Gönderen Konu: Sohbet...  (Okunma sayısı 299507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: Sohbet...
« Yanıtla #1870 : 08 Haziran 2023, 12:11:44 »
Hala daha pahalılığın suçlusunun market zincirleri olduğunu mu düşünüyorsunuz gerçekten.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1871 : 08 Haziran 2023, 12:24:55 »
Hayır çürüme olduğunu düşünüyorum, onlar sadece etkin çarklardan biri. Amerikalı bir yargıcın dediği gibi, bir toplum ahlaken çökmüş ise, onu en süper mahkemeler de kurtaramaz
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2023, 12:26:29 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1872 : 08 Haziran 2023, 14:08:57 »
Pahalılığın nedeninin market zincirleri olduğu masalına ben de inanmıyorum. İşi beceremeyip suçu başkanına atanların masalları bence.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1873 : 08 Haziran 2023, 15:01:11 »
Yazımda sadece market zincirlerini suçlayan bir ifade yok. Onlar suçlulardan sadece bir kısmı. Ama onların durumu Rekabet Kurulu gibi uzman bir regülasyon durumunun denetimine takılmış halde. Yem üreticileri de aynı şekilde. Ama hemen hemen tüm alanlarda bu durum var. O yüzden toplumsal çürüme diye ekledim. İzmir'de kuyumcular ile kavgam az değildi, 3-4 sene önce. Altın fiyatlarının fırladığı dönemde, hepsinde birer ekran, İzmir Kuyumcular odasının bize bildirdiği fiyat bu bunun altına inemeyiz yoksa ceza yeriz diye, altın fiyatlarına doğrudan %10-15 civarı zam koyuyorlar ve bunu halka dayatıyorlardı. Uydurmayın asıl bu uygulamanız suç teşkil ediyor, Rekabet Kurumu durumu fark ederse, Kurul'dan ceza yersiniz diye az tartışmam olmadı, ama aslında suç duyurusunda bulunmak vardı. Özellikle inşaatçılar, emlakçılar olmak üzere, hemen her yer aynı. Adaletsiz gelir dağılımı, tok satıcılar, fiyat dayatmalar. Onun ötesinde dar gelirlide bile, asgarisini sağlıyorsa, ekstrasında aslan kesiliyor. İnşaatta  350-TL yevmiye ile çalışan adam sana 3 saatlik iş için 1.000-TL fiyat çekiyor. 600-TL diyorsun, hemen hepsi ağız birliği yapmış, 1.000-TL'den aşağıya inmiyor.   Herkes fırsatını kolluyor, yüklenecek birilerini arıyor. 

Özetle ekonomideki fiyat artışlarının, özellikle son bir yılda,  maliyetle, döviz ile akaryakıt veya arz talep dengesi ile bir alakası yoktu.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1874 : 08 Haziran 2023, 15:48:36 »
Yazımda sadece market zincirlerini suçlayan bir ifade yok. Onlar suçlulardan sadece bir kısmı. Ama onların durumu Rekabet Kurulu gibi uzman bir regülasyon durumunun denetimine takılmış halde. Yem üreticileri de aynı şekilde. Ama hemen hemen tüm alanlarda bu durum var. O yüzden toplumsal çürüme diye ekledim. İzmir'de kuyumcular ile kavgam az değildi, 3-4 sene önce. Altın fiyatlarının fırladığı dönemde, hepsinde birer ekran, İzmir Kuyumcular odasının bize bildirdiği fiyat bu bunun altına inemeyiz yoksa ceza yeriz diye, altın fiyatlarına doğrudan %10-15 civarı zam koyuyorlar ve bunu halka dayatıyorlardı. Uydurmayın asıl bu uygulamanız suç teşkil ediyor, Rekabet Kurumu durumu fark ederse, Kurul'dan ceza yersiniz diye az tartışmam olmadı, ama aslında suç duyurusunda bulunmak vardı. Özellikle inşaatçılar, emlakçılar olmak üzere, hemen her yer aynı. Adaletsiz gelir dağılımı, tok satıcılar, fiyat dayatmalar. Onun ötesinde dar gelirlide bile, asgarisini sağlıyorsa, ekstrasında aslan kesiliyor. İnşaatta  350-TL yevmiye ile çalışan adam sana 3 saatlik iş için 1.000-TL fiyat çekiyor. 600-TL diyorsun, hemen hepsi ağız birliği yapmış, 1.000-TL'den aşağıya inmiyor.   Herkes fırsatını kolluyor, yüklenecek birilerini arıyor. 

