Gönderen Konu: ADİK, TASNEEF ile işbirliği yapacak  (Okunma sayısı 3573 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuco

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1463
 • 21
ADİK, TASNEEF ile işbirliği yapacak
« : 11 Mart 2013, 10:19:29 »
ADİK, TASNEEF ile işbirliği yapacak
ANADOLU Tersanesi İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ertuğ Yaşar ve Savunma Grubu Koordinatörü emekli amiral Metin Poyrazlar Abu Dhabi'de düzenlenen NAVDEX / IDEX fuarına katıldılar
11 Mart 2013 / 00:12


ANADOLU Tersanesi İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ertuğ Yaşar ve Savunma Grubu Koordinatörü emekli amiral Metin Poyrazlar Abu Dhabi'de düzenlenen NAVDEX / IDEX fuarına katıldılar.

Fuarda diğer standları gezerek rakipler ve yeni gelişmeler konusunda bilgi alan ikili, ayrıca potansiyel kullanıcı bazı ülkelerin Deniz Kuvvetleri ile de görüşmelerde bulundular.

Yapılan görüşmelerin en önemlilerinden biri de, 2011 yıılnda kurulan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Klas kuruluşu TASNEEF ile yapılan toplantı idi.

Gemi inşa sanayinde ve özellikle askeri gemi inşaasında hızla gelişen BAE, çok yerinde bir adım ile 2011 yılında kendi klas kuruluşu TASNEEF'i, İtalyan RİNA yardımı ile kurdu. Bu kuruluş çalışmalarında yer alan TC vatandaşı Ömür Şahinoğlu vasıtası ile TASNEEF ile temasa geçen ADİK Tersanesi yöneticileri, NAVDEX sırasında TASNEEF standını ziyaret etti, çalışmaları konusunda bilgi aldı ve uzun döneme yayılabilecek bir işbirliğinin ilk adımlarını attı.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/gemi-insa-san./47436/adik-tasneef-ile-isbirligi-yapacak-denizhaber-recep-canpolat-abu-dabi-savunma-sa.html
Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Adik...
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2016, 22:46:06 »

Adik Tersanesinin Dimdex2016 da tanittigi LHD Konsepti...

ADİK mini LHD’sini Katar'da tanıttı

Anadolu Deniz Inşaat Kızakları (ADİK) tersanesi Dimdex 16 fuarında yeni Helikopterli Çıkarma Gemisi (landing helicopter dock /LHD) konseptini tanıttı. ADIK yeni konseptinin tam bir LHD’yi karşılayamayan kuvvetler için iyi bir ara çözüm olduğunu düşünüyor. 9 bin 500 ton deplasman ağırlığındaki 153 metrelik gemi 20 bin ton üstü gemilere mali nedenlerle alternatif olabilmeyi umuyor. Buna göre bin 400 ton toplam kargo kapasitesi bulunan gemide tank, zırhlı araç, kargonun yanın sıra 388 asker, 22 hava personeli, 4- 6 arası helikopte taşınabiliyor. Geminin burnu, yanı ve kıç tarafı yükleme boşaltma için hangar kapağına sahip. Helikopterler bütün sefer boyunca güvertede yer alıyor. Geminin fotoğrafında yer alan burundaki topların konumu ise son tasarımda değişti. Yeni tasarımla toplar helikopterin görüş açısını kesmeyecek şekilde daha altta bir yerde konumlandı. 
http://c4defence.com/Gundem/adik-mini-lhdsini-katar-da-tanitti/423/1
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2016, 01:57:55 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı Tuco

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1463
 • 21
Ynt: ADİK, TASNEEF ile işbirliği yapacak
« Yanıtla #2 : 02 Kasım 2016, 16:05:57 »

Bülent Tüfenkci: Askeri gemi ihracatında önemli gelişmeler var

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Anadolu Tersanesi ile Bahreyn Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında görüşmeler yapılacağını belirterek; 'Gemi yapımıyla ilgili olumlu gelişmeler olabilir.' dedi.Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Anadolu Tersanesi ile Bahreyn Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında görüşmeler yapılacağını belirterek, "Gemi yapımıyla ilgili olumlu gelişmeler olabilir. Tersane boyutuyla görüşmeler olacak. Türkiye'de sağlık sektöründe yatırım yapmak isteyenlerin talepleri var. Onunla ilgili görüşmeler yapıldı" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Körfez İşbirliği Konseyi Odaları Federasyonu (FGCCC) tarafından Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlenen TOBB-Körfez İşbirliği Konseyi 2. İş ve Yatırım Forumu'na katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye ve Körfez ülkeleri arasındaki ilişkiye değinerek, "Esasında şundan başlamak lazım, Körfez niye önemli bizim için. Körfez'le bizim kültürel tarihi bağlarımız var esasında ve Körfez ülkelerinin Türkiye'ye bakışı Türkiye'nin de Körfez ülkelerine bakışı gerçekten olumlu ve bunun tarihi derinlikleri de var. Ekonomik olarak da müthiş bir potansiyeli içinde barındırıyor. Üretimde özellikle dünya petrol ve finans rezervlerinin yüzde 40'ını barındırıyor. Yüzde 46 Körfez ülkesi tarafından kontrol ediliyor. Yaklaşık 40 milyondan fazla nüfusu barındırıyor. 25 bin dolar milli geliri olan bir ülke. Alım gücü çok yüksek ve büyük kısmını da ithal ediyorlar" şeklinde konuştu.

