Gönderen Konu: 'Nano teknolojide dünyada iddialı hale gelebiliriz'  (Okunma sayısı 3433 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı darkevvilboy

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu tarafından organize edilen "Dünya ve Türkiye'de Nano Teknolojisi" ve "Bilim ve Teknolojide Hukuksal Düzenlemeler" konulu panel Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapıldı.
Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panelin yöneticiliğini Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Rıza Gürbüz yaptı. Bilkent Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nano Teknoloji Enstitüsü Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmi Bıyıklı, "Dünya'da ve Türkiye'de Nano Teknoloji" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Bıyıklı, Nano Teknoloji nedir? Neden Nano teknoloji? Devrimsel gelişmeler, katma değeri yüksek ürünler ve dünya genelinde hız kazanmakta olan yaptırımlar hakkında bilgiler vererek, dünyadaki Nano teknoloji merkezleri hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Yrd. Doç. Dr. Necmi Bıyıklı, "Çin sadece ucuz mal üreten bir ülke değil. Nano teknolojide hızla gelişen ve ilk sıraya yerleşen bir ülke. Nano teknoloji hala gelişme aşamasında, ülke olarak biz de dünyada iddialı hale gelebiliriz." dedi.

Panelde ikinci konuşmayı yapan Sanayi Bakanlığı'ndan Osman Necip Kocatürk, Türkiye'de Ag-Ge ve İnnovasyon destekleri hakkında bilgi verdi.Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Nurullah Aydın, "Bilim ve Teknolojide Hukuksal Düzenlemeler" başlıklı sunumunu yaparak "Bilim ve Teknolojide hukuksal düzenleme söz konusu değil. Teknolojide taklit ürünün başını ise Çin çekmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Sunumların ardından katılımcılara teşekkür belgesi ve Tuz Lambası, Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Rıza Gürbüz tarafından takdim edildi.

(CİHAN)

Çevrimdışı ist_eternal

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
'Nano teknolojide dünyada iddialı hale gelebiliriz'
« Yanıtla #1 : 26 Mart 2011, 13:23:09 »
o cihan haber ajansı söyleyin bu memlekette bu tür yerler var bilmiyorlarsa defenceturk sitesini ziyaret etsinler.Memlekette montajdan başka birşey yapılırsa zaten gerekli yardımı MAM dan alırlar ,konfeksiyon içinde zaten bu işlere gerek yok ha bi ara osuruk kokusunu bastıran pantolan yapmışlardı çinde ortalık nano nano kokuyordu.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #2 : 26 Mart 2011, 15:13:51 »
Zaten Türkiye kendinden baklenenden iyi nano teknolojide. ABD, Japonya kadar para yatırmasa da destek veriliyor ve üniverstelerde nano teknoloji çalışmaları var. Ki ben bunları kaç sene önce araştırmıştım.

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #3 : 26 Mart 2011, 20:03:31 »
bi ara osuruk kokusunu bastıran pantolan yapmışlardı çinde ortalık nano nano kokuyordu.

Hahahaa :D
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #4 : 27 Mart 2011, 09:48:00 »
Şu an yapmaya çalıştıkları ne büyük projelerden beri çelikten kat kat çok çok daha sağlama olan küçük karbon nano tüpleri daha büyük boyutlarda uygulamak.

Çevrimdışı çiğil42

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #5 : 06 Mayıs 2011, 10:57:47 »
nano lazer ve mikro teknolojide türkiyenin geleceği cok parlak.çok değerli bir fizik hocamın anlattığına göre amerikadaki türk okullarındaki 5 öğrencisinden bahsetti özellikle lazer ve mikro teknolojide çok iyi projeleri varmış bu projeleri amerikada geliştirip türkiyeye kazandırmak istiyorlarmış bir konuyu daha anlattı odtü mezunu bir kişinin kamera sistemlerinde bir projesini aselsan ve genelkurmaya tanıtmış fakat pek önemsememişler 2 sene bu yollarla destek aradıktan sonra projesini internete koymuş ostimde çalışırken israilli bir kişi projesi için gerekli desteği vereceğini söylemiş israildeki çalışmalarndan sonra heronlardaki kamera sistemlerini geliştirmiş daha sonra türkiyeye döndüğünde TAİ anka üzerinde çalışmalarda bulunmuş tıp alanındada mikro böcek diye bir sistem anlattı çok ilgincime gitti bunları duyduktan sonra çok sevindim .gelecekte güzel günler bizi bekliyor