Gönderen Konu: A330 MRTT  (Okunma sayısı 12708 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Airbus Military BAE'ne İlk A330 MRTT Uçağını Teslim Etti
« Yanıtla #10 : 09 Şubat 2013, 01:49:15 »
Airbus Military Birleşik Arap Emirlikleri'ne İlk A330 MRTT Uçağını Teslim Etti

Airbus Military Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) sipariş etmiş olduğu üç yeni nesil A330 MRTT çok rollü tanker nakliye uçağının ilkini teslim etti. Böylelikle Birleşik Arap Emirlikleri de A330 MRTT uçağını aktif olarak kullanan ülkeler olan Avustralya, Suudi Arabistan ve İngiltere'ye katıldı.

Uçak Madrid yakınlarındaki Getafe'de bir A330 ticari yolcu uçağından dönüştürüldü. Uçak Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetlerindeki Mirage 2000 ve F-16 savaş uçaklarına havada yakıt ikmali yapmanın yanı sıra ayrıca nakliye görevlerinde de kullanılacak.

BAE için üretilen  A330 MRTT uçakları iki adet kanat altı yakıt tankı, fly-bywire Airbus Military Havadan Yakıt İkmali Bom Sistemi (Airbus Military Aerial Refuelling Boom System  - ARBS) ve başka bir tankerden yakıt ikmali için sağlayan bir Üniversal Havadan Yakıt İkmali Yuvası Kızak Düzeneği (UARRSI) ile donatılmıştır. İki Rolls-Royce Trent 700 motorları ile güçlendirilmiştir ve 256 yolcu koltuğu vardır.

Airbus Military A330 MRTT bugün uçan ve mevcut tek yeni nesil stratejik tanker nakliye uçağıdır.  A330-200 uçağının 111 ton gibi büyük yakıt kapasitesi herhangi bir ek yakıt tankına gerek kalmadan Hava-Hava Yakıt görevlerini başarıyla yerine getirmesine olanak sağlar.

A330 MRTT geniş gövdesiyle 300 asker veya 45 ton yük taşıyabilir. Ayrıca gerektiğinde kolaylıkla 130 sedyeli bir tıbbi tahliye uçağına dönüştürülebilir.

Hindistan da bu uçağı tercih etiğini geçenlerde duyurmuştu. Bu yıl içerisinde Hindistan'ın da sipariş vermesi bekleniyor.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2013, 01:55:29 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Kraliyet Suudi Hava Kuvvetleri İlk A330 MRTT Filosunu Teslim Aldı
« Yanıtla #11 : 02 Mart 2013, 16:17:52 »
Kraliyet Suudi Hava Kuvvetleri İlk A330 MRTT Filosunu Teslim Aldı
27/2/2013

Kraliyet Suudi Hava Kuvvetleri Airbus Military A330 MRTT yeni nesil tanker / nakliye uçaklarını resmen hizmete aldı.. Savunma Bakan Yardımcısı Prens Khaled bin Sultan 25 Şubat'da Riyad Hava Üssü'nde düzenlenen törele uçakları kabul ett. Uçaklar sözleşmede belirtilen ilk üçlü gruptur.İkinci üçlü grup teslimatları 2014 yılı sonunda başlayacak. Bunlar, F-15, Typhoon ve Tornado savaş uçaklarına yakıt ikmali için kullanılacaklar. A330 MRTT uçakları bugüne kadar Avustralya, Suudi Arabistan, BAE ve İngiltere'den oluşan dört müşteriye teslim edilmiştir.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Avustralya'nın MRTT Eğitimleri Tamamlandı
« Yanıtla #12 : 02 Mart 2013, 21:07:32 »
Avustralya'nın MRTT Eğitimleri Tamamlandı

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF) geçtiğimiz yıl 30 Kasım tarihinde Airbus Military'den gelen beşinci ve son MRTT kabul etmişti. Uçak Aralık 2012 tarihinde RAAF Amberley Üssü'ne teslim edilmişti. RAAF Aralık 2012 MRTT eğitim merkezi (RAAF Amberley Üssü) ilk Avustralyalı pilot ve Hava Yakıt Operatör kurslarını tamamladı. Savunma Avustralya Bölümü Airbus Military A330 MRTT uçaklarının artık aktif kullanımda olduğunu duyurdu.

RAAF hizmetindeki A330 MRTT uçakları iki kanat altı yakıt ikmali yuvası, fly-by-wire Airbus Military Havadan Yakıt İkmali Bom Sistemi (ARB), ve başka bir tankerden yakıt ikmali için sağlayan bir Evrensel Havadan Yakıt İkmali Yuvası Slipway Kurulum (UARRSI) ile donatılmıştır. Iki adet General Electric CF6-80E motorları ile güçlendirilen uçak kapsamlı bir savunma yardımcıları paketi (DAS) ve 270 yolcu koltuğu ile donatılmıştır.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 02 Mart 2013, 21:08:16 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: A330 MRTT
« Yanıtla #13 : 12 Ağustos 2013, 15:25:11 »
Airbus Military, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından sipariş edilen üç yeni nesil A330 MRTT çok amaçlı tanker uçağının sonuncusunu teslim etti.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Singapur'un da Tercihi A330 MRTT
« Yanıtla #14 : 08 Mart 2014, 15:05:21 »
Singapur'un da Tercihi A330 MRTT

