Gönderen Konu: 2023 ihracat hedefi 545 milyar dolara çıkarıldı  (Okunma sayısı 7741 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: 2023 ihracat hedefi 545 milyar dolara çıkarıldı
« Yanıtla #20 : 25 Haziran 2023, 17:20:28 »

Maalesef memleketin hali özetle bu.
Altında yatan eğitimli kesimin sayısının gittikçe azalıyor olması. (Burada kendini eğitimli gören ancak özünde eğitim eksiği olan kesimin de eğitimsiz olduğu gerçeği de dahil).

Ne yazık ki kendili bilgili sanan ama aslında hiçbirşey  bilmeyenlerle dolu bir toplum haline geldik. Her geçen gün daha da kötüye gidiyoruz.

Konuyla ilgili geçen yaşadığım örneği vereyim. İşe yeni başlayan kaynakçı arkadaş telefonla çağırdı yanına beni. Teknik resimlerde hata var, düzeltmemiz lazım dedi. Ama resimlerde bir hata olmadığına eminim. Gittim yanına, bükümlü bir sac parça. Yerine monte etmeye çalışıyor ama 1 cm kadar çıkıyor dışarıya. Oysa milimetrik olarak tasarlandı. Dedi bak parça uzun, resim hatalı. Oysa resim doğru, parça resimdeki ölçülere göre bükülmemiş.  Sordum; resme göre kontrol ettin mi? Resimdeki ölçülere göre mi bükülmüş? Cevap: Hayır. Ama resimleri güncelleyelim.

Hiçbirşey demeden, sinirle döndüm arkamı  gittim.

Kalite kontrol zaten yok!
Montajını yapmakta olduğu parçanın uyumsuz olduğunu anlayabilecek kadar zeki, ama o parçanın yanlış bükülmüş olduğunu düşünüp elindeki veriyle karşılaştırmayı akıl edemeyecek kadar zeki değil! Açıkça belirttiğim halde halen resimleri düzeltelim diyecek kadar cahil! Sorarsan ylların ustası, bir sürü iş yapmış, tecrübe abidesi... Gerçekte içi boş teneke... Sadece ses çıkartıyor. Eğitim yok. Bilgi yok!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 25 Haziran 2023, 17:27:04 »
Sen mesela bugün bir şey üretmiyorsun ülkeye ihracat faydan yok yarın Çinden on tane yarı mamülü hammaddeyi ithal edip 100 dolar adamlara versen bir komple mamül üretsen ve onu Almana 110 dolara satsan bu ülke bir önceki güne göre karda mıdır zarar damıdır. Sen istiyorsun ki herşeyi yerli olsun 10 dolar değil 100 dolar kazanalım ama bedavaya gelen bir para bu. Çinliler senin için sabah uyanmış çalışmış sana yarı mamül üretmiş sende iki vida sıkıyon hooop 10 dolar cepte. Bunun iktisaden kötü bir yanı yok hatta bir kişi değil keşke bir milyon kişi bunu yapsa Türkiye de

Sayın re siz buna kar diyorsunuz biz buna hamallık ve montaj sanayi diyoruz ....

Arkadaşlar isteklerinde haklı 10 dolar harcayıp 100 dolar kazanalım istiyorlar...

Ama sizin 10 dolar hesabınız yanlış değil...

Bu ülkede ara eleman yetişmesi zor ustalar elinden mesleğini almayalım diye size işi öğretmek yerine takım taklavat getir etrafı süpür mantığında olduğu sürece bu ülkede ara eleman yetişmez ...
Kendimden biliyorum ben meslek lisesi çıkışlıyım

Askere gitmeden önce PVC makine montajında çalışırken adam bir yere kadar gösterdi tam hassas işe alışacak iken adam yiğenini yanına aldı beni profil taşlamaya verdiler yediğim demir tozları yanıma kar kaldı...

Kısaca yetişmiş personel eksikliği gerek meslek lisesi ve denklerinin eğitim kalitesi gerek ustaların özellikle 40 yaş ve üstündekilerin işsiz kalırım korkusuyla işçi daha doğrusu nitelikli üretim elemanı yetişmemektedir...

Tofaş ve Renault ile işe giriş denetimlerinde oldu başarısız olan bendeniz'in tecrübeleri kısaca bu ülke üretim yapıcak eleman istemiyor...matkap ile taş kullanabilcek presslerde çalışabilen ...hal böyle olunca şirketler hiç ağlanmasın yetişmiş eleman bulamıyoruz diye...

