Gönderen Konu: Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde  (Okunma sayısı 28397 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde
« Yanıtla #130 : 09 Mayıs 2023, 18:24:52 »
Yok doğru söylemiyor olma olasılığı daha yüksek. En basitinden Baykar'ın en büyük coğrafi pazarı Afrika. TUSAŞ ise Nijerya'ya İHA/SİHA üretim tesisi kurarak, ortak üretim yaparak Afrika'ya Baykar'ın hakim olduğu piyasaya kafadan girmek amaçlı teklif getirdi.

Bayraktarlar ile Temel Kotil'in kafaları çok farklı çalışıyor. Bayraktarlar teknik adam kafasında, yapma, etme ön planda, para arka planda. Depremde eden büyük holdingler için ağza almaktan kaçındıkları rakamları bağış olarak ortaya koyuyorlar. Bu insanlarda  memleket, millet aşkı, birşeyler ortaya koyma, inşa etme azmi var. Amaçları bu.

Temel Kotil Bey ise çok iyi bir işletmeci, kar zararı gözeterek çözüm odaklı pratikten giden bir kişi. Baykar içte üretim, büyüme derken, Kotil taşeron kullanmayı tercih ediyor. ARGE ve ARGE yatırımına, ARGE elemanına yatırımı seviyor. Üretimi ise taşere ediyor. İşin en karlı kısımlarının kendilerinde kalmasını , hamallığı ise dışarı yaptırmayı amaçlıyor. O yüzden parçaları hatta en son helikopterde gövdeyi bile taşere ediyor. MMU, Mius-3 gibi çok yüksek oranda şirket sırrı ve milli sır kalması gereken platformlar dışında, çok önemli parçalar sırlar hariç her şeyi taşere edecektir kendisi, yüksek karlı işler varken düşük karlı işlere de üretim kaynaklarını öyle çok da ayırmayacaktır. Kendisi zaten insan kaynağı sıkıntısını da biliyor, Hürjet yeni üründe bile ortak üretim teklifi veriyor.

Neyse benim gözlemlerimden çıkardığım sonuçlar bunlar. Ama bu ve benzeri tartışmaların, sosyo psikolojik ve ahlaki boyutunu daha sonra bilgisayar başında sonradan bir miktar irdeleyebilirim

« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2023, 21:10:43 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde
« Yanıtla #131 : 11 Mayıs 2023, 00:34:22 »
Alıntı
Yusuf Akbaba@ssysfakb

Etiyopya Türkiye'den Bayraktar TB2 SİHA haricinde bir hava platformu daha aldı. Buna ek olarak Roket ve füze sistemleri de tedariki etti.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni.
« Yanıtla #132 : 19 Mayıs 2023, 12:51:12 »
Alıntı
Defence Turk @Defence_Turk.

Estonya'nın 4x4 ihalesinde finale sadece 🇹🇷Türk şirketleri kaldı

Estonya Ordusu'nun açtığı 4x4 zırhlı araç ihalesinde kısa listeye Otokar Cobra, BMC Amazon, Nurol Yörük ve Ejder Yalçın kaldı.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #133 : 19 Mayıs 2023, 12:58:41 »
Oppp :)

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #134 : 19 Mayıs 2023, 14:41:39 »
Hepsi de pehlivan gibi maşallah.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #135 : 19 Mayıs 2023, 14:51:45 »
İhaleyi yeniden yaparlar bir Avrupa ülkesi muhtemelen İskandinav ülkesi alır işi.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #136 : 19 Mayıs 2023, 15:01:47 »
İhaleyi yeniden yaparlar bir Avrupa ülkesi muhtemelen İskandinav ülkesi alır işi.

Olsun. 8)

O kadar sansasyonel bir sonuç ki diğer ihalelerde bizim için çok iyi bir referans olur. Yani olaya bak: Putink Rusya'sının sınırında, tehlikeyi iliklerine kadar hisseden bu adamlar ihale yapıyor ve biz kendi aramızda yarışıyoruz!  :)

Darısı hava platformlarımızın başına diyelim.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #137 : 20 Mayıs 2023, 07:45:52 »
Cobra 2 ler  Ukrayna’da da başarılı sonuçlara imza atarsa o ihaleyi … tekrarlar.
Bir tarafta 5 savaş görmüş kabiliyetlerinin raporu arşa çıkmış bir zırhlı araç topluluğu öbür tarafta kendi halinde ormanda takılan kazık fiyatlı süslü yengeler, Estonlar macarlardan köken alır , akıllı insanlardır.
Filipinler devlet başkanı Atakları alırken ne demişti, 4 tane alabilecekken 6 tane alabiliyorum , bizim için eşdeğer performansta, üstelik de birilerinin kaprislerini çekmiyorum niye almayayım ?!
Aynı gerçeklik mevcut , bu işte de.
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2023, 07:50:00 Gönderen: DelKu »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Savaş, Siyaset ve Ticaret Üçgeni’nde
« Yanıtla #138 : 20 Mayıs 2023, 09:59:18 »
Alıntı
Yusuf Akbaba @ssysfakb

Javelin muadili olarak Karaok (şimdiden 2 ülke'ye  ihracatı yapıldı) üretiliyor.

Stinger'a karşı Sungur (ihracatı yapıldı) üretiliyor.

#ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci :

#SUNGUR

Dünyanın en başarılı ürünlerinden bir tanesi

Menzil ve yapabileceği manevralar açısından dünyadaki rakiplerinden daha ön plana çıkan bir ürün

Bu yüzden uluslararası alanda çok ciddi taleple karşı karşıyayız. İhraç potansiyeli çok sevindirici

Hem omuz hem araç üzerinden atılabilen versiyonları mevcut.
https://twitter.com/Keremhok

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #139 : 20 Mayıs 2023, 14:05:37 »
Karaok envantere girmismiydi ki ihracata başladık?

What is steel compared to the hand that wields it?