Özetle ekonomideki fiyat artışlarının, özellikle son bir yılda,  maliyetle, döviz ile akaryakıt veya arz talep dengesi ile bir alakası yoktu.

Daha önceki iletilerimde bu ülkede siyasi sorun yok, ahlak sorunu var demiştim. Bazı arkadaşlar hatırlayabilir.

Siyasi kısmı şu; alan memnun, satan memnun. Sorumlu olanlar sorumsuz, herkes suçlu ama kimse suçlu değil. O nedenle hepsi masal.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1875 : 08 Haziran 2023, 18:08:05 »
Fiyatların dolar karşılıkları değişmiyor biz fakirleşiyoruz bu yüzden her şey bize pahalanıyor görünüyor yoksa domates hala aynı dolar hatta daha bile ucuz eskisinden.

En yerli en dolardan bağımsız bir örnek seçelim içine bir gram ithal maliyet faktörü eklemeyelim.

Örneğin çiftçisiniz domates ekiyorsun ve her sene üç tane müşteri var bunlar kabzımal Migros ve alman ithalatçı. Alman ithalatçının fiyatı on senedir 1 Euro kilo başı fiyat diyelim
Bu sene ben yardımda edeyim gübre mazot tohum su işçilik her masrafı ben karşılıyorum köylüye sadece ailecek çalışma kalıyor.
Ürün 2 kamyon domates oldu satılacak yine üç müşteri var biri kabzımal biri Migros öbürü kilosu 1 euro veren Alman
Bu durumda Kabzımal ve Migros a malı 1 Euro'dan ucuza verme şansı var mı köylünün. Euro 25 tl olmuşsa o domates 25 tl dir artık ülkede isterse bedavaya üretilsin.
Bu en yerli ürün
Pazarda patatesi soğanın kalitesi acayip düştü eskiden pırıl pırıl soğanlar varken şimdi çürük çarıklar eğri büğrüler. Çünkü ihraç ediliyorlar bize dibi kalıyor
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2023, 19:13:50 Gönderen: re »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1876 : 08 Haziran 2023, 18:08:43 »
Siyasi kısmı şu; alan memnun, satan memnun. Sorumlu olanlar sorumsuz, herkes suçlu ama kimse suçlu değil. O nedenle hepsi masal.

+1 : :)

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1877 : 08 Haziran 2023, 18:19:57 »
Pahalılığın nedeninin market zincirleri olduğu masalına ben de inanmıyorum. İşi beceremeyip suçu başkanına atanların masalları bence.
+1

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1878 : 08 Haziran 2023, 18:25:35 »
Fiyatların dolar karşılıkları değişmiyor biz fakirleşiyoruz bu yüzden her şey bize pahalanıyor görünüyor yoksa domates hala aynı dolar hatta daha bile ucuz eskisinden.

En yerli en dolardan bağımsız bir örnek seçelim içine dir gram ithal maliyet faktörü eklemeyelim.

Örneğin çiftçisiniz domates ekiyorsun ve her sene üç tane müşteri var bunlar kabzımal Migros ve alman ithalatçı. Alman ithalatçının fiyatı on senedir 1 Euro kilo başı fiyat diyelim
Bu sene ben yardımda edeyim gübre mazot tohum su işçilik her masrafı ben karşılıyorum köylüye sadece ailecek çalışma kalıyor.
Ürün 2 kamyon domates oldu satılacak yine üç müşteri var biri kabzımal biri Migros öbürü kilosu 1 euro veren Alman
Bu durumda Kabzımal ve Migros a malı 1 Euro'dan ucuza verme şansı varmı köylünün. Euro 25 tl olmuşsa o domates 25 tl dir artık ülkede isterse bedavaya üretilsin.
Bu en yerli ürün
Pazarda patatesi soğanın kalitesi acayip düştü eskiden pırıl pırıl soğanlar varken şimdi çürük çarıklar eğri büğrüler. Çünkü ihraç ediliyorlar bize dibi kalıyor

+1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1879 : 08 Haziran 2023, 19:11:19 »
TAYY-P" border="0

Karikatür , Türkiye'nin halini , ekonomik yıkımın nedenini güzelce anlatıyor...Çok fazla yoruma gerek yok.

Li-ya-kat