Meslek lisesi çıkışlı ögg personelinin hatıratları buradan Küçük bir kıssa siz pay çıkarın...
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2023, 18:50:43 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 25 Haziran 2023, 17:39:56 »
Sen mesela bugün bir şey üretmiyorsun ülkeye ihracat faydan yok yarın Çinden on tane yarı mamülü hammaddeyi ithal edip 100 dolar adamlara versen bir komple mamül üretsen ve onu Almana 110 dolara satsan bu ülke bir önceki güne göre karda mıdır zarar damıdır. Sen istiyorsun ki herşeyi yerli olsun 10 dolar değil 100 dolar kazanalım ama bedavaya gelen bir para bu. Çinliler senin için sabah uyanmış çalışmış sana yarı mamül üretmiş sende iki vida sıkıyon hooop 10 dolar cepte. Bunun iktisaden kötü bir yanı yok hatta bir kişi değil keşke bir milyon kişi bunu yapsa Türkiye de
Sn re, söyledikleriniz doğru da, biraz eksik.
İtalyan’da ham kumaşı alıyor Çin’den getiriyor, prosesten geçirip yolluyor 3üncü dünya ülkesine dikilmek üzere. Sonra koyuyor markasını üzerine maliyetinin 5 katına satıyor.
Alman makinayı yada parçalarını yaptırıyor Çin’de sonra yolluyor Polonya’ya montaja. Ondan sonra markasını koyup satıyor 5 kat kar ile. Ya da son montajını kendisi yapıp “made in Germany” diyor.
Bunu yapabilmek için eğitim, bilgi birikimi, sanatsal kabiliyet ve bunları destekleyen bir yönetim sistemi olması lazım.
Bunu yapabilmek için markalaşmak lazım. Adınızı kaliteyle özdeşleştirmeniz lazım.
15-20 yıl kadar önce Londra’da Marks and Spencer’de konuşmalarına kulak misafiri olduğum alış veriş yapan bir İngiliz çiftin konuştuklarını aktarayım size: Alacakları giysinin nerede yapıldığını kontrol edip; “ bu Çin’de imal edilmiş. Kalitesiz. Ama bak bu Türkiye’de imal edilmiş daha kaliteli. Bunu alalım” dediklerini anımsıyorum. Bu kadar kaliteli mal yapmamıza rağmen kaymağını İngiliz mağazası yiyor. Bizim hala kendi markamız yok ihraç ettiğimiz.
Bugün hala bizim diyebileceğimiz pek bir markamız yok bir çok sektörde.
BEKO , Avrupa’da bir marka. İngiltere’de en hesaplı ve en iyi satış sonrası servis veren beyaz eşya markası.
Bayraktar ve Anka’da markalaşma yolunda. Hatta Bayraktar oldu bile diyebiliriz.
Tüm üretim ve ihracat yapan sektörlerimizde markalaşma teşvik edilmeli.
O zaman maksimum kar ile ihracat yaparız. Sadece ara ürün ile imalat ve ihracat yapmak bizi 500+ milyar dolar rakamlarına taşımayacağı gibi, ne kadar çok yapsanızda getirisi genede düşük olur.
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2023, 17:48:20 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #23 : 25 Haziran 2023, 17:52:04 »
Bunlar farklı mevzular. Benim dediğim bir şeyleri ithal edip onunla katma değer üstüne koyup ihracat yapmak kötü bir şey değildir iktisaden ben onu demek istedim. Marka değeri ile bu konuştuğumuzun ne ilgisi var.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #24 : 25 Haziran 2023, 20:44:47 »
Çok ilgisi var, fason üreticilikle asla bu denli büyük bir ülkeyi doyuramayız, ne bangladeş doyurabildi , ne tayvan ne de ötekisi, Çin bile kendi özgün ürünleriyle bir dev olma yolunda yoksa halkın köle olarak kullandırırak 5 dolara aylıkla çalıştırarak başkalarının markalarını üretip sanayi devi haline gelmediler, bu ürünleri kopyalayıp kendi markalarıyla satmaya başladılar marka adına giden kar onlara kalmaya başladı da beli doğrulttular , bu da yetmedi batıya yolladıkları binlerce öğrenci ile kendi mühendis ve tasarım ordularını kurdular özgün mallar çıkmaya başladı. Adam 100 liraya mayo sattı sen bunun üstüne 10 lira kar koyup oturduğun yerden para kazandın 2 gün 3 gün tüm dünya salak değil ya aynı ürünü niye senden 10 lira daha pahallıya alsın gittiler direkt çin’den almaya başladılar sen elin böğüründe kaldın. Adam hammaddeyi bile pahallı pahallı sattı ne yapacaksın tüm tarımın darmadağın ettin , iplik  kendisine 5 liraysa sana 15 lira .
Fındığı anlatalım mı ? Acıklı hikayesini. Ya zeytini ?

