Gönderen Konu: Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde  (Okunma sayısı 28387 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde
« Yanıtla #160 : 14 Haziran 2023, 22:14:36 »
Olay şöyle mehmet05

Meşhur 300 km üstü silahların ihracatı teknoloji aktarımı üretimi için parça tedariki ni yasaklayan MTCR anlaşması muğlak bir anlaşma ve yorumlamayı gerektiriyor çünkü yeni silahlar olup onları kullanmayı da denetlemesi gerekiyor. İşte 300 km ötesine insansız gidip orayı bombalayan siha ları bu ülkeler 300 km üstü seyir füzesi yada balistik füze gibi değerlendirip ihracına yasak getiriyorlar. Bunu kendi kendilerini kısıtlayarak yapıyorlar anlaşma böyle kendini otokontrol edeceksin. Bu çok zorlama bir akıl yürütme de değil gerçekten de Gezgin füzesi ile 1000 km ye giden siha arasında bir fark yok düşününce. Bizde vahşi bir şekilde bu anlaşmayı görmezden gelmiyoruz ama etrafından dolanıyoruz bence. Yaptığımız şey kitabına uydurmak için satılan siha lar 300 km altı menzilde uydu kontrollü olmayan siha lar diyoruz muhtemelen. Bunu da ben iyimser bir çıkarımla söylüyorum bu kadar iyi niyetli miyiz bilmiyorum SATCOM u olan siha sattık mı mesela ordan anlaşılır bu ihracatları kitabına uydurarak mı yaptığımız. Ama batı ülkeleri bu riskide almamış hiç bir şekilde silahlı iha satmamayı tercih etmiş. Bunları okuyunca palavra gelebilir içinizde isyan oluşur dünyaya meydan okuma arzusu ayar verme isteği ile isyan edip bana ne kardeşim diyesiniz gelecek biliyorum ama bu anlaşma tepemize inecek nükleer silahları azaltmayı başaran bizden önceki nesillerin bize bir hediyesidir. Bu anlaşmadan en çok istifade eden ülkeleri sıralasak Türkiye ilk beşe girer kafadan.
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2023, 22:18:19 Gönderen: re »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #161 : 14 Haziran 2023, 23:16:39 »
Olay şöyle mehmet05

Meşhur 300 km üstü silahların ihracatı teknoloji aktarımı üretimi için parça tedariki ni yasaklayan MTCR anlaşması muğlak bir anlaşma ve yorumlamayı gerektiriyor çünkü yeni silahlar olup onları kullanmayı da denetlemesi gerekiyor. İşte 300 km ötesine insansız gidip orayı bombalayan siha ları bu ülkeler 300 km üstü seyir füzesi yada balistik füze gibi değerlendirip ihracına yasak getiriyorlar. Bunu kendi kendilerini kısıtlayarak yapıyorlar anlaşma böyle kendini otokontrol edeceksin. Bu çok zorlama bir akıl yürütme de değil gerçekten de Gezgin füzesi ile 1000 km ye giden siha arasında bir fark yok düşününce. Bizde vahşi bir şekilde bu anlaşmayı görmezden gelmiyoruz ama etrafından dolanıyoruz bence. Yaptığımız şey kitabına uydurmak için satılan siha lar 300 km altı menzilde uydu kontrollü olmayan siha lar diyoruz muhtemelen. Bunu da ben iyimser bir çıkarımla söylüyorum bu kadar iyi niyetli miyiz bilmiyorum SATCOM u olan siha sattık mı mesela ordan anlaşılır bu ihracatları kitabına uydurarak mı yaptığımız. Ama batı ülkeleri bu riskide almamış hiç bir şekilde silahlı iha satmamayı tercih etmiş. Bunları okuyunca palavra gelebilir içinizde isyan oluşur dünyaya meydan okuma arzusu ayar verme isteği ile isyan edip bana ne kardeşim diyesiniz gelecek biliyorum ama bu anlaşma tepemize inecek nükleer silahları azaltmayı başaran bizden önceki nesillerin bize bir hediyesidir. Bu anlaşmadan en çok istifade eden ülkeleri sıralasak Türkiye ilk beşe girer kafadan.

