Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 298199 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #460 : 28 Mayıs 2018, 13:45:06 »
Arkadaşlar işlenmiş bir metal malzemenin sonradan testlerle karışım içeriğini belirlemek mümkünmdür ?

Spektral analiz ile mümkün.

Madem bu şans var. E senelerdir herkes motor yapmak kolay planları var yaparsınız önemli olan o motorun parçalarının o performansı verecek dayanımları sağlayacak metalurujik karışımlarını bilmek lazım demiyorlar mı ?

Açalım leopard 2a4 motorlarınde , t-70 helikopter motorlarından , f-16 motorlarını sokalım makineye. Alalım değerleri.

Sonra kendi tasarımlarda kullanalım .

Olmazmı ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #461 : 28 Mayıs 2018, 14:28:12 »
Zor değil. Ama kolay da değil!

Biz zaten yan sanayi olarak bir fosil yakıtlı motorun oldukça fazla parçasını üretebiliyoruz. Bunları bir araya getiremiyoruz nedense!

Malzemeyi bilmek işi çözmüyor. Aynı malzemeden iki farklı aşçı aynı yemeği farklı tadlarda yaparlar. Hatta işi bilmeyen biri berbat bir şey ortaya çıkarır. O nedenle işi öğrenmek gerek. Motoru yapacaksın. İçeriğini öğrendin diyelim. Kaç derece santigrada kadar ısıtman gerekir! içerisindeki boşlukları nasıl gidereceğini bilmen gerekir! İşlemek için hangi ısıl işlemleri yapman gerektiğini iyi bilmen gerekir! Sertleştirmek için hangi yöntemleri uygulaman gerekir iyi bilmen gerekir! Bütün bu işlemleri yaparken, üreteceğim sistemin sağlıklı çalışabilmesi için hangi ölçü aralıklarını sağlaman gerekir bilmen gerekir. Vs ...

İleri döküm teknolojileri, ileri kaynak teknolojileri, lazer teknolojleri, malzeme bilimi, gelişmiş imalat yöntemleri, gelişmiş tezgahlar vs çok şey gerekli.

Bunları yapanlar da bizler gibi insanlar olduğuna göre bizler de yapabiliriz. Tübitak gibi araştırma merkezleri, özel şirketlerin Ar-Ge merkezleri ve özellikle üniversiteler, daha çok çalışmalı ve üretmeli.

Ne yazık ki eğitim sistemimiz iyi değil. Ülkemizin her ilinde bir veya birkaç üniversite var. Ama eğitim kalitesi yok. Çünkü çoğu siyasi nedenlerle kurulmuş. Verilen eğitim mantığına göre öğrencilere uzman olmaları gereken her bilgi veriliyor. Ama nasıl veriliyor. Basit bir benzetme ile önüne bir sofra kuruluyor, 20-30 çeşit yemek konuluyor ve bunların hepsini ye deniyor. Mümkün mü? Öğrenci biraz ondan, biraz bundan, ezber, kopya vs dersi geçeyim derdinde. Bunların içerisinde gerçekten çok zeki olanlar işi öğrenip sıyrılabiliyor. Geri kalanı hep gelecek kaygısı içerisinde.

Artık 4. sanayi devrimi başlangıcındayız. Yakın gelecekte robot teknolojileri yapay zeka ile çalışacak. Sanayi üretimi neredeyse tamamen robotlarla yapılacak. Dünya  geneli bu yönde olacağı için bizim de buna uymamız gerek. Peki var mı bu teknoloji üzerine çalışan yerli firmamız? Mesela servo motor üreten bir firmamız var mı? Yazılımda yeterli seviyede miyiz? Daha cevaplanması gereken o kadar çok soru var ki!

Bugüne kadar bilime yeterince önem vermediğimiz ortada. Bugün de verdiğimiz önemi yeterli seviyede görmüyorum.

Altay tankını örnek alalım. Güney Kore'nin tankını yerlileştirdik. Gövdeyi vs yapabiliyoruz. Ancak motoru ve transmisyonu yapabiliyor muyuz. Başbakan çıkıp canlı yayında; kolay olan kısımlarını yapabiliyoruz, ancak zor olan kısımları Almanlarla yapmak istiyoruz vs demişti. Yıllarca seçim afişlerinde Altay tankını kullanan adamlar bunlar, yerli ve milli tank yapıyoruz diye!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #462 : 28 Mayıs 2018, 14:47:54 »
Zor değil. Ama kolay da değil!

Biz zaten yan sanayi olarak bir fosil yakıtlı motorun oldukça fazla parçasını üretebiliyoruz. Bunları bir araya getiremiyoruz nedense!

Malzemeyi bilmek işi çözmüyor. Aynı malzemeden iki farklı aşçı aynı yemeği farklı tadlarda yaparlar. Hatta işi bilmeyen biri berbat bir şey ortaya çıkarır. O nedenle işi öğrenmek gerek. Motoru yapacaksın. İçeriğini öğrendin diyelim. Kaç derece santigrada kadar ısıtman gerekir! içerisindeki boşlukları nasıl gidereceğini bilmen gerekir! İşlemek için hangi ısıl işlemleri yapman gerektiğini iyi bilmen gerekir! Sertleştirmek için hangi yöntemleri uygulaman gerekir iyi bilmen gerekir! Bütün bu işlemleri yaparken, üreteceğim sistemin sağlıklı çalışabilmesi için hangi ölçü aralıklarını sağlaman gerekir bilmen gerekir. Vs ...

