SİLAHLI KUVVETLER VE TERÖRİZM > Türk Silahlı Kuvvetleri

ÖZEL KUVVETLER

<< < (2/6) > >>

Bogü Alp:
Özel kuvvetlere her kuvvetten her rütbe ve sınıftan asker girebiliyor yapgu özel kuvvetlerin farklı kuvvetlerden şehitleri bile var.

Özel kuvvetlerin silahları ve ekipmanları üst düzey ama sayı çeşitlilikleri çok az. Devlete yük olmasın diye oldukça ekonomik davranıyorlar.

UYVAR:

--- Alıntı yapılan: Bogü Alp - 05 Kasım 2018, 21:11:43 ---Bilgi verme amacıyla özel kuvvetlere alakalı bildiğim şeyleri yazayım.

Bir özel kuvvet mensubu askerin eğitim süreci 3.5 yıl sürer. Personel ilk 3 ay kurs gördükten sonra güneydoğu da ve doğu Anadolu da iç güvenlik operasyonlarına bordo bereli kimliği ile katılır. Daha sonra kurs için tekrar Ankara Gölbaşına çağrılır bu süreç 3.5 yıl sürer.

Özel kuvvetlere girmek için personelin kara kuvvetleri olmasına gerek yoktur. Jandarma Hava Kuvvetleri hatta deniz kuvvetleri personeli bile bordo bereli olabilir. Farklı kuvvetlerden alınan personel için astsubay önceliği vardır.

Bir bordo bereli bir askerin alabilecegi bütün eğitimleri almış bütün becerileri edinmiş bir askerdir. Yani bir bordo bereli yeri gelir vip koruma görevi de yapabilir yeri gelir bir keskin nişancı silahıyla uzak mesafelere atış da yapabilir.

Özel kuvvetler her ne kadar üst düzey ekipmanlar ve silahlar kullansalar da devlete yük olmasın diye asgari düzeyde tutmaya özen gösterirler. Örneğin ellerin de sadece Hk 416 ve M4 taarruz tüfekleri vardır diğer özel kuvvet grupları gibi cok silah çeşidi de bulunmaz. (Famas Tavor gibi tüfekler de vardır ama sayıları bir elin parmaklarını geçmez)

--- Alıntı sonu ---

Bildigim kadariyla kursiyerken rutben olmuyor. Pöh'de bu boyledir. Eğitim alirken kursiyersindir polis degil. Kurs bitince poh brovesini takarsin.

Jandarma'da da durum boyle. Komutanlarimizin Foça anilari çok komikti.

Okk egitiminde de aynisi var mi bilmiyorum. Ama kursiyerken g.doguya gidip operasyonlara katilmak bana sacma geldi. Hoş 15 temmuzdan sonra eski bordolar pembe oldu.

Bogü Alp:
Neden saçma olsun ki kursiyerin çatışmaya operasyonlara girip çatışmalara katılması kursta gördüğünü operasyonda birebir tatbik yapıyorlar.

UYVAR:

--- Alıntı yapılan: Bogü Alp - 06 Kasım 2018, 11:16:36 ---Neden saçma olsun ki kursiyerin çatışmaya operasyonlara girip çatışmalara katılması kursta gördüğünü operasyonda birebir tatbik yapıyorlar.

--- Alıntı sonu ---

Kursta gordugunu kurs bitince uygularsin da ondan.

Bizdeki yaygin kaninin aksine ozel kuvvetlerin asil gorevi terorist avlamak degildir. Onun icin poh, joh, komando var.

Hos 90'larda dag basina sat, deniz piyade gonderdigimiz de olmus. 🤔

Sanalmis1283:

--- Alıntı yapılan: Yabgu - 05 Kasım 2018, 21:29:06 ---
--- Alıntı yapılan: Bogü Alp - 05 Kasım 2018, 21:11:43 ---Bilgi verme amacıyla özel kuvvetlere alakalı bildiğim şeyleri yazayım.

Bir özel kuvvet mensubu askerin eğitim süreci 3.5 yıl sürer. Personel ilk 3 ay kurs gördükten sonra güneydoğu da ve doğu Anadolu da iç güvenlik operasyonlarına bordo bereli kimliği ile katılır. Daha sonra kurs için tekrar Ankara Gölbaşına çağrılır bu süreç 3.5 yıl sürer.

Özel kuvvetlere girmek için personelin kara kuvvetleri olmasına gerek yoktur. Jandarma Hava Kuvvetleri hatta deniz kuvvetleri personeli bile bordo bereli olabilir. Farklı kuvvetlerden alınan personel için astsubay önceliği vardır.

Bir bordo bereli bir askerin alabilecegi bütün eğitimleri almış bütün becerileri edinmiş bir askerdir. Yani bir bordo bereli yeri gelir vip koruma görevi de yapabilir yeri gelir bir keskin nişancı silahıyla uzak mesafelere atış da yapabilir.

Özel kuvvetler her ne kadar üst düzey ekipmanlar ve silahlar kullansalar da devlete yük olmasın diye asgari düzeyde tutmaya özen gösterirler. Örneğin ellerin de sadece Hk 416 ve M4 taarruz tüfekleri vardır diğer özel kuvvet grupları gibi cok silah çeşidi de bulunmaz. (Famas Tavor gibi tüfekler de vardır ama sayıları bir elin parmaklarını geçmez)

--- Alıntı sonu ---
Özel Kuvvetlere bildiğim kadarıyla Piyade Dağcı Komandolar girebiliyordu ben mi yanlış biliyorum. ?
Ayrıca şu "Özel kuvvetler her ne kadar üst düzey ekipmanlar ve silahlar kullansalar da devlete yük olmasın diye asgari düzeyde tutmaya özen gösterirler. " cümlesi umarım doğru değildir. Yani cidden hayal kırıklığı yaşarım. Ben vatandaş olarak soframdan bir ekmek - bir tabak eksiltmeye razıyım yeterki Özel kuvvetler "yük olma" kaygısı yaşamasın. Özel Kuvvetler o an dünyadaki en iyi ekipman hangisi ise onu almak /kullanmak zorunda. devlet olarak bunu başaramıyorsak yazıklar olsun bize.

--- Alıntı sonu ---

Tabi ki doğru değil. ÖKK elemanları görevlerini yapabilmek için ihtiyaç duydukları ekipman ve teçhizata sahiptir, zaten bir tar veya aug'un maliyeti devlete nasıl yük olabilir?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git