Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 297912 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #980 : 17 Ağustos 2020, 12:57:16 »
Hocam,Ustad,gibi sifatlarin kullanimi sanirim artik gunluk konusma dilimizin bir parcasi. Belirtilen siffatlarin  kullanim amacinin kisiye belirtilmekte olan, saygiyi icerdigini dusunuyorum.

Sayet Hocam,Ustad ... gibi sifatlari kullanmak istemiyorsak genel siffat olarak Sayin"Sn" demek yeterli olacagi kanisindayim.

Arkadaslar sanki bazen detaya takiliyoruz. Paylasilmakta olan gorusun,yapilan yorumun icerigine odaklanip  analiz etmektense, kisinin seceresine ,nerede yazdigi ,hitap sekline odaklaniyoruz sanki . ;)
Türk kültüründeki şekilcilik özelliği olmalı!!

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #981 : 17 Ağustos 2020, 13:00:13 »
Üstat sözcüğü sizden konuyu daha iyi bildiğine inandığınız, ya da konusunda hakikaten uzman imajı veren kişilere kullanılabilecek bir yakıştırma. Karşı tarafın egosunu okşamak için kullanılan bir sözcük.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #982 : 17 Ağustos 2020, 13:27:06 »
Üstat sözcüğü sizden konuyu daha iyi bildiğine inandığınız, ya da konusunda hakikaten uzman imajı veren kişilere kullanılabilecek bir yakıştırma. Karşı tarafın egosunu okşamak için kullanılan bir sözcük.

Evet neticede saygi icerikli  Sn Yasar

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #983 : 17 Ağustos 2020, 15:10:27 »
Arkadaşlar,
Uzun süredir beni meşgul eden bir konuyu buraya taşımak istedim;
Bazı forumdaşlar biribirilerine hitap ederken sık sık “HOCAM” sözcüğünü kullanıyorlar. Bana da bu şekilde hitap edildi bir çok kez. Garibime gidiyor. Ben Hacı-Hoca değilim. Öğretmende değilim. Bu sözcük karşıdakine saygı anlamında kullanılıyorsa da bence anlamsız. Hacı-Hoca anlamında kullanılıyorsa, ben kendimi Hacı-Hoca takımı olarak görmediğim için bunu kendime hakaret olarak görürüm. Türkçemizdeki “SAYIN” sözcüğü zaten  saygı duyulan kişi anlama geliyor. Onu neden kullanmıyoruz?
Düşüncelerinizi ve konuyu aydınlatıcı yorumlarınızı beklerim.

Hocam, rica ediyorum simdi bu sifat mi kaldi bunu dert edecek?

Geniskapsamli atribütün ben sadece positif anlamini görüyorum.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #984 : 17 Ağustos 2020, 17:08:31 »
Benim bilgim odur ki,  bu ''hocam'' kelimesi 68 kuşağından hızlı solcularının kullandığı bir jargondur. ODTÜ' lü öğrenciler birbirlerine sürekli HOCAM derlermiş... Kimileri de bu Hocam kelimesini Deniz Gezmiş' in meşhur ettiğini söyler... İşin doğrusu hangisidir bilemiyorum ama zamanla bu jargon; sağcısı solcusu herkesin kullandığı bir ifade şekli haline geldi. Aynı zamanda pratiktir de... Örneğin ''Sayın Partikül'' diyene kadar hocam der geçersin:) ha... alınan arkadaşlar varsa, ona da saygı duymak lazım.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #985 : 17 Ağustos 2020, 17:52:29 »
Benim bilgim odur ki,  bu ''hocam'' kelimesi 68 kuşağından hızlı solcularının kullandığı bir jargondur. ODTÜ' lü öğrenciler birbirlerine sürekli HOCAM derlermiş... Kimileri de bu Hocam kelimesini Deniz Gezmiş' in meşhur ettiğini söyler... İşin doğrusu hangisidir bilemiyorum ama zamanla bu jargon; sağcısı solcusu herkesin kullandığı bir ifade şekli haline geldi. Aynı zamanda pratiktir de... Örneğin ''Sayın Partikül'' diyene kadar hocam der geçersin:) ha... alınan arkadaşlar varsa, ona da saygı duymak lazım.
+1
Ben 1971 lise mezunuyum. Öğretmenlerimize Lisede “hocam” derdik. Sonra 6 yıl Yurtdışı yüksek eğitim  + 12 sene Türkiye’de çalışma dönemi derken 21 yıl yurt dışı çalışma dönemi sene 2011 ; yurda dönüş. Hala bu jargon yok. Son 5-6 yıldır bu “jargon” ile karşılaşıyorum. Belki bana rast gelmedi. Garipsiyorum. Ama arkadaşların neden kullandığını da anlamaya başlıyorum. Açıklama için sağolun.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2020, 18:05:12 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #986 : 17 Ağustos 2020, 18:03:29 »
ÜSTAT kelimesiyse, genelde MALİYECİLERİN kullandığı bir jargondur. Maliyeciler, Hesap Uzmanları, Vergi Müfettişleri, Mali Müşavirler, Yeminli Mali Müşavirler falan... bunlar birbirlerine sürekli ÜSTAT diye hitap ederler. Üstat aşağı, üstat yukarı! Savunma forumlarında bu kelimeyi -bir ihtimal- ben meşhur etmiş olabilirim:)

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #987 : 17 Ağustos 2020, 18:14:52 »
+1
Ben 1971 lise mezunuyum. Öğretmenlerimize Lisede “hocam” derdik. Sonra 6 yıl Yurtdışı yüksek eğitim  + 12 sene Türkiye’de çalışma dönemi derken 21 yıl yurt dışı çalışma dönemi sene 2011 ; yurda dönüş. Hala bu jargon yok. Son 5-6 yıldır bu “jargon” ile karşılaşıyorum. Belki bana rast gelmedi. Garipsiyorum. Ama arkadaşların neden kullandığını da anlamaya başlıyorum. Açıklama için sağolun.

Rica ederim... Dediğim gibi, bu ifadenin hacı-hoca takımıyla hiç bir alakası yoktur. Tamamen sol jargon, müsebbibi muhtemelen Deniz Gezmiş olsa gerek! Yakalanmamak için herkes birbirine hocam dermiş:)

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #988 : 17 Ağustos 2020, 20:28:48 »
Valla ben savunma sanayisi hakkında belli bir bilgi birikim ve anlama kabiliyeti olan arkadaşlara Hocam diyorum. Hem kolay ve kısa da oluyor malum japonca karakterde nicki olan arkadaşlarımız var.  :)

Vallahi siyasal bir amacım yok. Moskofu da sevmem moskofçuyu da
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #989 : 01 Eylül 2020, 23:42:03 »
Geçenlerde (bayaga oluyor) uluslararasi bir csgo turnuvası izlerken dikkatimi çekti. Turnuvanın sponsoru amerikan hava kuvvetleriydi. Benim gibileri es geçersek csgo izleyici kitlesi çok genç bir kitledir. Adamlar o genç kitleye kendini tanıtıyor. Ben varım diyor. Bir kârı yok turnuvadan.. Koskoca amerikan hava kuvvetleri ama en alakasız yerde bile reklamını yapıyor. Ilginç gelmişti bana