Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 291826 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #850 : 12 Ekim 2019, 01:12:34 »
Mesela misliyle karşılık vermek için ne yapacaksınız Sayın Çavuşoğlu ? Yapalım yapmasınada ne yapacaz :S Adamlar Çinle trilyon dolarlık ticaret savaşı yapıyolar. 20 trilyon dolarlık Çin bile artık devam ettiremeyecek hale geldi Amerikaya yalvarıyor ticaret savaşı bitsin diye biz birkaç milyar dolarlık ne tehdidi yapabiliriz. Mesela CB twitterdan Trumpı hedef alıp Amerikan ekonomisini mi sallıycaz :S Amerikanın çok istediği neyi vermicez :S Biz satmazsak Amerikada enflasyonun yükseleceği ne var ? Avrupaya bile tek tehdit kaynagımız suriyelilere kapıyı açmak -ki artık avrupalılarda yemiyor bunu. Amerikayı neyle tehdit ediyoruz ben anlamıyorum. Ekonomiden , uluslararası ilişkilerden anlamayan mal kitle "oooo amerikayı tehdit ediyoruz" diyebilirde ben bir reaksiyon göremiyorum. Nükleer işin içine girmedikçe Amerikan askeriyle çatışırsın. Kazanır kaybedersin ama çatışırsın. Lakin ekonomide Amerikayla çatışamazsın. Çatışırız diyen adamın beyninden şüphe duyarım.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #851 : 12 Ekim 2019, 01:32:03 »
Çin nerede yalvariyor? Yalvarmiyor demiyorum da... Ben mi kacirdim?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #852 : 12 Ekim 2019, 02:09:06 »
Yalvarıyordan kastım "lütfen şunu yapmayın , öldük bittik" babında değil. Huawei örneğini biliyoruz. Yüzyılın çelmesini yedi bence bir iki yıla samsunguda tahtından edecekti. Amerikanın kara listesindeyseniz onlarca ülkeninde kara listesinde oluyorsunuz ve belini dogrultamıyorsunuz. Huawei Çin iç pazarına istediği kadar telefon satsın dışarı satamadıgı sürece dogru düzgün para kazanamaz. Yakın tarihte trump çinli şirketlerin amerikan borsalarından çıkarılmasını istemişti. Apple'a İphone fabrikasını çinden taşımasını istedi. yine çinden amerikaya giden ürünlere bindirilen vergiler falan filan bu trilyon dolarlık zararlar demektir. Amerikanın dogru düzgün bir kaybı yok lakin Çin büyük kayıp yaşıyor. "Büyük Çin" gururları yüzündende ekranlarda artislenmekten öteye gitmiyolar çünki çinde de bir diriliş kafası var. Kaybın babasını Çin yaşıyor. Amerikanın umrunda bile değil.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #853 : 12 Ekim 2019, 09:05:19 »
Yalvarıyordan kastım "lütfen şunu yapmayın , öldük bittik" babında değil. Huawei örneğini biliyoruz. Yüzyılın çelmesini yedi bence bir iki yıla samsunguda tahtından edecekti. Amerikanın kara listesindeyseniz onlarca ülkeninde kara listesinde oluyorsunuz ve belini dogrultamıyorsunuz. Huawei Çin iç pazarına istediği kadar telefon satsın dışarı satamadıgı sürece dogru düzgün para kazanamaz. Yakın tarihte trump çinli şirketlerin amerikan borsalarından çıkarılmasını istemişti. Apple'a İphone fabrikasını çinden taşımasını istedi. yine çinden amerikaya giden ürünlere bindirilen vergiler falan filan bu trilyon dolarlık zararlar demektir. Amerikanın dogru düzgün bir kaybı yok lakin Çin büyük kayıp yaşıyor. "Büyük Çin" gururları yüzündende ekranlarda artislenmekten öteye gitmiyolar çünki çinde de bir diriliş kafası var. Kaybın babasını Çin yaşıyor. Amerikanın umrunda bile değil.

Bak dostum sen ekonomiden anlamiyorsun. Dunya bir paylasim donemine girdi. Abd ve muttefikleri bir yanda, Cin ve digerleri diger yanda.

