geliyor torunlarınız size mağara adamı gözüyle bakacak kendinize gelin burdan geri dönüş yok artık başka bir küresel çağ başladı eski şeyleri bırakacaksınız başka seçenek sunmayacak hayat size kendinizi buna adapte edin. 2050 değil 2100 değil 2026 da bile görürsünüz yeni dünyayı merak etmeyin 2 sene sonra bu ne ya diyeceksiniz gördükleriniz karşısında
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2024, 09:17:51 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #64 : 13 Nisan 2024, 10:39:32 »
Herkes otursun oturduğu yerde Azerbaycan , Türki Cumhuriyetleri ile daha farklı bir beklentiye girmeden ( gelin Turan birliğini kuralım vs)ekonomik ilişkileri güçlendirelim , milletimizi kalkındiralım...

Şia'yı yıkalım, Turan birliği kuralım, Çin Shangay işbirliği yapalım, 82 Kerkük,83 Musul, Esad'ı indirelim, Ey Gaddar Sisi vs ideolojilerinden geçelim....

Son seçimler de gösterdi ki millet huzur-adalet-ekonomik refah istiyor ; Ezanlar susmaz-Ayasofya vs ideolojik seçim propagandaları olduğunu anladı...

Bunlarla yıllardır milletten oy alanların nasıl yaşamlar sürdükleri gördü...

Bu millet artık saçma ideolojik maceralara inanmaz

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #65 : 13 Nisan 2024, 12:03:34 »

Daha önce de yazmıştım, Devletin kodlarında halen bu mezhep ayrılığı meselesi var.

Eğer bu düşünce olmasaydı şimdiye Zengezur bölgesi ilhak edilirdi yani devlet Azerbaycan da olsa şimdilik araya bir tampon bölge istiyor.

İran Şii Türkmen milislerinin daha 6-7 yıl önce Irak Sünni Türkmenlerine neler yaptığını ne çabuk unuttunuz?

Belki ilerleyen yıllarda iki tarafın da daha seküler bir inanışa evrilmesi gerçekleşirse birleşme olabilir.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #66 : 13 Nisan 2024, 12:10:52 »

Saçmalamaya başladığınızın farkında değilsiniz. Böyle bir saçmalık uzun zamandır duymadım. 3-4 tane aptalın sözlerini sanki tüm aleviler söylemiş gibi anlatmanın olayı nedir?

İlla bir ötekileştirme olacak. Bırakın bu siyonistlerin size dayattığı politikaları.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #67 : 13 Nisan 2024, 13:14:59 »
Ana konu başlığı Ermenistan Silahlı Kuvvetleri iken, o zaman Zengezur konusundan da bahsedelim.

Karabağ'ın geri alınmasında dünyadaki büyük ülkeler dahil pek de sesini çıkarmadılar. Tamam Fransa, Rusya ve ABD'deki Ermeni lobisi etkisiyle medya ve devlet adamları olayı şişirdiler ama fiilen Ermenistana bir yardımda bulunmadılar silah ve ekipman konusunda veya Azerbaycan'a ekonomik ambargo uygulamadılar.

Peki neden, çünkü BM başta olmak üzere tüm dünya ülkeleri resmi olarak Karabağ'ı Azerbaycan toprağı olarak kabul ettiler, ediyor da. Sanırım bu konuda herkes aynı fikirde.

Gelelim Zengezur konusuna!
Bu bölgeyi resmi olarak Türkiye ve Azerbaycan dahil tüm dünya Ermenistan toprağı olarak kabul ediyormu? EVET.
Karabağ'ın geri alınması gazıyla Zengezur'a dalarasa Azerbaycan işgalci ve haksız konumuna düşer. Ne batı, ne de doğu ülkeleri buna sessiz kalmaz Karabağ'daki gibi. Türkiye hariç kimse yanında olmaz.

