Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 291796 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #420 : 07 Nisan 2018, 20:16:00 »
@Serkan

Mehterin akp veya chp ile alakasını anlayamadım. Neticede 4. Murat döneminden buyana mehter olmuştur. Arada yasaklanma oldu. O dönem zaten Yeniçeri ocağı'da lağvedildi.

Cumhuriyet mehteri sahiplendi. Çünkü mehter Türk milletini övüyordu. Türk milletinin bandosudur. Sahiplenmesi gayet normal. Bende bir Türk olarak sahipleniyorum.

Osmanlı A tipik ve B tipik Türklerin bir arada kurduğu bir imparatorluktur. İlk zamanları tartışılıyor ama Ortadoğu toprakları alınınca Hilafet ile artık devlet siyasi mecburiyetler ilede A tipik görüntüye karar kıldı öyle şekil aldı. B tipik Türkler hep devlet bizim dedi devleti ele geçirmeye çalıştılar. Bunu en sonunda Cumhuriyet ile elde ettiler ve devlet A tipik Türklerden B tipik Türklere el değiştirdi. Bu süre zarfında da A tipik Türkler durumdan hoşnutsuz oldular ve devletlerini B tipik Türklerden geri almaya çabaladılar. Bunuda en nihayeti AKP ile başardılar ve devlet şimdi tekrar el değiştirip A tipik türklerin eline geçti. İşte mesela mehter takımı osmanlı zamanında B tipik Türklere aitti bu yüzden son döneme doğru ipler iyice gerilip kopunca kapatıldılar. Ne zaman açıldılar peki B tipikler iktidarı devleti ele geçirince yani cumhuriyet ile. Sonra AKP ile anlattım A tipikler tekrar geri geldiler. Ama biraz cehaletten mehteri osmanlı ile özdeşleştirdikleri için mehter bizim diyorlar. Sonra uyanacaklar yahu ne alaka mehterle bizim ne alakamız var kapatın hemen şunları bu B tipiklerin mehteriydi diyecekler.

Bu A tipik B tipik olayını bu ülkede bilmeden hiç bir şeyi izaha kavuşturamazsınız kafanızda. Bizmezseniz birilerine alet olursunuz CHP yi sosyal demoktrat AKP yi şeriatçı sanırsınız. İkiside değil halbuki iki partide aslında hayet milliyetçi partidir. MHP AKP neden aralarında sevişiyor anlıyormusunuz şimdi. Çünkü biri alenen milliyeti öbürüde aslında dinci değil milliyeçi. İkiside A tipik türk iktidarı derdinde.
beğen

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #421 : 07 Nisan 2018, 20:25:03 »
@Serkan
Mehterin akp veya chp ile alakasını anlayamadım.

Yeniçeri Ocağı, Bektaşi tarikatına bağlıydı. Bir söylenceye göre Ocağın kurucusu Hacı Bektaşi Velidir. Bilindiği üzere Hacı Bektaşi Veli Alevi Piridir, Alevi önderidir. @Serkan buradan hareketle, CHP' nin genel başkan ve kadrolarının Alevi olmasına vurgu yaparak Yeniçeri Ocağı CHP' nin değeridir diyor. Vaka-i Hayriye dediği şey Yeniçeri Ocağı' nın kapatılmasıdır. Yeniçeri Ocağı kapatıldığı gün binlerce ocak mensubu Yeniçeri öldürülmüştü. Bütün Bektaşi tarikatları kapatılmış, kapatılmayan tarikatlara Nakşibendi şeyhleri atanmıştı. Aynen bugün ki Kayyum atanması gibi... Öyle anlaşılıyor ki ona vurgu yapmak istiyor.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #422 : 07 Nisan 2018, 20:32:27 »
İkiside değil halbuki iki partide aslında hayet milliyetçi partidir. MHP AKP neden aralarında sevişiyor anlıyormusunuz şimdi. Çünkü biri alenen milliyeti öbürüde aslında dinci değil milliyeçi. İkiside A tipik türk iktidarı derdinde.

@Sekan konuyu çok güzel bir noktaya getirdi ancak yanlış sonuçlara ulaşmak üzere! MHP, Türk-İslam Sentezinin bayraktarıdır. AKP, Ümmetçi; Arap Milliyetçisidir. CHP,yse Kürtçülerin eline geçti. Tarihte ki en Türkçü parti Atatürk döneminin CHP' sidir. Mücadele Arapçılarla, Türkçüler arasındadır. Gök Tanrıya şükürler olsun ki bizlerde TÜRK MİLLİYETÇİSİYİZ. ASLINI İNKAR EDEN HARAMZADEDİR.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #423 : 07 Nisan 2018, 20:33:10 »
CHP de de tabiki A tipik B tipik türkerin mücadelesi var ezelden beri. Kılıçtaroğlı B tipiktir Baykal A tipiktir mesela. Bu ülkede kanarya severlerden avukatlar sanayicilere kadar her kesimin A tipik B tipik meselesi guruplaşması vardır. Feto nedir anlıyormusunuz sadece şeriatçıların fetocuların olayı değil olay A tipik B tipik mücadelesi kökeninde. Bu mücadele 500 yıllık bir mücadele en az AKP ile CHP ile alakalandırılıpta olay basite indirgenmesin bu iki parti devede kulak asıl büyük resimde.

