Gönderen Konu: "Uçak gemisi yaparız, proje bekliyoruz"  (Okunma sayısı 26422 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
"Uçak gemisi yaparız, proje bekliyoruz"
« Yanıtla #10 : 06 Nisan 2011, 09:16:21 »
yağamıyorsan bile gürleyeceksin

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #11 : 06 Nisan 2011, 10:20:52 »
Neden bu kadar olumsuz yorumlar yapmışsınız anlamıyorum.

Adam yapabilirim demiş, sizde adamı yerin dibine sokup çıkarmışsınız. Bahsettiği şey uzay gemisi değil, uçak gemisi.

Bunu ilk defa biz yapmayacağız, insanoğlu ilk uçak gemisini 1910 yılında yapmış, bundan tam 101 yıl önce.

O kişi beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz bir şirket sahibi, en yetkili ve sorumluluk sahibi kişi buna inanmış ve açıklamış, yapamazsa kendi hayatı kayar.

Bizler 'Bir bildiği vardır herhalde' diye düşünerek, gurur duymak ve bu açıklamayı olumlu karşılamak yerine, adamı doğduğuna pişman etmişiz.

Herhalde en saftiriğiniz ben olacağım ki, ben ülkemin bugün uçak gemisi yapabilecek kapasitede tershanelere, mühendislere, kalifiye işçilere ve hatta bilim insanlarına sahip olduğuna inanıyorum.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı orko_8

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 3
« Yanıtla #12 : 06 Nisan 2011, 10:31:45 »
Askeri gemi inşa sektörümüzün durumunu, kapasitesini, hepsini geçtim tersaneler bölgesinin altyapısını azıcık bilen biri olarak diyorum ki, bahse konu beyanat "bir bilen" yorumu kesinlikle değil, tribünlere oynamaktan ibaret.

"Yapamayız" demiyorum, "şu anki durumda yapamayız" diyorum. Bunun kendi insanını, yeteneğini falan küçümsemekle uzaktan yakından alakası yok.

Öte yandan uçak gemisi denen şey düz bir güverteye sahip kocaman gemi demek değildir. 100 yıl önceki gemilerle şimdikiler bir mi ayrıca? Çin, dikkatinizi çekerim, hazır yapılmış bir uçak gemisini (Varyag) ayağa kaldırmak için Rusya ve Ukrayna'nın desteği ile 10 yıla yakın süredir didiniyor. Yaptığı altyapı yatırımının haddi hesabı yok.

Çevrimdışı ist_eternal

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #13 : 06 Nisan 2011, 11:35:23 »
Uçak gemisi (tıfıl boy)
yeterlilik
20 sabit kanatlı batı modeli f-35 2.6 milyar dolar birim fiyatı 130 milyon dolar
veya
20 sabit kanatlı Rus modeli su seri 1.6 milar dolar birim fiyatı 80 milyon dolar
döner kanatlı
10 karışık helo batı modeli birim fiyatı ortalama 50 milyon dolar
10 karışık helo Rus modeli birim fiyatı ortalama 30 milyon dolar
5 tanede ortaya karışık sabit kanatlı koy awacs tanker vs ortalama 70 milyon dolar de
        500 personel de günde 800 tonda yakıt de 500 insanın üç öğününüde kat karadaki lojistiği de düşün
gemiyi tek gönderemeyeceğimize göre,hava savunma fırkateynini ekle 1 milyar dolar 2 gemi  daha 800 milyon dolar daha koy yanına 1 denizaltı 500 milyon dolar bir yakıt gemisi de benden olsun 100 milyonda ona koy  bizim savunma bütçesi 10 milyar zaten kapat dükkanı gideli.Şu uçak gemisini benden çok isteyen olamaz ama bu dereden bu balık şimdilik çıkmaz.
      Kuru şaç 200 milyon olsun bu millet onu 2 günde toplar mesele donatmasında ve idamesinde iş orada karışıyor tayland örneği var almışlar bir gemi limandan çıkmıyor.
NOt:Hesap: 6.15 Milyar dolar düz hesap 7 milyar

« Son Düzenleme: 06 Nisan 2011, 12:07:16 Gönderen: ist_eternal »

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #14 : 06 Nisan 2011, 12:06:38 »
Maliyet hesabı kurmak yanlış. Maliyet savunma bütçesi kadar ama 1 yıllık bütçe o. Bir uçak gemisinin yapımı 10 yıl sürebiliyor.

Öte yandan, hadi bu geminin teknesini yaptık diyelim. Neyle yürüteceğiz? Nükleer reaktör teknolojisi mi var bizde? Bir uçak gemisi demek sadece tekne mi demektir?