İleri döküm teknolojileri, ileri kaynak teknolojileri, lazer teknolojleri, malzeme bilimi, gelişmiş imalat yöntemleri, gelişmiş tezgahlar vs çok şey gerekli.

Bunları yapanlar da bizler gibi insanlar olduğuna göre bizler de yapabiliriz. Tübitak gibi araştırma merkezleri, özel şirketlerin Ar-Ge merkezleri ve özellikle üniversiteler, daha çok çalışmalı ve üretmeli.

Ne yazık ki eğitim sistemimiz iyi değil. Ülkemizin her ilinde bir veya birkaç üniversite var. Ama eğitim kalitesi yok. Çünkü çoğu siyasi nedenlerle kurulmuş. Verilen eğitim mantığına göre öğrencilere uzman olmaları gereken her bilgi veriliyor. Ama nasıl veriliyor. Basit bir benzetme ile önüne bir sofra kuruluyor, 20-30 çeşit yemek konuluyor ve bunların hepsini ye deniyor. Mümkün mü? Öğrenci biraz ondan, biraz bundan, ezber, kopya vs dersi geçeyim derdinde. Bunların içerisinde gerçekten çok zeki olanlar işi öğrenip sıyrılabiliyor. Geri kalanı hep gelecek kaygısı içerisinde.

Artık 4. sanayi devrimi başlangıcındayız. Yakın gelecekte robot teknolojileri yapay zeka ile çalışacak. Sanayi üretimi neredeyse tamamen robotlarla yapılacak. Dünya  geneli bu yönde olacağı için bizim de buna uymamız gerek. Peki var mı bu teknoloji üzerine çalışan yerli firmamız? Mesela servo motor üreten bir firmamız var mı? Yazılımda yeterli seviyede miyiz? Daha cevaplanması gereken o kadar çok soru var ki!

Bugüne kadar bilime yeterince önem vermediğimiz ortada. Bugün de verdiğimiz önemi yeterli seviyede görmüyorum.

Altay tankını örnek alalım. Güney Kore'nin tankını yerlileştirdik. Gövdeyi vs yapabiliyoruz. Ancak motoru ve transmisyonu yapabiliyor muyuz. Başbakan çıkıp canlı yayında; kolay olan kısımlarını yapabiliyoruz, ancak zor olan kısımları Almanlarla yapmak istiyoruz vs demişti. Yıllarca seçim afişlerinde Altay tankını kullanan adamlar bunlar, yerli ve milli tank yapıyoruz diye!

Hocam güzel anlatmışsınız . Eyvallah.  Burdan yola çıkarak size ve arkadaşlara 4 soru sorayım.

1.) Yinede spektral analiz ve tasarım bilgisi bize gelistirme takviminde ciddi bir ilerleme kaydettirmez mi ?

2.) Tei deki f-16 motoru üretimi  motor parçası montajından mı ibaret yoksa üretim de  dahil midir ? Dahilse bize işleme teknolojilerinde fayda sağlamazmı ?

3.) Kara, deniz, hava araçlarının herhangi biri için modern bir motoru üretebilirsek atiyorum tfx  için 27.000 ib lii r&r-kale motoru bu projede kazanacağımız üretim ve işleme teknik ve teknolojilerinin tank motoru, helikopter motoru, gemi motoru yapımında bize faydası olurmu yine proje takvimlerini geriye çeker mi ?

4.) Bizim gibi savunma sanayiinde ilerlemek isteyen bir ülkenin savunma sanayisine eleman mühendis ve tekniker yetiştirmek ve savunma teknolojilerinde akademik çalışmalar yapacak bir üniversiteye ihtiyacı her projeden daha acil degilmidir ?  Burada öğrencilere son imkanları ve yurtdışından alanında uzman bilim adamlarını misafir öğretim üyesi olarak getirmek lazım değil midir ? Ve böyle bir kurumun orta vadede bize yararı ne kadar olur ?
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #463 : 01 Haziran 2018, 00:04:11 »
....
« Son Düzenleme: 07 Haziran 2018, 23:42:40 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #464 : 08 Haziran 2018, 08:20:50 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #465 : 08 Haziran 2018, 12:55:44 »
Çinin yaptığı 43 km'lik deniz köprüsünün videosunu izledim.1.5 milyar dolara yapmislar. biz 1-2 km'lik yavuz sultan selim köprüsünü 4.5 milyar dolara yapmayı nasıl başardık.bunuda aciklasin ateyizler
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #466 : 08 Haziran 2018, 13:18:26 »
Çesaretin varsa o köprüden geç. Ben geçemem.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #467 : 08 Haziran 2018, 15:02:20 »
yüksek demisken aynı yükseklikte başka  bir köprüyü yine Çinliler 218 milyon dolara yapmış. 4.5 milyar dolar nerdeeee , 218 milyon dolar nerde değil mi ? O değilde bir köprü 4.5 milyar dolar eder mi arkadas 3  Havalimanının maliyeti daha az duruyor köprünün yaninda
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2018, 15:03:09 Gönderen: Yabgu »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #468 : 08 Haziran 2018, 15:34:13 »
Gerçekten ilginç. 43 kilometrelik köprünün maliyeti 1,5 milyar dolar olması kafama yatmadı.

Bizim 3. Köprünün bedellinde acaba bağlanan yeni otoyollarıda dahilindemi?

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #469 : 08 Haziran 2018, 17:29:24 »
İstediği kadar yol dahil et. Adamlar denizin üstüne 43 km yol yapmış heralde kolay değildir. Yani görünüş itibariyle onun daha maliyetli olması gerekiyor gibi duruyor.