Gönderen Konu: Türk Hava Kuvvetleri Dostlarımızın 100ncü Yılı  (Okunma sayısı 1729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı darkevvilboy

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 113
  • 0
Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın (HvKK) 100ncü kuruluş yıldönümünde en içten kutlama dileklerimi sunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Tüm Hava Kuvvetleri camiasının, bu yüz yıllık başarılı yolculuk sırasında büyük dönüşümlerden geçerek, Hava Gücünün kapsadığı tüm sahalarda her zaman harekat yapma kabiliyetine sahip olan bu müthiş gücün bir parçası olmaktan gurur duyduklarına eminim.

Kurulduğu günden başlayarak, HvKK’nın zengin tarihi övülmeye ve göklere çıkarılmaya değer başarılarla dolu olmuştur. 1911 yılının Haziran ayı, Osmanlı İmparatorluğu ile başlayarak Türkiye’nin havacılık alanındaki cesaret dolu çabalarının başlangıcını işaret ediyordu. Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve yakın zamana kadar gerçekleşen tüm diğer çatışmalarda, HvKK’nın kadın ve erkekleri Türk bayrağını göklerde tutmak için büyük bir profesyonellik ve bağlılık sergilemiştir. 1937’de dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan ve yılmaksızın cesaret dolu uçuşlara imza atan Sabiha GÖKÇEN, Türkiye’de herkes tarafından imrenilerek örnek alındığına emin olduğum bir ikon haline gelmiştir. 1996’da ABD Hava Kuvvetleri (USAF) tarafından hazırlanan “Tarihin En Büyük 20 Pilotu” posteri için seçilen tek kadın olması, onun gerçek bir profesyonel olarak sahip olduğu konumu göstermektedir.

Günümüz havacı nesilleri, astlarına öncülük ederken daima dinamizm ve vizyon sergileyen seleflerinden ilham almalıdır. Türk Hava Kuvvetleri’nin bugün dünyanın en kabiliyetli Hava Kuvvetlerinden birisi olarak kabul görmesini sağlayanlar, gerçekten de birçok zorlu durumda benzersiz gayret ve fedakarlık sergileyen bu disiplinli, yetenekli ve büyük bağlılığa sahip kişilerdir.

Pakistan ve Türkiye ortak bir miras, kültür ve dini paylaşırken, her zaman birbirlerinin yanında yer almışlardır. Bizler, Tek Ulus, İki Ülke gibiyiz. Her iki ülke de birbirlerine güç kaynağı olmaya devam edecektir.

Pakistan ve Türk Hava Kuvvetleri bir kardeşlik bağı paylaşmaktadır. Karşılıklı mübadelelerden, Anadolu Kartalı ve Indus Viper gibi ortak tatbikatlara kadar tüm alanlarda bağlılığımız ve işbirliğimiz hep övgüye değer oldu.

Pakistan Hava Kuvvetleri, tüm bu etkileşimlerden çok şey öğrenmiştir ve karşılıklı ilişkilerimizi daha da yükseklere çıkarmayı umuyoruz.

Türk Hava Kuvvetleri’nin öncülerinin arkalarında bıraktığı mirasın yeni nesil havacılar tarafından daha
da yüksek mükemmellik seviyelerine çıkarılacağına olan inançla, Türk Hava Kuvvetleri’ne başarılarının devamıyla birlikte şanlı bir gelecek diliyorum.

Orgeneral Rao QAMAR SULEMAN
Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı

Kaynak: Savunma Ve Havacılık Dergisi

Çevrimdışı Pardus-TR

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 70
  • 0
Türk Hava Kuvvetleri Dostlarımızın 100ncü Yılı
« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2011, 16:35:10 »
Eski donemlerden bu vakite kadar, her zaman, gercekten dost ve kardes diyebilecegim tek ulke...
Bu kadar heyecanli konusmalari, kutlamalari baskalari yapmaz.