SİLAH SİSTEMLERİ ANSİKLOPEDİSİ (Defence Encyclopedia) > Askeri Teknik Konular

KAYNAK KOD

(1/11) > >>

Falcon:
KAYNAK KOD

Hep bu sorun var hep yanlış bilgiler ile karıştırılıyor.Bunun için bu dökümanı yayınlıcam.
Merak edilenler bakılabilir ve hep beraber iştişare ederek dogruları bulabiliriz İNŞALLAH.

NE ŞEKİLDE KULLANILIR
Genel olarak yeni silah sistemlerini uçağın kullanabilmesini sağlar…
Kaynak koduna erişim uçağın bilgisayarlarında çeşitli değişiklikler modifikasyonlar yapmaya yarar, eğer bu kodlar elinizde yoksa üreticinin “default”/sattığı şekilde aynen kullanır uçağınıza kendiniz çeşitli uygulamalar yapamazsınız…

Örneğin yeni bir füze sistemini uçağınıza entegre edemezsiniz bu tip upgradeleri USAF yapar neye ne kadar sahip olacağınızı böylece kontrol eder ve bu işten ayrıca kâr eder..
NEDEN GİZLENİR

Eğer Çin ya da benzeri bir ülke bu kodları eline geçirse ABD üretimi bu uçakları limitlerini zorlayacak şekilde upgrade edebilir, mevcut halinden çok ileri bir noktaya taşıyabilir… Ve bu uçağın nasıl daha ileri taşınabileceğini öğrenmiş olur…
HAKKINDAKİ YANLIŞ BİLGİLER VE ÖGRENİLMESİ GEREKEN GERÇEKLER
Kaynak kodu uçağı(ABD’ye saldıracak olsa) kapatmaya yaramaz....
Kaynak kodu uçağı hiçbir şekilde uzaktan kontrol etmeye yaramaz…
Kaynak kodu ve Friend or Foe i.d. sistem aynı şey değildir… Tehdit olarak tanımlanan uçakları belirlemez…
Kaynak kodu HUD’da tetris çıkartmaz

Ayrıca bilinmesi gereken uçakta hem kaynak kodu (source code) hem de object code bulunmaktadır tehdit olarak algılanacak uçaklar bu object code bölümünde yer alır…

Özet; Kaynak kodu kesinlikle uçağı uzaktan yönlendirmeye yarayan bir sistem değildir çeşitli upgradelerin uygulanmasını sağlayan koddur, gizli tutulur çünkü; üretici uçağın nasıl geliştirileceğini paylaşmak istemez, bunun iki sebebi vardır, 1.si müşterinin uçağı olduğundan çok ileri taşıması… 2. si ciddi bir maddi çıkardan mahrum kalmamak…
Kaynak

airpower.maxwell.af.mil

Ayrıca istenirse F-16.net forumundaki yazılarda incelenebilir…

http://www.f-16.net/f-16_forum_viewtopic-t-6057.html

kanas:
Paylaşım gerçekten çok güzel olmuş, anlatım da sade ve net. Bana çok şey kattı diğebilirim.

Falcon:
Birşeyler katmışsak ne mutlu bize gerçekten güzel bir kaynak sadeleştire sadeleştire güzel oldu ;)

M.B.T:
 yinede bu kaynak kodları bizde olsa fena olmaz.bizim pilotlar f35'in limitlerini sonuna kadar zorlar. ;D hem onlar içinde iyi olur.belki korktuklarından limitleri zorlamamıslardır.hem uçakların motorunu açarız,sağır kalmaz. ;D

Syn.falkon,çok güzel bir açıklama olmus.bukadarını bilmiyordum.tşk ederim.

seyyah:
bu yazilim isine bir aciklik getirelim bakin bu yazilim abd de oldugu surece biz bu ucagi nerde ucurursak nerde kaldirirsak abd gorebiliyor diyelim savasicaz bi ulke ile gizli bir gece saldirisi duzenlicez ucagi kaldiricaz abd bizimle beraber gorucek ucagi kaldirdigimizi ve bu ucagi ucuran bu yazilim zaten kitlenme diye birsey var bunu size ispatlicam baskada bisey demiyorum

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git