Bu yazdıklarınızda haklısınız Sn re.
Bir siha, 300km öteye patlayıcı taşıyorsa MTCR kapsamına girer. Tabii taşıdığı bireysel bombanında 500kg dan daha büyük patlayıcı içermemesi gerekiyor.

Sattığımız TB2’lerin hiçbiri Satcom kabiliyetli değil. LOS (görüş içi) olarak ta maximum iletişim mesafesi 300km’nin az altında TB2’lerin. Taşıdığı patlayıcı başlıklarda çok ufak zaten.

Anka bile maximum 350kg patlayıcı taşıyor. Onlarında LOS mesafesi 300km’nin hemen altında.

Aksungur 750kg patlayıcı taşıyabilir toplamda. Ama patlayıcı başlık ağırlığı 500kg’ın çok altında kalır. Salanlar ve atılan füzelerin dara ağırlıkları vs derken geriye kalan patlayıcı miktarı düşük çıkar. Aynı hesabı Akıncı için de yapabilirsiniz. 1500kg’lık faydalı yük’ün 500kg’ı asıl patlayıcı değildir bile.

Aksungur, Anka ve Akıncı satışlarımızda Satcom kabiliyeti olmadığını düşünüyorum. Yoksa MTCR’ı deliyoruz demektir. Bunu yapmayacak kadar aklımız vardır herhalde. Zaten MTCR’ı delen ülkelere ABD yaptırım uyguluyor hemen.

Birim UAV satcom kabiliyetimiz kendi uydularımızla mümkün. Bu uydularla iletişime geçemez yabancı ülkeler.

Tabii şu da var: Akıncı ya da Aksungur’a TRLG-230 yüklediniz. 300km öteye uçurdunuz. Oradan 150+km ötedeki hedefi vurabilirsiniz. Menzil oldu 450km. (TRLG-230 satmamak lazım demekki)

Ayrıca 300km LOS menzil özel bir şekilde Ukrayna ile beraber geliştirilen bir menzil. Biz Anka ve TB2 satarken 150-160km menzilli olarak satıyoruz bu Sihaları.

« Son Düzenleme: 14 Haziran 2023, 23:34:00 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #162 : 14 Haziran 2023, 23:54:11 »
Anlaşma muğlak bir anlaşma ve iyi niyetle yorumlamayı taraflardan bekleyen centilmenlik anlaşması gibi bir yanı var. 500 kg ı geçmedim 499 yaptım derseniz sınırda nükleer silahları görürsünüz. Yada öyle böyle etrafından dolanıp cingöz çözümler bulur mazeret üretirseniz bu mahkeme salonu değil kimse size bir şey demez ama bir bakarsınız uyanıklık öyle olmaz böyle olur derler Yunanistan a satılan SCALP füzesi 299 km değil Fransa nın kendine kullandığı gibi 800 km olur Atina'dan kalkıp Diyarbakır ı vururlar. Uyanık uyanık izahlar getirmemek lazım onu diyorum bir akıllı biz değiliz. Rusya Karadeniz kıyısına su üstü saldırı füzesi düşündü o bile MTCR yi ihlal sayıldı. Bu anlaşma centilmenlerin anlaşmasıdır maksadı görerek iyi niyetle yorumlamayı gerektirir etrafından dolanırsan bir şey kazanmazsın sen zarar görürsün anlaşma işlemez olursa.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #163 : 15 Haziran 2023, 00:10:48 »
Olay şöyle mehmet05

MRTC'yi tartışmıştık daha önce. taze üretici, ihracatçılardan olmakla, kitabına uydurmak bizim için yeni  ve biraz da iddialı bir kavram.

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #164 : 15 Haziran 2023, 00:12:20 »
Olay şöyle mehmet05

+1

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #165 : 15 Haziran 2023, 01:54:52 »
Bu mantıkla kimsenin kimseye taaruz helikopteri, silahlı keşif uçağı, savaş uçağı, silahlı deniz karakol uçağı, asw-suh helikopteri, muhtelif askeri gemi,sida ve denizaltı da satmaması lazım o halde.

