Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 297967 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #1210 : 16 Nisan 2022, 20:03:33 »
Tamam anladık Anadolu yıldız savaşçıların üssü olmadığını biliyoruz. Şiir lerden esinlenerek yaşadığımız toprağı ve milleti göklerde tutmasını severiz. Bu belki atalarımızdan kalma spiritüel  Bir kültür mirası. Ama stratejik olarak gayet gözde bir konumda .

Sen de eleştirinde sağ olasın Anadolumuzu Atlantis gibi batırıp yerin dibine soktun
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2022, 11:14:20 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1211 : 16 Nisan 2022, 21:03:57 »
Gerçek anlamda dünya hakimiyetini kitalararasi hakimiyet demektir...bundan bahsetmek istiyorsanız, bunun yolu açık denizlerin hakimiyetinden geçer...çeşitli evrelerde Gerçek anlamda dünyaya hakim olmuş ya da buna  aday olmuş bütün ülkeler açık denizlere hakim olmuş  ülkelerdir..

Dönemine göre birkac örnek Portekiz, İspanya, İngiltere, ABD..

Dünyanın en büyük devletini mogollar kurmuş ama dünya hakimiyetinden bahsedilmiyor..

Cin dev gibi ulke, tarih boyunca dünyanın en büyük ekonomik ve askeri güçlerinden biri ama kimse dünya hakimiyetinden bahsetmiyor en azindan şimdilik.. onun için peynir ekmek gibi gemi inşaa ediyorlar

Açık denizlere hakim olmadan büyük devlet, büyük güç vs olunmaz demek değildir bu ama dünya hakimiyeti ayri bir seviye..ozellikle bu çağda dünyanın her kıtasında oyun kurucu olabilmek demek..

Kafam atti mi benden 5000km uzaktada olsan filomu 3 4 gün içinde kapına dayar üzerine çokerim diyebilmektir..
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2022, 21:09:54 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1212 : 26 Nisan 2022, 21:12:51 »
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bugün 21.00’de, TRT Haber’in canlı yayın konuğu olacak....

Müjde gelir mi acaba...

*2.sistem S-400 gelecek diyor... Zaten anlaşmada 2 sistem maddesi varmış
* Altay tankı gecikti ama hala Almanya'yı suçluyor...
*SAMP/T  , PATRİOT alsak 3 yıl teslimat veriyorlar...Zaten 3 yıla Siper olur...
*Güdümlü topçu mermisi 1 yıl sürer uğraşıyoruz
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2022, 21:44:57 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1213 : 26 Nisan 2022, 23:34:09 »
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, bugün 21.00’de, TRT Haber’in canlı yayın konuğu olacak....

Müjde gelir mi acaba...

*2.sistem S-400 gelecek diyor... Zaten anlaşmada 2 sistem maddesi varmış
* Altay tankı gecikti ama hala Almanya'yı suçluyor...
*SAMP/T  , PATRİOT alsak 3 yıl teslimat veriyorlar...Zaten 3 yıla Siper olur...
*Güdümlü topçu mermisi 1 yıl sürer uğraşıyoruz
Yıllarca Almanyaya her lafı edip hala en kritik sistemlerde Alman insafına kendilerini bırakmanın adı nedir stockholm sendromu mu ? Mazoşizm mi ? Tuhaf ülkeyiz vesselam.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1214 : 04 Mayıs 2022, 11:36:24 »
Netflix 'te Yakamoz s-245  dizisini izledim.
yahu Umut komutan  sonuna kadar haklı çıkmasına rağmen suçlu konumuna düşüyor.

DON'T LOOK UP  diye bir filim vardı,  o  geldi aklıma.
tüm gerçekler  göz önünde, ;  ama  kimse bakmak istemiyor.
bu dizide de buna benzer tuhaf bir  aksama var,  Umut her şeyi  milletin gözüne sokmaya çalıştıkça  adamlar görmemek için özel bir çaba içine giriyor neredeyse.
tabi  DON'T LOOK UP  kendi içinde gayet mantıklı;  çünkü  orada yukarıya bakmayın diyenler   ülkenin saygın kişileri, ,  orada millet
 bu kişilere güveniyor  doğal olarak;  ama burada denizaltı komutanı personelinin  önüne belge koyduğu halde niyeyse kimse adama güvenmiyor.
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2022, 11:55:07 Gönderen: korsan »

