Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 291530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı leventkepir

• DefenceTurk
  • *
  • -3
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #620 : 02 Eylül 2018, 17:24:40 »
Yani bizde uçak yok. Özürlüyüz yani OoooOOoooOO  :'( Biraz uğraşsak eğitim uçağını geçeceğiz sanki de gerek yok. Amerikanın fuking starları var. Al bi tane de sana.
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2018, 17:38:25 Gönderen: leventkepir »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #621 : 02 Eylül 2018, 17:47:27 »
Yani bizde uçak yok. Özürlüyüz yani OoooOOoooOO  :'( Biraz uğraşsak eğitim uçağını geçeceğiz sanki de gerek yok. Amerikanın fuking starları var. Al bi tane de sana. Ya siz devleti ne sanıyorsunuz? AL ORTADA MI DİYECEK?

Bu nasıl bir bakış açısı ?   O dönem senin ülkende o uçakları geliştirecek mühendis ve teknikerleri yetiştirecek eğitim altyapısı bile yok . Thk-16 dediğin uçakları Polonyalı mühendisler tasarlamış. Ülkende yan sanayi yok, fabrika yok.

Eğitim + Ekonomi + Altyapı + Teşvik = Sanayi, Teknoloji

Biz daha şu an bile yeni mühendislik ve eğitim alanlarında bazı kritik eşikleri geçip binbir tecrübe ve teknoloji transferi ve zorlama ile  modern eşdeğerlerine denk silahlar üretmeye uğraşıyoruz.
O zaman imkansız.

Osmanlının bile son dönemlerde pre-dretnot projesi var . Abdülkadir sınıfı diye . Ama bazı yetersizlikler ve başarısızlıklardan dolayı iptal ediliyor. Yine Mahmut Şevket paşa osmanlıda uçak üretmekle ilgili hayalleri var .

Ama para yok , eğitim yok, altyapı yok.

Bilmem anlatabiliyormuyum. İnan bende o abdülkadir sınıfı ve onun üzerinden üretilebilecek savaş gemilerini dretnotları görmek için kolumu bacağımı veririm ama tarih bu olsalarla mışdılarla olmuyor azizim.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı leventkepir

• DefenceTurk
  • *
  • -3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #622 : 02 Eylül 2018, 17:52:01 »
Bak kardeşim bu işleri yapanlar da insan. O jeti de jet konusunda eğitimi olmayan bir insan, hayalindeki olabilecekleri kendi elindekinin üstüne koyarak kendi kendine tasarladı. İlham kaynağı oldu, kopyaları çıktı. Öyle altyapı üst yapı meselesi mühendisin beyninde biter. Bittiği an da bildiklerini öğrettiği kurumlar aynı vasıflarda adam yetiştirirler. Tekerleğin icadı gibi.

Osmanlı adam olsaydı Atatürk'ün uçaklarından yapsaydı.

Menderes adam olsaydı sermayeyi yemeseydi.

Ben de TORun baltasını hayal ediyorum.Mühendislik problemlerini çözemiyorum.  ??? Adam jet olabilir demiş yapmış. Altyapıyı da üstyapıyı da döşemiş. Mısırda da yapacağını yapmış sanki adam yoktu.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2018, 14:56:14 Gönderen: leventkepir »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #623 : 02 Eylül 2018, 18:01:16 »

Osmanlı adam olsaydı atatürkün uçaklarından yapsaydı.

Bu ne demek ya. Osmanlı zamanında Atatürk'ün uçağı ne alaka ?

Neyse amaç tartışmadan farklı anlaşılan . Fazla zaman harcamaya gerek yok. İyi günler.

