Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 291985 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #970 : 13 Ağustos 2020, 11:50:52 »
Üç kuruşluk adamlar geliyor burada abilik tasliyor. Adres bulamayan postaci, fatura mi dagitacak?

Parasi olana kul olanlar, para bitince gerilirler tabi!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #971 : 13 Ağustos 2020, 18:30:44 »
Hani iki mignatizin ayni polarisazyonla birbirlerini nasil iter. Farkinda degilsiniz ama sizin ikinizinde cok ortak noktalariniz var. Hemde beya cok ortak noktalariniz var.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #972 : 13 Ağustos 2020, 18:35:44 »
Üç kuruşluk adamlar geliyor burada abilik tasliyor. Adres bulamayan postaci, fatura mi dagitacak?

Parasi olana kul olanlar, para bitince gerilirler tabi!

Hocam sizin yorumları anlayabilmek için  sizin jargonu bilmek gerekiyor...
Çoğu yorumunuzu ben de anlayamıyorum ama       
 " boşver bu adam iyi adam , hissediyorum " deyip geçiyorum🤔🤔🤔

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #973 : 13 Ağustos 2020, 18:36:36 »
Hani iki mignatizin ayni polarisazyonla birbirlerini nasil iter. Farkinda degilsiniz ama sizin ikinizinde cok ortak noktalariniz var. Hemde beya cok ortak noktalariniz var.

Hayir hiç yok. Olmak zorunda da degil.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #974 : 13 Ağustos 2020, 19:58:02 »
Artık yeter bundan sonra yazdığınız her iletiyi yasaklı iletiler bölümüne taşıyacağım kapatın artık konuyu...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #975 : 17 Ağustos 2020, 03:47:15 »
Arkadaşlar,
Uzun süredir beni meşgul eden bir konuyu buraya taşımak istedim;
Bazı forumdaşlar biribirilerine hitap ederken sık sık “HOCAM” sözcüğünü kullanıyorlar. Bana da bu şekilde hitap edildi bir çok kez. Garibime gidiyor. Ben Hacı-Hoca değilim. Öğretmende değilim. Bu sözcük karşıdakine saygı anlamında kullanılıyorsa da bence anlamsız. Hacı-Hoca anlamında kullanılıyorsa, ben kendimi Hacı-Hoca takımı olarak görmediğim için bunu kendime hakaret olarak görürüm. Türkçemizdeki “SAYIN” sözcüğü zaten  saygı duyulan kişi anlama geliyor. Onu neden kullanmıyoruz?
Düşüncelerinizi ve konuyu aydınlatıcı yorumlarınızı beklerim.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2020, 03:56:58 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #976 : 17 Ağustos 2020, 06:31:55 »
Hocam sözcüğü bizim ülkemizde çoğu kişi tarafından gayri resmi ve mecazi olarak saygı ifadesi içeren bir hitabet şekli olarak kullanılıyor. Yani sizinde yazdığınız gibi hacı - hoca anlamında değil.

Siz rahatsız olduysanız tabiki kendinize böyle hitap edilmemesini isteyebilirsiniz bu sizin hakkınız fakat ister gerçek anlamında olsun, ister mecazi anlamda, ben rahatsızlık verecek bir sözcük olduğunu düşünmüyorum.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #977 : 17 Ağustos 2020, 09:08:30 »
Ben bu konuda ikinize de katılıyorum. Genelde bu kelime ile, yaşça benden büyük olanların bana hitap etmesinden rahatsız olurum. Hitap eden kişiye göre değişiyor. Çoğunluk Fırtına'nın belirttiği gibi düşünerek kullanıyor. Kullanılan coğrafyaya göre de değişebiliyor. Eskiden ben de Yaşar Bey gibi rahatsız oluyordum. Şimdi biraz alışım sanırım. :)

Bazen takılıyorum arkadaşlara, cevap vermiyorum. Neden cevap vermiyorsun diyor. Ne bileyim bana seslendiğini, hocam diyorsun, ben hoca değilim diyorum.  ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #978 : 17 Ağustos 2020, 09:29:56 »
Arkadaşlar,
Uzun süredir beni meşgul eden bir konuyu buraya taşımak istedim;
Bazı forumdaşlar biribirilerine hitap ederken sık sık “HOCAM” sözcüğünü kullanıyorlar. Bana da bu şekilde hitap edildi bir çok kez. Garibime gidiyor. Ben Hacı-Hoca değilim. Öğretmende değilim. Bu sözcük karşıdakine saygı anlamında kullanılıyorsa da bence anlamsız. Hacı-Hoca anlamında kullanılıyorsa, ben kendimi Hacı-Hoca takımı olarak görmediğim için bunu kendime hakaret olarak görürüm. Türkçemizdeki “SAYIN” sözcüğü zaten  saygı duyulan kişi anlama geliyor. Onu neden kullanmıyoruz?
Düşüncelerinizi ve konuyu aydınlatıcı yorumlarınızı beklerim.
+1

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #979 : 17 Ağustos 2020, 11:41:47 »
Hocam,Ustad,gibi sifatlarin kullanimi sanirim artik gunluk konusma dilimizin bir parcasi. Belirtilen siffatlarin  kullanim amacinin kisiye belirtilmekte olan, saygiyi icerdigini dusunuyorum.

Sayet Hocam,Ustad ... gibi sifatlari kullanmak istemiyorsak genel siffat olarak Sayin"Sn" demek yeterli olacagi kanisindayim.

Arkadaslar sanki bazen detaya takiliyoruz. Paylasilmakta olan gorusun,yapilan yorumun icerigine odaklanip  analiz etmektense, kisinin seceresine ,nerede yazdigi ,hitap sekline odaklaniyoruz sanki . ;)