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1215 : 03 Haziran 2022, 23:18:01 »
Bugün webde gezerken süper bilgisayarlar konusu ilgimi çekti. İnanılmaz bir yarış var bu alanda... Tabi süper bilgisayarlar konusunu araştırırken bundan birkaç yıl önceki en iyi süper bilgisayarın Çindeki "savunma sanayi teknolojileri üniversitesi"nde olduğunu gördüm. Bilgisayar dışında böyle bir üniversitenin varlığı çok ilgimi çekti. Adamlar savunma sanayii şirketlerine hazır eleman yetiştiriyor. Birkaç yıl önce havelsan genel müdürünün tecrübeli eleman sıkıntısı çekildiği sohbeti geldi aklima.. Böyle bir üniversite Türkiye için gercekten iyi birsey olabilir diye düşündüm tabi sonradan niyeti açık okul bu öğrencileri açık hedef yapabileceğini (akıl çelme açısından) düşünerek arada kaldım. Her neyse konum süper bilgisayarlar ve dünyada özellikle Çin,  Amerika ve Japonya arasında inanılmaz bir prestij savaşı yaşanıyor. Şuan Japonlar ikinci siradaki amerikan bilgisayarından 3 kat hızlı işlem yapıyor. Sıralamada 10.sirada Suudi arabistana ait süper bilgisayar ilgimi çekti. Suudi Arabistan bile girmiş bu işe... He parası var girmiştir diyeceksiniz ama girmişler sonuçta... Bizde aselsan , Tusas , TÜBİTAK gibi kurumlar için süper bilgisayar lazım midir değil midir bilmiyorum ama en azından ülke prestiji açısından kıyısından köşesinden bu alana girilmesini düşünüyorum. Sonuçta uzay diyoruz,  MMU diyoruz TÜBİTAK gibi bir kurumda nice bilimsel çalışmalar yapılıyor. İllaki kullanılır. 2020de Sanayi ve teknoloji Bakanı Türk bilimadamlarinin dünyadaki en iyi 5 süper bilgisayara erişim sağlama imkanına kavuştuğunu söylemişti. İyide neden kendimiz için yapmiyoruzda elin Cinlisinin , Amerikalisinin bilgisayarına gidiyoruz. Bu bilgisayarları kullanman demek yaptığın işlemin yada hesaplamasının veya her ne halt edeceksen onun bilgisayar sahibi kişiye teslim edilmesi demektir. Yanilmiyorsam Amerikalilar PS4  konsollarindan süper bilgisayar yapmışlar.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1216 : 03 Eylül 2022, 04:13:31 »
Gecen pazar bir değişiklik olsun diye markete girip kacak olarak da satılan seylan caylarindan bir paket aldım. Bir kaşık karadeniz çayına bir iki tutam olacak şekilde demleyip 3 4 bardak içtim. Cayin rengi kırmızı kahverengi tonlarında çıkıyor tadı normal içtiğim caylara göre ağır geldi. Uykumu fazlasıyla açtı. Daha önce çay içip hic böyle uykum açılmamıştı sanki ilac almis gibiyim gecenin dördü oldu hala uykum yok.Googleda bir iki arama sonucuna bakarak seylan çayının kacak olarak satilanlarinda kömür bazlı boya kullanıldığını çaya kahverengi rengini verdiğini okudum hemen evham yapmayıp arama sonuçlarından cayin kafein  değerlerinin yüksek olduğunu gördüm. Aldığım çaya baktım kafein değeri yazmıyor. Icime kuşku düştü malum denetimsizlik ve skandallar ülkesiyiz bu cayin içerisinde kömür bazlı veya daha farklı zararlı maddeler olabilir.
Araştırmaya devam edeceğim aldığım çay zararlı maddelerin bulunmadığı bir caysa hafta sonu olmak kaydıyla kullanmaya devam edeceğim. Şüphelerim geçmezse de çöpe atarım artık.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2022, 04:17:52 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #1217 : 07 Eylül 2022, 23:36:52 »

Bursa da bu adamlar uçak yapmışlar. Uçaksan diye aratırsanız bildiğin sanayide bir yerde iki üç kişinin işi.
Demek istediğim uçak değil Bursa aslında. Bursa ilk konserveden ilk kamyona otobüse karoseri ye otomobile makinelere tekstile her şeyin bu ülkede ilk filizlendiği şehirdir. Türkiye'de on tane daha Bursa olsa Fransa olurduk. Mesela Türkiye de metro furyası başladı her şehir raylı taşımaya geçtiği gibi Bursa da geçti ama bir farkla kendi trenlerini de ürettiler şimdi ihraç ediyorlar. İnternet geldi Türk sitelerinin en birinci hosting firmaları Bursa da duruldu belki bu site bile Bursa dan yayın yapıyordur. Adamlar uçak yapmışlar bir tane daha bar A plast mı B plast mı ne bir Alman firmasını satın almıştı üretimi taşımıştı bir uçak firması daha var Bursa da. Mesela hava alanlarını kendileri yaptı İstanbul- Bursa arasında yıllarca yolcuyu kendileri taşıdı THY değil. Mikroişlemci filan haberleri oradan geliyor hep.  Mesela Türklerin dünyaca tanınan yemeği nedir dönerdir oda Bursa da icat edildi. Öylede horlanmış bir şehirki daha tren yolu bile yok yeni yapılıyor. Devlet hava alanını bile yeni yaptı en büyük şehirlerden biri halbuki.

Bunu şehrin ne özelliği var size söyleyim. Bütün hikaye işte bu okul. Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi

https://www.youtube.com/watch?v=gbenl0G9v8s
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2022, 23:41:25 Gönderen: re »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #1218 : 15 Eylül 2022, 13:16:21 »

TOKİ böyle 5 katlı yeşil alanlı garajlı tenis kortlu basket sahalı evler yapıyor iyi güzel buda lazım yatay şehirleşme filan anladık ama aşağıdaki gibi konutlara da ihtiyaç var. Yap 1+0 yada 1+1 yada 2+1 şöyle bir site insanlara 700 bine satacağına 250 bine satmaya çalış şehrin bir tansiyonunu düşürsün konut anlamında. Herkes karı koca iki çocuk değilki öğrencisi var bekarı var dulu var boşananı var çocuğu ile başını sokacak bir yer arayanı var yaşlanınca yalnız kalıp sokakta kalma korkusu yaşayanı var başını sokacak ev arayanı var. Herkese otoparklı yürüyüş yollu yeşil alanlı ev önerilmezki fakiri var az fakiri var çok fakiri var TOKİ projelerini ben beğenmiyorum

Ben devlet olsam her şehre çokça şöyle sosyal bir mahalle yapardım. Ayrıca kimi insanlarda böyle hıncahınç yaşamayı 'da seviyor. İstanbul'a 20 biner dairelik şöyle iki tane mahalle yapın İstanbul'da konut regülasyonunu kira disiplinini ev fiyatlarını ayarlar

« Son Düzenleme: 15 Eylül 2022, 13:29:47 Gönderen: re »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1219 : 15 Eylül 2022, 13:45:16 »
Çok çirkin, gözümü bozdu, midem bulandı.