Gönderen Konu: SARP (Stabilized Advanced Remote Platform)  (Okunma sayısı 28174 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
ASELSAN SARP
« Yanıtla #10 : 07 Eylül 2011, 01:29:41 »
Fuarda görmüştüm bunu broşürü de olmalı hatta da. Ama bence stampda da sorun var mrtp 33 ü yakından incelemiştim termal kamere tabiri caizse armut gibi ortadaydı. Ama burda gösteri amaçlıydı bu sistem hatta yanına kolda koymuşlardı kendini hareket ettirp yürüyen ziyaretçilere kilitliyebiliyordunuz :D, o kablolar kapatılır yani. Hatta ben kendime kilitliyip ateş ettim :).

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ASELSAN SARP
« Yanıtla #11 : 07 Eylül 2011, 01:38:36 »
Aman şeytan falan doldurur. Dikkat etmek lazım. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
ASELSAN SARP
« Yanıtla #12 : 07 Eylül 2011, 01:41:24 »
:) Evet neyseki boştu. Hatta geri tepme efekti yapmışlar, tetiğe bastığında namlu biraz yukarı kalkıyor :). O broşür varsa yarın yazarım broşürdekileri konuya.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
ASELSAN SARP
« Yanıtla #13 : 07 Eylül 2011, 15:36:38 »
Aselsan Broşürünü Olduğu gibi yazıyorum bazı yerleri hariç:

SARP taktik kara araçlarında hava ve kara tehditlerine karşı kullanılabileceği gibi yerleşim bölgelerinde asimetrik tehditlere karşı da kullanılabilmektedir.

Kullanım gereksinmlerine uygun olarak sisteme, 12.7 mm Makinalı Tüfek, 40 mm Bombaatar veya 7.62 Makinalı Tüfek değişmeli olarak takılabilmektedir.

SARP'ın Özellikleri:

-Uzaktan komuta
-Gece görüş için soğutmasız termal kamera
-Gündüz tv kamerası
-Lazer mesafe bulucu
-Gelişmiş balistik hesaplama algoritmaları
-Stabilize taret ile hareketli atış kabiliyeti
-Otomatik hedef takibi
-Harici sensör ve sistemlere entegre olabilme yeteneği
-Farklı silah platformalarından ana silahı yönlendirebilme
-Yan eksende 360 derece, dikey eksende -10 +60 derece dönme imkanı
-250 adet 12.7 mm mermi depo kapasitesi
Atış adedi sayımı
Elle kullanım
Derin sulardan geçeblme
70 cm mühmmatsız 160 kilodan hafif

Bunlar özellkler stop ve stamb-g nin de broşürleri var ama onların da hemen hemen aynı. Farkları kullanım yerleri kalibreleri v.s. Ekstra onlarda ki bence bu niye açık kabloları gözüküyor diğerleri kapalıyken dememizin nedeni onlardaki radar kesitinin küçültülmesi özelliği.

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #14 : 10 Eylül 2011, 17:40:16 »
STAMP ve STOP ile SARP başka başka sistemler.. STAMP da STOP da zırhlı değiller.. Denizde kullanılacakları için başta silah ve sandıklı mühimmatı, mekanizmaları korumak için bir muhafaza içerisinde.. Bunun da denizde pek de bir emsali yok zaten.. O da Aselsan'ın bir artısı..

Ancak SARP'da bu geçerli değil.. SARP'ın esprisi küçük ve hafif olması.. Bazeı benzer sistemlerde opsiyonel zırh plakaları olabiliyor özellikle optikleri koruyan.. Muhtemeldir ki SARP'da da istenirse olur.. Servoların gücüne falan bakmak gerek onun için.. Sanıyorum fuarda gördüğümüz SARP halen üretim için nihayetlendirilmiş, en son hali değildi..