Samsung'u yaratan zaten apple muhendisleri ve teknik altyapisi. Adam tabiki kendi kizini kollayacak. Buna mukabil Çin de kendi ulkesinde cikan kiymetli metallerin ihracini engelledi.

Birkac yila o applelar samsunglar kiymetli metal darbogazina girince gorurum ben o coni ve saz arkadaslarini!

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #854 : 12 Ekim 2019, 09:29:58 »

Bak dostum sen ekonomiden anlamiyorsun. Dunya bir paylasim donemine girdi. Abd ve muttefikleri bir yanda, Cin ve digerleri diger yanda.

Samsung'u yaratan zaten apple muhendisleri ve teknik altyapisi. Adam tabiki kendi kizini kollayacak. Buna mukabil Çin de kendi ulkesinde cikan kiymetli metallerin ihracini engelledi.

Birkac yila o applelar samsunglar kiymetli metal darbogazina girince gorurum ben o coni ve saz arkadaslarini!
UYVAR sen tuhaf bir arkadaşsın ya. Senin problemlerin var seziyorum.Neyin kafası bu sizdeki ya Abdullah Çiftçi izleyip gelip burda insan kasıyorsunuz. Ortadaki mevzuyu anlamak için MİT veya Yale üni. mi mezun olmak gerekiyor. Bunun için makro ekonomi bilmene gerek yok. Ortada bir ticaret savaşı var. Amerika Çine üstün gelmiş. Bunu söylüyorum ekonomiden anlamıyor diyor herif ya. Ya banane kutuplaşmasından. 20 trilyon dolarlık Çin bile Amerikayı tehdit edemiyor diyorum herif kıymetli metal sektöründen bahsedyor. Banane hacı. Banane ya :)) Çinin en büyük teknoloji şirketinin sahibinin kızı şuan mapusta mı mapusta. Çin ağzını açabildi mi hayır. O halde alın o kıymetli metali yiyin durun daha kızı kurtaramamışsın Amerikanın elinden....

SKYWOLF abi şu yorumu sohbete atarsan sevinirim.  Konu dağılmasın.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #855 : 12 Ekim 2019, 09:33:36 »
Senin kadar problemlerim yok. Sezmiyorum biliyorum. Peki madem hasminin elindeki adamini alan kazaniyor, Tiananmen meydanindaki o posetli adam neden hala hapiste? 😉

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #856 : 12 Ekim 2019, 09:45:25 »
Senin kadar problemlerim yok. Sezmiyorum biliyorum. Peki madem hasminin elindeki adamini alan kazaniyor, Tiananmen meydanindaki o posetli adam neden hala hapiste? 😉
"Tiananmen meydanındaki poşetli herif" kim ya , öff daha kahvaltı yapmamışım sen bim poşetli amcadan bahsediyorsun ..tamam sizin eşek daha büyük. sen kazandın

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #857 : 12 Ekim 2019, 09:47:33 »
"Tiananmen meydanındaki poşetli herif" kim ya , öff daha kahvaltı yapmamışım sen bim poşetli amcadan bahsediyorsun ..tamam sizin eşek daha büyük. sen kazandın

Donnie,

Bizimki esek degil at. Ticaret yapmak isteyen adam, bazi seyleri gormezden gelecek. Çin bunu yapiyor. Abd, uzun sure once bunu yapmayi kesti!

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #858 : 12 Ekim 2019, 10:04:05 »

Donnie,

Bizimki esek degil at. Ticaret yapmak isteyen adam, bazi seyleri gormezden gelecek. Çin bunu yapiyor. Abd, uzun sure once bunu yapmayi kesti!
sen böyle konuştukca gece odana pencereden dolmuş şoförü atasım geliyor. :D sakin ol. relax.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #859 : 12 Ekim 2019, 10:12:21 »

Donnie,

sen böyle konuştukca gece odana pencereden dolmuş şoförü atasım geliyor. :D sakin ol. relax.

Merak etme gunduz ben onlari timarlarim! 😉

Dolmus soforlerinden korksaydim pencereye panjur yaptirirdim.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2019, 10:15:07 Gönderen: UYVAR »