Gönderen Konu: 12 yaşında, kendi izafiyet teorisini geliştiriyor  (Okunma sayısı 2065 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı darkevvilboy

• DefenceTurk
  • *
  • 0
IQ'su Einstein'dan daha yüksek olan 12 yaşındaki otistik çocuk kendi izafiyet teorisini geliştiriyor. Amerika'da yaşayan Barnett'in, kendi kendine kalkülüs, cebir, geometri ve trigonometriyi bir haftada öğrenmiş.
IQ'su Einstein'dan daha yüksek olan 12 yaşındaki otistik çocuk kendi izafiyet teorisini geliştiriyor. Matematikteki en karmaşık kavramları kavrayarak, üniversite profesörlerini hayrete düşüren Jacob Barnett'in IQ'sunun 170 olduğu ve Albert Einstein'dan daha yüksek olduğu bildirildi. Amerika'da yaşayan Barnett'in, kendi kendine kalkülüs, cebir, geometri ve trigonometriyi bir haftada öğrenmiş.

NOBEL KAZANABİLİR
Bütün dünyanın dikkatini çeken Jake birkaç gün önce bomba gibi bir açıklamada bulunarak, "Albert Einstein'ın izafiyet teorisini geliştirip kendi izafiyet teorimi hazırlıyorum" dedi. Çocuğunun neden bahsettiğini anlamayan ve dahimi yoksa saçmaladığını mı öğrenmek isteyen anne, Princeton Üniversitesi yakınlarındaki Advanced Study Enstitüsünü videosunu gönderdi. Enstitüde görevli mehşur profesörlerden Scott Tremaine, Jake'in teorisinin orjinalliğinden etkilendiğini söyledi. Ailesine bir e-posta gönderen profesör, "Fiziğe olan ilgisinden dolayı etkilendim. Üzerinde çalıştığı teori, astrofizik ve kuramsal fizikte en zor problemleri içeriyor. Bunu çözecek kişi Nobel Ödülü'nü kazanabilir" dedi.
3 YAŞINDA YAP-BOZU TAMAMLADI
"Ailemle matematik üzerine konuştuğumuzda bana şaşkın şaşkın bakıyorlar" diyen Jake, iki yaşına kadar konuşamamış. Bir yaşından önce "aspergers sendromu" teşhisi konulan Jake, üç yaşında 5 bin parçalı yap-bozu bitirmiş. Eyaletin yol haritasını inceleyen Jake, bütün otoyolları ezberlemiş, araba plakalarının başına eklenen numaları ezberden okuyabiliyor.
8 YAŞINDA LİSEYİ BİTİRDİ
8 yaşına geldiğinde liseyi bitiren Jake, daha sonra Indiana Üniversitesi-Purdue Üniversitesi Indianapolis'te ileri astrofizik sınıfına katıldı. Jake'in sınıfındaki en küçük arkadaşı 18 yaşında ve derslerden sonra saatlerce sınıf arkadaşlarına ders veriyor
http://www.turkiyegazetesi.com/news/768922/%C4%B0zafiyet_teorisini_gelistiren_cocuk.aspx