Çevrimdışı leventkepir

• DefenceTurk
  • *
  • -3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #624 : 02 Eylül 2018, 18:03:19 »
Atatürk yapıyor Osmanlı'da tık yok diyorum. İnönü yapıyor Menderes yiyor diyorum.
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2018, 18:05:37 Gönderen: leventkepir »

Çevrimdışı foxtrot101

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #625 : 02 Eylül 2018, 18:06:09 »
Osmanlı'da da bir takım girişimler olmuştur. Ancak burada çöküş evresinde olan bir devletten bahsediyoruz. Pek tabi batmakta olan bir devlet ile yeni kurulmuş bir devleti karşılaştırmak doğru olmaz.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #626 : 02 Eylül 2018, 18:06:54 »
Atatürk yapıyor Osmanlı'da tık yok diyorum. İnönü yapıyor Menderes yiyor diyorum.

Atatürk yeni bir devlet kuruyordu. Uçak üretimi ile Atatürk'ü direk  bağdaştıramazsınız .

Çevrimdışı leventkepir

• DefenceTurk
  • *
  • -3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #627 : 02 Eylül 2018, 18:08:40 »
700 yıllık köklü geçmişin vatandaşları mı değişti. Baştaki mi değişti. Osmanlı teknoloji üretseydi de uçak yapsaydı dedim. Askerine pabuç yapamayan ülke uçak yaptı Atatürk yaptı İnönü yaptı Osmanlı yapamadı. Menderes kapattı. Asrın lideri de yapılanlara kondu. Satıldı. Çok komik ya. Tersine gelmesin satar ha.
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2018, 19:01:35 Gönderen: leventkepir »

Çevrimdışı foxtrot101

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #628 : 02 Eylül 2018, 19:36:56 »
ilk uçak 1903 te uçtu.İlk uçak fabrikası 1905 te Fransa'da kuruldu. İlk askeri uçak ise 1909 yılında ABD tarafından kullanılmıştır. Peki sizce o dönemde Osmanlı uçak üretebilecek durumda mıydı ? Yapmamış , etmemiş demek kolay tabi. Dediğim gibi, burada çökmekte olan bir devletten bahsediyoruz. Buna rağmen Osmanlı havacılıkta geri kalmamak adına havacılık okulu kurmuş, Türk tayyare cemiyeti (THK) nin temellerini atmış, hava kuvveti oluşturmak amacıyla birçok ülkeden uçak alınmış, hatta bu uçaklarla kıtalar arası seferler bile yapılmıştır.                                                                                                                                        Ayrıca İnönü ne yapmış Allah aşkına. Atatürk Vecihi Hürkuş , Nuri Demirağ gibi girişimcilere destek vermiş, fabrikalar açmış. Peki İnönü Atatürk'ün yaptığı şeyi devam ettirmiş mi ? Ettirmemiş hatta bu tür girişimlerin önüne engeller koymuş, yerli üretime destek vermemiş. Ha Menderes masum muydu. tabikide hayır. İnönü gibi oda yerli üretime destek vermemiştir.                             

Çevrimdışı leventkepir

• DefenceTurk
  • *
  • -3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #629 : 02 Eylül 2018, 20:12:52 »
Yahu adam motorlu arabanın uçanını yapmış. Elde ne var ne yok vecihi hürkuş kendi motorunu yapmış ve uçmuş. Demem o ki bahane değil. Metal parçalarını feyz alıp yapmış. Uygun metali yapmış. Dökmüş yapmış. İşin malzeme yönü de az çok belli. Yani demem o ki. Bahane değil. Zamanın şartları günümüz için de geçerli. Neden bir vecihi çıkıp yapmasın ki. Ki grup halinde yapılıyor da. Jetimiz var Uçaksavar füzelerimiz var. Proximity Fuse da çok iyiyiz. Bizi güçsüz ve beceriksiz göstermeye çalışan aç kurtlar da var. Merhum İnönü'nün de hakkının teslim edilmesi gerekir. Fabrikalar onun döneminde kapatılmadı.

Zor biliyorum ama günümüzde parça sayısı fazla ve farklı ama biliminsanları gruplar halinde hala yapabiliyor.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2018, 13:04:27 Gönderen: leventkepir »