Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 297481 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #400 : 06 Nisan 2018, 01:48:43 »
Son olarak Mısır deyince nasıl olurda Sisi yönetiminden bahsedebilirsiniz hayret edici birşey. Mısırlı kardeşlerimizden bahsederken mevcut yönetimden bahsetmediğimi bal gibide biliyorsunuz. Neyse iyi geceler benimde uykum geldi.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #401 : 06 Nisan 2018, 01:49:48 »
@PARTIKUL

Osmanlının son zamanlarında da din bizim ilerlememize engel deniyordu. Ve o zamandan bu zamana din namına hiç birşey kalmadıki zaten. Şeriat kalktı, medreseler kaldırıldı, hilâfet kaldırıldı, okullarda bayan arkadaşlarımız bile sırf başörtüsünden dolayı okullara gidemedi eğitimini alamadı. Din dersleri haftalık 1 derse indirildi. Kısacası camilerimiz ve evlerimiz dışında dini olarak ne kaldı ki ? Hâlâ yetmedi mi. Daha ne istiyorsunuz ?

@Barbaros

Hangi Araplar ? Körfezde ki Amerikan uşağı Araplar mı ? ki onlarsa doğru.Yoksa Filistinde ki , Suriyede ki , Irakta ki , Mısırda ki Amerikaya uşaklık yapmayan Araplar mı ?
Kafan güzelmiş kardeş iyi günlerde kullan. Din dersini alabileceğin birçok yer vardı. Okulda din dersi haftada 1 derse indirildi diye dine mi küstün ? Camilerimiz ve evlerimiz dışında dini olarak ne kaldı diyorsun. Ne olsun isterdin çok merak ettim. Benim dini görüşümü bilen bilir ama sana inandıgın ilah bir kitap birde ibadet etmeyi bırakmış. Dini bütün insan mekan neresi olursa olsun bu ikisini yerine getirir kulluk vazifesinin gerekliliğini yapardı. Din düzgün yapılan hiçbirşeye engel değil ama dini yanlış yorumlayanlar herşeye engeldir kardeş. Hazerfen Ahmet Çelebi uçtugunda şeytan işi diyenler polinezya tanrısı lunu değildi aşırı radikal dincilerdi. Bugünde bol bol karşımıza çıkan bu şahıslar o günlerde de vardı yani.Evet bu kişilerin zihniyetleri engeldir. Mesela Adamlar 3 bin yıl önce heykeller yapmışlar ne güzel sanat eserleri. Bugün Atatürk heykeline putculuk diyorlar. heykellere saldırıyolar. Ben Fatih Sultan Mehmetin veya Abdulhamid'in heykelini diksem ona saldıracaklar mı ? hayır. Çünki isimler farklı. Din birşeye engel olmazda öküzler herşeye engel
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #402 : 06 Nisan 2018, 01:54:44 »
@Yabgu

Ne olsun istersin çok merak ettim, diyorsun. Zaten isteyip istemememin bir önemi yok. Partikül diyor ya hani din bizim ilerlememize engel oluyor diye. Bende zaten dini olarak birşey yok diyorum.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2018, 02:05:16 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #403 : 06 Nisan 2018, 01:57:20 »
Din eğitimi dediğin nedir ki namaz kılmayı öğren namaz dualarını öğren abdesi öğren başkasının karısına bakma adam kesme çalma filan o kısmı 10 dakka sürer anlataması. Taş çatlasın 2 gün yeter bence. İlla ölü yıkamayı öğrenene kadar eğitmek şartmı vatandaşı
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2018, 01:58:58 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #404 : 06 Nisan 2018, 02:08:09 »
@PARTIKUL

Osmanlının son zamanlarında da din bizim ilerlememize engel deniyordu. Ve o zamandan bu zamana din namına hiç birşey kalmadı ki zaten. Şeriat kalktı, medreseler kaldırıldı, hilâfet kaldırıldı, okullarda bayan arkadaşlarımız bile sırf baş örtüsünden dolayı okullara gidemedi eğitimini alamadı. Din dersleri haftalık 1 derse indirildi. Kısacası camilerimiz ve evlerimiz dışında dini olarak ne kaldı ki ? Hâlâ yetmedi mi. Daha ne istiyorsunuz ?