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #15 : 06 Nisan 2011, 13:26:22 »
türk silahlı kuvvetlerinin  uçak gemisi gibi bir  arayışı yok!  kim var dediki?
zaten  üretirim diyen firmanında  türk silahlı kuvvetleri  için  üretirim diye  bir  diretmesi yok!  varda benmi göremedim?
daha düne kadar korvet  üretemiyorduk  sonuç ortada  , ingiltereden  gelen  ortak harp gemisi üretimi  teklifide  ortada ,  yakın bir  gelecekte  ingilizlerin yada bir başkasının  uçak gemisi ihtiyacı olmayacağını kim söyleyebilirki?  türkiye'ye  neredeyse bütün ülkeler kalite anlamında  güveniyor ,  güvenmeselerdi ingilizler  güvenmezdi  ,  yani  birilerinin çıkıpta  ''biz ucak gemisi üretebilecek kadar  büyük ve  yeterli tersanelere  sahibiz'' demesi bence  olumlu bir  olay  , yakında  x ülkesi  uçak gemisini  türkiyede üretecek  haberi  duyarsak  bu cesur  ve bize göre bir o kadarda  abartı  gelen  söylemlerin  kimlere mesaj yolladığını daha iyi anlarız.

Çevrimdışı ist_eternal

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #16 : 06 Nisan 2011, 14:58:42 »
Karinayı yaparsın içine almanyadan gelen makinaları koyarsın,nükleer zaten ortada yok,bae sistemden gelen cihazları monte edersin sonra gönderirsin ingiltereye onlarda amerikadan gelen uçakları heloları koyarlar güverteye olur biter sonuç uçak gemisi.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2011, 15:01:45 Gönderen: ist_eternal »

Çevrimdışı balıkcı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #17 : 06 Nisan 2011, 15:50:36 »
Karinayı yaparsın

Sende bilirsin, bunuda yapamazsın. Çok zor ve karışık bir işden bahsediyoruz.

Geçen gün bir arkadaşın yanındaydım. Yaklaşık 1,5 yıldır uğraştığı bir teknenin denemelerini yapıyordu. Kendi tasarımı başarılı olsa seri üretime geçecek. Denge sorununu hal edemedik dedi, tekne de 19 milden yukarı çıkmıyor. Tüm iç dizaynı değiştirdik, pis su tankı, yakıt tankı, su tankı yeniden tasarlandı yerleri değişti. Yeni pervaneler döküldü. Tekneye flaplar eklendi. Olmuyor olmuyor. Dertliydi, harcanan paranın hesabı belli değil. 10 metre bile olmayan bir tekneden bahsediyorum.

Çevrimdışı ist_eternal

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #18 : 06 Nisan 2011, 16:23:55 »
Karinayı yaparsın

Sende bilirsin, bunuda yapamazsın. Çok zor ve karışık bir işden bahsediyoruz.

Geçen gün bir arkadaşın yanındaydım. Yaklaşık 1,5 yıldır uğraştığı bir teknenin denemelerini yapıyordu. Kendi tasarımı başarılı olsa seri üretime geçecek. Denge sorununu hal edemedik dedi, tekne de 19 milden yukarı çıkmıyor. Tüm iç dizaynı değiştirdik, pis su tankı, yakıt tankı, su tankı yeniden tasarlandı yerleri değişti. Yeni pervaneler döküldü. Tekneye flaplar eklendi. Olmuyor olmuyor. Dertliydi, harcanan paranın hesabı belli değil. 10 metre bile olmayan bir tekneden bahsediyorum.

acaba pervane için tam ölçüler girildimi,makina güçü saft uzunluğu en boy draft,hani programı kullanıyorlar acaba.Bu işin erbabı sarıyerde 2003 yılında 30 metre gırgır yapıldı öyle bir titriyorki tekne ancak görsen inanırsın gitmedikleri yer kalmadı en son bu sarıyerdeki yeri bulmuşlar elemanlar işi düzeltmişler,tabii harcanan parayı soramadım :o
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2011, 16:48:07 Gönderen: ist_eternal »

Çevrimdışı amonyak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #19 : 06 Nisan 2011, 16:56:35 »
Gemi yapan adam ucak gemiside yapar sizde uctunuz hemen vay su nu biliyormu bunu biliyormu sanki ilk ucak gemisi yapanlar herseyi anasinin karninda ögrenmisti

normal bir silebin üstüne pist insa ettiler oldu sana ucak gemisi yil 1915, o zaman bizde ne ucak var nede tersane bizde yapardik ucak gemisi yokluk icinde bu millet kurtulus savasi verdi
simdi büyük tonajli bir gemiye gerekli asansör ve ekipmani bizimkilerin yerlestimiyeceginimi düsünüyorsunuz cok yaniliyorsunuz cok siz bu kafayla masa basi generalleri olarak ancak oldugunuz yerde kalirsiniz.
Her hayal bir gercege ulasir 
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.