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
ASELSAN SARP
« Yanıtla #15 : 11 Eylül 2011, 19:11:51 »
Servo motorlar ekstra kaç kg daha taşıyabilir acaba? Dediğiniz gibi 160 kg dan hafif tasarlanmışlar ve isteğe göre araç yer manual kullanım gibi portatif özelikler koyduklarına göre ekstra koruma optik hassas parçalar için olur ve o kablolar dışarda gezmez herhalde.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #16 : 08 Haziran 2012, 16:21:00 »
enes38 eleştirilerini beğendim işte TÜRK ULUSUNDA aradığım ve olmazsa olmazlardan olan YAPICI ELEŞTİRİ bizim milletimizde bu eksik fakat bu meziyet bir ulusun zaman içinde var veya yok olmasının başlıca sebebplerinden biri olmakta tekrar bu şekilde yapmış olduğu yapıcı eleştiriden dolayı teşekkür eder inşallah tüm ulusumuz bu şekilde bir eleştiriyi her zaman yapar.

Süper bir cihaz olsa dahi!

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: ASELSAN SARP
« Yanıtla #17 : 12 Nisan 2014, 13:42:45 »
Sarp kış testlerinde.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İki Şirket Tek Silah
« Yanıtla #18 : 08 Kasım 2014, 01:11:14 »
İki Şirket Tek Silah

Azerbaycan Savunma Sanayisi Bakanlığı – Milli Aerokosmik Agentliyi, Kosmik Cihazkayırma Tecrübi Zavodu’nun (MAKA-KCTZ) üretmiş olduğu GÜRZA aracı üzerine SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi entegrasyonu gerçekleştirildi. Kısa sürede entegrasyon çalışması tamamlanan sistem MAKA/KCTZ tarafından Azerbaycan’da testlere tabi tutuldu.

SARP entegre edilmiş GÜRZA aracı, Eylül ayında Azerbaycan’da gerçekleştirilen ADEX’14 fuarında MAKA/KCTZ standında sergilendi. Yapılan çalışma Azerbaycan Savunma Sanayisi Bakanlığı yetkilileri tarafından takdir topladı. Bu çalışma ile:

•SARP Sistemi, ilk defa sivil altyapıya sahip bir platforma entegre edildi.
•Rus menşeli bir silah (NSV-sağdan beslemeli 12.7mm makinalı tüfek) silah sistemlerimize ilk defa entegre edildi.
•Azerbaycan ve çevre ülkelerde (Kazakistan’da bu silahı üreten fabrika bulunmaktadır) bol miktarda bulunan NSV silahının SARP Sisteminde kullanılabiliyor olmasının, sistemin satış potansiyelini ciddi miktarlarda arttıracağı değerlendiriliyor.

SARP

SARP – Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, taktik araçlar üzerinde ve sabit tesislerde, kara ve hava tehditlerine karşı yakın savunma amacıyla küçük ve orta kalibre silahlar için geliştirildi. Gece ve gündüz hassas gözetleme yeteneği sağlayan elektro-optik algılayıcıları ve silahın ateş gücünün etkin şekilde kullanılmasını sağlayan bilgisayarlı atış kontrol sistemi ile sistem, gündüz, gece ve zorlu koşullarda görev yapabilmekte, zırh altından ve/veya uzaktan kullanım imkanı ile kullanıcı personelin güvenliğini artırmaktadır.
Azeri aracına ASELSAN silah sistemi

ASELSAN Dergisi SAYI:91 3/2014
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2014, 01:13:07 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: ASELSAN SARP
« Yanıtla #19 : 21 Mart 2015, 10:47:16 »
12,7 silahlar için Sarp-L (Light-Hafif) üretilmiş ilk teslimat Kazakistan'a yapılmış.

Alıntı
Küçük botlar için gelistirilen 12.7mm Hafifletilmis Stabilize Makinalı Tüfek Platformu (STAMP-L) Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri ürün ailesine katılmıstır.STAMP-L’nin ilk teslimatı yurtdısına gerçeklestirilmistir.

Aselsan 2014 faaliyet raporundan aşıntıdır.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2015, 12:27:53 Gönderen: AVCI »