Bir şey istediğimiz yok; gölge etmesinler başka ihsan istemez. İnanç dediğiniz şey, adı üstünde inançtır. Ve hiç bir inancı kanıtlayamayacağınız gibi çürütemezsiniz de... Sen çürüttüm diye ortaya bir düşünce atarsın, adam bir kere inanmıştır; istediğin kadar anlat -nafiledir. Buradan dini inançların boş ve gereksiz işler olduğu yorumu çıkartılmasın; bilakis bir ihtiyaca cevap vermektedir ve inananlar için gereklidir. Sonuçta vatandaş mutlu oluyorsa, bırakınız istediği gibi inansın. Neticede en önemli şey insanın mutlu, huzurlu olabilmesidir. Fakat toplum hayatına bulaştırmasınlar. Yani  kişinin inancı Allah ile kendisi arasında olmalıdır. Hiç bir kimse din-iman edebiyatıyla milleti sömürememeli, kişiyi ahlaksız emellerine alet edememelidir. Din, toplumsal gelişmeye engel olmamalıdır.

Büyük Atatürk;

'' Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır'' derken neyi kastediyordu. Bir ülkenini ilelebet yaşayabilmesinin koşulu nedir? Türkler niye 15 devlet yıkıp 16 tane kurmuştur. şayet devletin yıkılıp yeniden kurulması iyi bir şey olsaydı; ''Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır'' demezdi herhalde! Devletin payidar kalması için gerekli devrimleri yaptır. Fakat o yapmıştır ondan sonrakiler yıkmıştır. usta şair Attila İlhan dizelerinde belirttiği gibi;

...
Yaptıklarını yıkıyorlar mustafa kemal
hani bir vakitler kubilay'ı kestiler
çün buyurdun kesenleri astılar
sen uyudun asılanlar dirildi
mustafa'm mustafa kemal'im

Aslında yıktıkları Mustafa Kemal' in eseri değil; Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Unutmasınlar ki, bu devleti de kaybedersek bir daha da devlet kuramayız. Çünkü en büyük güç bilek gücü olmaktan çıkalı 300 sene oldu. Bu devleti de kaybedersek bir daha devlet kurmamızı müsaade etmezler. Çünkü kafasını çalıştırmayan toplumların bu dünyada onurlu yaşamaya hakları yoktur. batı medeniyetlerinde ki anlayış böyle olduğundan dolayı; belki 500 sene belki 1000 sene esaret altında yaşamak zorunda kalırız. Ve Türk milletinin geleceği kişilerin türban takmasından daha önemlidir. Türban takmak isteyen gitsin taksın kimsenin bir şey dediği yok; fakat düşünce dünyasının türbanla, cübbeyle, misvakla, tesbihle, cevşenle sınırlandırılmasına müsaade edilemez. Bilim toplumu olamayan ülkelere yaşama hakkı yoktur. Malesef gerçekler bu şekilde... Ayrıca mevcut itikadi sistem yalan dolandan ibarettir; İslamla da yakından uzaktan alakası yoktur. Kendi uyduydujkları herzeleri İslam diye yutturmaya çalışıyorlar. Mehmet Akif' in dediği gibi;

Nebiye atf ile binlerce herze uydurdun.
Yıktın da dini mübini yeni bir din kurdun..

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #405 : 06 Nisan 2018, 02:12:17 »
.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2018, 02:30:54 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #406 : 06 Nisan 2018, 02:27:19 »
Yukardaki mevzudan ayrı ama :)
Amerikadaki devlet başkanı ile ordunun ayrı saflarda oluşu cok hosuma gidiyor be. Adamlar gerektigi yerde cıkıp Başkan ne derse desin biz kendi planlarımızı yapacagız diyor. Keşke Türk ordusununda böyle planları olsa. Gitse meksşkada devlet kurmaya kalksa benim hosuma gider ve meksikalılar umrumda olmaz. Adamlar Amerikanın çıkarları için devlet başkanını bile çiğner geçerim diyor. Ülke içine hapsolmamış satrancı dünya genelinde oynuyor.. Adeta kendi imparatorlugunu kurmuş. Hayalimdeki ordu yapısı. Darbeyle cartla curtla ugrasmıyor. geleni sallamadıktan sonra darbeye gerek yok. Kafan rahat. Bizde ordunun ne yapacagına askerden çok politikacılar karar veriyor ve bunun acısını çekiyoruz. Burda X parti Y partisi falan demiyorum. Parti üstü bir mevzu bu.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2018, 02:28:56 Gönderen: Yabgu »

