Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 291968 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #1180 : 20 Kasım 2021, 16:15:55 »
kar zarar hesabında toplumun %90'lık bir kesimi yanılgı içinde bence.
şöyle ki, on yıl önce atıyorum  100000'e aldığımız evi bu gün 450000'e satıyoruz ve   %400 küsürlük bir fiyat farkı buluyoruz.
bir ev alıp on yılda köşeyi döndüğümüzü düşünüyoruz;  ama  işin aslı  köşeyi döndüğümüzü düşünmüyorum ben.
on sen önce 100000'e  aldığımız evi bu gün 450000'e satıyoruz da,  bu 450000 ile ev almak istediğimizde yine bir tane ev alıyoruz,  o zaman  bu nasıl köşeyi dönmek oluyor?
böyle kar olmaz.  kar şöyle olur:  on yıl önce 150000'e aldığım evi bu gün 450000'e sattığımda, bu aldığım 450000  ile gidip iki tane daire alabiliyorsam işte bu kardır.
baktığımız zaman toplumumuzda genel  çoğunluğun konut alım satım  işlerinde bu şekilde bir kar göremiyorum ben.
rakam değişiyor sadece,  millet köşeyi döndüğünü sanıyor; ama köşeyi dönme durumu yok,  on yıl önce de bir daireydi,  on yıl sonra da bir daire ediyor;  yani  satın alabildiğin şey aynı,  alım gücünde bir değişiklik bir artış yok.
hepsi için  olmasa da, büyük çoğunluk için geçerli bu kar yanılsaması.

dün bir yere yazmış adam, kredi kartından para çekip dolar almış,  trajikomik.
ben de bir hesap yaptım, örneğin  vatandaşın elinde 5400 kadar olsa ve 600'dan altın almış olsaydı ne olurdu?
dokuz gram altın alırdı.
peki bu altını 650'den bozdurup karını yapsaydı ne olurdu?
5850  Lira,  evet noktasal olarak 850 TL kar var;  ama    örneğin  petrol ürünlerine de zam geldi,  başka şeylere de zam gelmiştir.
850 Lira ile, eskiden mesela bir telefon alabilirdin,  bu gün  alabiliyor musun?
hayır.
850 Lira ile eskiden depoyu kaç kere doldurabiliyordun?  şimdi kaç kere doldurabiliyorsun?
demek bu 850 Liralık kar da,  önemli oranda rakamsal artış;  ama aynı oranda alım gücü artışı sunamıyor.
yani diyeceğim, kredi kartından para çekip altın alan vatandaş ta, aslında ne  kendisini tam olarak zengin edebiliyor,  ne ülkeye  faydası dokunuyor.

lokantaya gidiyorum,  altı Lira'ya  lahmacun yiyeceğim;  ama garson diyor ki, 20 TL  siparişe %50  indirim varmış.
yarı yarıya indirimi duyunca  üstüne atlıyorum,  siparişi veriyorum; siparişle beraber  fatura da geliyor, fatura on Lira.
la oğlum  Korsan,  normalde altı Lira ödeyeceğin yerde on Lira ödemiş oldun,  bu nasıl kar?
hani  altı Lira'ya karnını doyurup, dört Lira'ya da  çekirdek alıp  akşam dizi izleyecektin?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1181 : 20 Kasım 2021, 16:32:58 »
Siyasal İslamcılar paranın tadını aldı....
Artık iflah olmazlar...Kanına para virüsü giren insandan hayır gelmez...
Kuyruğunu yiyen yılan gibi kendilerini bitirecek bunlar...

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1182 : 21 Kasım 2021, 14:00:33 »
https://streamable.com/v2aaxx

Atatürk'ün 1923'te verdiği demeç.
şunu dinleyip Atatürk'e saygı duymamak mümkün değil,  hem çok iyi bir komutan,  hem çok iyi bir diplomattı.
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2021, 14:05:11 Gönderen: korsan »

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1183 : 20 Aralık 2021, 14:36:48 »
nas ile nass aynı değilmiş,  oturdum ve  farkını araştırdım  belki cahillikten kurtulurum diye.
şimdi inanamayacağınız bir şey  açıklayayım,  öğrendikten sonra boyumu ölçtüm;  ama hiç uzamamışım.
arasındaki farkı öğrenmek   hayatına ne kattı?
derseniz,  hiç.
niye öğrendin?  derseniz,  bilmiyorum,  anlayamadım niye öğrenmek zorunda kaldığımı.

bir de eyyamıbahur vardı,  o da  kavurucu sıcaklar anlamındaymış;  hatta eskiden köpek terleten sıcakları da denilirmiş.
bunu da öğrendim;  ama niye öğrendim? 
bilmiyorum,  anlamadım.
öğrenmek hayatıma ne kattı?
hiç.

insanlara "cahil"  derken  biraz durup düşünmek gerek.
eyyamıbahuru  veya nas ile nass arasındaki farkı bilmiyorum diye   cahil olduğumu hiç düşünmüyorum.

batıda  bunu yapsan tazminat davası açılır  yahu!
oldu olacak küfür edin insanlara  bari.
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2021, 14:40:16 Gönderen: korsan »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1184 : 20 Aralık 2021, 15:01:06 »
nas ile nass aynı değilmiş,  oturdum ve  farkını araştırdım  belki cahillikten kurtulurum diye.
şimdi inanamayacağınız bir şey  açıklayayım,  öğrendikten sonra boyumu ölçtüm;  ama hiç uzamamışım.
arasındaki farkı öğrenmek   hayatına ne kattı?
derseniz,  hiç.
niye öğrendin?  derseniz,  bilmiyorum,  anlayamadım niye öğrenmek zorunda kaldığımı.

bir de eyyamıbahur vardı,  o da  kavurucu sıcaklar anlamındaymış;  hatta eskiden köpek terleten sıcakları da denilirmiş.
bunu da öğrendim;  ama niye öğrendim? 
bilmiyorum,  anlamadım.
öğrenmek hayatıma ne kattı?
hiç.

insanlara "cahil"  derken  biraz durup düşünmek gerek.
eyyamıbahuru  veya nas ile nass arasındaki farkı bilmiyorum diye   cahil olduğumu hiç düşünmüyorum.

batıda  bunu yapsan tazminat davası açılır  yahu!
oldu olacak küfür edin insanlara  bari.

Konuyu anlayamadım. ::)
Merak ediyorum ama öğrenince benim de boyum uzamayacak, hayatıma bir şey katmayacak diye düşünüyorum.
O nedenle de boş ver diyorum.  ;D 8)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1185 : 20 Aralık 2021, 15:48:43 »
araştırmanıza gerek yok,  vaktinize yazık.
hayır,  öyle bir söylüyorlar ki,  sanırsınız birisi sure adıyken öbürü sicim teorisi gibi bir şey.
ikisi de dinle ilgili,  ikisi de oraya dayanıyor.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1186 : 25 Aralık 2021, 02:09:42 »
Alıntı
SAHA İSTANBUL @sahaistanbul

Senin ilk gördüğün savunma sanayii projesi hangisi ?

#MilliTeknolojiHamlesi

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1187 : 25 Aralık 2021, 08:18:13 »
Atmaca  :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1188 : 25 Aralık 2021, 20:30:12 »
alpagu

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *