Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 291579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #940 : 20 Mayıs 2020, 19:12:47 »
İlgi yazıda Hulusi Akar' dan falan bahsediyor... Biraz kıskanç biri galiba!

Kiskanclik  tanimina bakmakta yarar vardir .Boylelikle bahsi soz konusu Kisinin kiskanc olmasinin tanisini net olarak gorebiliriz 

https://www.e-psikiyatri.com/kiskanclik-ne-demek

Sn Savunma Bakani hakkindaki gorusum , Oncelikle Genel Kurmay Baskanligi sirasinda kalkismayi onlemekte pasif ve yetersizligi .Basinda bulundugu kurumun sorumlusu olarak gorevinden istifa etmesi gerekliliginin en dogru kara olmasi gerekliligini savunuyorum. Ayrica Savunma bakanligi doneminde TSK ve kuvvet okullarinin yeni dizayn sorumlugunu yurutmektedir. " ABD tarafindan yaptiklari ilgi ile izlenmekte olan bir kisi ;)

Sn Amiral oncelikle istifa etmis olmasaydi , ve sorusturma  kumpasi olmasaydi ,Agustos Askeri Surasinda nereye gelebilirdi?  Sayet Sn Amiral Elci veya CB danisman yapilmasi planlaniyorsaydi niye MSB baskanin oluru ile hakkinda sorusturma acilmasina karar verildi ? Sn Amiralin istifa aciklamasinda onurum gururum incindi diyor.

Sahsi dusuncem Sn Amiralimizin siyasete pek bulasmamasi "ki kanimca uzak duracak" CB nina haricten de rahitlikle uzman oldugu konularda yardimci olabilir "

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #941 : 20 Mayıs 2020, 19:32:09 »
Metin62 üstadıma +1

Cihat Yaycı Amiralin yerinde olsam, hiç bir görevi kabul etmem. Madem onurum incindi, oturur kitap yazarım. Memlekete hizmet etmenin başka yolları da vardır. Cumhurbaşkanı da ne öğrenmesi gerekiyorsa, bi' zahmet açsın kitaptan okusun. Gecenin bi' yarısında görevden almayı biliyor!

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #942 : 28 Mayıs 2020, 11:43:38 »
Linkini paylasmakta oldugum makaleye vakti konuya ilgi duyan arkadaslarin goz atmasini tavsiye ederim.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/turk-ordusundaki-bilek-guresi-1741445

Konu : Sn Cihat Yayci ve Sn Hulusi Akar arasinda yasananlar

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #943 : 28 Mayıs 2020, 11:57:56 »
Siz ne anladınız bu yazıdan? Yazar karnından konuşmuş... Birbirini çekemeyen iki şahıs portresi. Bu çekemezliğin ardında birinin fetö'cü olduğu iması...

En sevmediğim insan-yazar ; karnından konuşan insan-yazardır...
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2020, 11:58:35 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #944 : 28 Mayıs 2020, 12:39:15 »
Kisisel fikrim Sn Serkan1976,

Basari, parlaklik.....sonrasi ,once cekememizlik,daha sonralarda kiskanclik ve tasviye donustugunu dusunyorum.

Bu gunlerde basin  mensuplarinin ve gazetelerin islemekte yayinlamakta zorlandigi konular mevcut oldugundan her seyi alanen yazmak,  hem yazari hem de calistigi gazeteyi risk altina sokabilmekte .Belki de bu nedenle pek net islenemiyor bazi konular.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #945 : 28 Mayıs 2020, 15:19:24 »
Evet katılıyorum  görüşlerinize. 2 adamın kişisel çekişmesi yüzünden Silivri'ye gitmeye de gerek yok...😎😎😎
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2020, 15:20:01 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #946 : 03 Haziran 2020, 09:55:31 »
Devlet olarak yine ic politikaya odaklanip , deve kusu miali sorunlar yumagi olan dis politikamiz ikinci plana kaldi.
Forum icerisinedeki dis politikamizin ibresi ise  ABD nin yasamakta oldugu sosyal patlamalara odaklandi sanki.

