Gönderen Konu: AKKOR (Aktif koruma sistemi) Projesi  (Okunma sayısı 32225 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: AKKOR (Aktif koruma sistemi) Projesi
« Yanıtla #30 : 12 Mart 2021, 19:24:52 »
Selamlar,
Testleri yapıldı. Ne zaman servis ederler, SSB'nin kararı..

Test sonuçları nasıl?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 12 Mart 2021, 20:57:41 »
Sabotu zannedmiyorum engelleyebilsin

"Füzeler çerez fıstık, biz sabot üzerinde yoğunlaştık asıl." tadında bir cümle okumuştum bir yerlerde. Ona binaen soruyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 12 Mart 2021, 21:08:37 »
Sabotu zannedmiyorum engelleyebilsin

"Füzeler çerez fıstık, biz sabot üzerinde yoğunlaştık asıl." tadında bir cümle okumuştum bir yerlerde. Ona binaen soruyorum.

Trophy , sabotu durduruyor mu?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 12 Mart 2021, 21:11:50 »
Bilmiyorum. Kullanıcıları hariç kimse de bilmiyordur.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
ASELSAN AKKOR Projesi’nde sona geliniyor.
« Yanıtla #34 : 07 Mayıs 2021, 12:15:23 »
Alıntı
ASELSAN AKKOR Projesi’nde sona geliniyor.

ASELSAN, AKKOR Aktif Koruma Sistemi (AKS) Projesi kapsamında sona gelindiğini açıkladı. Edinilen bilgiye göre; AKKOR AKS’nin geliştirme faaliyetleri, 2021 yılı içerisinde tamamlanacak.

Konuyla ilgili olarak ASELSAN tarafından yapılan açıklamada, “Aktif Koruma Sistemi için geliştirme faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam edilirken 2021 yılı itibarıyla tamamlanması hedeflenmektedir.” ifadelerine yer verildi. AKKOR AKS, zırhlı kara platformları için adeta bir ‘hava savunma’ görevi icra edecek.

AKKOR Aktif Koruma Sistemi (AKS)
Öncelikli olarak ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT)’nda kullanılması planlanan AKKOR Aktif Koruma Sistemi’nin geliştirilmesini kapsayan sözleşme, Kasım 2015’te Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN A.Ş. arasında imzalandı. Toplam değeri 54 milyon ABD Doları olan sözleşmeye binaen; anti-tank güdümlü füze (ATGM) ile roketlere karşı etkili, 360 derecelik tam koruma sağlayan ve azami oranda yerli bir aktif koruma sisteminin milli imkanlarla geliştirilmesi hedeflenmekte.
https://www.savunmasanayist.com/aselsan-akkor-projesinde-sona-geliniyor/

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 07 Mayıs 2021, 12:39:45 »
ASELSAN, dünyada çok az ordu tarafından kullanılan bu sistem üzerinde 2008 yılında beri öz kaynaklarını kullanarak çalışıyordu. Sistem ile ilgili radar, merkezi bilgisayar ve fiziksel imha mühimmatının denendiği testler de 2010 yılından itibaren başarı ile gerçekleştirildi.

Proje 2008'de başlamış. 13 yıl olmuş,  bu yıl projede sona gelinmiş... Harika bir haber... Fakat niye bu kadar acele ettiler ki... Şöyle 15 yıla düz hesap tamamlasalardı projeyi... Maşallah bu ne hız
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2021, 12:41:13 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 07 Mayıs 2021, 12:49:16 »
ASELSAN, dünyada çok az ordu tarafından kullanılan bu sistem üzerinde 2008 yılında beri öz kaynaklarını kullanarak çalışıyordu. Sistem ile ilgili radar, merkezi bilgisayar ve fiziksel imha mühimmatının denendiği testler de 2010 yılından itibaren başarı ile gerçekleştirildi.

Proje 2008'de başlamış. 13 yıl olmuş,  bu yıl projede sona gelinmiş... Harika bir haber... Fakat niye bu kadar acele ettiler ki... Şöyle 15 yıla düz hesap tamamlasalardı projeyi... Maşallah bu ne hız

Merak etme hocam, sahada kullanilana kadar senin zaman dilimine oturur..

Herhale ya teknik olarak cok zor bir sey, ya da yeterli kadar insan ya da para kaynagi kaydirilmadi oncelik olarak gorulmedi..

Ya da hepsinden biraz ortaya karisik..
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2021, 12:49:50 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 07 Mayıs 2021, 13:35:54 »
Parçalarda uygulanan ambargoları göz ardı etmeyelim ltf.
Pulat sistemi Ukrayna’dan gelen Zaslon’un ASELSAN tarafından bazı bölümlerinin geliştirilmesiyle tanklarımıza entegre edilmişti. Akkor da kullanılan sensörlerin temininde sıkıntı vardı diye hatırlıyorum. Çok yönlü atgm lerin kullanıldığı bir savaş ortamında en kısa ve en uzun menzillerden kendisine yönelen füzeyi tanımlayıp imha emesi istenen bir sistem bu.
Pulat’ta tank etrafındaki piyadeye hasar var. Bunda olmayacak.
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2021, 13:36:42 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #38 : 07 Mayıs 2021, 13:38:00 »
Hiç var mı gerçek test videosu ?

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #39 : 19 Temmuz 2021, 09:06:11 »
Bu sistem ile ilgili hiç haber gelmiyor. Halbuki gelişmiş versiyonları helikopter ve uçakların öz savunmasında da kullanılabilir.

Helikopterimize bir füze atıldı diyelim. helikopter elektronik karıştırma(?) dışında çok savunmasız geliyor bana. Hava araçlarında chaff-flare gibi seçenekler çok çaresiz çırpınışlar gibi.

Ağır saldırı helikopteri dizayn ederken bu tarz ekstra rezervasyon ve yükleri düşünseler iyi olur.