Partikül sen yanlış haldesin kafan berrak değil haberin olsun neyin kavgasındasın haberin yok daha
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2018, 20:34:18 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #424 : 07 Nisan 2018, 20:34:16 »
@Serkan @Partikül
Bilmediğim konuda yorum yapamayacağım. Biraz araştırayım.

@Partikül

https://youtu.be/kJKfdxCH1KU

Burada, Erhan Afyoncu, Osmanlıda ki  Türk'lerin durumunu anlatıyor. Bak istersen 10.00 dkk sonrasında bahsediyor. Yorumlarını bekliyorum.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #425 : 07 Nisan 2018, 20:42:29 »

Partikül sen yanlış haldesin kafan berrak değil haberin olsun neyin kavgasındasın haberin yok daha

:) hadi canım sende. Kafam gayet net. Sen meseleyi her zaman ki gibi mezhep özelinde değerlendiriyorsun. Yani öyle anlaşılıyor. A tipik, B tipit dediğin kesimin genel özelliklerini açıklar mısın? Eminim ki sonuç Alevi-Sünni meselesine çıkacaktır. Kimin kafası daha netmiş efendi?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #426 : 07 Nisan 2018, 20:47:51 »
@Partikül

Akp'nin arap milliyetçiliğiyle yakından uzaktan alâkası yok. Sen şunu karıştırıyorsun, Ehli sünnet üzere yaşamak isteyen müslüman ile Arap milliyetçiliğini karıştırıyorsun. Ehli sünnet müslüman; kendine peygamber efendimizi model alır. Onun ahlakıyla ahlaklanır. Onun gibi yaşama gayretinde olur. Bu arap milliyetçiliği değildir. Mesela Cristiano Ronaldo'ya sempati duyan çocuğu hayal et. Onun gibi saç modeli yapar, onun formasını giyer, onun gibi futbol oynamak ister vs ama hiç bir zaman bi Portekizli değildir. Veya Real Madridli değildir.
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2018, 20:49:01 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #427 : 07 Nisan 2018, 20:54:57 »
A tipik B tipik diyorum Alevi Sünni değil. Bu mevzu çok derin çok şiddetli hatta çok kanlı geçmişi olan bir mevzudur ama hiç bir zaman kesimler buna alevi sünni diye isim takmadılar iki tarafta bu ayrılıkçı ifadeden kaçındı elden geldiğince. Bu özen bir şeydir tabudur iki kesimdede bir çeşit centilmenlik anlaşmasıdır. Bu yüzden alevi sünni diye konuşmuyoruz konuyu a tipik b tipik diye konuşuyorum. Bilinmesi gereken mevzunun bu ülkede bu olması. Biraz abartılı gelebilri ama gerçekten 500 yıldır mevzu sadece budur bu yüzden bu ülke Fransa olamıyor bu kavga yüzünden hiç dikkatimizi toplayamadık hep savunmada yaşadık. Cumhuriyet niye kalkınamadı çünkü aklının yarısından çoğunu başka mevzuya bu mevzuya ayırdı. Şimdi yine terse döndü yine kavga var yine akılların yarısı sistemi korumaya yöneldi. Bizim ömrümüz yetmez bu işi çözmeye onu söyleyim. Türkiye ulusal birliğini kuramamış buna halen uğraşan bir ülkedir. İtalyanlar küçük devletleri bir araya getirip İtalya yı Almanlar küçük Almanları bir araya getirip Almanya yı Amerika eyaletleri bir araya getirip Amarikayı kurdu buna ulusal birliği kurma deniyor 18 yy gibi ülkeler tek tek bunu başardı. Biz ise böyle bir sorunu yok gibi görünürken hep vardı ve halen devam ediyor. Bir uzlaşıda anlaşamadı Türkler maalesef daha. Bu ne zaman sağlanacak biliyormusunuz. Bu yüzyıl ortalarından sonra artık insanların A tipik B tip ne ulan dediği ikisinide pek takmadığı çağdaş devirlerde. Daha köylüyüz buna hazır değiliz ama olacak merak etmeyin kimse A tipik B tipik olduğunu bile bilmeyecek bir gün gelecek bu ülkede.
beğen

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #428 : 07 Nisan 2018, 21:47:07 »
@Partikül

Burada, Erhan Afyoncu, Osmanlıda ki  Türk'lerin durumunu anlatıyor. Bak istersen 10.00 dkk sonrasında bahsediyor. Yorumlarını bekliyorum.

Videoyu izledim. Genel kanaatim odur ki, birtakım gerçekleri söylemek istese de söyleyememektedir. Dili varmıyor. Mesela, Türkleri aşağılama diye bir şey yoktur. İnternette bir takım şiirleri  falan dile getiriyorlar; aslı astarı yoktur -dedikten sonra; Osmanlı sadece Türkleri aşağılamamıştır ki, Arapları da, Hristiyanları da aşağılamıştır. Daha doğrusu devlet düzenine karşı gelenleri aşağılamıştır -diyor. Peki Türk milleti devlet düzenine niye karşı geldi? Çünkü devlet Türk devleti olmaktan çıkmıştı.