Halbuki 2019 son ceyreginden itibaren basgosteren Corona firtinasi dahil hasimlarimizin bizlere karsin ormekte oldugu dis politika aglarinin suratini bek etkilemedi. "Sanirim kafamizi kumdan cikarma vakti geldi"

Simdi unutmus oldugumuz ama kazanlarda pismekte olan sorunlarimizi bir hatirlayip detayina bakalim

Suiye konusu.

Libya Konusu.

Dogu Akdeniz Konusu.

Karadeniz Konusu.

Ege Konusu.

Israil Iliskiler Konusu.

Misir iliskiler Konusu.

ABD iliskiler.

Suriye konusu oldukca kapsamli bir konu .
Suriye konusunda bizler kafamizi kuma gommus iken Jefry nin adamlari ne Corona ne sair konular deyip bazen arkamizdan bazen gozumuzun onunde Barzani ve SDG arasindaki uzlasmazliklari gidermekle kalmayip, Suriye anyasa toplantilarina SDG nin de taraf olarak katilmasinin kapisini aralamis gibi gorunmekte. Yani kanimizi akitmak sahada engellemis oldugumuz Kurt koridoru ve Kurt devletinin olusumunu masada kaybedebilme riski ile karsilasabiliriz.

Suriye devleti ile direk siyasi iliskimiz bir turlu kurulamadi. Kapi komsumuz Suriye ile olan irtibati Rusya ve Iran uzerinden yapmaya calisiyoruz oysa her iki devletin bolgedeki cikarlari,soyunduklari rol  bizimkiler ile pek ortusur denemez ornek Idlip.  ABD Idlip haricinde genelde karsimizda yani ABD nin Idlip konusundaki tutumu tamami ile takiye  amaci Rusya olan ve bugunlerde pek saglikli oldugu soylenilemeyen iliskilerimizi bozmak.

Libya Konusunda .
Libyada UMH destegimiz sonucunda sahada uzunca bir sureden sonra bir seri basarilarimiz surmekte. Ancak Libyadaki durum Suriye benzeri yani bir cok tarafin menfatti soz konusu oldugu icin herkesin eli libya kazanin icerisinde.Bu nedenle kazan bize kaldi ruyasini gormemekte yarar vardir. Rusyanin son olarak Hafter  guclerinin almis oldugu yenilgilerden sonra Libyaya ucaklarini konuslandirmasi onemli bir konu. Bu konuyu Rusya ile siyasi olarak cozebilmenin yolunu bulmaliyiz . Rusya ile sahada direk olark karsi karsiya getirilme planlarini bozmaliyiz. ABD idlip politikasindaki tutumunu burada da oynamakta. Rusya icin hafter olmazsa olmaz degil ,Rusyanin amaci aynen Suriyedeki gibi Akdenizin bu kosesinde de us sahibi olmak. Misir ,BAE gibi ulkelerin alip veremedigi  Erdogan karsitligi ve  Musluman kardesler kaygilari. Fransa ise halen somurecek alan aramakta.

Dogu Akdeniz konusunda .
GKRY adimlarini siki sekilde takip etmeliyiz, dogu akdenizdeki GKRY ce parsellenmis olan sahalardaki yabanci petrol sirketlerinin Corona virus nedeni ve ucuzlayan ve dusen gaz talepleri nedeni ile sondaj ertelemelerini kesin basarimiz olarak dusunmeyelim. Petrol gaz fiyatlari gun gelip yine artacaktir ve konu yine onumuze gelecek bu nedenle atmamiz gereken siyasi adimlari planlayip atmakta yarar vardir.

Karadiniz Konusunda.
ABD nin bu bolgeye ilgisi yogun ve yillardan beri mevcut. Bu planin gerceklestirilmesi icin her turlu siyasi oyunun icerisinde . Bogazlar Montre nin de bu oyunun bir parcasi oldugu kanisindayim. Devletimizin Istanbul bogazi konusundaki gorusune de pek katildigim soylenemez.  Konunun aciliyeti olmadigina ,rant kazancinin yuksek oldugundan, sair dis sorunlarimiz mevcut iken dis siyaset ve politikamizin bu projeden  dolayi olasi bosluklari takip edemeyip fokusumuzun kaybolmasina neden olabilecegine inaniyorum.

