Gönderen Konu: İSTANBUL KANALI  (Okunma sayısı 45375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: İSTANBUL KANALI
« Yanıtla #40 : 20 Eylül 2018, 12:31:55 »
Tuzluluk oranı, yani yoğunluğun farklı olması nedeniyle iki deniz birbirine karışmaz ama!

Doğru, makalede de öyle yazıyor. Fakat yeni bir kanal açıldığında Marmara denizinde ki tatlı/tuzlu oranı daha çok değişeceğinden bir süre sonra deniz hayatı ölmeye başlayacak -diyor. Ustam makaleyi okursan, çok güzel açıklamış.

Ayrıca bu durumu musluk problemiyle açıklamışlar. Bir havuza bir kanaldan su geliyor (diğer küçük nehirleri hiç hesaba katmadan biz bu nehre sadece Tuna nehri diyelim) bir kanaldan da su çıkıyor. Yani havuza su; bir musluktan giriyor, diğer musluktan çıkıyor. Şimdi bu havuza bir musluk daha takarsanız; işbu havuzun hali nice olur(?) Havuz dediğimiz yer Karadeniz yani...

« Son Düzenleme: 20 Eylül 2018, 12:35:49 Gönderen: PARTİKÜL »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #41 : 20 Eylül 2018, 13:08:49 »
Tuzluluk oranı, yani yoğunluğun farklı olması nedeniyle iki deniz birbirine karışmaz ama!

Doğru, makalede de öyle yazıyor. Fakat yeni bir kanal açıldığında Marmara denizinde ki tatlı/tuzlu oranı daha çok değişeceğinden bir süre sonra deniz hayatı ölmeye başlayacak -diyor. Ustam makaleyi okursan, çok güzel açıklamış.

Ayrıca bu durumu musluk problemiyle açıklamışlar. Bir havuza bir kanaldan su geliyor (diğer küçük nehirleri hiç hesaba katmadan biz bu nehre sadece Tuna nehri diyelim) bir kanaldan da su çıkıyor. Yani havuza su; bir musluktan giriyor, diğer musluktan çıkıyor. Şimdi bu havuza bir musluk daha takarsanız; işbu havuzun hali nice olur(?) Havuz dediğimiz yer Karadeniz yani...

Bunun için diğer kanallardaki duruma bakmak gerek. Süveyş kanalında durum nasıl acaba!  ::)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #42 : 20 Eylül 2018, 13:14:12 »
Kanal ile denizlerin tuzluluk oraninda pek degisiklik olmaz, biri tatli su digeri tuzlu su olsaydi is degisirdi.

Ancak kanalin gectigi yerlerde toprak tuzlanmasi olabilir

Bunlar ekolojik yonu ama kanal Turkiyeye ne fayda getirecek, nasil bir kazanim olacak kimse soyle adam akilli anlatamiyor koru koruna bir Erdogan sevdasi, Erdogan istiyorsa olmali mantigi yasiyoruz. Reis ne derse o!

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #43 : 20 Eylül 2018, 13:22:24 »
Ben Kanal İstanbula Soğuk baktığımı söylersem yalan söylerim.  Bu projenin altında ne yattığını zannedersem bir çoğumuz kestirebiliyor.  Yapılacak olan suni kanal Montrö anlaşmasının altını oyuyorlar.  Doğal su yolları üzerinde istediğimiz gibi hakimiyet uluslar arası kanunlara göre kuramıyoruz.  Ekonomik olarak bu kanalın getirisi ve götürüsü nedir onu şimdilik kestirmek zor.

Ancak bu kanal projesinden acil Sanayi için bir sürü projeler mevcut onların tamamlanması ve arge teşvik edilmesi bence şiddetle öncüdür. Bu maddi sıkıntılı günlerde kaynaklar efektif kullanılmalıdır.

Bu kanal projesi ileri tarihe ertelenebilinir çünkü  şimdilik hiçbir acilyeti yok.

@ Nutuk

Bu sorunuza ben de maalesef cevap veremeyeceğim ama bunu üstteki yorumda da belirtmiştim.

Neyle  karşılaşırız bunu zaman gösterir.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #44 : 20 Eylül 2018, 13:34:39 »
koru koruna bir Erdogan sevdasi, Erdogan istiyorsa olmali mantigi yasiyoruz. Reis ne derse o!

Oldu mu bu şimdi?

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #45 : 20 Eylül 2018, 13:43:25 »
koru koruna bir Erdogan sevdasi, Erdogan istiyorsa olmali mantigi yasiyoruz. Reis ne derse o!

Oldu mu bu şimdi?

Evet, maalesef!
Baska bir aciklama bulamiyorum, kimse de aciklayamiyor

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #46 : 20 Eylül 2018, 14:00:35 »

Oldu mu bu şimdi?

Evet, maalesef!
Baska bir aciklama bulamiyorum, kimse de aciklayamiyor

Hatırlarsan bu proje daha ecevit zamanında ele alınmıştı. Yani padişahıma olan  sevgiyle bir alakası yok.

Bir daha söylüyorum bu projenin getirisi götürüsü ne olabilir bunu kimse kestiremez aksini iddaa eden yalan söylüyor.

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 20 Eylül 2018, 14:16:42 »

Bunun için diğer kanallardaki duruma bakmak gerek. Süveyş kanalında durum nasıl acaba!  ::)
Samanyolu tv de her akşam ana haberde 3. Havalimanı nin göçmen kuşların uçuş güzergahına yapıldığından ve aşırı rüzgar alan bir bölge olduğundan kesinlikle yapılmaması gerektiğinden bahsederdi 🤣🤣🤣

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #48 : 20 Eylül 2018, 14:20:13 »

Hatırlarsan bu proje daha ecevit zamanında ele alınmıştı. Yani padişahıma olan  sevgiyle bir alakası yok.

Bir daha söylüyorum bu projenin getirisi götürüsü ne olabilir bunu kimse kestiremez aksini iddaa eden yalan söylüyor.

Oyle karabahtina bir proje olmaz, birseyin getirisi goturusu, risk analyzleri yapilir ona gore karar verilir.

Maalesef kamuoyunu ikna edici hicbir analyz hicbir yarar tablosu gosterilmedi. Sadece bos laflar "Bogazlara alternatif bir kanal" dendi.

Ne gibi bir alternatif onu bile adam akilli anlatabilen cikmadi.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #49 : 20 Eylül 2018, 15:56:38 »
Hakikaten projenin gerekli olduğunu söyleyenler bunu neye dayandırarak söylüyorlar. Hiç kimse projenin getirisinden bahsedemiyor! Montrö Anlaşmasına taş koymak vs dışında!

Şöyle düşünelim iki kara yolu var! Bir E5 diğer TEM. Birinden geçiş bedava. Ancak diğeri paralı.  Bedava olan daha eski ve dar. Paralı olan daha yeni ve geniş. Paralı olduğu halde TEM'de trafik yoğunlu azımsanmayacak şekilde. Peki parayı kim kazanıyor?

Gelelim boğaza. İki geçiş olsun. Biri doğal, biri yapay. Doğal olanan geçiş bedava. Üstelik uluslararası anlaşma ile geçiş engellenemez! Yapay olan ise paralı. Muhtemelen diğerine göre daha geniş ve kısa. Kaza riski daha az. Muhtemelen paralı da olsa buradan geçmeyi tercih edenler epey olacaktır. Ancak yapılacak yatırıma değecek mi? O kadar parayı oraya bağlayıp, o parayı geri döndürememek kötü olmaz mı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com