Gönderen Konu: ABD den robot sinekler  (Okunma sayısı 1893 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı seyyah

  • seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 569
  • 0
ABD den robot sinekler
« : 25 Mayıs 2011, 01:37:18 »
Sınırların korunması veya savaş zamanlarında keşif amaçlı kullanılacak küçük robot sinek, Amerikan ordusunun gözü, kulağı olacak.
Güncelleme:24 Mayıs 2011 10:17

Popular Science dergisinde yer alan habere göre, 2006 yılında DARPA (Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı) kumandalı uçaklarda uzman olan AeroVironment şirketini, açık bir pencereden bile girebilecek kadar küçük bir insansız hava aracı yapması için görevlendirildi. Ancak uçağın bu kadar küçük hale gelmesi yaklaşık 5 yıl sürdü ve bu süreçte 300 farklı kanat tasarımı geliştirildi. Aynı kuruluşun daha önce geliştirdiği 1,3 metre kanat genişliğindeki 'Raven' adlı uçak, 2003 yılında Afganistan'da üç kamera ile bombardıman öncesi bilgi toplamak için kullanılmıştı.

Zaman'ın haberine göre, sonuç olarak, AeroVironment, artık çalışan bir prototipe sahip: 16,5 santimetrelik Nano Sinekkuşu. Kamerayla donatılmış bu kuş kanatlarını saniyede 20 kez çırpabiliyor. Gerçek sinekkuşu ise saniyede 80 kez kanat çırpıyor. Robot kuş etrafta uçarak dolaşıyor, dönebiliyor ve hatta havada ters takla atabiliyor. İşte kuşun nasıl uçtuğuyla ilgili bilgiler:

Kanatlar: Delikli karbon fiber çubuk iskeleti fiber gözeneklerle sarmalanmış ve polivinil florid filmle kaplanmış.
Kamera: Kamera açısı kuşun vücudunun eğriliği tarafından belirleniyor. İleriye doğru hareketler operatöre zeminin görüntüsünü sağlıyor. Etrafta dolaşıp durmak odaların dikkatle incelenmesi açısından oldukça iyi.

Gövde: Gövdenin ağırlığı bir kalem pilden bile daha az (18.7 gram). Cihaz uzaktan kumanda ediliyor. Fakat, kuşun üzerindeki işlemciler hızı ve mesafeyi ayarlıyor.
http://haber.mynet.com/detay/dunya/robot-sinekler-cepheye-cikiyor/572576 mynet yapmis biseyler yine
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.