Kısacası saray tarihçiliği yaparak, bilim adamı kimliğine zedelemiştir. Yaptığı iş aydın onuruna yakışmaz. Aydın olan kişi çok bilen değil; düşüncenin namusuna, dürüstlüğüne sadık kalan kişidir. Burada Atatürk' ün büyüklüğüne bir kez daha şahit oluyoruz. tarih yazanlar, tarih yapanlara sadık kalmazsa; hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır demişti.

İşte bu nedenle; tarih saptırmalarının önüne geçebilmek ve milletine hesabını verebilmek için 1927 CHP kongresinde Büyük Nutku' nu okumuştur. NUTUK;

1919 senesi mayıs aynın 19' ncu günü Samsun' a çıktım. Genel manzara ve vaziyet şu şekildeydi diye başlar. ve saltanatım kaldırılmasına geldiğinde Osmanlı hanedanının aslında ne olduğunu apaçık ifade eder. Yönetimi hanedandan alıp Türk milletine verdik diyor. Afyoncu' da TV ye çıkmış ahkam kesiyor. Türk' ü aşağılama diye bir şey yoktur; Kuruluş döneminin ifadeleridir diyor! Atatürk Nutku' nda açık açık hesap veriyor. Ve o dönemin bütün büyük zatları hayattadır. Yani arkadan konuşmuyor, iftira atmıyor; yüzlerine söylüyor. Hiç birisi de itiraz edememiştir. Bazıları Atatürk öldükten sonra hatıralarını yayınlayarak bugün ki zırvalığın oluşmasına ön ayak oldular.

Kısacası Osmanlının övülecek fazla bir şeyi yoktur. Hanedanlıktır, devşirme usulüdür, Türklüğü dışlamıştır -ve nihayatinde yıkılıp gitmiştir. Yıkılmasının nedenleri de bunlardır. İşte Atatürk devletin ilelebet yaşayabilmesi için; devleti aslına yani Türk milletine teslim etmiştir. Asıl olan millettir, hanedanlar gelir geçer.

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #429 : 07 Nisan 2018, 22:06:49 »
@Partikül

Videoyu izledim. Genel kanaatim odur ki, birtakım gerçekleri söylemek istese de söyleyememektedir. Dili varmıyor. Mesela, Türkleri aşağılama diye bir şey yoktur. İnternette bir takım şiirleri  falan dile getiriyorlar; aslı astarı yoktur -dedikten sonra; Osmanlı sadece Türkleri aşağılamamıştır ki, Arapları da, Hristiyanları da aşağılamıştır. Daha doğrusu devlet düzenine karşı gelenleri aşağılamıştır -diyor. Peki Türk milleti devlet düzenine niye karşı geldi? Çünkü devlet Türk devleti olmaktan çıkmıştı.

Kısacası saray tarihçiliği yaparak, bilim adamı kimliğine zedelemiştir. Yaptığı iş aydın onuruna yakışmaz. Aydın olan kişi çok bilen değil; düşüncenin namusuna, dürüstlüğüne sadık kalan kişidir. Burada Atatürk' ün büyüklüğüne bir kez daha şahit oluyoruz. tarih yazanlar, tarih yapanlara sadık kalmazsa; hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır demişti.

İşte bu nedenle; tarih saptırmalarının önüne geçebilmek ve milletine hesabını verebilmek için 1927 CHP kongresinde Büyük Nutku' nu okumuştur. NUTUK;

1919 senesi mayıs aynın 19' ncu günü Samsun' a çıktım. Genel manzara ve vaziyet şu şekildeydi diye başlar. ve saltanatım kaldırılmasına geldiğinde Osmanlı hanedanının aslında ne olduğunu apaçık ifade eder. Yönetimi hanedandan alıp Türk milletine verdik diyor. Afyoncu' da TV ye çıkmış ahkam kesiyor. Türk' ü aşağılama diye bir şey yoktur; Kuruluş döneminin ifadeleridir diyor! Atatürk Nutku' nda açık açık hesap veriyor. Ve o dönemin bütün büyük zatları hayattadır. Yani arkadan konuşmuyor, iftira atmıyor; yüzlerine söylüyor. Hiç birisi de itiraz edememiştir. Bazıları Atatürk öldükten sonra hatıralarını yayınlayarak bugün ki zırvalığın oluşmasına ön ayak oldular.

Kısacası Osmanlının övülecek fazla bir şeyi yoktur. Hanedanlıktır, devşirme usulüdür, Türklüğü dışlamıştır -ve nihayatinde yıkılıp gitmiştir. Yıkılmasının nedenleri de bunlardır. İşte Atatürk devletin ilelebet yaşayabilmesi için; devleti aslına yani Türk milletine teslim etmiştir. Asıl olan millettir, hanedanlar gelir geçer.
Türk tarihinin en güçlü dönemi Osmanlı dönemidir.Ilber Ortaylidan , Erhan Afyoncudan daha mi  iyi biliyorsun komik duruma düşüyorsun farkında mısın!