"GAYRİMENKUL KİRALARI TÜRKİYE'DEN DAHA YÜKSEK"

Tüfenkci, gayrimenkul kiralarının Körfez ülkelerinde Türkiye'ye kıyasla daha yüksek olduğuna dikkat çekerek, "Fiyatların nispeten yüksek olduğunu biliyorsunuz ve baktığımızda gayrimenkul kiraları da Türkiye'den daha yüksek. Yıllık bu 6 ülke 450 milyar dolara yakın ithalat yapmakta. Bizim payımız onun içerisinde 2014'te 14,4 milyar dolardı. 2015'te bu oran biraz daha düştü" diye konuştu.

Bahreyn Kralının 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye'ye yaptığı ziyareti hatırlatan Bakan Bülent Tüfenkci, "15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilk kınayanlardan ve ziyaret edenler arasında olması ve o ziyaretin başarılı geçmesi buradaki iş adamlarının Bahreyn ve diğer iş adamlarının Türkiye ile iş yapmalarının kral tarafından cesaretlendirilmesi bir fırsat oluşturdu" ifadelerini kullandı.

"TÜRK ÜRÜNLERİNE KARŞI KÖRFEZ ÜLKELERİNDE İLGİ BÜYÜK"

"Zamanlaması önemli, Türkiye'nin 15 Temmuz'dan sonra kendini dünyaya anlatma noktasında Türkiye'deki istikrar ve güveni anlatmak adına önemli bir fırsat" diyen Bakan Bülent Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu bölgelerdeki sermayenin Türkiye'ye çekilmesi noktasında da önemli bir girişim. Bunun yansımaları önemli ticari yatırımlar ve ticaretin gelişmesi noktasında önemli gelişmeleri zaman dilimi içerisinde göreceğimize inanıyorum. Türk ürünlerine karşı Körfez ülkelerinde gerçekten ilgi büyük. Bugün de Mado'nun açılışına katıldık. Müthiş gurur duyduk. Anadolu'dan çıkan markanın Bahreyn'de franchise ile buralara taşınması, ilgi ve talep görmesi bizleri gururlandırdı. Yeter ki doğru pazara doğru kişiler ve ürünlerle girin. Bu da ancak reel sektör ile birlikte olur, ticaret ve sanayi odaları, borsalarla. Buralar reel sektörün boy gösterdiği, kendi disiplini içerisinde seyreden bir sistemi var. Doğru kişiyi doğru firmaları buluşturmak önemli." dedi.

"TAVİZ LİSTELERİNDE BİZE SATACAKLARI VE İLETECEKLERİ ÜRÜN NOKTASINDA SIKINTI YAŞADIKLARINI DÜŞÜNÜYORUM"

Tüfenkci, Anadolu Tersanesi ile Bahreyn Deniz Kuvvetleri Komutanlığının görüşmeleri olacağı bilgisini de paylaşarak, gerçekleştirilecek diğer iş birliklerine ilişkin ise, "Olumlu gelişmeler olabilir gemi yapımıyla ilgili. Tersane boyutuyla görüşmeler olacak. Türkiye'de sağlık sektöründe yatırım yapmak isteyenlerin talepleri var. Onunla ilgili görüşmeler yapıldı. Hastane noktasında yap-işlet-devret formülü buradaki hastane yapımlarıyla ilgili Bahreyn Körfez sermayesinin Türkiye'ye taşınması, gıda sektöründe ön anlaşmalar yapıldığına yönelik bilgiler var. Verimli bir görüşme olduğunu hissettik. Sadece ekonomik boyutu değil, siyasi olarak da verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Bahreyn Başbakanı ile açılıştan sonra diğer ülke bakanları ile görüşme imkanı oldu. 15 Temmuz'dan sonra ülkemizi ziyaret eden ilk lider olmalarından dolayı Bahreyn Kralına teşekkürlerimizi ilettik. Türkiye için önemli olarak gördüğümüz Körfez ülkelerine serbest ticaret anlaşması ve tercihli ticaret anlaşmasının hayata geçirilmesi noktasındaki talep ve isteklerimizi ifade ettik. Başbakandan yardım istedik. Tabi bu anlaşma var ama hayata geçirilmesi için Körfez ülkelerinde seçilmiş ürün listelerinin iletilmesi lazım. Olumlu ifadeler kullandılar ama bizim bunun üzerine gidip hayata geçirmemiz gerekiyor. Taviz listelerinde bize satacakları ve iletecekleri ürün noktasında sıkıntı yaşadıklarını düşünüyorum. Bu noktada ayak sürüyorlar ama gerek Başbakan, gerek özellikle bugün görüştüğümüz Ticaret ve Sanayi Bakanının kendilerinin Körfez ülkeleri başkanlığına dönemsel geldiğinde bu konuda çok hızlı yol alacaklarını ifade ettiler. Bizim bu olumlu ortamı biraz daha hızlandırma adına üzerine gitmemiz gerekiyor. Özellikle Körfez Ülkeleri Genel Sekreteri de anlaşmanın hayata geçirilmesindeki düşüncelerini ifade etti, bu da olumlu bir gelişme. Körfez ülkeleriyle ilişkileri siyasi anlamda da üst düzeye taşımak istiyoruz, ekonomik anlamda da öyle. Körfez ülkeleriyle ticaret hacmi 10 milyar dolar, bizim için yeterli değil. Üst düzeye taşıyacak potansiyel var. Özellikle eğitim alanında da somut adımlar atıldı. TOBB Üniversitesi ile Bahreyn Kraliyet Üniversitesi işbirliği anlaşması görüşmesi yapıyorlar" açıklamasında bulundu.

Kaynak: http://www.denizhaber.com.tr/bulent-tufenkci-askeri-gemi-ihracatinda-onemli-gelismeler-var-haber-70729.htm