Menzil hesabında platformun bir hükmü olamaz. Anlaşmanın özü roket ve füze teknolojileri ile ilgili,  Kabaca  mühimmatlar hakkında diyebiliriz.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #166 : 15 Haziran 2023, 06:18:13 »
Anlaşma muğlak bir anlaşma ve iyi niyetle yorumlamayı taraflardan bekleyen centilmenlik anlaşması gibi bir yanı var. 500 kg ı geçmedim 499 yaptım derseniz sınırda nükleer silahları görürsünüz. Yada öyle böyle etrafından dolanıp cingöz çözümler bulur mazeret üretirseniz bu mahkeme salonu değil kimse size bir şey demez ama bir bakarsınız uyanıklık öyle olmaz böyle olur derler Yunanistan a satılan SCALP füzesi 299 km değil Fransa nın kendine kullandığı gibi 800 km olur Atina'dan kalkıp Diyarbakır ı vururlar. Uyanık uyanık izahlar getirmemek lazım onu diyorum bir akıllı biz değiliz. Rusya Karadeniz kıyısına su üstü saldırı füzesi düşündü o bile MTCR yi ihlal sayıldı. Bu anlaşma centilmenlerin anlaşmasıdır maksadı görerek iyi niyetle yorumlamayı gerektirir etrafından dolanırsan bir şey kazanmazsın sen zarar görürsün anlaşma işlemez olursa.

Bu nasıl bir tek taraflı iyiniyet anlaşılamaz. Tartınız hep karşı taraftan yana gibi. İngiltere Ukrayna'ya Storm Shadow vermeye başladı. Acaba Ukrayna için özel 300 km menzilli mi üretti yoksa kendi stoğundan 550 km menzilli mi verdi ? Bu mantığa göre Rusların Londra'yı nükleer ile vurma hakkı doğdu. Veya biz Yunanistan'a verilen füzelerin menzilinden emin olabilir miyiz ? Yoksa kendi iyiniyetimize inandığımızdan çok, Yunan'a, Fransız'a mı inanmalıyız ?

Esaret gerçekten zihinde başlıyor.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #167 : 15 Haziran 2023, 07:34:42 »
Güzel örnek çünkü ben Storm Shadow  verdiklerini bilmiyorum ama araştır eğer vermişlerse tiye aldığın gibi 300 km sınırına dikkat etmişlerdir bu koşullarda bile MTCR yi ihlal etmezler çünkü. Ben bilmiyorum füzeyi verdiklerinide menzilinide ama vermişlerse yada verirlerse 300 km altıdır.
Kanınıza dokanan şeyler bulabilirsiniz ben bunları size iknaya mecbur kişi değilim bu böyledir bilirseniz bilirsiniz itiraz ederseniz bilmezsiniz ben görevimi yapıp anlattım ikna olmanız için çalışmayacağım doğruyu öğrenmek sizin vazifeniz ben daha fazla uğraşamam size anlatmak için

Gazete dünyayla rekabet ettik bizi seçtiler diyor bende diyorum ki hayır dünya ile rekabet mekabet yok dünya bu silahı satmıyor diyorum. Gazeteye inanın hoşunuza gitti madem yanlışa inanmak ne yapayım dünya yanlışa inanan insan dolu bir eksik bir fazla beni ilgilendirmez
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2023, 07:40:51 Gönderen: re »

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #168 : 15 Haziran 2023, 21:55:56 »
Bu arada Fransız dergisinin Türkiye için verdiği sayılar yanlış. Siha sayımız 250 + hatta 300 e yakın.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde
« Yanıtla #169 : 27 Şubat 2024, 23:21:12 »
Alıntı
ukrayna'ya yerli mühimmat ve top mermileri...

Türk yapimi silah ve mühimmatlarin Ukrayna'ya tedarikine yönelik Fransiz engeli kalkiyor.  Fransa Yunanistan ve Rum kesimi ni yalniz birakiyor.

Macron Rusya nin savasi kazanmamasi icin herseyi yapacagiz.

Fransa nin politika degisikligi. Fransanin block disindaki tedarikcilerden mühimmat, top mermileri ve agir silahlar satin almak icin ortak AB fonlarinin kullanimi konusundaki önceki engelini kaldiracagina yönelik sinyali verdi ve yüz milyonlarca €'luk finansmanin kilidini açmak istedigi belirtiliyor.

https://www.instagram.com/p/C33Rtv4gRJ6/?igsh=MWxudWdsMDZ3NjR0dQ==