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #407 : 06 Nisan 2018, 05:51:45 »
@PARTIKUL

Osmanlının son zamanlarında da din bizim ilerlememize engel deniyordu. Ve o zamandan bu zamana din namına hiç birşey kalmadı ki zaten. Şeriat kalktı, medreseler kaldırıldı, hilâfet kaldırıldı, okullarda bayan arkadaşlarımız bile sırf baş örtüsünden dolayı okullara gidemedi eğitimini alamadı. Din dersleri haftalık 1 derse indirildi. Kısacası camilerimiz ve evlerimiz dışında dini olarak ne kaldı ki ? Hâlâ yetmedi mi. Daha ne istiyorsunuz ?

@Barbaros

Hangi Araplar ? Körfezde ki Amerikan uşağı Araplar mı ? ki onlarsa doğru.Yoksa Filistinde ki , Suriyede ki , Irakta ki , Mısırda ki Amerikaya uşaklık yapmayan Araplar mı ?

Sayın Mermi,
Sayın Barborosa dediğiniz yukardaki cümle ile ilgili olarak bir çift lafım var; 14 yıldır yurt dışında yaşıyorum, inanın yaşını başını almış dünya gerçeklerini tecrübe etmiş yığın yığın üstüne koymuş araplar dışında Türk ü seven arap görmedim, onlardaki de Türk e özel değil insana özel bir durum olup, bir de bu boyutu var diyebilen tecrübe sahipleri... ; Ha popüler kültürün popüler politika yapan akımların aldığı desdeği kasdetmiyorum tabi adı üstünde popüler; oda gelir o da geçer... Buyrun bakın Ürdün' ün kurtuluşu diye resmi bayram var kontrol edin kim den kurtulmuşlar... Osmanlı demezler, Türk'ler derler... Lafı oldu bende şunu dedim; başkasının eliyle bağımsızlık mı alınır dedim Uzatmadım... Yalnız bir şey ekleyeyim bir İngilizlerden bağımsızlık var birde 10 Haziran 1916 yılında Arap İsyanı, Türklere karşı kutsal...... ;) karışmasın...
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2018, 09:18:52 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı kugos

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #408 : 07 Nisan 2018, 01:41:20 »
  Osmanlı ile (Ki devletin değil hanedanın adıdır) Türkiye Cumhuriyeti'ni karşılaştırmak yanlıştır.Biri imparatorluk, diğeri Ulus devlettir. İmparatorluk mantığı ile Ulus devlet mantığı baştan sona farklıdır. İmparatorlukta evrensel, ideoloji gereklidir.En bilindik  olarak,Roma ve İngiliz İmparatorlukları medeniyet yayma iddiasındaydı. Osmanlı dini yayma ve koruma iddiasındaydı.İmparatorluk sömürme olmadan ayakta kalmaz. Başlıca 2 örnek : Roma genişleyemediği, İngiltere 20 yılda 2 dünya savaşına girip sömürgeleri kontrol edecek gücü kaybettiği için çöktü.Osmanlı'da (aslında Devlet-i Ali) genişleyemediği ve teknolojik, ekonomik gelişmeye ayak uyduramadığı için çöktü. İmparatorluklar zamanı gelince çöker. Bir üye 3 dini aynı anda idare eden imparatorluk var mıydı diye soruyor. Rusya ve Britanya diyorum. Ne Rusya'da ne de Britanya imparatorluklarında dişe dokunur Müslüman ayaklanması olmadı, tersine Çanakkale'de ve Sarıkamış ta sürü sepet Müslüman tayfa bize karşı savaştı.  Hiçbir millet başka bir millet tarafından yönetilmek istemez. Araplar en başından beri Türklerden hoşlanmaz, Melikşah zamanında Bağdat'ta kurulan Türk mahallesi , sultan ölünce derhal yıktırılıp tüm ahali Bağdat'tan sürülüp atılmıştı. Uzak Asya dan gelen yabancı bir kavim, devasa İslam imparatorluğunu kontrol altına alacak ve araplar  hoş geldiniz, gelin bizi yönetin diyecek??Hiçbir millet böylesine teslimiyetçi olmaz.
  Türkiye Cumhuriyeti ulus devlettir. Devlet-i Ali çözülmeye başlayınca, kaybedilen topraklardan can korkusu ile kaçan veya sürülen insanlarla, Anadolu'da,ayrılıkçı olmayan topluluklar tarafından kurulan devlettir. İmparatorluk iddiası yoktur, İmparatorluk kuracak ve idame ettirecek kaynakları yoktur. İmparatorluk feci şekilde çöküp, can havli ile bugünkü topraklarda, çok ağır fedakarlıklar pahasına tutunabildiği için biraz paranoyak olmamız normaldir. Yaşım gereği, yaşlılardan çok şey duydum öğrendim, Araplar Yunanlılar ve Ermenilere sadece lanet okurlardı.Türkiye'nin gücü sadece kendisini savunacak kadardır, ötesi maceradır.     