İran'ın kırmızı çizgisi olarak belirlediği ve ülkenin başındakiler de devamlı söylediği üzere Zengezur için savaş Iran'ı çileden çıkarır ve büyük ihtimalle askeri olarak müdahale eder. Rusya da Ermenilerin yanında olur, mühtemelen barış gücü altında İran'la birlikte bu topraklara dalacağı kesin gibi.

Batı ne yapabilir, Azerbaycan'a ambargo uygular, çok sert yaptırımlar gelir. İran üzerinden Zengezura dalan Rus ordusunun yanında olmayabilir ama destekler. Şu andaki Rusya'nın konumuna düşer, ekonomik olarak zayıflar ve Zengezur'da tutunamaz alsa dahi. Azerbaycan da İran ve Rusya'nın kardeşi olur batının uyguldığı ambargo tokadı konusunda.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2024, 13:18:24 Gönderen: marmara »

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #68 : 13 Nisan 2024, 14:04:34 »

Daha önce de yazmıştım, Devletin kodlarında halen bu mezhep ayrılığı meselesi var.

Eğer bu düşünce olmasaydı şimdiye Zengezur bölgesi ilhak edilirdi yani devlet Azerbaycan da olsa şimdilik araya bir tampon bölge istiyor.

İran Şii Türkmen milislerinin daha 6-7 yıl önce Irak Sünni Türkmenlerine neler yaptığını ne çabuk unuttunuz?

Belki ilerleyen yıllarda iki tarafın da daha seküler bir inanışa evrilmesi gerçekleşirse birleşme olabilir.

Batı, Rusya Ukrayna savaşı ile meşgulken Zengezur bölgesi ilhak edilebilirdi.

Azerbaycan petrolü sayesinde ambargo sorun olmazdı.

Çin orta koridorun sıkıntıya girmesine izin vermez Azerbaycan tarafına destek çıkardı.

Savaşın başlarında Ukrayna lehine bir durum varken, Rusya, bizi de karşısına alıp ikinci cepheyi açamazdı.

İran'ın, Türkiye karşı bir savaşa girmesi Güven Özveri ve Tecrübe ister, sadece seyretmekle yetinirdi.

Ülkemiz ne Osmanlı'nın hasta adamı ne de 90'lı yıllardayız.

Bir seferberlik durumu olsaydı emin olun ekonomi şimdikinden berbat olmazdı.

Kısacası, Zengezur'un alınması için konjonktür gayet uygundu ama Devlet icinde halen Şii mezhebi korkusu var. Azerbaycan ile uzun bir sınır komşuluğu ile bir geçirgenlik istenmiyor, Azerbaycan tarafı da Türkiye tarafından yutulmak istemiyor, o nedenle şimdilik Zengezur aramızda bir bıçak gibi.

Unutmayalım, bizim bakış açımızdan 16 yıldız içerisinde hâlen Safevi devleti yok.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #69 : 13 Nisan 2024, 15:18:51 »
Zengezur konusunda marmara kardeşle aynı görüşteyim. Uluslararası antlaşmalarla Karabağ Azerbaycan toprağıdır, lakin Zengezur Ermenistan'a aittir. BM'de Karabağ'la ilgili alınmış kararlar vardır. Putin'in sözünü de unutmayın. Gazeteciler sorduğunda "Savaş Azerbaycan topraklarında devam ediyor." demişti. Savaş sırasında Ermenistan Azerbaycan'ı bu konuda kışkırtmak için elinden geleni yaptı, Karabağ dışındaki Azerbaycan topraklarına da saldırdı. Bu sırada Azerbaycan fırsat budur deyip Zengezur'a girseydi bu işe pek bulaşmayan başta Fransa olmak üzere pek çok batılı devlet en hafifinden Ermenistan'a silah yağdırırdı. Azerbaycan'ın ve dolayısıyla bizim başımıza gelmedik kalmazdı.
Siyaset odur ki; savaşacağın zamanı da, duracağın zamanı da bileceksin.