Çevrimiçi Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 25 Haziran 2023, 20:51:03 »
Çok ilgisi var, fason üreticilikle asla bu denli büyük bir ülkeyi doyuramayız, ne bangladeş doyurabildi , ne tayvan ne de ötekisi, Çin bile kendi özgün ürünleriyle bir dev olma yolunda yoksa halkın köle olarak kullandırırak 5 dolara aylıkla çalıştırarak başkalarının markalarını üretip sanayi devi haline gelmediler, bu ürünleri kopyalayıp kendi markalarıyla satmaya başladılar marka adına giden kar onlara kalmaya başladı da beli doğrulttular , bu da yetmedi batıya yolladıkları binlerce öğrenci ile kendi mühendis ve tasarım ordularını kurdular özgün mallar çıkmaya başladı. Adam 100 liraya mayo sattı sen bunun üstüne 10 lira kar koyup oturduğun yerden para kazandın 2 gün 3 gün tüm dünya salak değil ya aynı ürünü niye senden 10 lira daha pahallıya alsın gittiler direkt çin’den almaya başladılar sen elin böğüründe kaldın. Adam hammaddeyi bile pahallı pahallı sattı ne yapacaksın tüm tarımın darmadağın ettin , iplik  kendisine 5 liraysa sana 15 lira .

+1

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #26 : 25 Haziran 2023, 21:09:49 »

Sayın re siz buna kar diyorsunuz biz buna hamallık ve montaj sanayi diyoruz ....

Arkadaşlar isteklerinde haklı 10 dolar harcayıp 100 dolar kazanalım istiyorlar...

Ama sizin 10 dolar hesabınız yanlış değil...

Bu ülkede ara eleman yetişmesi zor ustalar elinden mesleğini almayalım diye size işi öğretmek yerine takım taklavat getir etrafı süpür mantığında olduğu sürece bu ülkede ara eleman yetişmez ...
Kendimden biliyorum ben meslek lisesi çıkışlıyım

Askere gitmeden önce PVC makine montajında çalışırken adam bir yere kadar gösterdi tam hassas işe alışacak iken adam yiğenini yanına aldı beni profil taşlamaya verdiler yediğim demir tozları yanıma kar kaldı...

Kısaca yetişmiş personel eksikliği gerek meslek lisesi ve denklerinin eğitim kalitesi gerek ustaların özellikle 40 yaş ve üstündekilerin işsiz kalırım korkusuyla işçi daha doğrusu nitelikli üretim elemanı yetişmemektedir...

Tofaş ve Renault ile işe giriş denetimlerinde oldu başarısız olan bendeniz'in tecrübeleri kısaca bu ülke üretim yapıcak eleman istemiyor...matkap ile taş kullanabilcek presslerde çalışabilen ...hal böyle olunca şirketler hiç ağlanmasın yetişmiş eleman bulamıyoruz diye...

Meslek lisesi çıkışlı ögg personelinin hatıratları buradan Küçük bir kıssa siz pay çıkarın...

Bir meslek lisesi mezunu olarak diyebilirim ki bunlar hepsi bahane. Okulda teoriyi, 1,5 yıllık stajda da pratiği gayet iyi öğretmişlerdi bize. Kime ne sorduysak cevabını aldık. MErak ettik ve öğrendik.
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2023, 21:10:30 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #27 : 25 Haziran 2023, 21:56:29 »

Maalesef memleketin hali özetle bu.
Altında yatan eğitimli kesimin sayısının gittikçe azalıyor olması. (Burada kendini eğitimli gören ancak özünde eğitim eksiği olan kesimin de eğitimsiz olduğu gerçeği de dahil).

Ne yazık ki kendili bilgili sanan ama aslında hiçbirşey  bilmeyenlerle dolu bir toplum haline geldik. Her geçen gün daha da kötüye gidiyoruz.

Konuyla ilgili geçen yaşadığım örneği vereyim. İşe yeni başlayan kaynakçı arkadaş telefonla çağırdı yanına beni. Teknik resimlerde hata var, düzeltmemiz lazım dedi. Ama resimlerde bir hata olmadığına eminim. Gittim yanına, bükümlü bir sac parça. Yerine monte etmeye çalışıyor ama 1 cm kadar çıkıyor dışarıya. Oysa milimetrik olarak tasarlandı. Dedi bak parça uzun, resim hatalı. Oysa resim doğru, parça resimdeki ölçülere göre bükülmemiş.  Sordum; resme göre kontrol ettin mi? Resimdeki ölçülere göre mi bükülmüş? Cevap: Hayır. Ama resimleri güncelleyelim.

Hiçbirşey demeden, sinirle döndüm arkamı  gittim.

Kalite kontrol zaten yok!
Montajını yapmakta olduğu parçanın uyumsuz olduğunu anlayabilecek kadar zeki, ama o parçanın yanlış bükülmüş olduğunu düşünüp elindeki veriyle karşılaştırmayı akıl edemeyecek kadar zeki değil! Açıkça belirttiğim halde halen resimleri düzeltelim diyecek kadar cahil! Sorarsan ylların ustası, bir sürü iş yapmış, tecrübe abidesi... Gerçekte içi boş teneke... Sadece ses çıkartıyor. Eğitim yok. Bilgi yok!

Hiçbir şey demeden sinirlenip arkanı döndün gittin. Aferin sana tebrik ederim. Bir de özür dileseydin kendisinden.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 25 Haziran 2023, 23:14:25 »
+1

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #29 : 25 Haziran 2023, 23:43:25 »

+1

Maalesef bu tür konstrüktif ve yapıcı muhalifliğe kulak veren yok.