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #409 : 07 Nisan 2018, 02:25:20 »
Osmanlının başarılı bir imparatorluk olduğunu söyleyebiliriz aslında. Çünkü çok uzun süre ayakta kalabilmiştir. Bizim için en büyük başarısı ise bize ait olmayan dünyanın en gözde yerinde kocaman bir anayurt kurmayı başarmasıdır bu hiç kolay bir iş değil aslında. Şaka maka koskoca Anadoluyu Türkleştirdiler. Amerikaları Avustralyaları alan İngiltere şimdi anakarasında sıkıştı İrlandayı kaybetti İskoçlar ayrılacakmı diye üç buçuk atıyor bizim ege kadar yere sıkıştılar. Fransa yarımız kadar oda dünyaları aldı halbuki, Porteniz hepsinden beter. Yani imparatorluklardan kala kala anayurdunuz kalabilir bu açıdan biz 800 bin km kare ile şanslı bir durumdayız. Allaha şükür denizi güneşi suyu toprağı güzel bir anayurt kaldı bize. Eleştirilecek bir şey ararsak ben keşke biraz daha son yüzyıllara girseydik derdim. Yine küçülmek Allahın emri ama harita Azerbaycan Türkiye kuzey İran kerkük musul filan ege adaları girit kıbrıs batı trakya hatta deniz aşırı toprak olarak Kırım bile bizde olurdu. 18 yy da top yapmak buhar kazanı yapmak çelik üretmek 19 yy da uçak denizaltı tank top ile girmek çokmu zor işti koskaca imparatorluk istese o sanayi hamlelerini yakalardı günü gününe ve biz kurtuluş savaşları ile bu güne gelmek zorunda kalmazdık. Bu sanayi devrimini nasıl bu kadar kaçırdık ben ona kızıyorum Osmanlı bunu nasıl beceremedi iki adım ötesinden bu şeyleri kazanamadı. Japonya yaptı biz yapamazdık. Yapabilsek Rusya yı bile durdurur belki işgal ederdik ama onlar bizi işgal etti. Üniversiteler kur elit bir kesim yetiştir imparatorlukların buna her türlü gücü kudreti pragmatizmi her şeyi yeter ama hiç yapamadık. Sonuçta geriye dönüp bakıca şükrediyorum nasıl bize 800 bin km2 toprak kaldı. Kalmaz kalmazdı bakın Babür imparatorluğundan eser kalmadı oysa oda osmanlı gibiydi yada Safavi lerden eser kalmadı oda yanımızda Osmanlı gibiydi. Osmanlıda tarih olurdu yani Safavi yi anan varmı şimdi Hitit ler gibi tarih zannediliyor oysa imparatorluktu yakın zamana kadar yanı başımızda. Sonuçta başarılı Osmanlı çünkü bize ait olmaya toprakta bir anayurt yarattılar bu güne geldik ama daha iyiside olurdu o açıdan birazda başarısızlar ama sonuç olarak topla çıkar sonuç başarıdır. Bunlarıda Atatürk e borçluyuz. Ama oda sonuçta bir Osmanlı subayı yani oda bir çeşit osmanlı idi halada osmanlıyız aslında  yani Türkleriz. Eskidende bize Türkler derlerdi şimdide Türkler diyor dostta düşmanda değişen bir şey yok
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2018, 02:32:40 Gönderen: serkan »
beğen