Ege konusunda.
Bu konuda dvletimizin bir sey dusunup dusunmedigini pek anlayamadim.  Yunanistan son yillarda onca adacik ve kayaligi zimmetine gecirmeye calisip duruyor bazilarini iskana acip uzerine asker konuslandiriyor bizler ise uzunca bir sureden beri durumu sadece izlemekte hatta gormemeyi tercih eder gorunuyoruz.

Israil Konusunda.
Israil ile siyasi iliskilerin normallesmesi icin gerekli adimlarin atilmasi gerekliligine inaniyorum. Ille de kanka olalim demiyorum her ulkenin kendi menfaatleri ve cikarlari dogrultusunda anlasilabilecek konularin varligina inaniyorum. Israil ile dogu akdeniz konusunda oldugu gibi ABD ile ilsikilerde, ve ekonominin can damari olan bankacilik vs konularinda daha iyi iliskide olmamizin yararimiza olacagi kanisindayim. Bunu basarabilmek icin ise sahayi diplomatlara birakmanin en dogru yol olduguna inaniyorum.

Misir konusunda.
Misir ile dogu akdenizde anlasmamiz her iki tarafin da menfaatine oldugu kesin bunu basarabilmek icin ise yine siyasilerin kenara cekilip oyunu diplomatara birakmalarinda yarar vardir. Misir ile mezhep kokenli veya sisinin mesrulugunu tartismanin zamanin gecmis ve gereksiz oldugu kanisindayim. Misir ile uzlasma Libyada da elimizin guclenmesini saglayacaktir.

ABD konusu.
ABD  ile begensek de begenmesek de ilsikimiz her zaman olacak. Burada onemli olan ABD nin bizim dostumuz oldugu safsatasina son vermek. ABD de biz de cikarimiz ne on goruyorsa onu uygulayacak. ABD nin bir cok konuda karsimizda oldugu bir gercek ancak yine de bizim bu dengeyi ayarlayip avantajimiz olan konularda ise ABD yi yanimiza almak olmali. "Ne dost ne dusman"  ABD ile ilsikilerimizin gelecegi icin su anda konusmak oldukca erken once ABD secimlerinin aradan cikmasi gerek. Bizim durusumuz ise bu surecte denge politikasi olmali kanisindayim.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #947 : 07 Temmuz 2020, 00:50:47 »

Bizdemi eski subay üniformalarını kullansak ne sanki coco des channell daha iyiydi.

Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #948 : 12 Ağustos 2020, 20:56:26 »
" 1200hp motorumuz test ediliyor" demişsiniz.
 Sayın Merzifonlu , acaba bu motorun menşei nedir?
Test performansı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ayrıca yolda dediğiniz 1600hp motor , 1200hp'lik motorun revize edilmiş hali mi yoksa tamamen farklı bir motor mu?

Birde sanki 1200 hp'lik motora sanki tren güç grubu olarak söylendi. Bir tank motoru olmaya boyut ve dayanım olarak uygunmu bilinmez.

Yahu tank motoru falan yok ortada. Bir 3 sene de tumosan gibi bunlari bekleriz.

Not: Sadece 3 begeni geldi. Haydi forumdaslar!
Sn Uyvar, kimi bu kadar kötü kaşıdınızda okadar - puanı topladınız?
Acaba derim, madem ki artık eksi puan verilmiyor. En azından eksileri admin sıfırlasa?? Sadece sesli düşündüm!!
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2020, 20:58:33 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #949 : 12 Ağustos 2020, 21:12:48 »
Ben kasimam timarlarim da...

Vallahi bilmiyorum neye kıl kaptı?! Yemedi icmedi basti (-) yi. Hayir ben de demokrat biri degilim uzun süre umursamadim. Gecen yabanci bir arkadasa forumu önerdim. Şansıma o "demokrat" çıktı.

Yoksa bu kadar uzun süre beklemezdim.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''