Singapur Cumhuriyeti, Hava kuvvetleri (RSAF) için Airbus Savunma ve Uzay şirketi tarafından geliştirilen yeni nesil havadan havaya yakıt ikmali uçağı A330 MRTT'yi seçti. İmzalanan anlaşmaya göre RSAF için 6 A330 MRTT üretilecek. Bu anlaşma ile Singapur; Avustralya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve Hindistan'ın ardından  A330 MRTT'yi tercih eden 6. ülke oldu. Şu ana kadar dört ülkede 17 A330 MRTT kullanımda. Singapur'un tercihi ile toplan sipariş adedi 28'e çıkmış oldu.

A330 MRTT hem kendisi hem de ikmal yapacağı uçaklar için 111.000 kg yakıt ile havalanabilir. Uçak RSAF'ın hem drogue tipi yakıt alıcılarını kullanan F-5 uçaklarına hem de boom tipi yakıt alıcılarına sahip olan F-15 ve F-16 uçaklarına aynı anda yajıt ikmali yapabilme yeteneğine sahip. A330 MRTT ayrıca başka bir tankerden yakıt almayı sağlayan Universal Hava Yakıt Yuvası Kızak Düzeneği ( UARRSI ) ile donatılmıştır.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #15 : 08 Mart 2014, 20:52:48 »
Aklın yolu bir

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #16 : 09 Mart 2014, 00:25:27 »
Dilerim bizim yeni nesil tanker uçak ihalesinde de aklın yolu bir olur. :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Fransa 12 A330 MRTT Sipariş Etti
« Yanıtla #17 : 21 Kasım 2014, 02:25:11 »
Fransa 12 A330 MRTT Sipariş Etti

Fransa 20 Kasım'da Fransız Hava Kuvvetleri (Armee de L'Air) için 12 adet Airbus A330-200 Çok Maksatlı Tanker nakliye (MRTT) uçağı sipariş ettiğini duyurdu. Fransız SAvunma Bakanlığı'nın yaptığı duyuruya göre uçaklar için yapılan anlaşma 3 milyar Euro değerinde.

Fransız Hava Kuvvetleri hizmetinde Phoenix olarak adlandırılan MRTT uçakları, Boeing KC-135 Stratotanker uçaklarının yerini alacak. İlk uçak 2018 yılında teslim edilecek. 2019 yılında teslim edilecek uçaktan sonra her yıl iki uçak teslim edilecek.

Fransa'nın sahip olacağı 50 A400M uçaklarının bazıları da havada yakıt ikmali yeteneğine sahip olacaklar.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
İlk Koreli A330 MRTT kabul testleri için Busan’da
« Yanıtla #18 : 15 Kasım 2018, 20:34:13 »
Airbus Defence and Space tarafından Güney Kore Hava Kuvvetleri için üretilen ilk A330 MRTT (Multi Role Tanker Transport / Çok Amaçlı Nakliye Tankeri) uçağı kabul testleri için Güney Kore’nin Busan şehrindeki Gimhae Hava Üssü’ne indi.

Airbus, 1 milyar 330 milyon dolarlık projede Güney Kore Hava Kuvvetlerine toplam 4 adet A330 MRTT teslim edecek.

Sivil pazarın geniş gövdede en çok satan modellerinden biri olan A330 üzerinden geliştirilen uçak, 111 ton kargo kapasitesi ile farklı görevlerde kullanılabiliyor. Boom ve sepet sistemleri ile havadan yakıt ikmali gerçekleştirebilen uçak uzun menzili sayesinde 272 asker ile 45 ton kargoyu dünyanın istenilen noktasına uçurabiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/11/13/ilk-guney-Koreli-a330-mrtt-kabul-testleri-icin-busanda/
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2018, 20:35:46 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Fransa, 3 adet tanker uçağı daha alacak
« Yanıtla #19 : 18 Aralık 2018, 08:56:43 »
Fransa, 3 adet tanker uçağı daha alacak

Airbus Savunma ve Uzay şirketi, Fransız Savunma Tedarik Ajansı'ndan (DGA) 3 adet A330 MRTT tanker ve çok amaçlı nakliye uçağı siparişi aldı.

Fransız hizmetinde Phénix olarak bilinen uçak, 2014 yılında Fransa Savunma Bakanlığı tarafından imzalanan 12 adet A330 MRTT anlaşmasının üçüncü ve son dilimini oluşturuyor.

İlk uçak Ekim ayında resmi olarak teslim edilirken, kalan uçaklar Fransa'nın talep ettiği hızlandırılmış bir zaman dilimi ile 2023 sonuna kadar teslim edilecek.

A330 MRTT uçakları Rolls-Royce Trent 700 motorlarıyla donatılacak.

Airbus tanker uçakları bugüne kadar 12 farklı ülkeden 60 adet sipariş aldı, bunlardan 34’ü teslim edildi.

http://www.kokpit.aero/fransa-airbus-tanker-ucak